Makyaj

Kaş Kaldırma Ameliyatı

Kaşlar neden düşer?

Reklamlar
Kaş kaldırma elif seda keskin

Kaş kaldırma ameliyatı zamanla aşağı doğru sarkmaya başlayan yüz yapısının ve kaş bölgesinin tekrar toparlanması için uygulanır. Zamanla yerçekimi etkisine yenik düşen tüm yüz aşağı doğru sarkmaya başlar. Temporal bölgenin aşağı doğru hareketlenmesiyle maalesef kaşlarımızda alınla beraber aşağı doğru hareketlenir. Günümüzde kaş kaldırma ameliyatları ile bu durum düzeltilebilir ve üst yüz kaşla beraber eski haline taşınabilir. Kaşların kalkmasıyla istenirse hem v shape yüz elde edilebilirken hem de şakak germeyle kombinasyon ile yüz çok daha genç yaşlara taşınabilir.

Yıllar içerisinde yerçekimi etkisiyle beraber deri altı dokunun erimesi, kemiklerin aşınması ve cildin yıpranmasıyla tüm alın ve şakak bölgesinde aşağı doğru yer değiştirme meydana gelir. Orbital rim adı verilen göz çevresi kemiği, kaşı yukarıda tutan esas kolonlardan biridir. Burada meydana gelen erime, kollojen kaybıyla birleştiğinde kaşın aşağı düşmesine sebep olur. Aynı zamanda gülüş esnasında ortaya çıkan kaz ayakları da orbital kas adı verilen kasın kasılma sonucudur. Dolayısıyla orbital kas kasılması da kaşları aşağı çeken sebeplerdendir. Bu gibi durumlar kişileri olduğundan daha yaşlı gösterdiği için kaş kaldırma işlemi yapılır.

Neler Okuyacaksınız? →

İdeal kaş tipi nasıl olur?

İdeal kaş tipi genel olarak uçların daha kalkık olduğu kaş tipleridir. Bazı kişiler M kaş modelini daha cazip bulurken, toplumun çoğunluğunda güzel olarak nitelendirilen model, kaşın normal seviyeden başlayıp dışa doğru hafif kalkık olmasıdır. Tıbbi olarak bu görünüm gözün iç kantusu ile dış kantusu arasında oluşan hatta paralel olması olarak tanımlanabilir. Bazı kişilerde doğuştan veya yaşlanmaya bağlı olarak kaş biçiminde ideal görünüm yoktur. Bu gibi durumlarda kaş kaldırma ameliyatı ile kaşlar istenilen şekle sokulabilir.

Reklamlar

Kaş kaldırma ameliyatı neden yapılır?

Kaş kaldırma ameliyatı, kaş düşüklüğü durumlarında ve genel olarak yüz yapısında sarkma meydana geldiğinde yapılır. Göz kapağı ameliyatı sırasında, işlemin daha etkili hale gelmesi için de tercih edilebilir. Tek başına uygulanabilen bir işlem olduğu gibi ayrıca farklı estetik müdahalelerle de uygulanabilir. Genel olarak daha genç, sağlıklı ve güzel bir cilt görünümü için tercih edilir. Ayrıca başarılı bir kal kaldırma operasyonu ile düşük göz problemi de azaltılır.

İnik kaşlar yorgun gösterir mi?

İnik kaşlar kişiyi çok iyi dinlendiği halde yorgun gösterir. Kaşların zaman içerisinde düşmesine bağlı olarak göz kapakları üzerinde fazlalıklar belirir. Göz kenarlarında aşağı çekilmeler ve göz altında fazla doku toplanması meydana gelir. Kaz ayaklarının da belirginleşmesi sebebiyle kişinin bakışları yorgun görünür. Kaş kaldırma yöntemleri sayesinde de iniş kaç problemi fazlasıyla düzeltilebilir.

Düşük kaşları kaldırmanın ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemleri nelerdir?

Kaşlar botoks uygulamaları ve iple askılama yöntemleri ile yukarı doğru geçici olarak ameliyatsız bir şekilde askılanabilirken, temporal lifting adı verilen şakak germe veya kaş üzeri cilt çıkarımı yöntemleriyle ameliyat ile kalıcı olarak kaldırılabilir. Ameliyatsız yöntemlerin, belirli aralıklarla tekrarlanması gerekirken, ameliyatlı yöntemlerin sağladığı sonuçlar ise kalıcıdır.

En iyi yöntem hangisidir?

Kaş kaldırma yöntemi olarak herhangi bir yöntem en iyisi olarak standardize edilemez. Kişinin beklenti ve isteklerine göre ameliyat modeli şekillendirilir. Deri çıkarımıyla kaş kaldırma daha uzun süreli sonuçlar sağlarken, endoskopik kaş kaldırma göz kenarını da kaldırarak daha bir badem göz görünümü sunar. Yani kısacası siz yapılan işlemden nasıl bir etki bekliyorsanız, tercih edilmesi gereken yöntemler de ona göre seçilmelidir.

Reklamlar

Endoskopik (kameralı) kaş kaldırma nedir? Nasıl yapılır?

Kameralı kaş kaldırma yöntemi şakak germe olarak da ifade edilebilir. Saçlı deri içerisinden endoskop ile girilir ve kaş bölgesi yukarı doğru askılanır. Bu operasyonun amacı, düşük kaşların yukarıya çekilmesi veya kaldırılmasıdır. Klasik kaş kaldırma yöntemlerinden farklı olarak, endoskopik kaş kaldırma işleminde, çok daha küçük kesiler oluşturulur. Bu da hem iyileşme sürecini hızlandırır hem de daha doğal bir görünüm sağlar. Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı olanlar elde edilen sonuçlardan oldukça memnundur.

Brow Lift ameliyatı öncesi hazırlık nasıl yapılır?

Brow lift yani endoskopik kaş kaldırma ameliyatı kolay gerçekleştirilen bir işlemdir. Ancak işlem öncesinde yine de bazı hazırlıklar gerekir. Eğer browlift lokal anestezi ile yapılacak ise operasyon öncesi hekim önerilerine uymak yeterli olacaktır. Ancak endoskopik kaş kaldırma genel anestezi ile planlanıyor ise mutlaka anestezi hazırlığı, belli bir süre açlık ve ilaç kullanımı takibi gerekecektir.

Kaş kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Kaş kaldırma ameliyatı endoskopik olarak temporal lifting ile ya da kaş üzeri cilt eksizyonu ile ya da iple askı yöntemleri kullanılarak yapılabilir. Cerrahi müdahale tercih edildiğinde yapılan işlemler;

  • Kaş kaldırma operasyonlarında genellikle lokal anestezi uygulanır. Bazı durumlarda genel anestezi tercih edilebilir. Endoskopik yöntemlerde genel anesteziye gerek vardır.
  • Uygulanacak olan ameliyat tekniğine göre kesi oluşturulur. Uygulanan her teknikte kendine özgü bir kesi ve dikiş yöntemi vardır.
  • Uygun şekilde kesi oluşturulduktan sonra, endoskopik yöntemlerle keşiden girilir ve alın, kaş bölgesi yukarı doğru kaldırılarak, sabitlenir.
  • Bölge yeterince gerginleştirilip, yükseltildikten sonra steril bantlar kullanılarak yapıştırılır.

Kaş kaldırma estetiği işlemleri sonrasında gözlerin kapatılmasına gerek duyulmaz. Hasta, operasyondan sonra 1-2 saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilir. Süreç boyunca buz uygulaması yapılarak, hastanın rahatlaması sağlanır.

Browlift ameliyatının olası riskleri veya yan etkileri nelerdir?

Kaş kaldırma ameliyatı riskleri her estetik işleminde olduğu gibi elbette vardır. Seçilecek yönteme göre riskler ve yan etkiler değişir. Her yöntemde ortak yan etki ve riskler, hematom oluşması, iz kalması ve enfeksiyondur.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Kaş kaldırma operasyonu için tercih edilen tüm yöntemlerde ortalama 10 gün kadar ödem ve morluklar oluşabilir. Ancak görüntüsel problemler dışında hasta ilk gün itibari ile günlük hayatına geri dönebilir. Bunun dışında iyileşme sürecinde sizleri bekleyen bir zorluk olmadığını söyleyebiliriz.

Kaş kaldırma ameliyatı kalıcı mı?

Kaş kaldırma ameliyatı kalıcı mı sorusuna, kullanılan yönteme göre cevap verilebilir. İple askılama tekniğindeki kaş askılama genelde geçicidir. Endoskopik kaş kaldırma ve cilt eksizyonu ile kaş kaldırma genelde uzun süreli sonuçlar verir. Yöntemler arasında cilt eksizyonu ile kaldırma en kalıcı sonuçları sağlar. Kaş estetiği yaptırmak istediğinizde hangi yöntemi tercih ederseniz, kalıcılık ona göre değişecektir.

Fogli tekniği nedir?

Fogli tekniği saçlı deriden girilerek, bir kısım ciltte çıkarılarak uygulanan kaş kaldırma yöntemidir. Bu yöntem en kalıcı ve en sık kullanılan teknikler içerisindedirler. Kalıcı kaş kaldırma istendiğinde tercih edilebilecek en etkili yöntemlerden biridir.

Fokus ultrason ile kaş kaldırma nedir?

Fokus ultrason yöntemi kullanılarak kaş kaldırma işleminde, bu amaç için geliştirilen cihazlar kullanılır. Bir makina yöntemi kullanılarak kaş kaldırmadır. Ancak geçicidir ve her sene tekrarı gerekir.

Temporal lift nedir?

Temporal lifting bir şakak germe ameliyat yöntemidir. Saçlı deri içerisinden küçük bir kesi açılarak endoskopik yöntem ile tüm şakak bölgesi yukarı doğru askılanır.

Göz kapağını kaldırma ile kaşı kaldırma işlemi aynı anda yapılabilir mi?

Göz kapağı ameliyatı ile kaş kaldırma operasyonu tek seansta birleştirilebilir. Sonuçlar daha etkileyici olur. Çoğu zaman göz kapağı kaldırma ameliyatı ile birlikte kaş kaldırma işlemi de uygulanır.

Şakak germe, kaş asma yöntemi ile kaş kaldırma aynı işlem midir?

Şakak germe bir yöntemdir. Kaş askılama ve kaş kaldırmada bu yöntem tercih edilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki kaş kaldırma için başka yöntemlerde tercih edilebilir.

Dolgu ile kaş kaldırma işlemi nedir?

Dolgu ile kaş kaldırma tercih edilen bir diğer etkili yöntemdir. Bilhassa üst göz kapağı bölgesinde boşlukları olan hastalar, yapılan dolgu uygulamaları ile, hem daha genç bakışlara sahip olurken hem de dolgunun kaldırıcı etkisiyle kaşlarını da yükseltmiş olurlar. Ancak dolgu uygulamaları ile kaş, operatif yöntemlere göre daha az yükselir.

Kaş kaldırma ameliyatı ile kaşlar ne kadar yukarı kaldırılır?

Seçilecek operasyon türüne, kişinin elastikiyetine ve kaşın müdahale öncesi düşüklük ve durumuna bağlı olarak kaşın son lokalizasyonu değişir.

Cerrahi yöntem mi, cerrahi olmayan yöntem mi?

Cerrahi yöntemler, cerrahi olmayan yöntemlere göre daha kalıcı ve daha belirgin sonuçlar verirler. Bu sebeple de cerrahi yöntemlerin tercih edilmesi çok daha mantıklıdır.

İp askı ile kaş kaldırma işlemi ne kadar süre kalıcıdır?

İple kaş kaldırma yönteminde kullanılan iplerin marka ve eriyebilir özelliğine göre, müdahalenin kullanım süresi 6 ay ila 3 yıl arası değişmektedir. Ameliyatsız kaş kaldırma yöntemleri arasında kalıcılık bakımından etkilidir.

“Temporal lift” şakak germe, alın germe hepsi aynı mı?

Temporal lift ve şakak germe aynı yöntemi ifade ederken, alın germe tüm alın bölgesinin gerilmesidir.

Kaş kaldırma estetiği fiyatları nasıl belirlenir?

Kaş kaldırma ameliyatı fiyat konusu tercih edilen yönteme göre değişir. Kaş kaldırma için tercih edilen cerrahi ve cerrahi olmayan birçok yöntem vardır. Cerrahi yöntemlerle, cerrahi olmayan yöntemlerin etkisi birbirinden farklı olduğundan, fiyat konusu da farklıdır. Cerrahi yöntemler tercih edildiğinde ayrıca lokal veya genel anestezi uygulama durumu bile fiyatın değişmesine sebep olur. Kısacası kaş kaldırma ameliyatı fiyatı için önce yönteme karar vermeli ve sonrasında da doktorunuzla görüşmelisiniz. Böylece en net ve doğru fiyat bilgisini alabilirsiniz.

Kaşlarım tekrar eski haline döner mi? Sonuç kalıcı mı? İşlemi tekrar etmek gerekir mi?

Genellikle iple askılama, dolgu uygulamaları ve botoks kaş kaldırma müdahaleleri geçici işlemlerdir. Tekrarları sık aralıklarla gerekir. Cerrahi müdahaleler daha kalıcı işlemlerdir. Ancak elbette unutulmamalıdır ki hiçbir cerrahi yöntem yer çekimini durduramaz. Cerrahi müdahaleler yaşı geriye alır. Ancak yaşlanma süreci erken yaştan itibaren yine de devam eder.

Diğer yüz ameliyatları ile birlikte kombin yapılabilir mi? Hangileri ile yapılabilir?

Kaş kaldırma operasyonları tüm yüz estetik uygulamaları ile kombine edilerek yapılabilir. Hatta bu şekilde daha dikkat çekici sonuçlara ulaşılabilir.

Ağrım olacak mı?

Kaş kaldırma operasyonları sonrası baş ağrısı görülebilir. Bu normal bir durumdur. Basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınır.

Erkeklerde tercih ediyor mu?

Kaş düşüklüğü yüzde en dikkat çekici ve yaşlı gösteren alanlardandır. Bu sebeple erkekler tarafından da oldukça sık tercih edilen yöntemlerdendir. Kadınlarla aynı yöntemler kullanılarak, kaş kaldırma sağlanır.

İşlem sonrasında göz kapağı düşüklüğü de çözülür mü?

Kaş kaldırma sonrası göz kapakları da aynı bölgede oldukları için yukarı doğru taşınırlar. Bu sebeple de üst göz kapağı düşüklüğü de kısmen tedavi edilmiş olur. Ama göz kapağı düşüklüğü için direkt uygulanan bir işlem değildir.

Kaşlarımı kaldırttığım belli olur mu?

Kaşlarda belirgin bir kalkık görünümü ilk 15 gün dikkat çekebilir. Ancak sonrasında kaşlar yerine oturdukça operasyon geçirildiği çok fazla anlaşılmaz. Zamanla çok daha doğal bir görünüm elde edilir.

Browlift sonrası iz kalacak mı?

Kaş kaldırma ameliyatı iz konusu seçilen yönteme göre değişir. Kaş üzeri deri çıkarımı planlandı ise kaş üzerinde çizgi şeklinde bir iz olur. Kaşlar endoskopik olarak kaldırıldı ise iz saçlı deri içerisine gizlenir. İp ile kaş kaldırmada ise genel olarak herhangi bir iz kalmaz.

Şişme, morarma olacak mı?

Genellikle kaş kaldırma sonrası uzun süreli şişme morarma olmaz. Olanlarda ortalama 1 ila 2 hafta içerisinde ortadan kalkar.

Evde yapılan yöntemlerle, bitkisel yöntemlerle, aparatla, kaş bantları ile kaş kaldırmak mümkün mü?

Bilimsel olarak evde kullanılan herhangi bir yöntem ile kaş kaldırma ispatlanmamıştır. Bu amaçla satılan tüm ürünler, asla kaş kaldırma ameliyatının etkisini vermez.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaşlarım için estetik yaptırmalı mıyım?

Eğer daha taze ve genç bakışlar isteniyorsa kaş kaldırma ameliyatı yapılabilir. Eğer göz kenarında ve göz kapaklarında düşmeler yanında aynı zamanda kaz ayaklarında belirginleşme ve şakakta aşağı sarkma mevcutsa kaşlar temporal lifting yapılarak yukarı askılanmalıdır.

Ameliyat için iyi bir aday mıyım?

Eğer doğuştan veya yaş ile beraber göz kenarlarında aşağı doğru bir düşme söz konusuysa ya da normalden daha kalkık bir kaş yapısı veya cat eyes görünümü arzulanıyorsa ameliyat düşünülebilir.

Browlift ne demek?

Browlift kaş kaldırma demektir. İple ya da germe ameliyatıyla brow lifting yapmak mümkündür.

Her iki kaşı kaldırmak ya da tek kaşı kaldırmak arasında fark var mı?

Cerrahi süresi ve alanı değiştiği için fark vardır.

Kaşlarım zarar görür mü?

Kaş kaldırma yöntemlerinde kaşlar herhangi bir zarar görmez.

Kaş kaldırma işlemimin kozmetik sonucu üzerinde anlaştığımız hedeflere ulaşmazsa seçeneklerim nelerdir?

Yöntem değiştirilebilir. Bir başka yöntem ile ilerlenebilir.

Kaş kaldırma sonrası denize ya da havuza girilir mi?

Ortalama olarak seçilecek yöntemin 1 veya 2 haftalık iyileşme dönemi sonrası girilebilir.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx