Markalar

Pırlanta Renkleri Nelerdir?

Reklamlar

Pırlanta renkleri için tüm dünyada anlaşılabilir olması adına belirli standartlar kullanılmaktadır. Pırlantaların çoğu renksiz gibi görünüyor olmasına rağmen, aralarında belli belirsiz ton farkları mevcuttur.  Genel anlamda bir pırlanta ne kadar beyaz ( renksiz) ise o kadar değerli olarak bilinir.

Pırlanta beştaş, tektaş ve diğer mücevherler seçiminde karat özelliğinden sonra en fazla dikkat edilen ve önemsenen Pırlanta renkleri hakkında Lizay Pırlanta olarak merak ettiklerinizi bu yazımızda sizler için derledik.

Pırlanta Renkleri
Pırlanta Renkleri

Pırlanta Renkleri

Pırlantalar, aslında doğada bulunan tüm renkleri kendilerinde bulundururlar.  Pırlanta satın alınacağı zaman daha çok şeffaf yani beyaz renk tercih edilmektedir. Pırlanta renkleri, D ile Z arasında, beş kategoride değerlendirilir. Bunlar şu şekildedir;

Reklamlar

–          Ekstra beyaz ( renksiz- coleress)

–          Beyaz ( neredeyse renksiz- nearly coleress)

–          Zayıf sarı ( faint yellow)

–          Çok açık sarı ( very light yellow)

Reklamlar

–          Açık sarı ( light yellow)

Renk çeşidi belirlenirken pırlantada bulunan baskın rengi görmüş olursunuz.  Şeffaf pırlantalarda üstün olan renk, sarı renktir. Bu renk azot elementinden kaynaklanır. Pırlantanın içindeki azot azaldıkça beyazlığı ve değeri de artmaktadır. Çoğunlukla iki tektaş pırlanta arasında renk karşılaştırıldığında, aralarındaki farkın anlaşılması için pırlantaların birbirinden iki derece farklı olması gerekir.

Pırlanta Renk Skalasındaki Harfler Neyi İfade Eder?

Günümüzde standart olarak kabul görülen renk derecelendirmesinden önce farklı farklı derecelendirme yöntemleri denenmiştir.  Ancak denen istemlerin hepsinde tutarsızlık içerdiği ve hata payının yüksek olduğu belirlendi. Bu sebeple Amerika Gemoloji Enstitüsü, önceki yöntemlerle alakası olmayan bir skala bularak yeni bir başlangıç yapmış bulundu. Normalde yüksek kaliteyle ilişkilendirilmeyen D harfinden başlamayı seçmiştir. GIA renk derecelendirme sisteminin D ile başlamasının başlıca sebebi ise piyasada kullanılan diğer sistemlerle karıştırılmaması için yapılmıştır.

Pırlanta Renk Skalası

Ekstra Beyaz Pırlanta (D-E-F): Bir diğer deyişle ekstra renksiz olarak bilinmektedir. Renk açısından en değerli ve en nadir olan pırlantalardır.  Pırlanta renk etkenine özellikle önem veren kişiler tarafından tercih edilir.

Beyaz Pırlanta ( G-H-I-J): Neredeyse renksiz olarak da bilinenbu pırlantalar, üst görünümde beyaz renkli görünmektedir. Beyaz renk pırlanta renkleri sınıfındaki taşlar, renk skalasındaki en yüksek performans ve fiyatı sergilemektedir. Fiyatlarına göre yüksek önem göstermektedirler. Türkiye’de en çok ilgi gösterilen ve satılan pırlanta renk kategorisi olarak bilinir. J renk pırlantadan sonraki taşlar sarı gözüktüklerinden dolayı ticareti az yapılmaktadır. G renk pırlantadan önceki pırlantalar, fiyatlarının aşırı yüksek olması sebebiyle özel siparişle bulunabiliyor.

Beyaza Yakın Pırlanta (K-L-M): Diğer bir deyişle zayıf-soluk renkli pırlanta, yukarıdan bakıldığında hafif renk göstermelerine karşın, bu kategori içerisinde yer alan taşlar renk konusunda hassas olmayan kişiler için uygun bir seçenektir. Pırlantadaki sarı renk bu kategoride gözle görülebilir bir durumdadır.

Çok Hafif Renkli Pırlanta (N-O-P-Q-R): Kahverengi veya çok açık sarı renklerdir. Gözle çok net görülebilen renklerdir. Fiyatları en uygun olan pırlanta renk sınıfıdır. Bunun sebebi beyaza dair çok fazla iz barındırmadığıyla alakalıdır. Takılarda uygun fiyata tercih edilebilen pırlantalardır.

Hafif Renkli Pırlanta ( S-T-U-V-W-X-Y-Z): Bu son renk sınıfıdır. Açık renkli pırlantalar bu sınıfı oluşturmaktadır. S-T-U-V-W-X-Y-Z renkli pırlantalar son renk sınıfıdır. Fiyatları oldukça düşüktür. Pırlanta olmalarına rağmen pırlanta olarak değerlendirilmezler.

Pırlantadaki Renklerini Ne Belirler?

Doğada olan tüm renklerde pırlanta karşımıza çıkabilir. Gökkuşağının tüm renkleri de buna katılıyor. Siyah, sarı, kahverengi, pembe, mor, yeşil, mavi ve tüm bunların içinde bulundurduğu pırlantalarda karşınıza çıkabilir. Pırlantada renk ‘ diamond’ kelimesinin baş harfi olan D’den başlar. D’den Z’ye kadar da devam eder. Bu harfler içerisinde yer alan renklerle sınıflandırılır. Pırlanta Renkleri bu harflerle belirlenmektedir.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx