Pratik Bilgiler

Evinizden ve Vücudunuzdan Kötü Kokuları Uzaklaştırmanın Yolları

Kötü kokular ve kötü kokuları giderme yöntemleri

Reklamlar

Kötü kokuları gidermenin yöntemlerini merak mi ediyorsunuz? Evcil hayvan kokuları, kokmuş ayakkabılar, küflü ıslak çamaşırlar ve günlük ev kokuları… Bir sprey Febreze onları gidermek için yeterli olmayabilir.

Bu, hemen herkesi rahatsız eden bir sorundur. Yıllar boyunca, kötü kokuları eşit derecede kokulu kimyasallara başvurmadan evinizden çıkarmak için birçok ev yapımı yöntemi denedik ve test ettik. İşte ortamınızın daha taze kokmasını sağlamak için düzenli olarak denemeniz gereken on yöntem.

Evcil hayvan kokularını gidermek için sirke kullanın
Evcil hayvan kokularını gidermek için sirke kullanın

Evcil hayvan kokularını gidermek için sirke kullanın

Gerçekten büyülü bir madde olan sirke, odaların kokusunu gidermek ve evcil hayvan kokularıyla ilgilenmek için harika çalışır. Sirke, halılara püskürttüğünüzde hem yeni hem de eski evcil hayvan kokularını etkisiz hale getirmeye yardımcı olur (yine de kedi idrarı gibi aşırı güçlü kokuları ortadan kaldırmasını beklemeyin).

Reklamlar

Bundan bahsetmişken, eğer kedinin kumundan korkunç kokular geliyorsa (kokuları azaltmaya yardımcı olması gerekiyordu. Listemizdeki bir sonraki maddeye bakın), kum kutusuna biraz kuru çay yaprağı karıştırmak isteyebilirsiniz.

Gazetelerle çöp kutusu kokusunu giderin

Evet, yine gazeteler… Buruşuk gazete, evinizdeki hemen hemen tüm kapların kokusunu gidermek için kabartma tozunun yerini alabilir – çöp kutuları, ayakkabılar ve buzdolapları bir tür kap olarak kabul edilebilir.

Dolaplardaki nemi gidermek için tebeşir kullanın
Dolaplardaki nemi gidermek için tebeşir kullanın

Dolaplardaki nemi gidermek için tebeşir kullanın

Dolabınıza biraz tebeşir asın. Tebeşir, birçok kaynağın onayladığı gibi nemi emer, bu nedenle nemi ve bunun sonucunda dolaplarınızda oluşan kokuyu azaltmak için yararlı bir yardımcıdır. Sadece sağlam bir iple bir demet bağlayın ve kıyafetlerinize değmeyecek bir yere asın. Nemi ve ortaya çıkan kokuyu emecek ve dolabınız daha güzel bir yer haline gelecektir.

Çamaşır kurutma makinesi kağıtlarıyla duman kokusunu giderin

Kurtarma için çamaşır kurutma makinesi kağıtları! Sahip olduğunuz ve üzerinde kalıcı bir duman kokusu olan birkaç şey varsa, bunları bir veya iki çamaşır kurutma makinesi kağıtlarını birlikte kilitli torbalara koymayı deneyin. Mobilya ve dumanlı diğer eşyalar için başka önerilerimiz var.

Reklamlar
Sarımsak ve soğan kokularını paslanmaz çelik ile giderin
Sarımsak ve soğan kokularını paslanmaz çelik ile giderin

Sarımsak ve soğan kokularını paslanmaz çelik ile giderin

Yani belki de yukarıdaki koku sorunlarından hiçbirine sahip değilsiniz. Bununla birlikte, yemek pişirirseniz ellerinize biraz kokulu sarımsak veya soğan kokusu gelebilir. Hızlı çözüm, ellerinizi paslanmaz çelikten yapılmış bir şeyle (bir kaşıkla veya hatta lavabonuzun kenarıyla) soğuk su altında ovalayın. Elveda kalıcı yemek kokusu… Bu konuda size yardımcı olması için paslanmaz çelikten “sabun” kalıbı bile yapıyorlar.

Ter kokusunu önlemek için karbonat kullanın

Evet, sadece deodorant veya ter önleyici kullanabilirsiniz, ancak hassas bir cildiniz varsa veya sadece daha doğal yoldan gitmeyi tercih ediyorsanız, kötü kokularla bir yaşama boyun eğmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, terinizin PH’ını nötralize eden, koltuk altları ve ayaklarınızdaki kokuya neden olan bakterileri azaltan karbonat deneyin. Başka bir deyişle, doğal bir deodoranttır.

Ağız kokusunu gidermek için tarçın kullanın
Ağız kokusunu gidermek için tarçın kullanın

Ağız kokusunu gidermek için tarçın kullanın

Utanmayın, ağız kokusu çoğumuzu etkiler. Ancak bu konuda yapabileceğiniz çok şey var, nefesinizin kötü olup olmadığını kontrol etmek için iyi yöntemler öğrenmekten, tarçın gibi kokusu iyi olan yiyeceklerle düzeltmeye ve iyi ağız hijyeni uygulamaya kadar diş ipi kullanmak ve gargara kullanmak gibi tanıdık şeylerden anlamaya kadar pek çok şeyi deneyebilirsiniz.

Küfle ilgili koku giderme ipuçları

Evinizde küf oluşumunu destekleyebilecek nemli yerleri kontrol edin. Küflerin gizlenmiş olabileceğini unutmayın. Küf izleri bulamazsanız, bir restorasyon şirketinden hizmet alabilirsiniz. Örneğin duvarların arkasına saklanan küfü bulmak için istilacı olmayan nem ölçerleri vardır.

Etkilenen alanı bulduğunuzda, yüzeyi ev tipi deterjan ve su karışımıyla ovalayarak temizleyin. Çamaşır suyu kullanmayın, çünkü yalnızca canlı küfü öldürür, küf sporlarını öldürmez, bu da daha hızlı küf büyümesine neden olur. Ardından, havalandırma ve nem gidericiler kullanarak alanı kurutun. Herhangi bir yeniden boyama veya rekonstrüksiyon yapmadan önce alanın kuru olmasını sağlayın.

Koku halıdan geliyorsa öncelikle küf kokusuna neden olan nem sorununu giderin. Halınızın kokusunu gidermek için bir su bardağı beyaz sirke ve iki su bardağı ılık su karışımı ile püskürtün. Ardından halının üzerine kabartma tozu dökün ve birkaç saat bekleyin. Koku devam ederse, işlemi tekrarlayın. (Potansiyel olarak hassas malzemelere zarar vermemek için önce testi tespit etmeniz gerekir.)

Sigara kokusu giderme çözümleri
Sigara kokusu giderme çözümleri

Sigara kokusu giderme çözümleri

Ucuz kısa vadeli çözümler istiyorsanız, şu ipuçlarını deneyin.

Evinizde bir hava temizleyici kullanın.

Halıların üzerine kabartma tozu serpin, kötü kokuları emmesi için bir gece bekletin ve ertesi gün süpürün.

Evin etrafına beyaz sirke tabakları yerleştirin ve kokuyu etkisiz hale getirmek için bir gece bekletin.

İç mekan kirleticilerinin %87’sini emebilen iç mekan bitkileri edinin.

Evin her yerine küçük kaseler koyun.

Kokulu veya kokusuz mumlar kullanın.

Portakal kabuklarını evin etrafında bırakın.

Ananas dilimlerini tüm kapı ve pencereler yirmi dört saat kapalı olacak şekilde odanın etrafına yerleştirin.

Evin etrafına aktif kömür içeren kaseler yerleştirin.

Sigara dumanı kokusunu gidermek için evdeki her yüzey ve köşedeki tütün dumanı kalıntılarını iyice temizlemelisiniz. İlk olarak, içeri mümkün olduğunca fazla temiz hava girmesi için tüm pencereleri ve kapıları açın. Tüm hava filtrelerini, fırın filtrelerini ve klima filtrelerini temizleyin veya değiştirin.

Kötü kokuları nötralize eden iki bileşen olan amonyak ve glikol içeren ürünleri kullanarak duvarları ve tavanları temizleyin. Duvarları kurumaya bırakın ve kokunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Temizledikten sonra hala sigara kokusu alıyorsanız, duvarları ve tavanları lateks boya ile yeniden boyayın. Boyamadan önce kokuları hapsetmek için tasarlanmış bir dolgu macunu kullanın.

Evdeki zeminler, pencereler, halılar, mobilyalar, döşemeler, perdeler, panjurlar ve diğer ev yüzeyleri, demirbaşlar ve eşyalar gibi her şeyi temizleyin. Tütün dumanı çıkarmak çok zorsa profesyonel bir temizlik şirketi ile anlaşın.

Evcil hayvan idrarı kokusu giderme çözümleri
Evcil hayvan idrarı kokusu giderme çözümleri

Evcil hayvan idrarı kokusu giderme çözümleri

Gözeneksiz yüzeyler — Evcil hayvan idrarı veya koku spreyi metal veya plastik gibi gözeneksiz bir yüzeydeyse, ilk adım kapsamlı temizliktir ve yeterli olabilir. Kokulu madde kokuya neden olan doğal yağlar içerdiğinden güçlü bir deterjan isteyeceksiniz. Ilık su ve güçlü deterjan kullanmak etkili olmalı ve uzun sürmemelidir. Yüzeyi yıkadıktan sonra ılık suyla durulayın. Koku hala oradaysa, işlemi tekrarlayın. Geride kalan kalıntıları temizlemek için ılık suyla duruladığınızdan emin olun.

Gözenekli yüzeyler — Evcil hayvan idrarı halı, sunta veya döşeme gibi gözenekli bir yüzeydeyse, bunları temizlemek de ilk adımdır. Bunları gözeneksiz bir yüzey gibi temizleyin. Bu yüzeylerin temizlenmesi daha zordur, bu nedenle çabalarınız başarılı olmazsa veya görev çok zorsa, profesyonel bir restorasyon şirketi arayın. Aşırı evcil hayvan idrarı hasarına sahip halı ve ped, biyolojik tehlike durumu oluşturur ve genellikle çıkarılıp atılmalıdır.

Yarı gözenekli yüzeyler — Çoğu ahşap gibi yarı gözenekli malzemeleri de yukarıda açıklandığı gibi bir su ve deterjan solüsyonuyla temizleyin. Kokuyu nötralize etmeye yardımcı olmak için deterjanın yüzeye nüfuz etmesine izin verilmelidir. Bununla birlikte, ahşap hayvan idrarı spreyi ile ağır hasar görürse, büyük olasılıkla atılması gerekecektir. Hasarlı yarı gözenekli malzemeyi restore etme şansınızı artırmak için bir restorasyon şirketinden yardım isteyin.

Evcil hayvanların düzenli olarak yıkanmaya ve tımarlanmaya ihtiyacı vardır. Tüylü arkadaşlarınızı yıkamak kokuları ve kiri gidermeye yardımcı olurken, sık fırçalamak saç dökülmesinin mobilyalarınıza ulaşmasını engeller.

Köpeğinizi ¼ fincan kabartma tozu ve bir tatlı kaşığı hafif bulaşık deterjanı ile karıştırılmış bir litre yüzde 3 hidrojen peroksit solüsyonuyla yıkayın. Gözlerden ve kulaklardan kaçının.

Kedi kumu kutusunu boşaltın, ardından içine bir tatlı kaşığı sirke ve biraz kabartma tozu ekleyerek temizleyin. Su ekleyin, karıştırın ve birkaç saat bekletin. Daha sonra sıvıyı çıkarın, yıkayın, durulayın ve kurumasını bekleyin.

Mobilyalarınızı ve halılarınızı düzenli olarak temizleyin ve süpürün. Talimatları mutlaka okuyun ve hayvan dostlarınıza zarar vermeyen temizlik ürünleri kullanın.

Genel evcil hayvan kokularını gidermek için yaygın bir çözüm, kabartma tozudur. Odanızdaki halı ve kumaşların üzerine az miktarda taze kabartma tozu serpin, on beş dakika (veya daha fazla) bekletin ve ardından süpürün. Evdeki oda spreylerinin yerine kabartma tozu da kullanabilirsiniz.

Evinizdeki havayı geri dönüştürmek için hava filtreleri kullanın. Evcil hayvanların kullandığı nesneleri (oyuncaklar, mama kapları vb.) haftalık olarak temizleyin. Bunu yapmak sadece evinizdeki kokuyu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda evcil hayvanlarınızın sağlığını da iyileştirir. Bu ipuçlarını uyguladıktan sonra koku kaybolmalıdır. 

Halıları ve kumaşları temizleme çözümleri
Halıları ve kumaşları temizleme çözümleri

Halıları ve kumaşları temizleme çözümleri

Halılar için kokuyu gidermenin basit bir yolu, doğal bir koku giderici olan kabartma tozu kullanmaktır. Halı kuruduktan sonra üzerine kabartma tozu serpin, ardından kabartma tozu bir gece bekletin. Ertesi gün, kabartma tozunu elektrikli süpürgeyle çıkarın.

Döşemede kokuyu emmek için beyaz sirke kullanın. Bir sprey şişesini beyaz sirke ile doldurun ve döşemeye püskürtün. Sirke havayla kuruyana kadar bekleyin. Güçlü sirke kokusu, küf kokuları ile birlikte kuruduktan sonra kaybolacaktır.

Mutfak kokularını giderme çözümleri

Buzdolabı – kokuları emmek için buzdolabında açık bir kutu kabartma tozu bulundurun. Daha fazla verimlilik için rafları hidrojen peroksit ve bir parça bez kullanarak silin.

Çöp imhası – biraz buz öğütün, ardından boraks serpin ve suyla durulayın.

Balık ve diğer yemek kokuları – kokuları çabucak emen buharları çıkarmak için ocakta bir bardak sirke kaynatın. Dolapları sabun ve ılık suyla silin.

Çöp kutusu – kutunun kendisi kokuyorsa, su ve beyaz sirke ile yıkayın. Çöp kokuyorsa ancak kutu henüz dolmadıysa, içine biraz kahve telvesi bırakarak kokuları giderin.

Banyo kokularını giderme çözümleri
Banyo kokularını giderme çözümleri

Banyo kokularını giderme çözümleri

Tuvaletteki kötü kokuları gidermek için kaseye bir su bardağı beyaz sirke ekleyin, beş dakika bekleyin, ardından fırçalayın ve yıkayın.

Lavabo giderinde kötü kokuları gidermek için yarım su bardağı çamaşır suyu ve yarım su bardağı suyu karıştırıp gidere dökün. Bir saat bekletin ve ardından su ile durulayın.

Evinizdeki diğer kokuları giderme çözümleri

Kötü kokular ayrıca mutfak, bodrum ve banyo gibi yerlerde oyalanır. Halılar, kumaşlar ve evcil hayvanlarınızın favori noktaları gibi alanlara nüfuz ederler. Evinizin çeşitli alanlarından gelen kötü kokuları gidermek için bütçe dostu ipuçları…

Kötü kokuların kaynağını ortadan kaldırın. Koku sorununu gerçekten çözmek için sorunu tanımlayın ve düzeltin. Örneğin, tesisatı tamir etmek kötü kokuların evinize girmesini engelleyebilir.

Tezgah üstü, masa, sert zemin ve duvar gibi sert yüzeyleri yıkayın. En sevdiğiniz temizleyiciyi veya yarısı su, yarısı beyaz sirke karışımını kullanın.

Yıllar boyunca sunduğumuz kötü kokuları giderici ipuçlarının çoğu aynı malzemeleri içeriyor: sirke, karbonat, gazeteler ve çamaşır kurutma makinesi kağıtları. Bu nedenle, koku problemlerinin çoğunu ucuza ve doğal olarak aşmak için muhtemelen bu ürünleri elinizin altında bulundurmalısınız. (Örneğin, sirke, havlu ve ıslak çamaşırlardaki küf kokularını ve ayrıca kalan birçok yemek kokusunu giderir.) Oda spreylerinin aksine, bu ürünler kokuları maskelemez, bunun yerine nemi emmeye ve bu kokuların arkasındaki nedenleri etkisiz hale getirmeye çalışır. hem siz hem de eviniz daha ferah kokabilir.

Evinizden ve Vücudunuzdan Kötü Kokuları Uzaklaştırmanın Yolları adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Daha fazla pratik bilgi için Begonya Instagram hesabını takip edebilirsiniz: begonyakadin

ilginizi çekebilecek içerik: Doğal Ürünler ile Leke Çıkarma

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx