Pratik Bilgiler

Lavabodan Gelen Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Reklamlar

Evimizde mutfaklarımızda ya da banyolarda hepimizin korkulu rüyası lavabolardan gelen kötü kokular nasıl giderilir sorusudur. Bu yazımız ile sizlere hem pek çok farklı yöntemi anlatacağız hem de bu kötü kokuların neden geldiğinden bahsedeceğiz. Böylece hem sorunun kaynağına hem de çözüme sahip olacaksınız.

Lavabodan Gelen Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Lavabolardan gelen kokulardan kurtulmak çok zor değil aslında. Alabileceğiniz bazı tedbirler ve uygulayacağınız yöntemler ile kokulardan kurtulabilirsiniz. Mutfak ve banyoda sık sık temizlemenize rağmen lavabolarınız kötü mü kokuyor? Lavabo açıcılar ile bu kokuları geçici bir süre giderebiliyorsunuz ancak farklı çözümler de mevcuttur.

Lavabodan Gelen Kötü Kokular Nasıl Giderilir
Lavabodan Gelen Kötü Kokular Nasıl Giderilir

Lavabolardan Neden Kötü Koku Gelir?

Özellikle mutfak lavabolarından gelen kötü kokuların sebebi genel olarak yemek artık ve yağlarının gider yolunda donması ya da takılmasıdır. Biriken yağlar suyun normal akışını engellemekle beraber kokunun da başlamasına sebebiyet verir. Banyo lavaboları da uzun süre kullanılmadığı zamanlarda sıklıkla kokabilir. Ayrıca bu kokunun başka ve en büyük sorun teşkil edecek kaynağı da lağım dolması vb. sebeplerden kokunun buralardan çıkış sağlaması olabilir.

Reklamlar

Lağımın tıkanması durumunda ya da kokunun şiddetinin artması durumunda mutlaka belediyeniz ile irtibata geçerek vidanjör çağırmalı ve lağımınızı temizlettirmelisiniz.

Evinizde kullanmadığınız tuvaletiniz ya da kullanmadığınız lavabonuz varsa mutlaka ara sıra çeşmesini açarak suyun devir daim etmesini sağlayın.

Lavabodan Gelen Kötü Kokular Nasıl Giderilir
Lavabodan Gelen Kötü Kokular Nasıl Giderilir

Lavabodan Gelen Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Lavabodan gelen kötü kokuların giderilmesi için sıklıkla kullanılan ve etkili yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler hemen hemen herkesin yaşadığı sorunların çözümü olmakla beraber bazı durumlarda sorunlarınızın tamamen gidermeyebilir. Ancak mutlaka tüm yöntemleri duyumunuza göre değerlendirmeli ve uygulamalısınız.

Lavabo açıcı kullanın

Lavabo açıcılar içerisindeki çözücüler sayesinde lavabo gider ve borularının temizlenmesi ve biriken tüm yağ, atıklarının giderilmesi ve temizlenmesi konusunda yardımcınız olacaktır. Bir poşet lavabo açıcıyı gider deliğinize boşaltarak kaynar 1 litre suyu dökmeniz temizlik için yeterli olacaktır.

Reklamlar

Sirke Kullanımı

Lavabolarınızdaki kötü kokuların giderilmesi için gider deliğinize bir miktar sirke ve üzerine yine 1-1,5 litre kadar kaynar suyu dökmeniz yeterli olacaktır. Birkaç kez uygulamada kötü kokuların önüne geçebilirsiniz. Bu yöntem hem doğal olması hem de kesin çözüme ulaştırması ile sizlerin yardımcısı olacaktır.

Bulaşık Biriktirmeyin

Lavaboların kötü kokusuna öncülük eden durumlardan biri bulaşık biriktirmektir. Bulaşık artıkları ve kuruyan yemek kirleri lavabonuzda tahammül edilemeyecek kokular oluşumuna sebebiyet verecektir. Bu yüzden bulaşıklarınızı en azından yağ ve kirlerden arındırarak bekletmelisiniz. Bu durumun önüne geçmek için bulaşıklarınızı makinanıza yerleştirmeniz daha kesin bir çözüm olacaktır.

Limon Çözümü

Lavabolarınızı mütemadiyen limon ile ovalamanız hem kötü kokuların önüne geçecek hem de daha güzel bir koku yayacaktır. Hatta lavabolarınızda limon kabuklarını geceden sabaha kadar bekletmeniz size yardımcı olacaktır.

Karbonat ve Sirke

Lavabolarınızı işiniz bittikten sonra delik kısmına bir miktar karbonat ve sirke döktükten sonra 1 litre kadar sıcak su dökmeniz yine yağ ve kir birikiminin önüne geçecektir.

Eski Borularınızı Değiştirin

Lavaboların kötü kokmasındaki en büyük sebeplerden birisi de eskiyen gider borularıdır. Zaman içerisinde kir birikmiş ve çıkamayacak hale gelen boruların değiştirilmesi de kokular karşısında sizi çözüme ulaştıracaktır.

Karanfil ve Tarçın

Keskin kokulu bu baharatların lavaboyu kullandıktan sonra gider deliğinde bir süre bekletilmesi ile kötü kokuların önüne geçebilirsiniz. Bir miktar çubuk tarçını delik üzerinde bekletmek ya da yine deliğe birkaç tane karanfil koymak kokular ile mücadelenizde size yardımcı olacaktır.

Çamaşır Suyu ve Bulaşık Deterjanı

Bu temizlik maddelerini lavabonun içine dökmeniz ve bol su ile akıtmanız durumunda borularda biriken yağ ve kirlerden giderlerinizi arındıracağı için kötü kokularda size yardımcı olacaktır.

Karbonat ve Yasemin Yağı

Karbonat ile yasemin yağının karıştırılması ile elde edeceğiniz macunumsu malzemeyi deliğe dökerek ardından üzerine 1 litre kadar sıcak su boşaltmanız kötü kokuları alacak ve güzel bir koku yayacaktır. Dilerseniz farklı ve kokusunu beğendiğiniz bir yağ da kullanabilirsiniz.

Türk Kahvesi Telvesi

Sıklıkla kullanılan ve belki de çoğu kullanıcının tercih ettiği yöntem Türk kahvesi telvesinin kullanımıdır. Telveyi 10 dakika kadar lavabo deliğinde beklettikten sonra kokunun kalmadığı yerini kahve kokusunun aldığını göreceksiniz. Dilerseniz üzerine yine 1 litreye yakın sıcak su dökebilirsiniz.

Lavabodan gelen kötü kokular nasıl giderilir konulu yazımız ile sizlerin belki de en çok muzdarip olduğu bu konuda tüm detaylı bilgileri verdik. Sizler de lavabolarınızdan gelen kötü kokular için uyguladığınız yöntemleri yorumlar kısmında bizimle paylaşabilir, bu sıkıntıyı çeken diğer insanlara yardımcı olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx