Şifalı Bitkiler

Herkes Bilmiyor Mucize Çay Rooibos Çayı Faydaları

Reklamlar

Rooibos çayı faydaları arasında, kalbi desteklemek, kanseri önlemek, diyabeti kontrol altında tutmak ve önlemek, sindirimi desteklemek, iltihapla savaşmak, güçlü kemiklerin oluşmasını sağlamak, kilo vermeyi desteklemek, yaşlanma sürecini yavaşlatmak, kan basıncını düzenlemek ve beslenme düzeni sağlamak yer alır. Ayrıca cildi canlandırması, kepekle mücadele etmesi ve böbrek sağlığını desteklemesi, diğer faydaları arasındadır.

Yüzyıllardır bir dizi rahatsızlığı tedavi etmek için bitkisel bir ilaç olarak kullanılan Rooibos çayı, değişik bir tada sahiptir. Güney Afrika’da belirli bir bölgeye özgüdür ve Cederberg bölgesinin yerlileri, Bushmenler tarafından çok uzun zamandır hasat edilmektedir.

Rooibos Çayı Nedir?
Rooibos Çayı Nedir?

Rooibos Çayı Nedir?

Çay, Aspalathus Linearis bitkisinin yapraklarından elde edilir. Bu bitkiye aynı zamanda “ kızıl çalı” bitkisi de denilmektedir. Rooibos çayını en çok, Khoisan kabilesi ekiyor ve hasat ediyordu. Kabile üyelerinin azalmasıyla, kızıl çalı bitkisinin ekimi sona erdi.

Reklamlar

Rooibos çayı yaprakları 1772’de Carl Humberg adlı bir botanikçi tarafından yeniden keşfedildi. Sonrasında, Rooibos çayı üretimi tekrardan Rus çay üreticisi Benjamin Ginsberg tarafından başlatıldı. Benjamin, 1904 yılında bu çayı dağ çayı olarak pazarlamaya başladı ve kafeinli çaylara daha sağlıklı bir alternatif olarak sundu.

Rooibos çayı, Asya ülkelerinden diğer çay türlerinin nakliyesinin zor ve pahalı olması nedeniyle II. Dünya Savaşı’ndan sonra yaygın bir ün kazandı. Ancak, tohumları ve yaprakları için yüksek ücretler istenmesi nedeni ile popülerliğini yitirdi. Bu çayın üretiminin çoğu, Güney Afrika’nın belirli bir bölgesinde yoğunlaşmış ve dünyanın her yerine buradan gönderilmektedir.

Rooibos Çayı Besin Değeri

Rooibos çayı, 200 ml porsiyon başına aşağıdaki besin maddelerini sağlar;

Demir 0.07mg, potasyum 7.12mg, çinko 0.04mg, Manganez 0.04mg, Bakır 0.07mg, Kalsiyum 1.09mg, Sodyum 6.16mg, Magnezyum 1.57mg, florür 0.22 mg

Reklamlar
Rooibos Çayı Faydaları Nelerdir?
Rooibos Çayı Faydaları Nelerdir?

Rooibos Çayı Faydaları Nelerdir?

1. Rooibos Çayı Kalp Sağlığını Destekler

Beslenme, kalp sağlığınız söz konusu olduğunda büyük bir fark yaratır. Kore Tıp Koleji yaptığı bir araştırmada, Rooibos çayının hormon seviyelerini dengede tutmaya yardımcı olduğu ve adrenal bezden aşırı hormon salınımını engellediği için kalp sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna vardı. Bu hipertansiyon ve yüksek tansiyonu önlemek anlamınada gelmektedir.

Rooibos çayı, damar sistemindeki iltihabı yatıştırdığı bilinen ve vazodilatör görevi gören kimyasal bileşikler olan nothofagin ve aspalatin içerir.

2. Rooibos Çayı Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Rooibos çayı faydaları arasında, kanseri önlemeye yardımcı olmasıda yer alır. Bu çay, kanser hastalarına kapsül şeklinde verilen bitki bazlı bir kimyasal bileşik olan kuersetin içerir. DNA’yı onarmanın yanı sıra hücre sağlığını ve büyümesini artırır ve serbest radikal hücrelerle savaşır. Kanserli hücrelerde hücre ölümüne neden olur ve tümörlerin büyümesini engeller. Rooibos çayı, bağışıklık sistemini güçlendiren antikorların üretilmesine yardımcı olabilir.

3. Rooibos Çayı Diyabetin Yönetimine ve Önlenmesine Yardımcı

Rooibos çayı, diyabet ve kalp hastalıkları üzerinde tedavi edici etkileri olan bileşiklere sahiptir. Rooibos çayı, pankreas sağlığını destekleyen anti-inflamatuar ve antioksidan bileşiklere sahiptir. Ayrıca pankreas kanserini önlemeye ve kandaki şeker seviyesini orta seviyede tutmaya yardımcı olur.

4. Rooibos Çayı Sindirimi Destekler

Sağlıklı sindirim gereklidir ve yiyecekler sindirim sistemimizin ne kadar iyi çalıştığı konusunda büyük bir önem teşkil eder. Sindirim sistemimizin bağırsak sağlığını geliştirmek için sağlıklı besleyici gıdalara ihtiyacı vardır.

Rooibos çayı, anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikleri nedeniyle yüzyıllardır ishal ve diğer mide sorunları için bir tedavi olmuştur. Bağırsak sağlığını destekler ve sindirim yolunu sağlıklı tutar.

Rooibos Çayı İltihap Önleyici Özelliklere Sahiptir
Rooibos Çayı İltihap Önleyici Özelliklere Sahiptir

5. Rooibos Çayı İltihap Önleyici Özelliklere Sahiptir

Rooibos çayı, iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve inflamasyonun vücutta akut veya kronik olabilen birçok hastalığa neden olduğu bilinmektedir. Enflamasyon cilt hastalıkları, eklem ağrıları ve kalp sorunları ile ilgilidir.

Rooibos çayı faydaları, iltihabı sakinleştirmeye yardımcı olan ve neden olduğu hastalıkları önleyen bir flavonoid olan kuersetin bakımından zengin olmasından gelir. Bunun, sertleşmiş arterler gibi kalp rahatsızlıklarının ve ülserler ve kronik yorgunluk sendromu gibi diğer sağlık durumlarının tedavisinde faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

6. Rooibos Çayı Kemik Sağlığını Destekler

Rooibos çayı kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi minerallerin bir kombinasyonunu içerir. Ayrıca, kemik yoğunluğunu koruyacak olan osteoblast aktivitesini artırmaya yardımcı olur.

Rooibos çayı, çok güçlü antioksidanlar olan ve kemiklerin yaşla birlikte zayıflamasını önlemek için yoğunluğunu artıran luteolin ve orientin içerir.

7. Rooibos Çayı Zayıflatır mı?

Polifenoller göbek yağını yakmada mükemmeldir ve Rooibos çayında bulunan flavonoidler aslında bu fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Obezite birçok hastalığın nedenidir ve genel sağlığı korumak için kilonuzu kontrol etmek gerekir. Düzenli Rooibos çayı tüketmek kilonuzu kontrol altına almaya yardımcı olur.

8. Rooibos Çayı Yaşlanmayı Geciktirir

Rooibos çayı, kırışıklıkların ve güneş lekelerinin görünümünü azaltmanın harika bir yoludur. Rooibos çayı bir antioksidan güç merkezidir. Beslenmenizde, antioksidan alımını artırarak yaşlanmayı yavaşlatılabilir ve daha genç kalabilirsiniz.

Tansiyonu Dengeler
Tansiyonu Dengeler

9. Rooibos Çayı Tansiyonu Dengeler

Rooibos çayında bulunan flavonoidler ve polifenoller, kan basıncını kontrol altında tutmanın yanı sıra, kalbe yeterli kan akışını teşvik etmek için arterleri toksinlerden uzak tutmada etkilidir. Kalp hastalıklarının önlenmesi için kan basıncını kontrol altında tutmak gereklidir.

10. Rooibos Çayı Alerjik Reaksiyonları Yatıştırır

Rooibos çayı, alerjileri yatıştırmak ve vücudu sağlıklı tutmak için hayati önem taşıyan anti-inflamatuar, antioksidan ve kas gevşetici özelliklere sahiptir. Egzama, bronşit ve ayrıca astım tedavisinde faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

11. Sağlıklı Bir Cilt İçin Rooibos Çayı Tüketin

Rooibos, cildi zararlı alerjilerden ve cilt sorunlarından koruyan antioksidanlar açısından zengindir. Bir araştırma, bu bitki çayını içmenin cilt kanseri semptomlarından kurtulmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca cildi sakin tuttuğu ve iltihaplanma riskini azalttığı bilinmektedir.

12. Rooibos Çayı Kepekle Savaşır

Rooibos çayı faydaları arasında, sağlıklı saç köklerini güçlendirme ve saç derisindeki kepekleri temizlemeye yardımcı olması da yer almaktadır. Tek yapmanız gereken bu çay ile saçınızı durulamaktır. Merak etmeyin hiçbir şekilde rahatsız hissetmeyeceksiniz.

13. Rooibos Çayı Böbrek Sağlığını Destekler

Böbrekler pek çok detoksifikasyon işlevi görür, ancak bazı durumlarda böbrek taşlarına dönüşen veya başka etkileri olan aşırı toksinler ve mineraller biriktirebilir. Rooibos çayı idrar söktürücü ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bu, onu toksinlerin atılımı için bir uyarıcı yapar ve bu nedenle böbrek taşı hastaları için güvenli kabul edilir.

14. Rooibos Çayı Sağlıklı Bir Alternatif İçecektir

Rooibos çayı, kafein içermez. Böbrek üstü bezinin ürettiği hormonların dengesini bozmadan enerji sağlar. Kafein, sağlıklı olduğu varsayılan birçok çayda bulunur ve kaygı ve stresle bağlantılıdır.

Rooibos çayı, kafein içeren çaylara daha sağlıklı bir alternatiftir ve kaygı çeken hastalar tarafından güvenle tüketilebilir. Bazı çalışmalarda şizofreni hastaları üzerinde olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Ancak daha detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır.

15. Rooibos Çayı Enerji Verir

Rooibos çayıyla ilgili bir başka şaşırtıcı şey de, iyi bir enerji artışı ve zihinsel berraklık sağlamasıdır. Spora başlamadan 45 dakika önce bir bardak Rooibos çayı içmek stres seviyenizi düşürmenize ve zihinsel olarak sizi iyi bir egzersiz seansına hazırlamaya yardımcı olabilir.

Rooibos Çayı Zararları

Rooibos çayı, fazla tüketilirse baş dönmesi ve mide bulantısı yapar. Ayrıca yine fazla tüketildiğinde vücutta demir eksikliğine neden olur. Buda ileride kansızlık yaşanması anlamına gelir.

Rooibos çayı çok iyi araştırılmış ve birçok faydası nedeniyle bir kez daha popüler hale gelmiştir. Günde iki fincana kadar Rooibas çayı içmenin hiçbir yan etkisi yoktur ve genel sağlığı korumaya yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Isırgan Otu Faydaları

youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx