Hayvanlar Alemi

Sevimlimi Sevimli Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Pomeranian boo özellikleri ile (Toy Spitz olarakta bilinir), dünyadaki en popüler ve pahalı ırklardan biridir. Küçük sevimli ve ele sığmaz olan Pomeranian boo, köpek severler tarafından oldukça tercih edilen bir ırktır. Şimdi bu ırkın beslenmesinden, sağlığına ve eğitimine kadar tüm ayrıntılarına göz atalım.

Pomeranian Boo Özellikleri
Pomeranian Boo Özellikleri

Pomeranian Boo Özellikleri

Pomeranian boo özellikleri bakımından küçük köpek kategorisine girer ve sadece 1,5 ila 3 kg arasında bir ağırlığa sahiptir. Tüy yapısı uzun ve seyrektir. Bu yüzden berber ihtiyacı olan bir köpek türüdür. Pomeranian boo ayı surat, pet kuaföründe yüz şekline verilen imaj ile ve ona göre traş edilmesi ile ortaya çıkar. Pomeranian boo ortalama ömrü 12 ila 16 yıl arası değişmektedir. Omuz yüksekliği 18 ila 24 cm arasında değişir.
Pomeranian boo köpekleri asla hareketsiz oturmaz, hareket kabiliyetini ve oyunlara olan ilgisini yaşlılığa kadar korur. Bu yüzden hareketli bir köpektir. Bu köpekler, halka açık yerlerden ve daha büyük köpeklerden korkmazlar. Bu nedenle, yürüyüş için yeni yerlere hızla adapte olurlar.

Pomeranian boo özellikleri gereği zeki köpeklerdir. Yeni komutları çabuk öğrenirler ve 5 aylık oluncaya kadar ne öğretmek istiyorsanız her şeyi öğrenme kabiliyetleri vardır.

Reklamlar

Pomeranian boo yalnızlığı ve yalnız kalmayı hiç sevmez. Uzun süre yalnız kalmak, köpeği sapkın davranışlara yönlendirir: kaygı, saldırganlık ve eve zarar vermek en yaygın yalnızlık belirtileridir. Ayrıca bu köpekler çok ve sık havlar. Havlamaya eğilimli bir köpektir. Ancak bu durumdan kurtulmak mümkündür, yavruluk döneminden itibaren köpeğinizi bu konuda eğitmeniz gerekir.

Pomeranian boo özellikleri bakımından çok obur ve yeme meraklısı bir köpektir. Buda onu obeziteye yatkın yapar. Beslenmesine dikkat edilmelidir. Pomeranian boo köpekleri uzun süre çişlerini tutamazlar bu yüzden sık sık dışarı çıkmaları gerekir.

Pomeranian boo özellikleri bakımından tüy bakımı gerektiren bir köpektir. Düzenli olarak taranması, düğüm oluşmuşsa çözülmesi gerekir. Veya düzenli olarak kuaföre gitmeli ve tüylerini kısaltmalısınız.

Pomeranian boo yabancılara karşı güvensizdir ve onlara karşı saldırganlık gösterebilir. Evdeki diğer evcil hayvanlar ve küçük çocuklarla anlaşamaz. Yavruluk döneminden itibaren evde bir evcil hayvan varsa buna alışabilir. Aynı şey çocuklar içinde geçerlidir. Ancak eve sonradan gelen evcil hayvan veya yeni doğan çocuklarla asla iyi geçinemezler.

Pomeranian Boo Tarihi
Pomeranian Boo Tarihi

Pomeranian Boo Tarihi

Pomeranian boo cinsi, adını Baltık kıyısında bulunan Pomeranya eyaletinden almıştır. Araştırmacılar, modern Spitz’in atalarının Kuzey Avrupa’da yaşayan turba köpekleri olduğu konusunda hemfikirdir. Başlangıçta, cins çok daha büyüktü, ancak, Alman ve İngiliz yetiştiricilerin çalışmalarının bir sonucu olarak, Pomeranian boo bugünkü halini almıştır.

18. yüzyılda, Kraliçe Victoria, cinsi yüksek sosyete arasında popüler hale getirdi. İngiliz köpek yetiştiricileri cinsle ilgilenmeye başladılar ve onu bir cüce veya Alman Spitz olarak adlandırarak şimdiki halini almasını sağladılar. 19. yüzyılda, Pomeranian boo, Pomeranyalılar olarak tanıtıldığı Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi. Daha sonra buradan tüm dünyaya yayıldı.

Reklamlar

Pomeranian Boo Görünümü

Pomeranian küçük bir köpek ırkıdır. Üçgen kulakları, kıvrık kuyruğu ve kalın çift katlı kürkü vardır. Uzun ve düz bir tüy yapısına sahiptir. Dokunulduğunda pamuk ellemiş gibi olursunuz.Tilkiye benzeyen kafası ile kolayca ayırt edilebilecek bir köpek türüdür.

Pomeranian boo renkleri, siyah, kahverengi, beyaz, turuncu, samur gri, krem, krem ​​samur, turuncu samur, siyah ve ten rengi ve part color (benekli) olabilir.

Pomeranian Boo Eğitimi
Pomeranian Boo Eğitimi

Pomeranian Boo Eğitimi

Pomeranian boo eğitmek ve yetiştirmek ancak azim ve bir dizi eylemle mümkündür. Önemli olan, köpeğe nazikçe davranmak ve eğitim konusunda acele etmemektir. Pomeranian boo özellikleri bakımından eğitimi zor olduğu için biraz ayrıntılı olarak yapmanız gerekenler aşağıdadır.

İlk başta, Pomeranian boo yavrusu inatçı olacak ve sadece istediğini yapacaktır. Bu nedenle eğitim süreci gecikebilir. Ancak her gün pratik yaparsanız ve protestolara rağmen her komutun yerine getirilmesini sağlarsanız, köpek itaat etmeye başlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken, liderin siz olduğunuz konusunda ısrar etmek ve köpeğin bunu manipüle etmesine izin vermemektir.

Pomeranian boo özellikleri gereği yiyecekleri sever ve sürekli yemek ister. Bu yüzden hangi eğitimi verirseniz verin, yanınızda ödül maması olması işinizi kolaylaştıracaktır. İstediğiniz bir komutu yaptığı zaman onu ödüllendirin.

Örnek olarak köpeğinizi taramak istiyorsunuz ve buna izin vermiyor veya havlıyorsa onu yere indirip, nazikçe sabitleyin ve sakinleşinceye kadar kımıldaman öylece durmasını sağlayın. Sakinleşince onu övün ve nazikçe sırtını sıvazlayın. Köpek, havlamanın veya tüy bakımının hareket özgürlüğünde kısıtlamaya yol açtığını ve sakin davranışın cesaretlendirmeye yol açtığını anlayana kadar egzersizi tekrarlayın.

Köpeğiniz yürüyüş esnasında insanlara veya başka şeylere havlarsa, sakin, daha az kalabalık yolları seçin ve köpeğinizi ödül mamaları ile oyalayın. Yolunuzdan geçen bir köpek veya başka bir köpek gördüğünde, olumsuz bir “hayır” işareti verin, göz temasını bekleyin ve evcil hayvan size doğru baktığında yine mamadan bir ısırık ile ödüllendirin. Bu tür huylarından vaz geçinceye kadar bu eğitimi tekrarlayın.

Biliyoruz bu gibi örnekler ilk başlarda size zor gelecek ama zamanla köpeğiniz ve siz birbirinizi tanıdıkça eğitim daha kolay olacak ve istediğinizi elde etmiş olacaksınız.

Pomeranian Boo Bakımı
Pomeranian Boo Bakımı

Pomeranian Boo Bakımı

Pomeranian boo bakmanın ana zorluğu, kürk ve dişlerinin bakımıdır. Köpek düzenli olarak taranmalı ve özel bir macun kullanarak, dişlerin düzenli fırçalanması ile, plak oluşumunun önlenmesi gerekir. Dikkat etmeniz gereken konu bunu düzenli olarak yapmak ve evcil hayvanınızı yavruluktan itibaren buna alıştırmaktır.

Pomeranian boo köpeklerini 3-4 günde bir fırçalamak gerekir. Bunu yapmak için petshoplardan bu ırk için özel üretilmiş tarak alabilirsiniz.

Pomeranian boo tüylerini kestirenler için lütfen dikkat! Bu cins standardına ve yapısına göre tüyleri kesilmez. Tüy kesimi, koruyucu tüy yapısını bozar ve hatta kaybına neden olur. Ama çoğu Pomeranian boo yetiştiricisi bu köpeklerin tüylerini kestirmektedir.

Pomeranian boo yıkanır mı? Pomeranian boo ne sıklıkla yıkanmalı?

Pomeranian boo, ayda 1-2 kez veya kirlendikçe yıkamak gerekir. Bunu yapmak için, uzun tüylü köpekler için nemlendirici bir şampuan ve saç kremine ihtiyacınız olacak.

Şampuanı 1 ila 5 oranında suyla seyreltin, köpürene kadar çırpın ve bir süngerle kürküne uygulayın. Bu, temizleyicinin eşit olarak dağılmasına yardımcı olacaktır. Banyodan önce, köpeğin paltosu dikkatlice taranmalı ve düğümler varsa elle açılmalıdır.

Pomeranian boo Göz ve kulak bakımı

Pomeranian boo köpeğinin gözlerini ve kulaklarını haftada bir temizleyin. Bunu yapmak için pamuklu pedlerden bir temizleme losyonuna ihtiyacınız olacak.

Akıntının hacmini, rengini ve kokusunu izleyin. Köpeğin gözleri sulanmaya başlar ve kulakları koyu renkli bir kaplamayla kaplanırsa, veterinerine gitmek gerekir. Bu alerjileri, parazitleri, enfeksiyonu ve sistemik hastalıkların bir göstergesi olabilir.

Pomeranian boo Diş Bakımı
Pomeranian boo Diş Bakımı

Pomeranian boo Diş Bakımı

Pomeranian boo dişleri, haftada 1-2 kez fırçalanmalıdır. Bunu yapmak için özel bir macununa ihtiyacınız olacak.

Süs köpek ırklarının birçok üyesi gibi, Pomeranian boo köpekleride diş ve diş eti hastalıklarına eğilimlidir. Tartar oluşumunu önlemek için köpeğe petshoplardan çiğneme kemikleri gibi kuru yiyecekler alınmalıdır.

Pomeranian boo Tırnak Bakımı

Pomeranian boo köpeğinin tırnaklarını 2 haftada bir kesmeniz gerekir. Bunu yapmak için, küçük köpek ırkları için üretilmiş bir tırnak makasına ihtiyacınız vardır.

Tırnakları keserken dikkatli olun ve çok derinden kesmeyin. Aksi takdirde parmaktan kan gelir ve köpek olumsuz bir deneyim yaşayacaktır. Köpeğinizin tırnaklarını kesemezseniz bu konuda uygun fiyatlara veterinerler size yardımcı olacaktır.

Pomeranian boo Beslenmesi

Küçük cins köpekler için hazır mamalar kullanmak gerekir. Bu yüzden Pomeranian boo beslenmesi hazır ve kaliteli mama ile yapılması en doğrusudur. Sağlıklı dişler, deri ve tüyler için gerekli tüm vitamin ve minerallere sahip mama seçmeniz gerekir. Bu konuda veterinerden yardım alabilirsiniz.

Pomeranian boo günde sadece 40-60 gr kuru yiyecek yer. Dikkat etmeniz gereken besleyici ve kaliteli mama seçmenizdir. Doğal etten yapılanlar, boya ve lezzet arttırıcı içermeyen mamalar işinizi görür.

Pomeranian boo yavrusu
Pomeranian boo yavrusu

Pomeranian boo yavrusu alırken nelere dikkat edilmeli?

  1. Pomeranian boo alırken mikro çipli ve pasaportlu olmasına dikkat edin. Bu konuda köpek çiftliklerini tercih edebilirsiniz. Köpeğin tüm soyuna ve nereden geldiğine bakmanız kolay olacaktır. Farklı yerlerden ve çipli olmayan köpekleri almak riskli olabilir. Köpek safkan olmayabilir, ciddi cins kusurlarına sahip olabilir veya daha sonraki yaşamda ortaya çıkan sağlık sorunları olabilir.
  2. Fiyatları karşılaştırın. Pomeranian köpek yavrusu, ortalama piyasa değerinden daha ucuza mal olamaz. Yetiştirici, belge eksikliğini öne sürerek fiyatı düşürürse, satın almaktan vazgeçin. Soyağacı ve veteriner pasaportu kaydı yaptırmak ucuzdur ve köpeğin maliyetini etkilemez.
  3. Belgeleri talep edin. Doğum belgesi veya bir soy ağacı ile aşılama kayıtlarının olduğu veteriner pasaportunu mutlaka isteyin. En az 3 aylık Pomeranian köpek yavrusu satın almak en iyisidir. Bu, ırkın özelliklerini anlamak için yeterlidir. Daha küçük bir köpek yavrusu satın alırsanız, vücudun oranlarını ve kürkün kalitesini değerlendirmek daha zor olacaktır.
  4. Cinsiyetine karar verin. Dişi Pomeranian boo köpekleri, daha kaprislidir ve bol miktarda mevsimsel tüy dökmeye eğilimlidir. Erkek Pomeranian boo köpekleri, insanlara karşı daha arkadaş canlısıdır ve daha az tüy döker.
  5. Pomeranian boo alırken dikkatlice yavruyu izleyin. İnsanlarla olan davranışlarına özellikle dikkat edin. Pomeranian boo yavruları oyuncu, cesur ve meraklı olmalıdır.

Pomeranian boo köpek fiyatları

Pomeranian boo köpek fiyatları pandemi döneminde 20.000 TL ye kadar çıkmış olsada şu an fiyatları düştü.2022 yılı güncel Pomeranian boo köpek fiyatları 10.000 TL ile 25.000 TLarasında değişmektedir. Fiyat aralığının bu kadar açık olması Pomeranian boo özellikleri ile bağlantılıdır. Ayı surat Pomeranian boo köpekler, daha çok ilgi görmekte ve ücretleri de bu yüzden daha pahalıdır. Ayrıca Pomeranian boo neden çok pahalı diye düşünüyorsanız, bu köpekler diğer köpekler gibi fazla yavru doğurmamaktadır. Bir doğumda 1 ila 3 yavru arası köpek doğar. Bu yüzden üretim azdır ve pahalıdır.

İlginizi çekebilecek içerik: Lohman Brown Tavuğu Özellikleri

Instagram hesabımızı da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx