HobiDekorasyon

Modern, Bohem ya da Klasik: Banyo Dekorasyonu

Reklamlar

Farklı dekorasyon fikirleri ve aksesuarlarla banyo dekorasyonunuzu baştan yaratabilirsiniz. İster yeni taşınacağınız evin banyosunu sıfırdan dekore edebilirs de yıllardır kullandığınız banyoyu kolay dekorasyon fikirleriyle farklılaştırabilirsiniz. Çoğu zaman sade bir dekorasyona sahip olan banyolar bu dokunuşlarla birlikte evin geri kalanına uyum sağlayarak etkileyici bir görünüm kazanıyor. Banyo dekorasyonuna ekleyeceğiniz aksesuarlarla ve eşyaların farklı yerleşimleriyle siz de evinizde değişim rüzgarları estirebilir ve yaşam enerjinizi artıracak köşeler yaratabilirsiniz.

Banyo Dekorasyonunda Fonksiyonellik

Genellikle kısıtlı alanlara sahip olan banyolarda her yeri iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Bu sebeple de kafanızdaki banyo modellerinde fonksiyonelliği ön plana koymanızda fayda var. Planlama sırasında yalnızca banyo dolabı ve raflar gibi büyük parçaları değil, aynı zamanda havlu asacağınız ve sürekli kullandığınız küçük eşyaları yerleştireceğiniz bölümleri de hesap etmelisiniz. Banyo dekor fikirlerinde görsel yönden güçlü örnekleri model alabilirsiniz. Fakat bu örnekleri banyoda sahip olduğunuz alana göre en gerçekçi biçimde uyarlamanız gerekiyor. Aksi halde fonksiyonel olmayan değişimler sürdürülebilir de olmayacaktır. Banyonuzun sahip olduğu potansiyeli en iyi şekilde kullanarak gerçekleştirdiğiniz değişimler sonucunda ise her gördüğünüzde sizi mutlu eden ayrıntılarla birlikte farklı bir ev hissiyatının verdiği mutluluğu yaşayabilirsiniz.

Banyo Dekorasyonunda Raf Kullanımı

Hem fonksiyonel kullanıma hizmet eden hem de görselliği büyük ölçüde artıran raflar banyo dekorasyonunun olmazsa olmazlarından. Banyo rafı dekorasyonunda ise dikkat etmeniz gereken birkaç farklı unsur bulunuyor. Bunlardan ilki rafı kullanacağınız duvarın büyüklüğü. Eğer küçük bir duvara sahipseniz bu bölümde büyük bir raf kullanarak sahip olduğunuz alanı daha da daraltmaktan kaçınmanız gerekiyor. Duvardaki boşluğa uygun boyutlarda seçeceğiniz raflara havlu, biblo, vazo ve saat gibi ürünleri dizebilirsiniz. Böylece boş duvar görünümü yerine evin diğer bölümlerindeki sıcaklığı bu tür dekoratif objelerle banyoya taşıyabilirsiniz. Dekoratif banyolarda seçilen ürünlerin evin bu bölümündeki nemli havaya uygun olması gerektiğini de unutmamalısınız. Bu sebeple seçeceğiniz obje ve dekoratif ürünlerin kolay paslanabilen metal malzemeden veya nemle birlikte formu bozulabilecek ahşaptan olmamasında fayda var. Diğer yandan raf seçiminde renklerin de önemi büyük. Banyonun genel dekorasyonuna uygun renklere sahip raflar ile uyum yakalayabilirsiniz. Eğer küçük bir banyonuz varsa duvar rengine uygun bir raf seçebilir veya satın aldığınız rafları duvarınızın rengine boyayabilirsiniz. Böylece görünüm olarak çok daha ferah ve açık bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Reklamlar

Bohem Banyo Dekorasyonları

Bohem dekorasyon denilince akla ilk olarak canlı renkler ve etnik desenler geliyor. Banyo tasarımlarında renkli yer karoları veya duvar kağıtları kullanmak bohem etkiyi yaratmak için en etkili çözümlerden. Fakat duvar kağıdının neme dayanıklı olması son derece önemli. Ayrıca hayvan figürleri de bohem tarzın ayrılmaz unsurları arasında yer alıyor. Siz de kullanacağınız kilim, aksesuar veya havlularda hayvan figürlerine yer vererek bu etkiyi artırabilirsiniz. Banyo dolap dekorasyonunda bitkiler kullanmak da istediğiniz etkiyi oluşturmak açısından faydalı olacaktır. Havalandırma dışında camın yer almadığı banyolarda ferah bir etki yaratabilmek için az ışıkla yaşayabilen ve nemli ortamları seven iç mekan bitkilerini tercih edebilirsiniz. Eğer bitki bakma konusunda başarılı değilseniz canlıdan farksız yapay bitki çeşitleriyle de banyonuza renk katabilirsiniz.

Klasik ve Modern Banyo Dekorasyonları

Yeni model banyolar, sade çizgileri ve modern dokunuşlarıyla oldukça seviliyor. Fakat klasik dekorasyonlar da etkisini korumaya devam ediyor. Eğer banyonuzda modern bir görünüm yakalamak istiyorsanız minimal bir dekorasyon uygulayabilirsiniz. Bunun için az sayıda dekoratif obje, ortama enerji katması için birkaç bitki ve bolca aydınlatma yeterli. Aydınlık banyolar son derece şık ve ferah bir etki bıraktığı için beyaz banyo dekorasyonu modern yaşam alanlarında en çok sevilen temalar arasında yer alıyor. Fakat evinizin geri kalanında koyu renkleri kullanıyorsanız devamlılık sağlamak için banyonuzda siyah ve beyazın zıtlığından yararlanabilirsiniz. Klasik banyo dekorasyonunda ise ahşaplar dostunuz. İşlemeli dolaplar ve sıcak tonlarla banyonuzda konforlu bir ortam yaratabilirsiniz. Dekorasyonunuza şıklık katmak için altın veya gümüş detaylar da kullanabilirsiniz. Fakat dar alanda basık bir ortam oluşturmamak için ahşap kullanımında ölçülü olmanızda fayda var. Bu gibi durumlarda derinlik yaratmak ve geniş bir alan algısı yaratmak içinse aynalardan yardım alabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx