Aromaterapi

Krill Yağı Nedir?

Reklamlar

Aranan, merak edilen sorulardan birisi de Krill yağı nedir, faydaları nelerdir sorusunun cevabıdır. Hep birlikte bu sorunun cevabını ele alalım. Antarktika krill kabuklarından çıkarılan bir doğal omega-3 yağıdır. Krill yağı, EPA ve DHA gibi doymamış yağ asitleri içerir ve bu yağ asitleri, kardiyovasküler sağlık, beyin sağlığı, göz sağlığı ve joint sağlığı gibi birçok faydaya sahip olduğu düşünülmektedir. Krill yağı tüketimi toksik madde içerme riskinin düşük olduğu için diğer omega-3 kaynaklarından daha güvenli kabul edilir. Ancak, her zaman uzman bir hekim veya diyetisyenin tavsiyesi alınması önerilir çünkü fazla miktarda krill yağı tüketimi belirli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Nereden Elde Edilir?

Krill Yağı Nereden Elde Edilir?

Krill yağı isimli bu yağ, okyanus suyunda yaşayan krill isimli, karides benzeri bir canlıdan elde edilmektedir. Krill kelime anlamı balina besindir. Norveççe bir kelimedir. Krill, balinalar, çeşitli balıklar ve kuşlar için önemli bir besin kaynağıdır.

Krill Yağının Mucizeleri

Krill Yağının İçeriğinde Neler Var?

İçinde EPA ve DHA gibi çok faydalı omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Bu yağın en önemli özelliklerinden birisi güçlü antioksidanlardan biri olan astaksantin isimli karotenoidi içermesidir. Krill yağında az miktarlarda A ve C vitaminleri de bulunmaktadır.

Reklamlar

Krill Yağının Balık Yağından Farkları

Krill yağı ve balık yağı, hem omega-3 yağ asitleri içeren doğal kaynaklar olarak benzerdir, ancak birçok farklı özelliği vardır. Bunlar şunlardır:

Omega-3 içeriği: Balık yağından daha yüksek oranda EPA ve DHA içerir.

Toksik madde içeriği: Balık yağından daha az toksik madde içerir ve dolayısıyla daha güvenli kabul edilir.

Erişilebilirlik: Balık yağı, dünya çapında daha yaygın bir şekilde bulunabilir ve daha ucuzdur. Krill yağı ise daha az yaygın ve daha pahalıdır.

Reklamlar

Lezzet: Balık yağından daha az bir kokusu vardır. Ve daha lezzetli bir tada sahiptir.

Her ikisi de faydalı olabilecek ve omega-3 içeriği nedeniyle sağlıklı olabilir ancak, doktor veya diyetisyen tavsiyesi alınarak en uygun olanı seçmek önemlidir.

Krill Yağının Faydaları

İçinde bulunan omega-3 ve antioksidanlardan dolayı beyin sağlığını korur, kan dolaşımını düzenler, çocuklarda gelişimi hızlandırır, adet öncesi gerginlik sendromunu azaltır ve cilt güzelliğini sağlar. Bunların dışında da faydaları vardır.

Kolesterolü Düşürür

Krill yağı içeriğindeki EPA ve DHA ile omega-3 yağ asitleri kalp sağlığına çok faydalıdır. Bu nedenle de kalp rahatsızlığı riskini azaltır. 2017 senesinde yapılan bir araştırmaya göre, krill yağı kötü kolesterol olan LDL’yi yaklaşık yüzde 34 oranında düşürebilir, trigliseritleri azaltır ve iyi kolesterol olan HDL’yi yükseltir. Krill yağının kolesterolü düşürmesi ve kalp sağlığını için günde 1 ila 3 gram krill yağı almak yeterlidir.

Enflamasyon (İltihap) ile Savaşır

Krill yağının içindeki omega-3 yağ asitlerinin faydalarından birisi de vücuttaki enflamasyonu yani iltihabı azaltmasıdır. Bu yağ kolayca emildiği için vücuttaki iltihaba balık yağından daha etkilidir. Ayrıca krill yağının içindeki astaksantin maddesi de iltihapla savaşta son derece güçlü bir silahtır.

Yapılan bir araştırmaya göre bir ay boyunca 300 miligram krill yağı tüketen kişilerin kan değerlerindeki enflamasyon göstergeleri yüzde 30 oranında azalmıştır.

Artrit ve Eklem Ağrılarını Azaltır

İltihap ile mücadele ettiği için, enflamasyonun neden olduğu artrit ve eklem ağrılarına da iyi gelir. Bu yağı kullanan romatoid artrit hastaları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bu yağ ağrıları ve vücutta gerginliği rahatlatmaktadır. Yapılan diğer bir diğer araştırmaya göre ise diz ağrısı çeken kişilerin bir ay boyunca krill yağı kullandıktan sonra hem ağrılarının azaldığını, hem de hareket kabiliyetinin arttığını tespit edilmiştir.

Adet Öncesi Gerginliği (PMS) Azaltır

Krill yağının iltihap giderici etkisinin faydalarından bir diğeri kadınlarda adet öncesi gerginliği azaltmasıdır. Bu durumda adet dönemi öncesinde bazı belirtiler yaşayan, şikayetleri olan kadınlara 3 ay boyunca günde iki kere birer gram krill yağı alan kadınların kramp ve duygusal dalgalanma gibi şikâyetlerinin önemli oranda azaldığını tespit etmiştir.

Demans Riskini Azaltır

İçinde bulunan omega-3 yağ asidi ve DHA beyin sağlığı için olmazsa olmazdır. Bu nedenle vücudumuzdaki DHA oranı arttıkça Alzheimer hastalığı riski de azalır. Bu nedenle bu yağı tüketen kişilerin Alzheimer’a yakalama ihtimali oldukça azdır. Bu yağı kullanan kişilerin düşünsel fonksiyonları artabilir ve dikkatlerini toplamaları kolaylaşabilir.

Stres ve Anksiyeteyi Azaltır

İçerisindeki omega-3 sayesinde stres ve anksiyeteyi azaltır. Üç hafta boyunca düzenli olarak balık yağı kullanan kişilerin kandaki stres göstergeleri olan adrenalin ve kortizol hormonları azalmıştır. Bu durumun aynısından krill yağı için de geçerli olduğu düşünülmektedir.

Endokanabinoid Sistemi Destekler

Endokannabinoid sistemi vücuttaki ağrı, stres, anksiyete ve enflamasyon gibi fizyolojik fonksiyonların düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Endokannabinoid sistemi, endokannabinoid adı verilen maddelerin salınmasını ve cannabinoid reseptörlerin bu maddelerle etkileşimine dayanır. Bu sistem, ağrıları azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, uyku kalitesini iyileştirmek ve daha birçok fizyolojik fonksiyonu düzenlemek için çalışır.

Cildi Güzelleştirir

Cildin güneşin olumsuz ışınlarından korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, içindeki EPA sayesinde güneş kaynaklı kolajen hasarını azaltabilir. Krill yağının içindeki astaksantin de cilt güzelliğine doğrudan katkı sağlar.

Krill Yağı Nasıl Kullanılır, Önerilen Doz Nedir?

Hap olarak tüketebilir ya da şurup olarak alabilirsiniz. Krill yağı hapları, balık yağı haplarından daha küçüktür. Bu yağın şurubu özellikle çocukların kullanımını kolaylaştırmak için elde edilir. Şurup formunda olan bu yağ yemeklere, yoğurda ve içeceklere karıştırılabilir.

Krill yağının günlük tavsiye edilen dozu, kişinin yaşı, sağlık durumu ve ne amaçla kullanıldığına göre değişiklik gösterir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre henüz net bir doz belirlenmemiştir. Fakat genel olarak önerilen doz, yemeklerden sonra alınacak şekilde günde toplam 1 ila 3 gramdır.

Şurup ve Hap Olarak Markalar

Krill yağını ülkemizde şurup ve hap olarak çok sayıda markadan almak mümkündür. Aniqnaturals, Coldsea, Krilom, Möller’s, Naturopathic, NBL, Neptune, Ocean ve Voonka bu markalardan bazılarıdır.

Neptune firması çocuklar için özel üretilmiş, soft gel formunda krill yağı satmaktadır. Nutramedica firması da yine çocuklar için üretilmiş şurubunu satışa sunmaktadır.

Krill Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Krill yağını alırken ilk dikkat etmeniz gereken üzerinde; krill yağı içeren takviye gıda ibaresinin yer almasıdır. Bunun nedeni de bir dizi başka madde ile birlikte formüle edilmiş olmasıdır. Krill yağı almayı düşünüyorsanız içinde bulunanları güzelce incelemelisiniz. EPA ve DHA omega-3 yağ asitleri ile astaksantin oranlarını planladığınız günlük doz üzerinden karşılaştırmanız tavsiye edilir.

Alacağınız krill yağını yüksek miktarda astaksantin içermektedir. Bunun yanında astaksantin maddesi renk olarak turuncu-kırmızı arasındadır. Çok açık veya koyu renkli ürünlerin etiketlerini ve markalarını bir kez daha incelemelisiniz.

Krill Yağının Yan Etkileri

Krill yağının çok bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı kişilerde gün içinde 3 gramdan fazla alınması; doz aşımına neden olur. Doz aşımı durumunda hazımsızlık, şişkinlik, kramp, gaz ve ağızda balık tadı gibi yan etkileri vardır.

Balık ve kabuklu deniz ürünlerine alerjisi olan kişiler krill yağı tüketmemelidir.

Kan sulandırıcı ilaç kullananların ve hamile kadınların doktora danışmadan bu yağın kullanmaması tavsiye edilir.

Diyabet, karaciğer ve pankreas hastası olan kişiler, krill yağı kullanmadan önce doktorlarıyla görüşmelidir.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx