Hayvanlar Alemi

Khao Manee Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Khao Manee kedisi veya Diamond eye kedisi olarak bilinen bu kedi türü, uzun süredir sadece Tayland Krallığı yöneticilerinin beslediği, iyi şansın gerçek bir simgesi olarak kabul edilen bir kedi türüdür.

Khao Manee, Bir gözü mavi diğer gözünün yeşil olması ve kürk renginin beyaz olması ile tıpkı Van kedilerine benzer. Khao Manee özellikleri, beslenmesi ve ırk hakkında genel bilgilerin hepsi yazımızda.

Khao Manee Kedisi Özellikleri

Khao Manee kedisine, Tay beyaz kedisi, beyaz mücevher, elmas göz lakapları takılmıştır. Anavatanı tayland olup ortalama 10 ila 15 yıl arası bir ömre sahiptir. Orta beden kedi ırkına girer ve 2 ila 5 kilo arası bir ağırlığa sahiptir.

Khao manee kedisi hipoalerjenik bir kedi türü değildir. Çok meraklı bir kedi olup, bu sebepten evde gözden kaçırırsanız ve kapınız açıksa kediyi bulamayabilirsiniz. Çünkü keşfetmeye çıkacaktır. Bu nedenle güvenlik tedbirlerini sıkı tutmalısınız.

Khao Manee Kedisi Özellikleri
Khao Manee Kedisi Özellikleri

İlginizi Çekebilir: Exotic Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Khao manee kedisi, kilo almaya meyilli değildir. Yinede beslenmesine özen gösterilmesi gerekir. Yalnızlıktan oldukça muzdariptir. Bu nedenle yalnız kalırsa miyavlama huyu vardır. Sıcak ve ılıman iklimleri sever. Soğuk havalar yaşamlarını kötü yönde etkiler.

Khao Manee kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Diamond eye, mükemmel bir apartman kedisidir: sessiz, tatlı ve dengeli, günlerini ailesinin yanında dinlenerek geçirmeyi sever. Biraz özerk ve bağımsız bir kedidir. Bu nedenle, evden uzakta çok zaman geçiren herkes için benimsenmesi önerilmez.

Neredeyse tamamen astardan yoksun olduğu için, bu kedi, düşük sıcaklıklardan muzdarip olma eğilimindedir. Bunun için yaşadığı ortamın rahat ve tüm etolojik ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olması esastır.

Elbette buna oyun ve fiziksel aktivite de dahildir. Bu nedenle, tırmanma direkleri, oyuncaklar ve tırmalama tahtası ile tamamlanan kedi için mükemmel çevresel zenginleştirme için evin bir alanını ayırmak önemlidir.

Reklamlar

Khao Manee kedisi kökenleri ve tarihi

Khao Manee kedisine atıfta bulunan ilk belgeler 14. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bunlar, Khao Plort adlı beyaz tüylü ve cıva renkli gözlü kedileri öven bazı şiirlerdir.

Bu kedi türü, Siyam Krallığı’nda yıllardır sadık kraliyet yoldaşları olmuştur. 1999’da nesli tükenmekte olan hayvanlar olarak listelendiğinde, ABD’li bir yetiştirici onları ABD’ye getirerek modern ırkın ortaya çıkmasına neden oldu.

Khao Manee Görünüm ve Fiziksel Özellikleri

Khao Manee Görünüm ve Fiziksel Özellikleri
Khao Manee Görünüm ve Fiziksel Özellikleri

Khao Manee kedisinin gerçekten kusursuz ve karşı konulmaz kılan pek çok tuhaf özellikleri vardır. Khao Manee, maksimum 35 cm uzunluğunda 2 ila 5 kg ağırlığında orta boy bir kedidir. Bu kedinin vücudu ince, atletik ve narindir.

Bu cinsin örneklerinin başı kalp şeklindedir. Değerli taşları andıran iki harika gözleri vardır. Gözleri mavi, yeşil ve sarı olabilir. Bazı durumlarda, gözler heterokrom, yani iki farklı tonda olabilir. Bu olduğunda, bu kedinin şans getirdiği söylenir.

Khao Manee kedisi tüyleri kısa, ipeksi ve yumuşaktır. Bu kedinin özelliği, onu soğuğa karşı özellikle hassas hale getiren bir astarın olmamasıdır. Standardın izin verdiği tek renk beyazdır. Başka renkler standart dışıdır. Khao Manee’nin bacakları ince ve kaslıdır.

Khao Manee kedisi karakteri

Khao Manee, sevecen ve tatlı bir karaktere sahiptir. Bu kedi, son derece bağlı ve sadık olduğu ailesine karşı, sevgi göstermeyi sever. Oyun ve fiziksel aktivite aşığı olan bu kediyi çok hızlı öğrenme yeteneği ile kolayca eğitebilirsiniz.

Khao Manee yalnızlığa dayanamaz. Vaktinin bir çoğunu sahibiyle paylaşmayı seven bir kedidir.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

İyi dozda tatlılık, huzur ve oyunculuğu ile, bu evcil kediler küçükler için mükemmel oyun arkadaşlarıdır. Girişken ve arkadaş canlısı olan Khao Manee, hem köpeklerle hem de kedilerle iyi geçinir.

Khao Manee sağlığı

Bu cinsin örneklerinin ortalama ömrü 10 ila 15 yıl arasındadır. Khao Manee kedisinin, genetik olarak bir nesilden diğerine aktarılan belirli bir yaygın hastalığı yoktur.

Her durumda, bu kediler, aşağıdakiler dahil herhangi bir evcil kediyi etkileyebilecek hastalıkların başlangıcına yatkındır:

  • Alerjiler;
  • Ağız yolu hastalıkları;
  • Dermatit;
  • FeLV;
  • FIP;

Beyaz tüyleri ve farklı göz rengi nedeniyle bu kediler işitme sorunlarına ve sağırlığa yatkındır. Her 6 ayda bir göz ve kulak sağlığı için bir veteriner kontrolü gereklidir.

Khao Manee kedisi bakımı

Khao Manee kedileri, kısa tüylü kediler olduğu için özel işlem ve dikkat gerektirmez. Aslında, ölü tüyleri çıkarmak ve tüylerde oluşan düğümleri çözmek için haftada bir kez fırçalamak veya taramak yeterlidir.

Son olarak, gözlerinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve enfeksiyon ve göz bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olabilecek her türlü salgı ve kabuklanmaların giderilmesi tavsiye edilir.

Khao Manee kedisi beslenmesi

Khao Manee kedisi, diğer kediler gibi zorunlu bir etoburdur. Beslenmesi hayvansal proteinlerin tedarikine dayanmalıdır.

Kedi için en uygun besinler tavuk, dana eti, tavşan olmakla birlikte hamsi, uskumru ve ton balığı gibi balıkların ete göre daha az tüketilmesi ile mükemmel bir Omega 3 kaynağı olacaktır.

Khao Manee aşırı kilo almaya yatkın olmasa da, kediye verilecek mama miktarlarının hayvanın yaşı, sağlık durumu ve yaşam tarzı gibi parametrelere göre planlanması esastır. Bu konuda uzman bir veterinerden yardım alabilirsiniz.

Khao Manee Kedisi Üremesi

Khao Manee Kedisi Özellikleri ve Bakımı 2024 Khao Manee

Avrupada Khao Manee kedisi yetiştiriciliği yaygın değildir. Safkan yavrular almak istiyorsanız, diğer cins kedilerle çiftleşmeye izin vermemelisiniz. Sadece kendi arasında çiftleşme uygundur. Genellikle gebelik 64 ile 68 gün arasında sürer ve sonrasında 2 ile 4 arasında yavru doğar.

Doğumdan sonra, yavru kedilerin kulakları arasında büyüdükçe kaybolan, gri bir yama vardır. 3 aydan sonra bu leke kendiliğinden kaybolur.

Khao Manee hakkında ilginç bilgiler

  • Khao Manee kedisinin ismi anlamı nedir? Khao Manee ifadesi, tam olarak bu kedinin nadirliği ve değeri nedeniyle “Beyaz Taş” anlamına gelir;
  • Bu kedilerin farklı renkleri olabilir. Ancak, beyaz renginden sorumlu olan, tüylerin gerçek rengini gizleyen baskın W geni vardır. Bu nedenle beyaz, gerçek bir renk olarak kabul edilmek yerine, bu genin baskınlığı nedeniyle rengin olmadığı fikri benimsenmiştir. Yani gen baskınlığı sadece beyaz renge müsade eder.

Khao Manee fiyatı?

Khao Manee yavrusunun fiyatı çok yüksektir, çünkü bunlar son derece nadirdir ve çok yaygın kediler değildir. Bir ara soyları tükenme aşamasına gelmiştir. Bu türü yurt dışından getirmek istiyorsanız Khao Manee fiyatı 10 bin euroya kadar çıkabiliyor. Bu arada begonya kadın youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx