Şifalı Bitkiler

Vitamin Deposu Kivinin Faydaları

Reklamlar

Kivinin faydaları arasında, protein sindirimine yardımcı olmak, kan basıncını yönetmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, kan şekeri kontrolüne yardımcı olmak, vücutta asit dengesi oluşturmak ve sağlıklı böbrek fonksiyonunu desteklemek yer alır.

Kivinin faydaları arasında kabızlığı gidermek, uykuyu teşvik etmek, cilt sağlığını iyileştirmek, kanseri önlemeye yardımcı olmak ve solunum fonksiyonlarını iyileştirmek yer alır.

Kivi nedir?
Kivi nedir?

Kivi nedir?

Kivi, asmaya benzeyen ve sararak büyüyen, Actinidia deliciosa ve A. deliciosa ile diğer Actinidia türleri arasında aşılanma ile elde edilen kültivar grubu bitkileri ile bu bitkilerin yenilebilir meyvelerinin ortak adıdır. Çoğu kişi tarafından egzotik bir meyve olarak kabul edilir, çünkü genellikle sadece özel durumlarda tüketilir.

Bununla birlikte, kivilerin, sağlığımızı ve refahımızı iyileştiren besinler ve çeşitli fito kimyasallarla dolu lezzetli meyveler olduğunu bilmenizde fayda var.

Kivinin Besin Değeri (100 g Porsiyon Başına)

Reklamlar
 • Kalori-61
 • Toplam Karbonhidrat 15 gr
 • Diyet lifi 3 gr
 • Şekerler 9 gr
 • Protein 1.2 gr
 • A vitamini %1 RDA
 • C vitamini %154 RDA
 • Kalsiyum %3 RDA
 • Demir 1% RDA
 • B Vitamini 6-5% RDA
 • Magnezyum %4 RDA
 • Potasyum %8 RDA
 • K vitamini %31 BKİ
 • Bakır %10 RDA
 • E vitamini %7 RDA
 • Folik Asit %4 RDA
 • Manganez %4 RDA
Kivinin Sağlığa İnanılmaz Faydaları
Kivinin Sağlığa İnanılmaz Faydaları

Kivinin Sağlığa İnanılmaz Faydaları

1. Kivi Protein Sindirimine Yardımcı Olur

Günlük protein ihtiyaçlarınızı karşılamak başlı başına bir zorluktur, ancak bu protein emilim için amino asitlere uygun şekilde parçalanmadığında çok daha zor hale gelir. Sadece birkaç doğal olarak oluşan proteaz enzimi (proteinleri parçalayan enzimler) vardır ve papaya ve ananas gibi gıdalarda bulunur. Kivideki aktif proteaz enzimi aktinidia olarak adlandırılır ve protein sindiriminde oldukça etkilidir.

2. Kivi Kan Basıncını Yönetmeye Yardımcı Olur

Yüksek tansiyon gelişiminde, yüksek sodyum alımı ve potasyum seviyelerinin azalması, olmak üzere değişen elektrolit seviyeleri oldukça fazla rol oynar. Bununla birlikte kivinin faydalarından, kan basıncını olumsuz yönde etkileyebilecek tuz dengesizliklerini düzeltmeye yardımcı olabilecek yeterli miktarda potasyum içerir. Potasyum ayrıca kalp kasılmaları üzerinde düzenleyici bir role sahiptir, ancak çok fazla olması kalp fonksiyon bozukluğuna neden olacağından düzenli ve aşırı alınmaması gerekir.

3. Kivi Bağışıklık Sistemini Destekler

Kivinin faydalarına bakacak olursak, C vitamini açısından son derece zengindir ve sadece 100 g tüketmekle önerilen günlük dozun %150’sinden fazlasını karşılar. Belirli bir vitaminden çok fazla almak iyi bir tavsiye olmasa da, C vitamini suda çözünür ve fazlası idrarla atıldığı için vücuda zarar vermez. Yüksek C Vitamini alımı, bağışıklık sisteminizin optimal işleyişi için gereklidir ve sağlığınız için tehlikeli olabilecek tehditleri ortadan kaldırmayı sağlar. Kivi ayrıca vücudu zararlardan korumak için C Vitamini ile uyum içinde hareket eden çok sayıda başka antioksidan içerir.

4. Kivi Diyabetik Sağlığı Destekler

Şeker hastaları, makul miktarda karbonhidrat tükettiklerinden emin olmalıdır. Kivi, düşük bir glisemik indekse ve mükemmel lif içeriğine sahip olduğu için güvenle beslenmeye dahil edilebilir. Kivi, şekerin kan dolaşımına girme hızını önemli ölçüde yavaşlatır. Canınız tatlı çektiğinde kivi, kan şekeri kontrolünü olumsuz etkilemeyecek lezzetli bir seçenektir.

Reklamlar

5. Kivi Vücutta Asit Dengesi Oluşturmaya Yardımcı Olur

İnsanların büyük çoğunluğunun kan pH’ı daha asidik taraftadır. Normal kan pH’ı, hücrelerin en iyi şekilde çalıştığı nötr ila hafif alkali bölgede bulunur. Tükettiğimiz gıdaların çoğu, özellikle işlenmiş olanlar asit oluşturur ve kan kimyamızın asidik olmasına neden olur. Asidik denge kanser gelişimini, maya büyümesini ve ciltte olumsuz değişiklikleri teşvik ettiği için iyi değildir. Kivi, yeryüzündeki en alkalin teşvik edici yiyecekler arasındadır ve yıllarca süren kötü beslenmeyi yavaş yavaş düzeltmeye yardımcı olur.

Kivinin Faydalarından Böbrekleri Destekler
Kivinin Faydalarından Böbrekleri Destekler

6. Kivinin Faydalarından Böbrekleri Destekler

Böbrekler her gün durmadan kanı filtreleyerek atıkları uzaklaştırır ve kanın temiz kalmasını sağlar. Yıllar geçtikçe, böbreklerde çözünmeyen bir miktar atık birikerek tıkanıklıklara ve rahatsızlıklara neden olabilir. Buna böbrek taşı denir ve genellikle çeşitli kalsiyum tuzlarından oluşur. Potasyum, bu tuzun birikme olasılığını azaltmaya yardımcı olur ve bu da taş oluşumunu engeller. Günlük olarak yeterince su içmemek, hipernatremi (kanda aşırı sodyum seviyeleri) ile birlikte taş oluşma olasılığını artırır. Kivinin içeriğinde bulunan potasyum böbrek sağlığını destekler ve taş oluşumunu önler.

7. Kivi Düzenliliği Teşvik Eder

Çoğu insanın düzenli bağırsak hareketleriyle ilgili bir sorunu yoktur, ancak kronik kabızlıktan muzdarip önemli sayıda insan da vardır. Genellikle, problemin temelinde, günlük olarak yeterince su tüketilmemesi ve lif gereksinimlerinin karşılanmaması gibi beslenme yetersizlikleri yatmaktadır.

Bu nedenle,kivi lif bakımından zengin bağırsakları düzenlemek için mükemmel bir meyvedir. Çözünür lifler dışkıyı daha gevşek ve daha kolay atmaya yardımcı olduğundan, kivilerin hafif bir müshil etkisine sahip olduğu bile iddia edilmektedir.

8. Kivi Uyku Problemlerini Ortadan Kaldırır

İyi bir ruh hali, iyi bir uyku ile ilişkilidir. Beyindeki serotonin seviyelerini artırarak ruh hali iyileşir ve uyku kalitesi de artar. Kivi, ruh halinizi ve uyku kalitenizi iyileştirebilen serotonin içerir.

9. Kivi Cilt Sağlığını İyileştirir

Cilt, vücudumuzun ilk savunma hattından biridir ve her gün temas ettiğimiz ve aksi takdirde bize zarar verebilecek şeylere karşı bizi korur. Cilt, zamanla elastikiyetini ve gençliğini kaybeder, sarkık ve cansız hale gelir. C vitamini, eklemler ve cilt gibi dokuların yapısal sağlığı için ihtiyaç duyduğumuz bir protein olan kollajen üretiminde önemli bir yer alır. Kivide bulunan diğer vitaminler ve bitkisel besinler de UV hasarını azaltmaya ve cilt sağlığını daha uzun süre korumaya yardımcı olur.

Kivi Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur
Kivi Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

10. Kivi Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Kivide bulunan antioksidanlar, kanserin önemli bir nedeni olan DNA hasarını dengelemeye yardımcı olur ve ayrıca hücrede istenmeyen değişikliklere neden olabilecek gerçek hücresel hasarı önler. Anti-oksidanlar, zararlı serbest radikalleri kararlı hale getirerek hasar potansiyellerini azaltır ve vücut tarafından atılmalarına izin verir. Kivi özellikle mide, bağırsaklar ve kolon kanserlerini önlemek için çok etkili çalışır, çünkü içeriğindeki lifi ve sayısız fitokimyasallar bu organların normal fizyolojisini destekler.

11. Kivi Solunum Fonksiyonlarını Düzenler

Narenciye tüketiminin solunum sağlığına fayda sağladığı, kivinin de C Vitamini ve ilgili bileşikleri içeren önemli bir meyve olduğu bilinmektedir. Biyoflavonoidler astımlılarda atakların sıklığını ve şiddetini azaltmak ve ayrıca solunum yollarının yaygın enfeksiyonlarını yakalamaya karşı direnci artırmak için kullanılmıştır. Astımın yanı sıra, kivi ve bioflavonoidleri, sağlıklı bireylerde solunum fonksiyonunu artırmaya ve efordan kaynaklanan hırıltıyı azaltmaya yaradığı kanıtlanmıştır.

Kivinin Zararları

Ülser ve reflü gibi mide rahatsızlıkları olanların kivi tüketimine dikkat etmesi gerekir. Çok nadir durumlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle mide rahatsızlıkları olanların kivi tüketmeden önce doktoruna danışması gerekir.

Kivinin faydalarını bu yazımızda sizlerle paylaştık. Sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Boynuzlu Kavun Faydalarını Duyunca Çok Şaşıracaksınız!

Youtube kanalımızdan da bizi takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin/videos

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx