Teknoloji

Yönlendirici Olarak Bilinen Router Nedir, Ne İşe Yarar?

Reklamlar
Yönlendirici Olarak Bilinen Router Nedir, Ne İşe Yarar? 2024
Router

Bugün artık hayatımızın vazgeçilmezi olan internet, aslında arkasında oldukça karmaşık bir yapı barındırıyor. Ana sağlayıcıdan evinize gelene kadar büyük maceralar yaşayan internet ağ bağlantısı, evinize geldiği zaman da bazı donanım ve bileşenlere ihtiyaç duyuyor. Bunlardan belki de en önemlilerinden bir tanesi router yani yönlendiricidir. Router nedir sorusu ise pek çok kullanıcının aklını karıştırmaya devam ediyor.

Router nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır gibi merak edilen soruların yanıtlarını Webtekno editörleri tarafından hazırlanmış olan kılavuz içerikten öğreniyoruz. İlk kez bu tür bir ağ bileşeni hakkında bilgi alacaksanız biraz karmaşık görünebilir. Ancak artık evlerin ve iş yerlerinin olmazsa olmazı olan router nedir bilmeniz, ileride yaşayacağınız ağ sorunlarını çözmek için size yardımcı olacaktır.

Router nedir?

Türkçede yönlendirici olarak anılan router, aynı protokol üzerinden çalışan iki ağı birbirine bağlamak için kullanılan bir ağ donanımıdır. Temel olarak bu ağlar arasındaki veri alışverişini sağlayan temel unsur router olarak görülür.

Reklamlar

Router bir cihaz olabileceği gibi farklı bir cihazın içinde bulunan bir donanım da olabilir. Bu biçim değişimi, onun görevini etkilemez. Routerlar kablolu ya da kablosuz olarak çalışabilirler. Router kullanıcıları direkt olarak internete bağlamaz ama servis sağlayıcının verdiği IP adresi üzerinden internet erişimine aracı olur.

Router ne işe yarar?

Yönlendirici Olarak Bilinen Router Nedir, Ne İşe Yarar? 2024
Router ne işe yarar

Router, internet servis sağlayıcınızın ana kaynağından gelerek Wi-Fi ağı ile akıllı telefonunuz üzerinden bağlandığınız internet yolculuğunun önemli bir parçasıdır. Router, modemden sonraki adımdır. Yönlendirici sistem ve cihazlar aynı zamanda kullanıcının siber güvenliğini sağlayan en önemli adımlardan birini oluşturur.

Daha kesin bir ifade ile belirtmek gerekirse router, ağ alanını genişletir. Özellikle büyük evlerde ya da kalabalık çalışanların olduğu bir iş yerinde tek bir modem üzerinden paylaşılan internet ağ bağlantısının çok daha geniş alanlarda, çok daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Router nasıl çalışır?

Router sistemlerinin iki farklı çalışma prensibi olduğunu söylemek mümkün. En yaygın kullanılan router cihazların amacı, modem üzerinden yayılan internet bağlantısını almak ve yeniden yapılandırarak yeni bir ağ noktası oluşturmaktır. Yani Wi-Fi ağının erişemediği yerlere erişmek için kullanılır.

Reklamlar

Router cihazların diğer bir görevi de yine yeni bir ağ noktası oluşturmaktan geçer ancak bu sefer oluşturulan ağ noktası, kullanıcılara yeni bir IP adresi tanımlar. Bu açıdan bakacak olursak router, tek bir ağı birden fazla benzersiz ağa çevirebilir. Elbette, her router cihazın görevi değişebilir.

Router ile modem arasındaki fark nedir?

Router ile modem arasındaki fark nedir?
Router ile modem arasındaki fark nedir?

Modem, evinizdeki internet ağ bağlantısının olmazsa olmazıdır çünkü modem üzerinden internete bağlanırsınız. Ancak router üzerinden direkt olarak internete bağlanamazsınız. Router sadece modem üzerinden aldığı ağ bağlantısını diğer yerel ağlarla ve cihazlarla paylaşır. İçinde router özelliği bulunan modemler de bugünlerde kullanıcılara sunulmaktadır.

Router kurulumu nasıl yapılır?

Router kurulumu da yine cihazın kullanım alanına göre değişiklik gösterecektir. Eğer kullandığınız router, kullanıcılara yeni IP adresi verildiği bir ağ noktası oluşturacaksa çoğu zaman ethernet kablosu ile ana internet ağına direkt olarak bağlanması gerekecektir. Sonrası ise modem kurulumuna benzer adımlarda oluşur.

Eğer kullandığınız router yalnızca yeni bir ağ noktası oluşturarak Wi-Fi ağının erişemediği noktalara da internet sağlayacaksa çoğu durumda yalnızca prize takmanız yeterli olacaktır. Bu tür cihaz üreticileri bir mobil uygulama üzerinden şifre ve isim gibi ayarlamaları yapmanızı sağlarlar.

Router gerçekten işe yarıyor mu?

Router gerçekten işe yarıyor mu
Router gerçekten işe yarıyor mu

Evet, router gerçekten işe yarar bir donanımdır. Onlarca farklı kişinin çalıştığı bir iş yerinde tek bir internet ağ bağlantısını yaymanın en iyi yoludur. Evinizde Wi-Fi ağının ulaşamadığı köşelere ulaşmanın da yine en iyi yoludur. Cihaz üreticileri ile iletişime geçerek kullanım alanınıza uygun bir router bulabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx