Çiçekler

Krizantem Çiçeğinin Bakımı ve Özellikleri

Reklamlar

Krizantem çiçeği, halk arasında bilinen diğer adı da Kasımpatı çiçeği olarak hafızamızda yer edinmiştir. Kendine has özellikleriyle, hikayesiyle merak uyandıran bu çiçeğimiz kimi zaman karşılıksız sevdaların baş rolü olmuş, kimi zaman ölümsüz aşkı anlatmıştır. Krizantem çiçeği nedir? Krizantem çiçeğinin bakımı, özellikleri ve Krizantem çiçeğinin faydaları gibi konuların detaylarıyla derledik.

Krizantem Çiçeği Nedir?

Ülkemizde hikayesinden dolayı olsa gerek biraz hüzünlü bir çiçek olarak tanınan Krizantem çiçeği, Japonya ve birçok Avrupa ülkelerinde mutluluğu temsil eden bir çiçek olarak bilinmektedir. Krizantem çiçeğinin otuza yakın çeşidi bulunmaktadır. Otsu bir yapıya sahip olan bu çiçek papatyagiller familyasından gelmektedir. Halk arasında kasımpatı olarak da bilinmektedir. Sarı, beyaz, pembe, turuncu gibi çiçek renklerine sahiptir.

Krizantem Çiçeğinin Anlamı

Kasımpatı çiçeği olarak da bilinen Krizantem çiçeğinin anlamı renklerine göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak Yunan dilinde altın çiçek anlamında bilinmektedir. Sarı renkte açan Krizantem çiçeği; sevgi ve masumiyeti, beyaz rengi bolluğu bereketi; mor renkteki Krizantem çiçeği ise asaleti temsil etmektedir.

Reklamlar
Krizantem Çiçeğinin Bakımı
Krizantem Çiçeğinin Bakımı

Krizantem Çiçeğinin Bakımı

 • Eğer Krizantem çiçeğinin bakımı için hiç endişelenmenize gerek yoktur. Krizantem çiçeğinin bakımı ve hemen hemen her yerde çok kolay bir şekilde yetişebilir. Tabi ne kadar dertsiz tasasız bir çiçek olsa da her çiçek gibi Krizantem çiçeğinin de bakımının bazı dikkat edilmesi gereken püf noktaları bulunmaktadır.
 • Krizantem çiçeğinin bakımında dikkat edilmesi gereken püf noktalardan en önemli detay budamadır. Kuruyan çiçeklerinin budanmasına gerekir ki bitki tüm gücünü çiçeklere versin. Ara ara küçük budamalar bitkinin canlılığını koruması için önemli bir detaydır. Budama gereksinimin bir diğer sebebi ise rüzgardır. Boylarının uzamasıyla rüzgâra yenik düşmesi kaçınılmaz olan Krizantem çiçeğinin bakımında özellikle sonbahar zamanı ekstra budama yapılması gerekmektedir.
 • Toprak seçmeyen bir çiçek olduğu için her çeşit toprakta uyum sağlayacaktır.
 • Güneşi seven bir bitkidir. Yarı gölge alanda da gayet sağlıklı bir şekilde gelişimini sağlayabilmektedir.
 • Krizantem çiçeğinin bakımında bir diğer dikkat edilmesi gereken püf noktası sulamadır. Sık sık su istemektedir. Düzenli sulama yapılması gelişimi ve çiçekleri için oldukça önem taşımaktadır. Bu yüzden toprağı uzun süre kuru kalmamalı ve düzenli sulamaya dikkat edilmelidir.
 • Krizantem çiçeğinin ortalama çiçeklenme zamanı haziran, temmuz ve ağustos aylarında gerçekleşmektedir.

Krizantem Çiçeğinin Özellikleri

 • Görüntüsü ve hikayesiyle dikkatleri üzerine toplayan Krizantem çiçeğinin özellikleri de bir o kadar dikkat çekici ve çiçek severler tarafından merak edilmektedir.
 • En gözde özelliklerinden biri olan kocaman çiçek başlarına sahip olmalarıdır. Böylelikle kendilerini her yerde belli eder ve adeta ben buradayım derler.
 • Boyları ortalama 60 – 150 cm yüksekliğine kadar uzayabildikleri için boyları da dikkat çekmelerinde önemli bir etmen sağlamaktadır.
 • Krizantem çiçeğinin renkleri sarı, beyaz, mor ve pembe olarak görülür.
 • Bakımındaki püf noktalar dikkat edildiği takdirde uzun yıllar yaşayabilen çok senelik bir bitkidir.
 • Ülkemizde mutluluğun, sevginin göstergesi olarak bilinse de çoğu ülkede maalesef ölümü temsil eden bir çiçek olarak kullanılır.
Krizantem Çiçeğinin Hikayesi
Krizantem Çiçeğinin Hikayesi

Krizantem Çiçeğinin Hikayesi

Krizantem çiçeğinin bakımının yanı sıra, günümüze kadar gelmiş 2 adet hikayesi bulunmaktadır. İkisi de birbirinden merak edilen Krizantem çiçeğinin hikayesini daha detaylı ele alalım.

Zamanın birinde Crisan adında fakir ama bir o kadar da gururlu bir köylü genç varmış. Köyün en varlıklı olan ağasının kızına sevdalanmış. Başta imkânsız gibi görülse de gel zaman git zaman genç kızın dikkatini çekip kendisine aşık etmeyi başarmıştır. Bir gün bile birbirlerini görmeden duramayan bu iki aşık her gün başka bahanelerle buluşmuşlar. Tabi bir zaman sonra genç kızın bu kadar dışarıya çıkması köyün ağasının dikkatini çekmiş ve bu duruma oldukça sinirlenip fakir genç ile görüşmelerini yasaklamış.

Crisan ne kadar görüşmek istese de evlerine yaklaşmaya çalışsa da sevdiği kızı göremiyormuş. Tabi genç kız da bu araya giren soğukluğun sebebini bilmediği için oldukça üzülmüş ve hasretinden üzüntüsünden yataklara düşmüş. Genç kızın dadısı bu duruma daha fazla dayanamayarak Crisan’ı bulup sevdiğinin halini anlatmış. Görüşmelerine olanak sağlayamasa da mesajlarını ileteceğini söylemiş.

Crisan da gördüğü en güzel çiçeği ve yanında küçük bir not ile mesaj göndermiş. Notun içinde “Crisan seni seviyor.” yazıyormuş. Belki kavuşamamışlar ama ölene dek bu çiçeği göndermiş genç kıza. Birbirlerini hep sevmişler. İşte bu hüzünlü aşk hikayesinde aracı olan o çiçek Krizantem çiçeğidir. Krizantem çiçeğinin bu hikayesini okuduğumuzda bu çiçeğe hüzün çiçeği demelerindeki sebebi daha iyi anlıyoruz.

Reklamlar

Bir diğer Krizantem çiçeği hikayesi karşılıksız bir aşk ve sonu ölümle sonlanan bir genç kızın hikayesi. Güzelliğiyle dikkatleri üzerine çeken Ante adında bir genç kız yakışıklı bir delikanlı görmüş ve ilk görüşte âşık olmuş. Bu yakışıklı genç Ante’yi görmeden habersiz önünde duran güzelliğiyle ışıldayan çiçeği koklayıp öpmüş. Ante genç ile konuşamadan gözden kaybetmiş.

Bu üzüntüyle yakışıklı gencin öpüp kokladığı çiçeğin yanına giderek tam onun öptüğü yerden öpmüş çiçeği. Bu durumdan bile oldukça utanan Ante yanakları al al olmuş güzelliği daha da büyüleyici olmuş. Bu güzelliği kıskanın Krizantem çiçeği, tam öperken dudaklarından tüm kanını çekmiş ve onu öldürmüş.

Oysa bir masum öpücük kondurmuştu böyle olacağını nerden bilebilirdi ki genç kız. Ante’ yi Krizantemin dibine gömmüşler. Tabi krizantem pişman olmuş ama her şey için oldukça geçmiş. Kendini affettirebilmek için özür niyetine her bahar bir sürü çiçek açıp yapraklarını da onun üzerine dökermiş. Bu hikâyeye nazaran olacak ki cenazelere götürülüp ölümle bağdaştırıldığı da olmuştur.

Hem mutluluğu hem hüznü bir arada taşıyan Krizantem çiçeğinin hikayeleri oldukça etkileyicidir. Aslında aşk da tam olarak böyle bir şey değil mi? Mutluluğu isteyen mutsuzlukla da karışılacağını unutmamalıdır. Unutmayın aşk acısıyla tatlısıyla yaşanılan bir duygu. Krizantem çiçeği de aşkın en iyi göstergesidir.

Krizantem Çiçeği Nasıl Ekilir?
Krizantem Çiçeği Nasıl Ekilir?

Krizantem Çiçeği Nasıl Ekilir?

Krizantem Çiçeği ekiminde ilk yapılacak işlem toprağı nemlendirmek olacaktır. 1 – 2 cm derinliğini geçmeyecek şekilde tohum ekilir ve üzerine 1 cm kalınlığında elenmiş torf serpiştirilir. Daha sonra saksının üstü şeffaf bir jelatinle kapatılır ve çimlenene kadar öyle muhafaza edilir. Güneş gören bir yere koymanız çimlenmesini hızlandıracaktır.

Krizantem Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Krizantem çiçeğinin bakımında çoğaltmasında kökünden ayıracağınız bir dalı başka bir saksıya dikmeniz yeterli olacaktır. Ancak bu dalın üzerinde çiçek olmaması oldukça önemlidir. Bir diğer yöntem ise her çiçekte olduğu gibi tohum yöntemi. Tohum ekimi için nisan – mayıs ayları tercih edilmesi ideal zamandır.

Krizantem Çiçeği Faydaları

 • Sadece güzel görüntüsüyle bizleri etkileyen bir süs bitkisi değil, faydalarıyla da şifalı bitkiler arasında yerini almıştır Krizantem çiçeği. Peki nedir bu faydaları? İşte size Krizantem çiçeğinin faydaları:
 • Çiçekleri ve birkaç yaprağının kaynatılıp içilmesiyle faydalarını görebileceğimiz bu çiçek idrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Günde bir bardak sabah aç karnına içildiğinde karaciğer ve böbreklerin işlevlerini düzeltir ve daha düzenli çalışmasına olanak sağlar.
 • Krizantem çiçeğinin çayı vücutta terleme yaptığı için zehirli bileşenleri dışarıya atmaktadır.
 • Gözdeki aşırı sulanma gibi problemlere de iyi gelmektedir.
 • Hazırlanan çay suyu ile yüzünüzü düzenli yıkadığınızda cildinizde yenileme etkisi yaratacak ve daha canlı bir yüzünüzün olduğunu göreceksiniz.

Bu yazımızda sizlere Krizantem (bir diğer adıyla kasımpatı) çiçeğinin merak edilen bütün detaylarını ele aldık. Özellikle de Krizantem çiçeğinin hikayesi, Krizantem çiçeğinin bakımı ve özellikleri, Krizantem çiçeğinin anlamı ve faydaları gibi konu başlıklarıyla derledik. Kimine hüznü anımsatan, kimine mutluluğu anımsatan bu çiçek hepinizde güzel etkiler bırakmıştır umarım. Yorumlarınızı varsa sorularınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlginizi çekebilir: Kedi Tırnağı Çiçeğinin Bakımı ve Özellikleri

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx