Hayvanlar Alemi

Pixie Bob Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Pixie Bob kedisi diğer bir adı Lynx kedisi olup gerçekten kusursuz bir kedi türüdür. Doğuştan kısa kuyruğu ve polidaktil ayakları (diğer kedi türlerine göre ön ve arka ayaklarındaki parmak sayısı farkı) ile hayranlık ve merak uyandıran bir kedi türüdür. Pixie Bob kedisi, merakları, ideal yaşam tarzı, beslenmesi ve diğer konulara göz atalım.

Pixie Bob Kedisi Özellikleri

Pixie Bob kedisi anavatanı ABD olup uzun ömürlü bir kedi türüdür. Ortalama 14 ila 20 yıl arası bir yaşam süresi vardır. Orta büyük kedi türüne girer ve 4 ila 8 kg bir ağırlığa sahiptir. Hipoalerjenik bir kedi türü değildir. Vahşi doğaya yatkınlığı ve özgür ruhu ile Pixie Bob kedisi fırsatını bulursa kaçma eğilimindedir.

Fit görüntüsü ile kilo alma sorunu yoktur. İstek ve şikayetlerini miyavlayarak anlatırlar. Bu sebepten miyavlama, bu kedide sıklıkla görülür. Her iklime uyum sağlayan Pixie Bob kedisi çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinir.

Reklamlar

Pixie Bob Kedisi İdeal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Pixie Bob kedisi, uyarıcı ve maceralarla dolu bir rutin yaşaması gereken son derece canlı ve aktif bir kedidir. Bu kedinin günlük enerjisine yetişmek gerekir.

Bunun için ideal olan, kedinin koşabileceği, tırmanabileceği ve zıplayabileceği bir açık alan kurmak veya evin içinde ona özel bir alan ayarlamak gerekir. Kedinin tehlikeye girmesini önlemek için alanın güvenli bir şekilde yerleştirilmesi önemlidir.

Kediyi tasmaya alıştırmak için eğitmeniz tavsiye edilir. tıpkı köpekler gibi bu kedi türünün tasmaya yatkınlığı vardır. Tasma ile istediğiniz her yere gidebilir ve uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Bu kedinin sahiplenilmesi, çocuklu ailelere ve diğer evcil hayvanları olanlara tavsiye edilir. Pixie Bob, enerjik bir kedi türüdür ve yaşlı insanlar için ideal bir kedi değildir.

Reklamlar

Pixie Bob Kedisi Kökenleri ve Tarihi

1985 yılında Carol Ann Brewer kısa kuyruklu bir kedi satın aldı. Ertesi yıl, Keba adlı kedi, Maggie adında evcil bir dişiyle çiftleşti. Yeni doğan bebeklerin arasında babasıyla aynı fiziksel özelliklere sahip olan Pixie adını verdiği yavru kedi de vardı. Bu cinsin ismi buradan gelmektedir.

Aynı özelliklere sahip örnekler olduklarını anlayan kadın, yeni cinsi yetiştirmeye karar verdi. Pixie Bob kedisi, 1994 yılında resmen tanındı.

Pixie Bob Kedisi Görünümü
Pixie Bob Kedisi Görünümü

Pixie Bob Kedisi Görünüm ve fiziksel özellikleri

Pixie Bob kedisinin görünümü gerçekten sıradışı ve özeldir. Bu cinsin örnekleri büyük, atletik ve kaslı bir yapıya sahiptir. Bunlar orta büyüklükteki kediler olup, ağırlıkları 4 ile 8 kg arasındadır.

Pixie Bob kedisi kuyruğu, değişen boyutlarda kısa bir uzunluğa sahiptir. Bazı durumlarda, bükülmüş veya düğümlü bir şekle sahip olabilir. Ancak bu, hareketliliğini ve esnekliğini tehlikeye atmaz.

Pixie Bob kedisi, başı, ters armut şeklinde orta büyüklüktedir. Üçgen şeklindeki gözler kahverengi, altın veya yeşil olabilir. Manyetik bakış, ağır göz kapakları ve kalın kaşlarla çerçevelenir. Kedinin kulakları tabanda geniştir.

En üstte, Pixie Bob kedisine vahşi bir görünüm veren saç tutamları vardır. Bu cinsin kedileri, yumuşak ve ipeksi bir dokuya sahip uzun bir kürke ve kalın bir astara sahiptir.

Kürkün tasarımı çizgili, ceketin renkleri açık kahverengiden kırmızımsı kahverengiye kadar değişir. Pixie Bob kedisinin patileri büyük, kaslı ve güçlüdür. Bu kedilerin diğer kedilerden farkı olarak, ön ayaklarında beş, arka ayaklarında dört parmak bulunur.

Pixie Bob Kedisi Karakteri

Pixie Bob kedisi, özellikle ailesine kendini adamış, tatlı ve sevecen bir mizaca sahip, zeki ve meraklı bir kedi türüdür. Bu kedi, kolayca eğitilebilir ve tasmalı olarak yönlendirilebilir.

Pixie Bob kedisi, aktif ve enerjik olduğu kadar, aynı zamanda dengeli ve sakindir. Kucaklanma ve ilgi görme arzusu, bu kedi gevezeliğinin miyavlama ve cıvıltı gibi yüksek sesli çağrılarla kendini ifade etmesine neden olur.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Pixie Bob kedisi, çocuklar için koruyucu ve sabırlı olduklarını kanıtlamıştır. Çocuklarla iyi geçinirler ve onlarla vakit geçirmeyi severler. Bu kedinin çocuklar gibi enerjik olduğunu düşünürsek evde bol hareketli günlere hazır olmalısınız.

Ek olarak, bu kedi, köpek veya kedi gibi diğer tüylü evcil hayvanlarla da uyumludur. Bunun için, hayvanların uygun şekilde sosyalleştirilmeleri ve etolojik ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli alana sahip olmaları zorunludur.

Pixie Bob Kedisi Sağlığı ve Bakımı

Pixie Bob kedisi, iyi bir sağlığa ve uzun bir yaşam süresine sahiptir. Bu küçük kedilerin ortalama yaşam süreleri aslında 14 ile 20 yıl arasındadır. Ne yazık ki, Pixie Bob kedisinde genetik olarak bir nesilden diğerine geçen bazı yaygın hastalıklar vardır. Bunlar ;

  • Kriptorşidizm (Erkeklerde üreme organlarında doğuştan gelen sorun);
  • Hipertrofik kardiyomiyopati (Kalp kasının normalinden fazla kalınlaşması);
  • Fetal distosi.

Pixie Bob kedisi bakımı

Bunlar yarı uzun kaplamalı tüylere sahip olduğundan, en iyi tavsiye kediyi günde bir kez fırçalamak veya taramaktır. Bu şekilde, tüylerin dönmesini kolaylaştıran budak ve tüy yumağı oluşumunu önlemiş olursunuz. Ayrıca kedinin kürkünü inceleyerek pire ve kene gibi parazitleri tespit edebileceksiniz.

Pixie Bob Kedisi Beslenmesi

Bu kedi türünün beslenmesini dikkatli bir şekilde planlamak, uzun ve sağlıklı bir yaşam sağlaması için çok önemlidir.

Pixie Bob kedisi, zorunlu bir etobur olduğundan, kedinin ideal beslenmesi esas olarak et ve daha az sıklıkla balık tedarikine dayanmalıdır. Kompakt ve kaslı yapıları göz önüne alındığında, Pixie Bob kedisi, günlük ihtiyaçlarını karşılayan önemli bir besin alımına ihtiyaç duyar.

Bu nedenle en iyi tavsiye, kedinin yaşam tarzı, sağlığı ve yaşı gibi faktörleri göz önünde bulundurarak. bir beslenme planı belirlemek için veterinerden yardım almaktır.

Pixie Bob Kedisi Üremesi

Standart yavrular elde etmek için, yalnızca kendi türüyle eşleşmesi gerekir. Başka kedi türleri ile eşleşme safkan yavrular almayı garanti etmez. Bu kedilerin gelişimi diğer ırklara göre daha geç olduğundan cinsel olgunlaşma daha geç gerçekleşir.

Genellikle gebelik 63 ile 68 gün arasında sürer ve sonrasında 2-4 yavru kedi doğar.

Pixie Bob kedisi hakkında ilginç bilgiler

  • Bu kedinin lakabı vaşak kedisidir. Sebep? Bu vahşi kediye inanılmaz benzerliğidir.
  • Uzun bir süre boyunca Pixie Bob kedisinin, bir kedi ve bir vaşak arasındaki çiftleşmeden doğduğuna inanılıyordu. Ancak DNA analizi, iki tür arasında herhangi bir bağlantı ortaya çıkarmadı;
  • Uzun tüylü Pixie Bob kedisine ek olarak, kısa tüylü bir çeşidi de var;
  • Patilerindeki parmakların farklı sayıda olması bir kusur olarak kabul edilmeyen tek ırktır;
  • Diğer birçok evcil kedilerin aksine bu kedi suyu sever;
  • Pixie Bob, hayata iyi uyum sağlayan çok yönlü bir kedi türüdür.

Pixie Bob kedisi fiyatı?

Pixie Bob kedisi fiyatı 900 ile 2500 TL arasındadır. Rakam, kedinin cinsiyeti ve yaşı gibi faktörlerin yanı sıra hitap ettiği üremeye göre değişir.

Balıklar

İlginizi Çekebilir:

Balıklar Uyur Mu?

Youtube kanalına abone ol
Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx