Pratik Bilgiler

Renkli Çamaşırlar Hangi Programda Yıkanır?

Reklamlar

Beyazlar hangi programda yıkanır diye düşündüğümüzde, onların renkli çamaşırlardan farklı bir programa sahip olduklarını belirtebiliriz. Nitekim, beyazlar renklilerden çok daha fazla kir tuttukları için, onların 60 derecede yıkanmaları uygundur. Renkliler ise, kumaşlarına veya pamuk oranlarına göre farklılık gösterebilirler. O anlamda, renklilerin yıkanması standart bir derecede kabul edilse bile, ufak tefek ısı farkları olabilmektedir.

Renkli Çamaşırlar Hangi Programda Yıkanır?

Renkli çamaşırları yıkarken, üstünde durulacak konu, onları sepette fazla bekletmemektir. Keza, hiçbir çamaşır sepette bekletilmemelidir. Kimi zaman yorgunluktan ya da yoğunluktan insanlar çamaşırları yıkamayı erteleyebilmektedirler. Veya makine dolmadığı için, onun dolmasını beklemektedirler. Fakat, tüm bunlar yapılırken, çamaşırlar da düşünülmezse, orada bazı lekelerin kuruyacağı, çamaşırların kokacağı da hesap edilmelidir.

Renkli Çamaşırlar Nasıl Sınıflandırılır?
Renkli Çamaşırlar Nasıl Sınıflandırılır?

Renkli Çamaşırlar Nasıl Sınıflandırılır?

Renkliler sınıflandırılırken, pamuklu, ipekli, keten, saten kumaşlar; koyu, açık tonlar gibi başlıklar altında toplanabilirler. O sebeple de, her biri yıkama derecesine göre değişebilmektedir. Fakat, kirliler sepetinizde az çamaşır varsa, ortak renklileri tek bir seferde yıkamanız da mümkündür. Koyu renkli çamaşırlar hangi programda yıkanır diye düşünüldüğünde, 40 derecede yıkama programı ayarlanabilmektedir. Bu çamaşırları yıkadıktan sonra, bekletmeksizin asmanız da gerekmektedir. Renkliler, ayrıca ipekli ve narin şeklinde de ikiye ayrılmaktadır. Eğer, bu tarz çamaşırlarınız mevcutsa, 30 derecede yıkayabilirsiniz. Sentetik kumaşlarda derece 60’a kadar çıkabilmektedir.

Reklamlar

Kimi çamaşırlar taşlı, pullu, simli gibi görüntülere sahiptirler. Onları da ayrı bir renk, kumaş ve tür başlığı altında yıkamamız olasıdır. Bu yönde, renkliler sınıflandırılırken, beyazlardan daha hassas davranılmaktadır.

Renkli Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?
Renkli Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Renkli Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Çamaşırlarınızı yıkamadan önce, onları ayırmanız çok önemlidir. Bu yönde, öncelikle, beyazları bir yana bırakmalısınız. Onları özenle ayırdıktan sonra, sıra renklileri kendi içlerinde ayırmaya gelecektir. Orada da, koyu renklileri ve açık renklileri değerlendirmeniz isabetli olacaktır. Öyle ki, açık pembe bir badiyi kırmızı bir başka kumaşla ya da sarı bir pantolonu lacivert bir gömlekle yıkadığınızda, koyu ya da baskın renkler diğerlerinin üstünde iz bırakacaktır. Bu yüzden de, çamaşırları açık ve koyu renkliler diye ayırmak şarttır. Özellikle, renk bırakan ve kendi grubuyla yıkanması gereken temel renkler şunlardır:

  • Kırmızı
  • Siyah
  • Lacivert

Renkliler için aşırı kaynar su kullanılmaması gereklidir. Sıcak suya değen çamaşırlarınızın renkleri hızla solabilmektedir. O yüzden, yıkma aşamasında soğuk su kullanabilirsiniz. Çamaşırlar yıkanırlarken, iki çeşit içeriğe dikkat edilmesi gerekmektedir: Deterjan ve Program… O anlamda, uygun programlar seçilse de, çamaşırlara uygun deterjanların seçilmesi de mühimdir. Bu yönde, genellikle bilinen deterjan markaları seçilmekte; açık satılan deterjanlara pek güvenilmemektedir. Kıyafetlerinizin güzel kokmaları ve yumuşamaları için deterjan faktörü de unutulmamalıdır.

Siyah Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?
Siyah Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Siyah Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Siyah çamaşırlar hangi deterjanla yıkanır diye sorulduğunda, süpermarketlerde satılan siyahlara özel sıvı deterjanlar bulunmaktadır diyebiliriz. Onları kullanmanız siyah çamaşırlarınızın renklerinin solmasını ve tüylenmelerini önleyecektir. Bu kirliler, 800 devirde ve 1 saatlik programda yıkanabilir. Yıkamadan önce, çamaşırları ters çevirmeniz isabetli olacaktır. Eğer, çıkmayacak lekelerle karşılaşmışsanız, ön yıkama yapmanız ve leke çıkartıcı da kullanmanız önemlidir. Ayrıca, bu çamaşırları balkona asmak yerine, evinizin bir köşesine koyacağınız çamaşırlığa asmanız daha yararlı olacaktır. Nitekim, siyah renkler güneş gördükleri an, solabilmektedirler. Bu kıyafetleri yüksek ısıda ütülememeniz de önerilmektedir. Katlarken de dikkatli olursanız, katlama yerlerinde de çeşitli izler çıkmamasına neden olabilirsiniz. Bu anlamda, siyahları renklilerin içinde, ama onlardan ayrı bir kategoride düşünmelisiniz.

Reklamlar

Renkli Çamaşırlar İçin Nasıl Deterjanlar Kullanılabilir?

Günümüzün son bilimsel teknolojileriyle üretilen ürünler arasında, şampuanlar en iyileri olarak bilinmektedir. Çamaşır makinesi şampuanı, renklilerinizi de korumak adına gerekli olacaktır. Eğer, toz deterjan kullanacaksanız, çamaşırlarınızın parlaklığının gitmemesi adına, yumuşatıcı kullanılması da şarttır. Çamaşırlarınızın katılaşmamaları, renklerini yitirmemeleri ve güzel kokmaları adına, yumuşatıcı da önemli bir malzemedir.

Renkli Çamaşırlar Hangi Programda Yıkanır? 2024 renkli çamaşırlar

Renkli Çamaşırları Yıkarken Gözetilecek Püf Noktaları Nelerdir?

Renkli çamaşırlar hangi programda yıkanır diye düşündüğümüzde, aklımıza birtakım püf noktaları da gelmektedir. Bunları gözeterek, çamaşırlarımızı değerlendirmek, onları uzun süre, daha sağlıklı şekilde giyebilmemize de fırsat verir. O yönde, renkli çamaşırları yıkarken, aşağıdaki başlıklara dikkat edilmesi tavsiyedir:

  • Eğer, fırsatınız olursa çamaşırlarınızın etiketlerini kontrol edin. Her birinin etiketinde derecesi ve diğer bilgiler yazmaktadır. Özellikle, emin olamadığınız çamaşırların etiketlerine mutlaka bakın.
  • Çamaşır makinelerinizi ağzına kadar doldurmamanız önerilmektedir. Çünkü, böylece hem makinenin dönüş hızı, manevra alanı etkilenmemektedir, hem de kimi çamaşırlar daha iyi şekilde temizlenmektedir.
  • Deterjan konusunda da dengeli davranmanız şarttır. Ne kadar fazla deterjan atarsam, her şey o kadar temiz olur anlayışı yanlıştır. Aksine, belirtilen birim ölçüsüyle, biraz deterjan koymanız isabetli kaçacaktır. Sıvı deterjanlar 21. yüzyıl üretim teknolojilerinin izlerini daha fazla taşımaktadır.
  • Yumuşatıcılar da deterjanlar gibi, gereğince tüketilmelidir. Fazla kullanılan yumuşatıcı iyi durulanmamaktadır.
  • Çamaşır makinenizde genel olarak, 600 devir kullanılmaktadır. Makineler, 1000 devir standartlarına değin çıkmaktadır.
  • Çamaşırlarınızı ters çevirerek çamaşır makinesine atmanız önerilmektedir. Ayrıca, onları çıkardıktan sonra bekletirseniz, astığınızda da kokmamalarına sebebiyet verebilirsiniz. O yüzden, makine saatlerini de çok iyi hesap etmelisiniz.

Makinenizin parlatıcı bölümüne yarım çay bardağı sirke atmanız, çamaşırlarınızı parlak gösterecektir. Aynı zamanda, bu vesileyle makineniz de temizlenmiş olur. Bununla beraber, ayda bir kere de, çamaşır makinenizi boş çalıştırmanız, içinde biriken toz, toprak, kir vb. gibi malzemelerin de yok olmasına neden olacaktır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Kalpli Yastık En Kolay Nasıl Yapılır? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx