BeslenmeSağlık

Patates Diyeti ile Kilo Verme

Reklamlar

Patatesi sevmeyen yoktur. Sık sık sofralarımızda yer alan patates diyeti ile kilo verme konusu son zamanlarda çok araştırılmaktadır. Patates diyet ile kilo verme konusunda merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Patates diyetinin üç gün gibi kısa bir sürede 5 kilo verdirdiği söylenmektedir. Çünkü uzun süre tok tutmaktadır. Bu sebeple de şok diyetlerden birisidir.

Herkesin çok konuştuğu ve çok tartışılan patates diyeti nasıl yapılır, patates diyetinin zararları nelerdir, patates diyeti nasıl yapılır gibi merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarına bakalım..

Patates diyetinde sadece patates yiyorsunuz bu sebeple bu şok diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Patatesin glisemik indeksi yüksek olduğu için ve bu diyet ile bir günde almanız gerekenden çok daha az kalori alacaksınız. Fakat bu durum sağlığınıza zarar verebilir. Bu sebeple doktorunuza danışmadan uygulamamalısınız.

Reklamlar
Patates Diyeti ile Kilo Verme

Patates Diyeti Nedir?

Şimdilerde çok uygulanan ve merak edilen bu diyette sadece patates tüketiyorsunuz. Bu yüzden şok diyet olarak geçiyor. Kısa sürede çok kilo verebiliyorsunuz. Patates diyetinde sadece haşlanmış patates tüketiyorsunuz. Düşük kalorili olan haşlanmış patatesin yanında yağsız yoğurt da tüketebilirsiniz. Bunun gibi yoğurdun merkezde şok diyetler vardır.

Patates Diyeti Nedir
Patates Diyeti Nedir?

Patates lif bakımından zengin bir besindir. Ve bünyenin de uzun süre tok kalmasını sağlamaktadır. 100 gram kabuksuz pişmiş patateste sadece 93 kalori vardır. Kalorisi düşük bir besindir. Patates diyetinin yapılmasının sebebi de onun bu özelliklerinden faydalanarak kısa bir zaman içinde hızlı kilo vermek isteyenler için çok uygun olmasıdır.

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Patates fiyat açısından uygun ve bulması kolay olan bir besindir. Patates ile diyet örneğini aşağıda bulabilirsiniz. Fakat burada bilmeniz gereken bu diyet sadece 3 gün uygulanmalıdır. 3 günün üzerinde yapılırsa vücudunuz güçsüz kalır ve sağlıksız bir diyet olur. Herkesin yapması uygun değildir mesela şeker hastaları için sakıncalı olabilir. Bu nedenle diyete başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Patates Diyeti 1.gün

Kahvaltıda 1 tane haşlanmış patates ve 4 çorba kaşığı yoğurt yemelisiniz.

Reklamlar

Öğlen yemeği 1 tane haşlanmış patates ve 4 çorba kaşığı yoğurt yemelisiniz.

Akşam yemeği 8 çorba kaşığı yoğurt tüketebilirsiniz.

Patates Diyeti 2.gün

Kahvaltıda 4 çorba kaşığı yoğurt yemelisiniz.

Öğlen yemeği 1 adet haşlanmış patates yemelisiniz. Yanında da 3 çorba kaşığı yoğurt tüketmelisiniz.

Akşam yemeğinde 1 tane haşlanmış patates ve 8 çorba kaşığı yoğurt yemelisiniz.

Patates Diyeti 3.gün

Kahvaltı 1 tane haşlanmış patates yemelisiniz.

Öğlen yemeğinde 1 tane haşlanmış patates ve 3 çorba kaşığı yoğurt yemelisiniz.

Akşam yemeğinde 4 yemek kaşığı yoğurt tüketmelisiniz.

Bu diyeti yaparken dikkat etmeniz gereken nokta su tüketiminizdir. Günde en az 2 litre su içmelisiniz. Ve diyet yaparken şekersiz çay içebilirsiniz. Günde 3 bardağını  geçmeyecek kadar siyah çay ya da yeşil çay içebilirsiniz.

Patates Diyeti Zararlı Mı?

Patates Diyeti Zararlı Mı?
Patates Diyeti Zararlı Mı?

Patates diyetinin hızlı bir şekilde kilo verdirdiğini ancak sağlığa bazı olumsuz yönleri olabileceğini de söylemeliyiz. Çünkü tek tip beslenme özellikle de bazı insanların vücudunda kötü sonuçlar doğurabilir bu sebeple bu diyete başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Patates diyeti ile çok az kalori alıyorsunuz. En fazla 780 kalori civarı bu da günlük almanız gereken kalorinin çok çok altında bir rakamdır. Bu da aldığınız enerjinin de az olduğunu gösterir. Bu nedenle halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi gibi sorunlar yaşamanız çok muhtemeldir.

Patates diyetinde sadece patates ve yoğurt tükettiğiniz için tahıl ve et grubu tüketmediğinizden az önce bahsettiğimiz yorgunluk, halsizlik ve baş dönmesi sorunları ile çok karşılaşılır.

Patatesin için bol miktarda nişasta bulunduğu için glisemik endeksi çok yüksek bir besindir. Yani 100 gram haşlanmış patatesin içinde birçok sebzeden yüksek glisemik indeks bulunuyor. Bu sebeple patates diyetini şeker hastası olanların uygulaması tavsiye edilmiyor.

Ve her şok diyette olduğu gibi patates diyetinde de diyeti bitip normal yeme düzenine döndükten sonra hızlı bir şekilde kilo alma ihtimaliniz vardır. Bu sebeple daha uzun soluklu daha sağlıklı kilo vereceğiniz diyetler uygulamak çok daha sağlıklı olacaktır.

Patates Diyetinin Zayıflamaya Etkisi

Haşlanmış patates ile kıs sürede kilo verebilirsiniz. Tabi kişiye göre değişiklik gösterebilir. Patates diyetinde 3 gün boyunca sadece haşlanmış patates ve yoğurt yiyeceğiniz için vücudunuzun yağ yakımı hızlanacaktır. Ve patates lifli bir besin olduğu için gün içinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu lifi alarak metabolizmanızın çalıştığınızı göreceksiniz.

Bu şok diyette etkili sonuç alabilmek için programa yüzde yüz uymak etkili sonuç almak için çok önemlidir. Eğer listenin dışına çıkarsanız kilo veremeyebilirsiniz. Ayrıca bol su içmeyi de ihmal etmezseniz daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Patates Diyeti ile Kolay Bir Şekilde Kilo Vermek İçin

Tek başınıza kilo vermek zor ve sıkıcı olabilir. Bu yüzden aynı evde yaşadığınız birisi eşiniz, arkadaşınız ya da ailenizden birisi ile birlikte diyete başlarsanız çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Araştırmalara göre de diyet arkadaşı olan kişilerin daha kolay kilo verdiği bulunmuştur. Bir arkadaşınız veya aile bireylerinden birisi ile birlikte diyete başlayabilirsiniz.

O halde sevdiğiniz ve aynı evde yaşadığınız birsi ile diyet yaparken aklınızda olması gereken 8 öneri;

1) Gerçekçi hedefler belirleyin

İlk olarak diyete başlamadan önce kendinizi nerede görmek istiyorsunuz kaç kilo vermek istiyorsunuz buna karar vermeniz gerekir. Bu kararı birlikte diyet yapacağınız kişiyle vermeniz en uygunudur. Ve hedeflerinizin olmayacak hedefler değil gerçekçi hedefler olması çok önemlidir. Kısa sürede ulaşabileceğiniz hedefler belirlerseniz böylece moral bozukluğu ve hayal kırıklığı yaşamadan uzun soluklu bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

2) Porsiyonlarınızı ölçün

Diyet yaparken yiyeceğiniz besinler kilonuza göre değişiklik gösterecektir. Birlikte diyet yaptığınız kişi ile porsiyonlarınız aynı olmayabilir. Bu yüzden birbirinizin porsiyonlarının olması gereken kadar olmasını kontrol ediniz. Tabağınıza da biraz daha fazla almamak için birbirinizi frenleyebilirsiniz.  Doğru porsiyon miktarını bilmek ve porsiyonların dışına çıkmamak oldukça önemlidir.

3) Birisi diğer kişiden daha çok ve hızlı kilo verebilir unutmayın

Diyete aynı gün başlayıp aynı diyeti uygulamanıza rağmen istediğiniz sonucu alamazsanız moralinizi bozmayın. Herkes aynı oranda ve aynı hızda kilo veremeyebilir. Bünyeniz, metabolizmanız, hastalıklarınız kadın ya da erkek olmanız kilo vermenizi etkileyecektir. Şu bir gerçektir ki erkeklerin metabolizması kadınlarınkinden daha hızlı çalışmaktadır. Karşınızdaki kişinin daha fazla kilo vermesi sizi olumsuz olarak etkilemesin. Daha çok motive olup kilo vermeye daha çok odaklanmalı diyetinizi yarım bırakmamalısınız. İstikrarlı olursanız istediğiniz sonuca ulaşacaksınız.

4) Dolabınızı sebze ve meyve ile doldurun

Alışverişinizi yapmadan önce bir liste oluşturun. Zararlı atıştırmalıkları listenizden çıkarın. Onların yerini sebze ve meyveler ile doldurun. Çünkü sebze ve meyvelerin kalorisi düşüktür ve uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Dolabınızda meyve ve sebzeniz olunca kolay bir şekilde ne yiyeceğinizi bulabilirsiniz. Zararlı atıştırmalıklardan da uzak durursunuz.

5) Tam tahıllı besinleri tercih edin

Diyet yaparken daha kolay kilo vermeniz için tam tahıllı besinleri öğünlerinizde bulundurmalısınız. Ve diyetteyken hiç karbonhidrat tüketmeme kararı alınmaktadır. Fakat bu yanlış bir karardır. Doğru miktarlarda alırsanız vücudunuza faydası bile vardır tam tahıllı besinlerin. Tam tahıllı besinleri tükettiğinizde hem vitamin, mineral, lif kaynağı almış olur, hem de tokluk hissetmenizi sağlayacaktır.

6) Su içmeyi unutmayın

Su içmek normalde de diyet esnasında da çok önemlidir. Vücuttaki toksinleri atmak için su çok önemlidir. Genel olarak su içmek unutulmaktadır. Diyeti tek başınıza yapmadığınız zaman diyet yaptığınız kişi ile birbirinize su içmeyi hatırlatmanız çok önemlidir. Su içmekte zorlananların bir diğer yapması gereken de elma, limon dilimleri, kabuk tarçın, nane, salatalık vs. ekleyerek suyunuzu aromalandırmaktır. Bu şekilde daha kolay su içebilirsiniz. Günlük olarak kadınların 2-2.5 litre su, erkeklerin de 3 litre kadar su tüketmesi gerekmektedir.

Patates Diyeti ile Kolay Bir Şekilde Kilo Vermek İçin
Patates Diyeti ile Kolay Bir Şekilde Kilo Vermek İçin

7) Birlikte pişirin

Ne yiyeceğinizi birlikte planlayın ve yemeklerinizi birlikte pişirip daha keyifli bir şekilde yiyebilirsiniz. Bu şekilde hem diyetinize daha çok motive olacaksınız hem de diyetinizin dışına çıkmadan sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz.

8) Birlikte hareket edin

Kilo vermek için diyetin yanında egzersiz yapmanız da çok önemlidir. Hem verdiğiniz kilo daha sağlıklı olacak vücudunuz daha şekilli olacak hem de daha hızlı kilo vereceksiniz.

Yapılan araştırmalara göre tek başına spor yapmak motivasyonu düşürmektedir. Spor yaparken de iki kişi olursanız daha etkili olacaksınız. Ve birbirinize destek olarak sporu bırakmayacaksınız. Daha düzenli bir şekilde spor yapacaksınız. Herkesin birbirine destek olması ile haftalık 150 dakika yürüyüşü hedeflemelidir.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx