Dizi Haberleri

Netflix’in Marilyn Monroe konulu Filmi Blonde yayında..

Blonde filmi ne anlatıyor? Blonde film incelemesi ve yorumları nelerdir ? Blonde filmi oyuncuları kimlerdir?

Reklamlar

Marilyn Monroe’nun hayatına odaklanan Blonde filmi Netflix de yayınlanmaya başladı. Blonde filmi ilk gösterimini Venedik Film Festivalinde yapmıştı. Festivalde dakikalarca alkışlanan film, bu sıralar büyük tepkilerin odağında.

Netflix Blonde filmi ne anlatıyor? Blonde filminin konusu nedir?

Blonde filmi, Marilyn Monroe hayatından esinlenilmiş kurmaca psikolojik bir dram. Blonde,  2000 basımlı yine aynı isimle basılmış Joyce Carol Oates kitabından sinemaya aktarılmış. Film Marilyn Monroe hayat hikayesinin psikolojik temellerini kurmaca bir şekilde hikayeleştirilmiş olduğu kitabın önsözünde belirtilmiş.

Blonde filminden önce Marilyn Monroe üzerine bir çok yapım bulunuyordu. Bu yapımlardan ön plana çıkanlar: “Norma Jean and Marilyn (1996), Love Marilyn (2012), My week with Marilyn (2011), Marilyn Monroe Auction of a Lifetime(2017)”.

Reklamlar

Blonde filminin özelliği ise Marilyn Monroe bilinen depresyonlarının ve onu intihara götüren sürecin arka planına odaklanıyor. Filmin anlattığı hikaye, gözler önünde yaşamında başlık olarak bilinen fakat nasıl yaşandığı asla bilinmemiş arka planına odaklanıyor. Bir başka deyişle Blonde filmi, Marilyn Monroe kameralar önünde bu kadar parlayan bir yıldız iken içindeki yalnızlığı ne kadar katlanılamaz olduğunu anlatmaya çalışmış.

Marilyn Monroe bu kadar yalnızlık ve depresyonunun temelinde yaşadığı baba figürü eksikliği üzerine odaklanan film, baba figürü arayışında yaşadığı bir çok cinsel istismarı da gözler önüne seriyor.

Blonde filmi, Annesi ile yaşamış olduğu karmaşık bir ilişkiyi güzel özetleyen sahne ile açılıyor. Babasına dair hissettiği sonsuz özlem, babaya olan ihtiyacı film boyunca sürekli vurgulanıyor. Film boyunca bol bol çıplak ve sevişiyor gördüğümüz Marilyn monroe karakteri canlandıran Ana De Armas, Venedik film festivali’nde en iyi aktris ödülünü Cate Blanchette’e kaptırmasına rağmen film gösteriminde dakikalarca alkışlanma ödülüne sahip oldu.

Blonde filminde Marilyn Monroe ilk evliliğinde yaşadıkları, ünlü yazar Arthur Miller kurmaya çalıştığı aile yaşamı, Charlie Chaplin’in oğlu ve yakın arkadaşı ile yaşadığı çoklu ilişkinin duygusal yanı, Başkan Kennedy ile olan ilişkisinin anlatım şekli anlatılan hikayeler arasında olmasına rağmen Marilyn Monroe’nun kendisini sahne ışıkları altında sürekli kötü hissetmesinin nedenlerine odaklanıyor.

Reklamlar
Marilyn Monroe kimdir?
Marilyn Monroe kimdir?

Peki Blonde filminin ana karakteri Marilyn Monroe kimdir?

Blonde filminin ana karakteri Marilyn Monroe 1950-1960 Amerikanın en etkili kadını olduğunu söyleyebiliriz. Asıl ismi Norma Jeane Mortenson olan Marilyn Monroe 1926 yılında doğdu 1962 yılında hayatını kaybetti. Amerika’nın ve dünyanın en ünlü sex sembollerinden biri oldu. Amerikan cinsel devriminin yaşandığı dönemin bir numaralı sembolü oldu. Dönemin en çok kazanan aktristi idi. Sarışın bomba benzetmesi ilk ona yapıldı. Hollywood’un en çok pazarlanan kadın yıldızı oldu.

Aptal sarışın imajı seksi sarışın ile birleşince erkekler tarafından arzulanan bir nesne haline dönüştü. Bir mazgalın üstünde mazgaldan gelen hava ile uçuşan beyaz etekli pozları en çok bilinen Popüler fotoğraflardan biri oldu. Erkekler Sarışın Sever en bilinen filmlerinin başında yer alıyor. Çıplak resimleri ile Playboy dergisine kapak oldu. Bazıları Sıcak Sever ile Golden Globe ödülünü aldı. Son filmi 1961 yapımı Misfits oldu.

Monroe özel hayatı filmlerinden daha ilgi çekiyordu. 16 yaşında James Dougherty ile evlendi. İkinci evliliğini emekli bir beyzbol oyuncusu ile yaptı, bir yıl sürdü. Üçüncü evliliğini ünlü yazar Arthur Miller ile gerçekleştirdi 5 yıl sürdü. Ayrıca ünlü Amerikan başkanı ile açığa çıkan gizli bir ilişki yaşadı.

1962 yılında ölü bulundu. Ölümü üzerine bir çok sır perdesi mevcut. İntihar olarak kayda geçmiş olsa da kendisinin bir cinayete kurban gittiğine dair iddialar hala aydınlatılamadı. Kendisine dair doku örnekleri ortadan kayboldu. Ölü bulunduğu sırada toplanan deliller eksik olduğu belirtildi. Kahyasının ve şahitlerin ifadeleri çelişkili olduğu iddia edildi.

Norma Jean, Marilyn Monroe olmanın ya da olamamın karmaşısını sakinleştirmek amacı ile aldığı çok miktarda sakinleştirici ilaç ile intihar ettiği kayıtlara geçmiş oldu.

Blonde filmi incelemesi
Blonde filmi incelemesi

Blonde filmi incelemesi ve yapılan yorumlar

Blonde filmi Eylül ayının başında Venedik film festivalinde ilk gösterimini yaptı. Daha önce belirttiğimiz gibi başrol oyuncusu Ana de Armas dakikalarca alkışlanan bir oyunculuk izletti. 28 Eylül tarihinde Netflix Türkiye’de yayınlanmaya başlanan 167 dk filme gelen ilk tepkiler hiç olumlu olduğunu söyleyemeyiz. Başrolde yer alan Ana de Armas’ın Oscar adaylık yolunda olduğu kesin gibi duruyor.

Öncelikle şu uyarıyı tekrar etmek isteriz. Blonde filmi, Joyce Carol Oates’in aynı adlı kitaptan uyarlanma. Marilyn Monroe hayatından esinlenilmiş. Ama tamamen kurgusal. Yani yaşanan psikolojik dram ne kadarı olduğunu bilemesek de yazar tarafında kurgusal olduğu açıklanmış.

Bir çok kadın hakları savunucusu eleştirmenin Blonde filminde Marilyn Monroe’nun çoğunlukla anlamsız yere bir porno starı gibi gösterilmiş olduğunu düşünüyor. Bir erkek yönetmenin gözü ile cinsel bir obje olmanın ağırlığını psikolojik travmaların iyi ifade edilmediğini hatta saptırıldığına dair eleştiriler oldukça yoğun olarak aktarılıyor.

Marilyn Monroe ile Norma Jeane arasında gel gitler yaşamayı çok iyi ekrana taşınamadığı da aktarılan eleştiriler arasında. Ayrıca her yaşadığı buhranın temelinin baba eksikliği olduğu hissinin çok fazla verildiği düşüncesi de belirtiliyor.

Filmde anlamsız kamera ve ışık oyunları var. Erkeklerin kadınları nesneleştirmek eleştirisini güçlü bir şekilde göremiyoruz. Cinsel istismara uğrayan bir kadının hislerinden daha çok bu durumdan haz veren bir hissi seyirciye geçirdiği ifade ediliyor.

Norma, siyah bir telefon ile Marilyn olması için çağrılıyor. Bu telefonun sürekli çalmasının rahatsız ediciliği filmin sevilen yanlarından biri olabilir.

Başkan Kennedy ile olan otel odası buluşmasında verilmek istenen iğreti çok kafa karıştırıcı. Kürtaj sahnesinde rahim ağzından dış dünyanın siyah beyaz vahşi görüntüsü iç acıtıcı.

BBC yazarı Blonde filmi için, “ Marilyn efsanesinin zalimce yeniden yorumlanması.Blonde, gerçek hayattaki süper yıldız figürünün gerçek bir tasvirini oluşturmak yerine, eğlence amaçlı röntgencilikle uğraşmaktan hoşlanan insanlara rahatsız edici ayna ile acımasızlığı tasvir etmekle meşgul.” şeklinde yazdı. BBC yazarı röntgencilik hissine hizmet ettiğini ima ettiği film için ayrıca “ Blonde filmi objektif olmak gibi bir amacı yok. Muhteşem kostüm ve prodüksiyon tasarımı, Arthur Miller ile birlikte yaşadığı evindeki kitapların dizilim şekline kadar cerrahi bir özenle dizayn edilmiş bir film Blonde. Fakat Dominik’in objektif olmakla ilgilenmemesi, Marilyn’in yaşantısındaki en kötü anları sahneye taşıma objektif olma sorumluluğunu azaltmıyor.” şeklinde yönetmene de eleştirisini yöneltmiş.

Blonde filmi süresi 164 dk. Ara ara siyah beyaz sahneler ile bize yaşanan trajedi aktarılmak isteniyor. Arthur Miller’ı ünlü başarılı oyuncu Adrien Brody oynuyor. Arthur Miller gibi entelektüel yazar figürün baba figürü yerine konması ne kadar başarılı sahneye aktarılmış tartışılır.

Filmin olay sahnelerinden bir diğeri Başkan Kennedy ile olan gizli otel buluşması. Bu buluşmada yaşanan karmaşa hikaye olarak anlaşılsa da kamera oyunları ile karmaşık hale getirilmiş. Babasına ulaşamayan Norma Jeane, en güçlü Amerikan erkeğine ulaşabilmenin yolculuğu betimlemesi rahatsız edici olarak görünüyor.

Son olarak film bu senenin en çok tepki alabilecek filmlerinden biri olacak gibi görünüyor. Filmin çıkış fikri, erkeklerin Hollywood dünyasında sex sembolü olan Marilyn içinde yaşadıkları ile o dünyanın bir parçası olmak istemiyor olması çok daha iyi yorumlanabilir miydi?

İlginizi çekeceğini düşünüyoruz: Disney+ kataloğunda yer alan Dropout dizisi inceleme ve yorumları

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx