Kumaş TürleriModa

Ribana Kumaş Nedir?

Reklamlar

Yazımızda giyim sektöründe çok kullanılan ribana kumaş nedir, ribana kumaşın özellikleri nelerdir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Esnek ve homojen bir yapısı olan tekstil alanında kullanılan bu kumaşa ribana kumaş denmektedir.

Rahat bir kullanıma sahiptir. Dikiş yapısı ve örülme şekli sebebi ile esnek bir yapıdadır. Bu kumaşa renklendirme ve dikme işlemleri yapılmaktadır. Kumaşın yıkanması kolaydır. Kolayca ütüleme ve kurulama yapılabilmektedir.

Tekstil sektöründe çok tercih edilen ribana kumaşın elde edilme şekli iki sıra düz, iki sıra ters şeklindedir. Örüldüğü ipin yapısı ve örülme şekli sebebi ile yapısı esnektir. Kesilebilir özelliğe sahip olan kumaşın kenarları kesilse de kıvrılma yapmamaktadır.

Reklamlar

Üst giyiminiz için spor kıyafetler tercih edeceksiniz bu spor kıyafetlerin esnek dokusu sayesinde ribana kumaş kullanılmaktadır. Uzun süre boyunca kullanılır ve gramajı diğer kumaş çeşitlerine göre daha yüksektir. Ribana kumaşın lastik örgüsü şeklinde olmayan ip ve örgü ürünüdür. Kumaşın özelliği örgün şeklinde ancak makinede yapılmasıdır.

Ribana Kumaşın Özellikleri

Ribana kumaşlar giyim alanında ve tıbbi malzemelerde kullanılmaktadır. Kumaşın örgü özelliği olduğu için esnek olmasını sağlayacaktır. Kumaşın bir diğer özelliği de çift taraflı kullanılabiliyor olmasıdır. Ve kumaş oldukça esnektir. Ribana kumaş örgü tekniği ile oluşturulduğu için kesilen kıyıları kıvrılmaz. Kişinin vücut ısısını korur ve sıcak tutar. Soğuk geçirmez bir yapısı vardır.

Ribana kumaşın özellikle enine doğru esmene özelliği bulunmaktadır. Ribana kumaş çorap ve şapka gibi kıyafetlerde kullanılan kumaş çeşitlerinden birisidir. Ribana kumaşı ön ve arka kısmında aynı görüntü vardır. Ve bu kumaş iki yönlü kullanılabilme özelliği olduğu için tıp alanında da kullanılan malzemeler arasındadır. Kumaşın şekli iki ters bir düz örme tekniği ile elde edilir ve özel bir kumaştır. Aynı zamanda kullanımı kolay olan homojen bir yapısı vardır.

Ribana Kumaşın Özellikleri
Ribana Kumaşın Özellikleri

Ribana Kumaş Sağlıklı Mı?

Ribana kumaş oldukça sağlıklı bir kumaştır. Çünkü kimyasala maruz kalmadan elde edilir. Ribana kumaş doğal bir şekilde örme şekli ile elde edilmektedir. Eğer bu kumaşa karşı alerjiniz yoksa herhangi bir zararı yoktur. Ribana kumaşın bir güzel özelliği de içinde lastik naylon gibi malzemelerin bulunmamasıdır.

Reklamlar

Ribana kumaş tekstilde çok kullanılmakta ve yapı olarak günlük kullanılan ürünlerde daha çok tercih edilmektedir. Ribana kumaş en çok elbise, şapka, üst giyim ve çorap üretiminde kullanılmaktadır. Bu kumaşın yıkanması ve ütülenmesi kumaşın yapısına zarar vermemektedir.

Ribana Kumaş Hangi Alanlarda Kullanılmaz?

Ribana kumaş özellikle giyim alanında kullanılmaktadır. Ev tekstili için kullanımı çok görülmemektedir. Kumaşın şekli mümkün olmadığı için perde ve koltuk takımları için ince yapısı ve tasarım şekli sebebi ile kullanılmaz. Kumaşın son ilmekten kaçma özelliği vardır. Kıyafet açısından uzun süreli kullanıma uygun olsa da ev tekstili alanında kullanımı uygun değildir. Ribana kumaşın etek kısımları, sportif tekstil ürünleri ve örme kolluklar için kullanılması tercih edilmektedir. Ribana kumaşın kullanım alanı özellikle giyim tekstili alanında kullanılan bir kumaş çeşididir.

Ribana Kumaş Nedir ?

Ribana Kumaş Bakımı Nasıl Yapılır?

Ribana kumaşın özelliği çok özel bir bakım gerektirmemesidir. Bu kumaşın çok sıcak ve kaynar suda çekme özelliği vardır. Bundan dolayı 40 derecenin yıkanmamalıdır. Kumaş leke tutabilir ve kiri öne çıkarabilir. Ribana örgü kumaşın kullanım alanı geniştir ve hem kullanışlı hem de bakımı kolay olan bir kumaş türüdür. İçiniz rahat bir şekilde günlük kıyafetlerinizi ribana kumaştan seçebilirsiniz.

Ribana kumaştan yapılan giysilerinizi çamaşır makinesinde 40 derece ve üzerinde yıkayabilirsiniz. Yapısından dolayı sıcak ve kaynar su ile yıkanması halinde küçülebilir. Kullanan kişileri yormadan kolay temizleme imkanı vardır. Bu yüzden de giyim tekstil ürünleri arasında en çok tercih edilen kumaş türlerinden biridir.

Ribana Kumaş Bakımı Nasıl Yapılır
Ribana Kumaş Bakımı Nasıl Yapılır

Ribana Kumaş Nasıl Hazırlanır?

Ribana kumaşın özelliği çok elde dokunamayacak kadar ince dokunuşlarla elde edilmesidir. İnce dokunuşları özel makineler ile oluşturulur. Çelik makineler ile üretilen bir kumaş çeşididir.

Ribana kumaş elde hazırlanabilen elde örülen bir kumaş değildir. Bu kumaşa el değmeden makinede üretilmektedir. Bu kumaş cinsi tekstil fabrikalarında işlem görmektedir. İşlemler sonucunda üst giyim, alt giyim ve diğer tıbbi ürün malzemeleri olarak kullanılabilmektedir. Kumaşın bir diğer özelliği de dünya genelinde kullanılması ve maliyetinin de diğer kumaşlara göre daha düşük olmasıdır.

Ribana Kumaş Kompozisyon ve Özellikler

Ribana, doğal kumaşlar kategorisine aittir ve % 100 pamuktur. Bununla birlikte, aşınmayı artırmak için bileşime genellikle yapay lifler eklenir. Sentetik kapanımlar likra, polyester, suni ipek ve elastan ile temsil edilir. Sentetik ipliklerin varlığı bu kumaşa esneklik kazandırır, dokunuşu hoş hale getirir ve ürünlerin yıkandıktan sonra orijinal formlarının korunmasına yardımcı olur. Ribana giysileri iyi hava değişimi sağlar ve giyilirken vücudun aşırı ısınmasına izin vermez.

En dayanıklı ve dayanıklı olanı likralı ve lastik ipli ribanadır. Böyle bir kumaştan yapılan şeyler maksimum esneklik ile ayırt edilir ve tekrar tekrar yıkamalardan sonra bile orijinal şeklini koruyabilir. Ribananın yoğunluğu 190 g / m2’dir ve bu, operasyonel özelliklerinde benzer kilit ve nakit para arasında bir ara yer işgal etmesine izin verir.

Bu malzemenin tartışılmaz bir dizi avantajı nedeniyle yüksek tüketici talebi vardır. Kumaş alerjik reaksiyonlara neden olmaz, iyi nefes alabilirliğe sahiptir ve teri hızla giderir. Sentetik ipliklerin varlığı ve özel bir bağlama türü nedeniyle, malzeme güçlü germe durumunda bile orijinal şekline geri döner.

Yüksek dayanıklı ribana kumaşı, kıyafetlerin ömrünü önemli ölçüde artırır ve uzun süre çekici kalmalarını sağlar. Ek olarak, malzeme dökülme ve büzülmeye eğilimli değildir, pelet oluşumuna karşı dirençlidir ve çok sayıda yıkama sonrasında bile sağlam kalır. Ribana kolayca yıkanır ve özel saklama koşulları gerektirmez.

Geniş bir renk paleti olan ve esnekliği ile kullanışlı olan ribana kumaş, cesur tasarım fikirlerini uygulamanıza ve ev ve gündelik giyim koleksiyonları oluştururken bunları hayata geçirmenize olanak tanır.

Ribanalı Ne Demek?

Ribanalı demek, bir kumaşa esneklik sağlayan özellik demektir. Bu yüzden eşofmanlar, pantolonlar ve eteklerde sık bir biçimde kullanılır.

Ribana Kumaş Çeşitleri

Ribana, pratik ve her zaman aranan bir malzemedir ve terzilik ve şapka yapımında yaygın olarak kullanılır. Kumaş, makine örme tekniği kullanılarak yapılan örme kumaştır.

Ribana, en popüler triko türlerinden biri olarak kabul edilir ve çift dokumaya dayalı çapraz örgü teknolojisi kullanılarak oluşturulan bir pamuklu malzemedir. Bu yöntemin bir sonucu olarak, kumaşın her iki tarafı tamamen aynıdır ve küçük bir elastik bantla bağlanmış bir kanvas gibi görünür. Ön ve arka halkalar, malzemeye estetik ve zarif bir görünüm kazandırarak birbirini izler. 

Ribana, çapraz örgü veya kulirnyh malzemelerden biridir ve üretimi özel örgü makinelerinde gerçekleşmektedir. Kumaşın serbest bırakılma şekli, genişliği 55 ila 130 cm arasında değişen rulolardır. Bununla birlikte, ribanın rulo versiyonuna ek olarak, genellikle delikli ve pres desenlerinin oluşumu ile dairesel örgü yöntemi ile yapılır.

Olağandışı dokuma veya perforasyon ile güzel bir tuval elde etmenizi sağlayan ön ve arka halkaların özel bir değişim modeli sayesinde çeşitli rahatlama elde edilir.

Ribana çift katlı bir kumaş çeşididir. Hammaddesi pamuktur. Hijyenik bir kumaş türüdür. Ribana kumaşın iki çeşidi vardır. Birinci çeşidi riban triko ikinci türü de likra çeşitleridir. Sağlıklı bir kumaş türüdür. Kumaşın renk tonları çoktur. Kumaş tasarımı içinde kullanımı gayet bir kumaş türüdür. Özellikle çocuk giyiminde de ribana kumaş kullanılmaktadır rahat ürünlerdendir.

Ribana kumaş dayanıklı bir kumaştır. İçinde yüzde yüz pamuk lifi bulundurmaktadır. Bu sebeple esneklik ve rahatlık konusunda çok kullanışlı ideal bir kumaştır. Ribana kumaşın esnek bir yapısı vardır. Cildin rahat etmesini sağlamaktadır. Cildiniz rahat eder ve esnek yapıdadır. Ribana triko ve likra çeşitleriyle de iç giyim alanında ve çocuk kıyafetlerinde de ribana kumaş kullanılmaktadır.

Ribana kumaş makinelerde çift plaklı silindir ve kapak iğnelerinin birbirine göre çapraz bir şekilde yerleştirilmeleri ile elde edilen çift katlı kumaş türüdür. Ribana kumaşın özelliği düz ve ters ilmeklerden meydana gelmesidir.

Ribana kumaş daha çok üst giyimde kullanılmaktadır. Bu kumaş özellikle özel sportif giyimde, tişörtlerin etek kısmında, yakalarda, kollarda, örme manşetlerinde, örme şapkalarda, çoraplarda ve çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Open-end ribana, OE likralı ribana, penye ribana, penye likralı ribana, karde ribana, karde likralı ribana gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Ribana kumaşın en önemli özelliklerinden birisi esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Ve iki yönlü kullanılmasıdır. Kumaş örgü tekniği sebebi ile kenarları kesilse dahi kıvrılmaz. Kullanan kişinin vücut ısısını koruyarak sıcak tutmasını sağlar. Ve soğuk geçirmemesini sağlamaktadır.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx