Sağlık

Psorcutan Krem Ne İşe Yarar? Psorcutan Krem Nasıl Kullanılır?

Psorcutan Krem Faydaları

Reklamlar

Psorcutan krem çeşitli cilt rahatsızlıklarını gideren bir üründür. Peki, Psorcutan krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Psorcutan Krem Nedir?

Bu krem, insan yapımı bir D vitamini formu olan kalsipotrien içerir. Deri hücrelerinin büyümesi ve gelişmesinde rol oynar. Bu krem, plak sedef hastalığını (pullu lekeli sedef hastalığı) tedavi etmek için kullanılır. Bu ürün, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Reklamlar

Psorcutan Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu krem, plak tipi sedef hastalığı (psoriasis vulgaris) adı verilen bir cilt rahatsızlığını tedavi etmek için kullanılır. Bazen D vitamini türevi olarak da bilinen bir çeşit D vitamini analoğudur. Sedef hastalığında aşırı büyüyen cilt hücrelerinin büyümesini yavaşlatmak ve cildin pullu, kalın ve kırmızı olmasına neden olmak için kullanılır. Genel olarak bu ilaç sedef hastalığını cilde ve saç derisine uygulayarak tedavi etmek için kullanılır.

Psorcutan kremin güncel 2024 yılı fiyatı 131.14 TL’ dir.

Psorcutan Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem, ciddi bir cilt hastalığı olan sedef hastalığının tedavisi için reçete edilen bir ilaçtır. Bu krem, D vitamininin sentetik bir topikal formudur. Deri hücrelerinin büyümesi ve gelişmesinde rol oynar. Sedef hastalığı ciltte kırmızı lekeler, kuru cilt, pullu cilt lekeleri ve kaşıntılı veya ağrılı cilt gibi semptomlarla tanımlanabilir. Bu krem, sedef hastalığının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Sedef hastalığı, basitçe, cildin olağan yenileme işlemlerinin hızlanmasıdır.

Normalde cilt hücrelerinin yer değiştirmesi yaklaşık yirmi bir ila yirmi sekiz gün sürer. Sedef hastalığında bu süreç büyük ölçüde hızlanır ve cilt hücreleri her iki ila altı günde bir değiştirilebilir. Bu, deri yüzeyinde psoriatik bir plak şeklinde cilt hücrelerinin birikmesine neden olur. Bu süreç vücudun neresinde olursa olsun aynıdır. 

Reklamlar

Psorcutan Krem Kortizonlumu?

Hayır, bu krem kortizon içermez.

Psorcutan Krem
Psorcutan Krem

Psorcutan Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bu ilaç sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılır. Kalsipotrien, bir D vitamini şeklidir. Deri hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak çalışır.
  • Bu ilacı sadece cilt üzerinde kullanın. 
  • Etkilenen bölgeye doktorunuzun önerdiği şekilde ince bir ilaç tabakası uygulayın ve genellikle merhem için günde bir veya iki kez veya krem ​​veya köpük için günde iki kez hafifçe ovalayın.
  • Ellerinizi tedavi etmek için bu ilacı kullanmadığınız sürece, kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.
  • Bu kremi yüze, gözlere, buruna veya ağza veya vajinanın içine uygulamayın. Bu krem, yanlışlıkla bu bölgelerle temas ederse hemen bol su ile yıkayın.
  • Bu kremi daha sık uygulamayın veya reçetelenenden daha uzun süre kullanmayın. Bu, yan etki riskini artırabilir. 
  • Bu kremden en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için, bu kremi her gün aynı saatte kullanın. 
  • Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuzu bilgilendirin. Genellikle iki haftalık tedaviden sonra cilt durumunuzda bir iyileşme görmeye başlamalısınız.
  • Bu kremi nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın. Buzdolabında veya dondurucuda saklamayın.
  • Bu krem yanıcıdır. Açık ateşe yakın kullanmaktan kaçının ve ilaç cildinizde tamamen kuruyana kadar sigara içmeyin. İlaç kutusunu sıcak bir günde araba gibi alevden veya yüksek ısıdan uzak tutun. Kutu çok ısınırsa patlayabilir. Boş bir inhaler kutusunu delmeyin veya yakmayın.

Psorcutan Krem Nasıl Kullanılır?

Etkilenen bölgelere günde iki kez ince bir tabaka halinde bu kremi uygulayın ve nazikçe ve tamamen ovalayın. Bu ilacı aynen doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Reçete etiketinizdeki talimatları izleyin.

Doktorunuz tarafından kontrol edilmeyen herhangi bir cilt rahatsızlığını tedavi etmek için bu kremi kullanmayın. Sahip olduğunuz aynı semptomlara sahip olsalar bile, bu ilacı başkalarıyla paylaşmayın. Bu ilaç, güvenli ve etkili kullanım için hasta talimatlarıyla birlikte gelir. Bu talimatları dikkatlice izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Bir el hastalığını tedavi etmek için kullanmadığınız sürece, bu kremi uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Bu kremi uygulayacağınız cilt bölgesini temizleyin ve kurulayın. İlacı sadece etkilenen bölgeye uygulayın. Dozu ölçmeden hemen önce köpüğü iyice çalkalayın.

Belirtilerinizin düzelmesi iki hafta kadar sürebilir. İlacı belirtildiği gibi kullanmaya devam edin ve semptomlarınız sekiz haftalık tedaviden sonra düzelmezse doktorunuza bildirin. 

Psorcutan Krem Yan Etkileri

Bu kremin cilt tahrişi, kaşıntı, yanma hissi, batma hissi, deride kızarıklık, kuru cilt ve cilt döküntüsü gibi yan etkileri vardır. Bu yan etkilerden birisini görürseniz hemen ilacı kullanmayı bırakın ve mutlaka doktorunuza başvurun.

YouTube Adresimiz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx