Gezi Rehberi

Tuz Gölü’nde Yürümek Müthiş 1 Deneyim

Reklamlar

Doğa yürüyüşlerini ve yeni yerleri keşfetmeyi seven kişilerin mutlaka yaşaması gereken müthiş bir deneyim olan Tuz Gölü’nde yürümek, son yıllarda oldukça revaçta olan bir aktivitedir. Saatler boyunca doyasıya yürüyebileceğiniz doğanın bir armağanı olan bu güzelliğe hayran kalacaksınız. Kapadokya’ya yakınlığıyla dikkat çeken ve İç Anadolu bölgesinin en güzel rotalarından biri olan Tuz Gölü, Ankara – Aksaray illeri arasında yer almakta ve her mevsim yüzlerce yerli turisti ağırlamaktadır.

Tuz Gölü’nde Yürümek bir ayrıcalıktır

İlkbahar aylarının gelmesiyle birlikte su seviyesi alçalıyor ve sırf bu gölün üzerinde yürüyüş yapmak, yürürken bol bol fotoğraf çekmek isteyenlerin ziyaret akınına uğruyor. Günbatımı eşliğinde Tuz Gölü’nde yürümek ise tam bir ayrıcalık olarak görülüyor. Yürüyüş yapmak için bu eşsiz gölü tercih edecek olanların unutmaması gereken bir nokta var ki, o da yürürken ayakkabılarını bir süreliğine hayatlarından çıkarmaları gerekliliğidir. Yaklaşık 30 cm kalınlığında bir tuz tabakasıyla kaplanan Tuz Gölü, bir uçtan bir uca yürümek ve aynı zamanda yürürken şifa bulmak isteyenler için birebir olan bir adrestir.

Eşsiz Tuz Gölü’nde çıplak ayakla yürüyüş yapma zevkini tatmalısınız

Yürüyüş yapmak için farklı alternatifler arayan kişilerin mutlaka gidip görmesi gereken bir adres olan Göl, Lut Gölü’nden sonra dünyanın en büyük ikinci tuz gölü olma unvanına sahiptir. 164 bin hektar kadar büyük bir alana sahip olan gölde çıplak ayaklarla yürümek son yılların en gözde spor aktivitelerinden biri durumundadır. Gölde bu şekilde yürümenin en büyük faydası tuzda bulunan çeşitli minerallerin ayak tabanından direkt vücutla temas etmesi ve cildi yumuşatmasıdır.

Reklamlar

Özgürce çıplak ayaklarla yürüyebileceğiniz bu doğa harikası aynı zamanda doğal bir sit alanı ve pek çok canlının habitatı olma özelliğindedir. Tuz Gölü’nde yürüyüş yaparken endemik olan birçok kuş, bitki ve diğer canlı türlerine rastlamanız mümkün. Tam 85 tür kuşa ev sahipliği yapan bu gölde hem yürüyüş yapıp, hem de türü tükenmekte olan kuşların ve diğer canlıların arasında kendinizi bir kuş cennetinde var sayabilirsiniz.  Tuz Gölü üzerinde yürüyüş yaparken görebileceğiniz kuşlar arasında; flamingo, yaban kazları, angut kuşları, yağmurcu kuşları, telli turnalar ve kılıç gagaları bulunuyor.

Şifa kaynağı arayanlar Tuz Gölü’nde yürüyüş yapmalı

Eşsiz ve büyüleyici manzarasıyla olduğu kadar özellikle cilt rahatsızlıkları bulunan kişilerin ilgi gösterdiği Göl’nde bulunan tuzlu su ve çamurda çok faydalı mineraller bulunuyor. Kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum ve daha birçok çeşitteki 22 mineralin bulunduğu bu şifa kaynağının mantar, egzama ve romatizma hastalıklarını tedavi edici özelliği olduğu biliniyor. Güneş varken parlaklığıyla göz alan bu göl, harika manzarası ve yürüyüş imkanı ile ruhunuzu dinlendirip, doyururken bir yandan da sağlığınızı düzeltme özelliğine sahiptir.

Tuz Gölünün ziyaretçilerine sunmuş olduğu az öncede belirttiğimiz gibi sadece eşsiz bir yürüyüş alanı olması değil. Gölün tuzlu suyundan ve çamurundan elde edilen mineraller kullanılarak birçok sağlık, güzellik ve cilt bakımı ürünü de imal ediliyor. Bu Göle yürüyüş için geldiğinizde gölün etrafında yer alan çeşitli tesislerden bu doğal ürünleri temin edebiliyorsunuz. Bu ürünler arasında ciltteki ölü hücreleri temizleyip sivilce ve akne oluşumunu engelleyen kremler, güneş lekeleri ve sivilce kesik gibi lekeleri önleyen kremler egzama ve çatlakları tedavi edici kremler ile şampuan çeşitleri bulunuyor.

Unutulmaz bir yürüyüş deneyimi
Unutulmaz bir yürüyüş deneyimi

Unutulmaz bir yürüyüş deneyimi

Unutulmaz bir yürüyüş deneyimi diyoruz çünkü gerçekten bu gölde yapacağınız yürüyüş hafızanızdan kazınmayacak derecede sizleri etkileyecek. Alabildiğine beyaz tuz kütlelerinin üzerinde yürürken kendinizi bambaşka bir dünyada yürüyor gibi hissedebilirsin. Ucu bucağı olmayan beyaz bir vadiyi andıran göl üzerinde sakin yürüyüşler yaparken dış dünya ile tüm bağlantınızı kesip, sağlık, özgürlük ve hayal dünyanızla baş başa kalabilirsiniz.

Reklamlar

Yıl içerisinde pek çok yürüyüş ve salık turlarının düzenlendiği Tuz Gölü bölgesine ulaşım bir hayli kolay olmaktadır. Özel aracıyla göle yürüyüşe gidecek olanlar Ankara’dan 2 saat, Aksaray ilinden ise 1 saat mesafede yer alan Tuz Gölüne rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kendi aracı olmayan kişiler ise sık sık düzenlenen  Tuz Gölü gezi turlarına ait araçlarla buraya gelebilirler.

Yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra, Gezi Rehberi adlı kategorimizi inceleyebilir, Mardin Gezilecek Yerler Neresidir? Mardin Gezi Rehberi adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yeni yayınlanan videolarımızdan haberdar olmak için YouTube kanalımızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx