SağlıkBeslenme

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Çok sevilen incir meyvesinin tazesi olduğu gibi kurusu da çok lezzetlidir. Kuru incirin faydaları nelerdir, ne kadar tüketilmelidir birlikte ele alacağız. İncirin görüntüsü de dikkatleri çekmektedir. Antioksidan özelliği vardır, lif kaynağıdır, mineral ve vitamin açısından çok zengindir. Bu özellikleri ile incir tüketmek için birçok neden vardır.

İncir Asya ve Türkiye gibi ılık iklime sahip olan yerlerde yetişir. Ama çok faydalı olduğu için başka ülkelerde de yetiştirilmeye başlamıştır. Örnek vermek gerekirse Avrupa ve Amerika kıtasında da yetiştirilmektedir. Buralarda evlerin bahçelerinde mutlaka incir ağacı vardır.

İncirin içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa çok faydalıdır. İncir sodyum, potasyum ve magnezyum açısından çok zengindir. Aynı zamanda etkili bir C vitamini kaynağıdır. Ve içinde çok fazla B3, B6, B2 ve K vitamini bulunmaktadır. İncirin bir güzel özelliği de çok az yağ içermesidir. Kalp ve mideye çok faydalıdır ve lif açısından çok zengindir.

Reklamlar

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir bol miktarda lif içermektedir. Bu nedenle kalp sağlığı için de çok faydalıdır. Bol lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini de rahatlatır aynı zamanda mideye de iyi gelir. Kemiklerimizin eskisi gibi sağlıklı olmasına yardımcı olur. Sağlam iskelet yapısının oluşması için incirin içerdiği yüksek miktarda kalsiyum ve potasyum fayda sağlar. Aynı zamanda çok az kalorisi vardır. Bu nedenle diyet yapanların ilk tercihlerinden birisidir.

Kuru İncirin Sağlığa Faydaları

Kuru İncirin Sağlığa Faydaları
Kuru İncirin Sağlığa Faydaları

İncirin Kemik Sağlığına Faydaları

İncir kalsiyum içerdiği için kemik ve dolaylı olarak iskelet sağlığına faydalıdır. Bol miktarda kalsiyum ve K vitamini içerdiği için kemik dokularını güçlendirir ve kemiklerin kırılganlıklarını azaltır. Bu şekilde hem kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır hem de yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıklarından korur.

İlginizi Çekebilir: Safra Kesesinde Taş Olanlar Ne Yememeli?

İncir Kalp Sağlığını Korur

İncir de bol miktarda potasyum bulunduğu için tansiyonun sağlıklı seviyede kalmasına yardımcı olur. Tansiyon olması gereken seviyede olunca yüksek tansiyon sonucu kalbi etkileyecek olumsuzluklardan korur. Böylece kalp sağlığını da korumuş olur.

Reklamlar

İncir Vücudu Temizler

İncirin taze olanı da kuru olanı da antibiyotik görevi görmektedir. Aynı zamanda çok faydalı bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği ile incir kanın ve bağırsakların temizlenmesini sağladığı gibi ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek göz ve solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır.

İncirin Sindirim Sistemine Faydaları

İncir lif bakımından zengin bir besindir. Bu özelliği ile de sindirim sistemine yardımcı olur. Aynı zamanda doyurucudur ve tok tutar. Liflerin bir diğer faydası da mideyi kuvvetlendirip tok tutmasıdır. Aynı zamanda ülsere iyi geldiği de bilinmektedir.

İncirin Kabızlığa Faydaları

Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini düzenleyen incir, kabızlık sorunu yaşayanların da şifa kaynağıdır. Kabızlık yaşam kalitesini düşürür. Kabızlığa neden olan faktörlerden bazıları kilo veya hareketsizlikten kaynaklanan sindirim sistemi bozukluklarıdır. Bağırsakların iyi çalışmaması kabızlığa neden olur. Sindirim sisteminin düzgün çalışması için incir mutlaka tüketilmelidir. İncirde yüksek miktarda lif bulunduğu için kabızlık sorunlarını çözmek için eksik edilmemesi gereken bir besindir.

İncirin Tansiyona Faydaları

İncir yüksek miktarda potasyum içerir. İçerdiği potasyum sayesinde tansiyonun dengelenmesinde etkilidir. Bu nedenle de her gün düzenli olarak incir tüketen kişilerde tansiyon dengelenir. Tansiyon belli bir seviyede olunca kişiyi kalp rahatsızlıklarından ve yüksek tansiyonun neden olduğu diğer hastalıklardan korur.

İncir Cilt Hastalıklarına Karşı Etkilidir

İncir antioksidan özellikte olduğu için cilt bakımı ve sağlığı için mükemmel sonuçlar vermektedir. Taze inciri cildinize sürüp 20 dakika bekletirseniz cildiniz beslenir ve temizlenir. İncir özellikle sivilcelere karşı çok etkilidir. Cildin genç kalmasına yardımcı olur.

İncirin Ağrıları Azaltır

İncir tüketerek soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan ve salgın hastalıklarından kurtulabilirsiniz. Boğaz ağrılarına da iyi gelmektedir. Yapmanız gereken bir tane kuru inciri bir bardak ılık su ve bir kaşık balla karıştırarak tüketmektir. Böylece boğaz ağrınız azalacak, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

İncirin Saçlara Faydaları

İncir birçok vitamin ve mineral içerdiği için şampuan sektöründe de kullanılır. Aynı zamanda etkili bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini içerdiği için incir saç köklerini güçlendirir, kafa derisinin sağlıklı olmasını sağlar. Ve magnezyum içerdiği için saçlara doğal bir görünüm kazandırmada etkilidir.

Günde Kaç Tane Kuru İncir Yenmeli?

Günde Kaç Tane Kuru İncir Yenmeli
Günde Kaç Tane Kuru İncir Yenmeli

Kuru incir bir gün içinde ara öğünlere ve kahvaltıya eklenebilir. Kahvaltıda ve ara öğünlerde 2 adet yiyebilirsiniz. Fakat 2 taneden fazlası sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

İncir dutgiller familyasına aittir. Bu meyve dünya çapında yaygın olarak yetiştirilir. Ve tatlı yapımında da sık sık kullanılır. İncir güneşte ve fırında kurutulabilir. Kuru incir hem sade olarak tüketilebilir, hem de aşure gibi farklı tariflerin içerisinde kullanılır. Ölçülü bir şekilde tüketildiğinde, sağlık açısından birçok faydası vardır.

Kuru İncirin Besin Değerleri

1 adet kuru incir;

  • Kalori: 50 kcal
  • Karbonhidrat: 12.77 gr
  • 1Protein: 0.66 gr
  • Lif: 1.96 gr
  • Sodyum: 2 mg
  • Potasyum: 136 mg
  • Kalsiyum: 32.4 mg
  • A vitamini: 2 iu
  • Demir: 0.41

Kuru İncirin Zararı Var Mı?

Kuru incir yüksek miktarda fruktoz içerir. Fruktoz yani şeker içerdiği için fazla tüketilmesi halinde tiroit ve pankreas başta olmak üzere bütün vücudun yağlanmasına sebep olabilir. Özellikle diyabet hastası olanların kuru incir tüketmeden önce doktorlarına danışması çok önemlidir.

Ayrıca kuru incirin de diğer besinler gibi herkeste gösterdiği etki farklıdır. Bu nedenle kronik rahatsızlığı olan kişiler, hamileler, emziren anneler, alerjik bünyeye sahip olan kişiler, kuru incir tüketmeden önce doktora danışmalıdır. Sağlıklı bireyler de miktarı abartmadan, günde 2 adetten fazla tüketmemelidir. Sağlıklı günler dileriz.

Youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx