Cilt Bakımı

Hyaluronik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

Reklamlar

Cilt için faydaları ile ismini duyduğumuz hyaluronik asit nedir? Ne işe yaramaktadır? Hyaluronik asit cildin kolay iyileşmesine yağlı kalmasına, cildin nemli kalmasına yardımcı olmaktadır. Hyaluronik asit etkili bir nemlendiricidir. Cilt için çok faydalıdır. Hyaluronik asitin asıl görevi cildinizin nemli olmasını sağlamaktır. Bunun nedeni de kendi ağırlığının bin katına kadar su tutabilme özelliğidir.

Cildimiz ve vücudumuz yaşlandıkça hyaluronik asit seviyeleri de azalacaktır. Zaman içinde meydana gelen kırışıklık, nemini kaybetme, eklemlerde aşınma ve yıpranma gibi sorunlarda çok etkilidir. Uzun yıllar çalışmalar yapıldıktan sonra laboratuvar ortamında üretimine de başlanmıştır. Hyalüronik asit takviyelerini kullanarak yaşlanma ile ilgili sağlık durumlarının önlenmesine veya tedavisinde etkili olduğunu görebilirsiniz.

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit insan vücudu için oldukça önemlidir. Bu maddenin su moleküllerini çekmekte ve bağlamaktadır. Bundan dolayı da eklemler ve sinirler yumuşayabilir. Cilt açısından çok önemlidir. Saçların ve cildin dengesini bozmadan doğal bir şekilde nemlendirmek sağlayacaktır.

Reklamlar

Gençlerin vücudunda 15 gram hyaluronik asit varken yaş ilerledikçe miktar azalmaktadır. Bu azalma ile ciltte istenmeyen belirtiler meydana gelebilir. Cilt kendi kendine üretemediği için dışardan takviye olarak alınabilir. Takviye kremler ve serumlar ile olabilirken plastik cerrahiler tarafından cilde enjekte edilerek de kullanılabilmektedir.

Hyaluronik asit cildimizde doğal olarak üretilmektedir. Cildimizi korur ve nemlendirir. Su bazlı olduğu için çok nemlendirmektedir. Özellikle kuru bir cilde sahip olanlar mutlaka bu maddeyi kullanmalıdır. Hyaluronik asit isminde asit kelimesi olmasından korkmamalısınız. Vücudunuz için çok faydalıdır. Korkmadan hyaluronik asit içeren ürünleri kullanabilirsiniz. Kullanımdan sonra da cildiniz nemli ve canlı kalacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kurdeşen Nedir?

Hyaluronik Asitin Faydaları

Hyaluronik Asitin Faydaları
Hyaluronik Asitin Faydaları
  • Vücudun kendisinin de ürettiği doğal faydalı bir vitamindir.
  • Cilde çok iyi etkileri vardır, cildi nemlendirir ve nem seviyesinin korunmasını sağlar.
  • Cildiniz hyaluronik asit ile daha sağlıklı ve sıkı görünecektir.
  • Hyaluronik asitin antioksidan özelliği vardır ve zararlı maddeler ile savaşır.
  • Hyaluronik asitin antibakteriyal özelliği vardır. Bundan dolayı da yaraların hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

Hyaluronik Asit Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik asit en çok plastik cerrahi bölümünde kullanılmaktadır. Ciltte yaşlandıkça oluşan çukurlukları dolduran bir etkiye sahiptir. Plastik cerrahi uzmanları enjeksiyon ile Hyaluronik asiti ciltte çöken bölgelere enjekte edecektir.

Reklamlar

Hyaluronik asit cilde lokal olarak uygulanabilir. Uygulandığı bölgedeki suyu çekerek cildin nem oranını da düzenlemektedir. Hyaluronik asit cildi dolgunlaştırır. Zaman içinde oluşan çizgileri yumuşatarak cildinizin eskisine göre çok daha ışıltılı, canlı ve doğal bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

Hyaluronik Asiti Kimler Kullanmalıdır?

Hyaluronik asitin birçok faydası vardır. Cilde çok faydalı ve nazik bir maddedir. Kuru bir cildiniz varsa hiç tereddüte girmeden harika düzeyde nemlendiren Hyaluronik asit içeren ürünleri kullanabilirsiniz. Asit baz dengesini düzenler ve cildinizi nemlendirir, cildinizdeki nemi korur. Ve bunların sonuçlarında da cildiniz çok dolgun ve çok daha nemli kalacaktır.

Hyaluronik Asiti Kimler Kullanmalıdır
Hyaluronik Asiti Kimler Kullanmalıdır

Hyaluronik asit özellikle erken yaşlanma sorunu olan kişilerde çok etkilidir. Yaş ilerledikçe vücut daha az asit ürettiği için takviye olarak dışarıdan alınması çok etkili olacaktır. Cildi nemlendirecek ve nem açığını kapatacaktır. Hyaluronik asit cilde bölgesel olarak uygulanmalıdır. Ve yaşlanma karşıtı olarak kırışıklıkların ve çizgilerin olduğu bölgelere uygulanmalıdır. Hyaluronik asit aynı zamanda cildi nemlendirerek esnekliğinin korunmasını da sağlar. Sivilceli cilt sorununuz varsa su bazlı hyaluronik asit içeren bakım ürünlerini tercih ederek cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Hyaluronik Asit Cilde Herhangi bir Zarar Verir mi?

Birçok faydası olan Hyaluronik asidin cilde zararı var mı çok merak edilmektedir. İsminin asit olması sizi korkutmasın cildi kesinlikle yakmayan bir içeriğe sahiptir. Sivilce için tercih edilen cilt ürünlerinin büyük kısmı cildi soyarak iyi gelirken Hyaluronik asit soymadan cildinizi nazikçe nemlendirir ve sağlıklı olmasını sağlar.

En İyi Hyaluronik Asit

Cilt nemlendirme konusunda en etkili maddelerden birisi Hyaluronik asittir. Yanında sodyum hyaluronat kullanılırsa harika sonuçlar elde edilecektir.

Hyaluronik Asit Serumu Evde Nasıl Uygulanır?

Hyaluronik Asit Serumu Evde Nasıl Uygulanır
Hyaluronik Asit Serumu Evde Nasıl Uygulanır

Sorulan bir diğer soruda hyaluronik asitin evde nasıl kullanıldığı. Özellikle mevsim geçişlerinde ve bahar ayalarında olmak üzere yılda iki kere uygulanmaktadır. 25 yaşının üzerindeki kişilerin hyaluronik asiti serum olarak cildinize kullanmanızda fayda vardır. Serum olarak cildinize uygulamak için Hyaluronik asit serumunu tüm yüzünüze ve boyun bölgesine uygulamalısınız. Sabah ve akşam iki kere uygulamalı ve pamuk ile sürmelisiniz.

Vücuttaki Hyaluronik Asit Neden Azalmaktadır?

Zaman içinde vücudumuzda üretilen Hyaluronik asit azalmaktadır. İnsan vücudu normalde hyaluronik asit üretir ve yeniler. Ancak zamanla bu özelliği azalır. Vücutta bulunan 15 gram hyaluronik asit bütün dokulara dağılmaktır. Hyaluronik asit ise yaşın ilerlemesi, hormonların değişmesi ile azalmaktadır

Hyaluronik Asit vücuda tekrar nasıl kazandırılabilir?

Vücudun zaman içinde kaybettiği Hyaluronik asit serum, krem ile ya da plastik cerrah uzmanlarının gerçekleştirdikleri enjekte yöntemi ile kazandırılabilir. Hyaluronik asitin içinde birçok serum ve krem bulunmaktadır. Genel olarak bu ürünler su bazlı ve doğal içeriklidir. Bundan dolayı kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Hyaluronik Asitin Cilt Üzerindeki Etkisi

Ciltte genel olarak bulunan temel bileşenlerden birisidir. Ve dokuların dayanıklı bir hal almasını sağlamaktadır. Basınç gücünü su ile etkisiz hale getirmektedir. Bunun sonucunda dokular daha güçlenecektir. Cildin olmazsa olmazı olan bu asit sayesinde cilt nemlenip daha sağlıklı görünecektir. Genç yaşlarda çok önemsenmese de yaş ilerledikten sonra yapılan araştırmalar sonucu yaşlanma belirtilerinin hyaluronik asit eksikliğinden olduğu tespit edilmektedir.

Cildinizin ihtiyacı olan su miktarının dengede tutulması için etkili bir nem kaynağı olan hyaluronik asit takviye olarak kullanılmalıdır. Hyaluronik asit eksikliği durumunda cilt nemsiz kalır, kuru ve cansız görünür. Bunun sonucunda ciltte ince kırışıklıklar ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkacaktır.

Hyaluronik asiti dışardan almanız gerekir diye düşünmeyin çünkü bu madde aslında vücudumuzun doğal olarak ürettiği bir maddedir. Ama zaman içinde vücut yaşlandıkça bu maddenin üretimi de azalır ve ciltte kuruluklar meydana gelebilir. Kuru olan ciltte de yaşlanma belirtileri görülebilir. Hyalouronik asitin azalması ile kırışıklıklar ve ince çizgiler artacaktır. Bu durumda içinde hyaluronik asit olan ürünleri korkmadan kullanabilirsiniz. İsminde asit kelimesi geçmesi sizi korkutmasın cilt için oldukça faydalı bir maddedir.

İsterseniz hyaluronik asit içeren kremeler ya da serumlar kullanabilirsiniz. Maddi durumunuz iyiyse bu işlemi plastik cerrahından yardım alarak bu asiti vücudunuza enjekte edebilirsiniz. Böylece vücudunuz tekrar bu asidi üretmeye başlayacaktır. Bu işlem bölgesel olarak uygulanır ve uygulandığı bölgeye canlılık ve dolgunluk vermektedir.

Sizler için hyaluronik asitin faydalarını ele aldık. Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için hyaluronik asit içeren ürünleri kullanabilir ya da hyaluronik asit takviyesi alabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Youtube kanalına abone olun, birbirinden güzel videoları kaçırmayın https://www.youtube.com/c/begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx