Gezi Rehberi

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi

Reklamlar

Sakarya ilinin bir ilçesi olan Sapanca gezilecek yerler listesinde nereler var? Sapanca, günümüzde tatil beldeleri arasında en çok tercih edilen yerlerden bir tanesidir. Özellikle kış aylarında birçok turistin özellikle Sapanca’ya gittiği görülmektedir. Sapanca özellikle dağ evleri ve bungalov evleri alanında kendini oldukça geliştirmiş ve turistlere açık bir yerdir. Bugün sizlere Sapanca’da en çok beğenilen ve ilk defa gidecekler için mutlaka görmesi gereken o yerlerin listesini yaptık. İşte Sapanca’da gezilecek yerler listesi tamamı:

Sapanca Gölü

Herkesin bildiği üzere Sapanca denildiği zaman akıllara ilk olarak Sapanca Gölü gelmektedir. Sapanca Gölü birçok turistin merak edip ziyarete gittiği göllerden bir tanesi olarak bilinir. Gölün çevresinde bulunan koşu yolu ve yürüyüş yolunda yürüyebilir hem gölün güzelliğini seyrederek aynı zamanda doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Gölün etrafında bulunan oturma alanları ile birlikte yorulduğunuz zaman dinlenme imkanına sahip olabilirsiniz. Ziyarete açık olan gölün çevresinde bisiklet sürebilir ve daha birçok aktiviteyi gerçekleştirme imkânı bulabilirsiniz.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı
Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Sapanca rotası üzerinde yer alan Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı Sapanca’nın en sevilen doğa güzelliklerinden bir tanesidir. Birçok turist bu ormanı fazlasıyla sevip ziyarete gelmektedir. Doğa ile birebir iç içe olabileceğiniz, günün yoğunluğunu ve stresini olabildiğince azaltabileceğiniz bu tabiat parkını mutlaka ziyaret etmelisiniz.  Tabiat Parkı’nda keyifle otururken aynı zamanda Sapanca Gölü’nün güzelliğini de seyredebilirsiniz.

Reklamlar

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı’nda birçok yapabileceğiniz aktivite mevcuttur. Tabiat Parkı’nın çevresinde birçok kafeye ve restorana gidip yemek yiyebilir ya da çay kahve içebilirsiniz. Aynı zamanda kendi piknik eşyalarınızı getirerek ormanda piknik yapabilirsiniz.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Birçoğunuz Ormanya Doğal Yaşam Parkı görsellerini sosyal medya platformlarında illaki görmüşsünüzdür. Burayı ziyaret eden turistler ve yerliler bu yaşam parkının adeta masalsı bir güzellik olduğunu söylemiştir. Bu yaşam parkının içerisinde hayvanat bahçesi yer almaktadır bu yüzden Ailenizle birlikte güzel bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız burayı ziyaret etmeyi unutmayın. Sapanca’nın birçok yerinde olduğu gibi Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nda da piknik yapabilir ya da bisiklet sürme gibi aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bu parkın içerisinde bulunan Muhteşem ve size adeta masalın içerisinde gibi hissettirecek olan küçük evlere de göz atmayı mutlaka unutmayın. Özellikle çocukların seveceği ve her defasında gitmek isteyeceği bu yaşam parkı Sapanca’yı ziyaret eden herkesin gitmesi gerektiği bir parktır.

Maşukiye
Maşukiye

Maşukiye

Sapanca denildiği zaman akıllara gelen bir diğer isim ise Maşukiye Köyü olarak bilinir. Maşukiye, Sapanca Gölü ve Kartepe arasında bulunmaktadır. Maşukiye köyünde bulunan şelale ve dereler çok fazla beğenilmektedir. 1860 yılları Osmanlı döneminden bu yana Maşukiye köyü hala birçok kişinin yaşadığı bir köy olarak bilinir. Özellikle turistlerin çok fazla dikkatini çeken Maşukiye Köyü tamamıyla doğal bir güzelliğe sahip olup temiz hava alabileceğiniz ve Sapanca’da bulunan en güzel noktalardan bir tanesidir. Doğa güzelliğine ilginiz varsa Maşukiye Köyü’ne uğramadan Sapanca’dan gitmemeniz gerekir.

Reklamlar

Rahime Sultan Camii

Sapanca’nın bir diğer tarihi güzelliklerinden bir tanesi Rahime Sultan Camii olarak bilinir. Rahime Sultan Camii 1892 senesinde yapılmış kurucusu Peruste Rahime Sultan olarak bilinir. Ne yazık ki günümüzde gerçekleşen bazı doğal afetler arasında olan deprem yüzünden biraz sallansa da yine de doğal güzelliğini bozmamış ve turistlere gezilip görülecek çok güzel bir seçenek sunmaktadır. Tarihi güzelliklerden hoşlananların mutlaka gezmesi gereken bir adres olan Rahime Sultan Camii senelerdir güzelliğini korumaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi

Kayak severlerin vazgeçilmez adresi olacak olan Kartepe Kayak Merkezi Sapanca’da En çok ziyaret edilen merkezlerden bir tanesidir. Bu merkezde kayak bilmiyor olsanız bile öğrenebileceğiniz eğitim alanları sunulmaktadır. Merkez ile arasında uzun bir mesafe yoktur. Kayak merkezinde bulunan oteller yeme içme restoranları gibi birçok sosyal aktivite yapabileceğiniz alan mevcuttur. Kartepe kayak merkezine otobüs ya da minibüs ile ulaşım imkânı da vardır bu yüzden herkes kolayca ulaşabilir.

Her yaştan ziyaretçiyi kabul eden ve isteyen herkesin eğitim alabileceği kayak merkezi kayak severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir alandır. Kış aylarını olabildiğince eğlenceli geçirmenizi sağlayacak olan Kartepe Kayak Merkezi’nde keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Acarlar Longozu
Acarlar Longozu

Acarlar Longozu

Acarlar Longozu Sapanca’nın bir diğer doğa güzelliklerinden biridir. Acarlar Longoz ormanı doğa severlerin vazgeçemeyeceği ve büyüleneceği bir doğal ortamlar arasında yerini alır. Sapanca’nın merkezi ile arasındaki mesafe oldukça azdır bu yüzden rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz bir yerdir. Acarlar Longozu, 1562 hektarlık gölü kaplayarak nefes kesici bir görüntü ortaya çıkartırken aynı zamanda gölde yer alan nilüfer çiçeklerinin güzelliklerini de göreceksiniz.  Acarlar Longoza özellikle yaz aylarında giderseniz ormanın güzelliğine çok daha güzel bir şekilde görebilirsiniz.

Sapanca Gezilecek Yerler Seka Park Piknik Alanı

Seka Park, piknik yapabileceğiniz en güzel parklardan bir tanesidir. Aynı zamanda kamp yapma imkânı da sunmaktadır. Parkın içerisinde bulunan seyir terası sayesinde aynı zamanda Sapanca Gölü’nü muhteşem bir şekilde izleyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle gidip güzel bir hafta sonu geçirebileceğiniz bir yer olan Seka Park piknik alanı ailelerin de gidebileceği bir parktır. Parkın etrafında bulunan çay-kahve içebileceğiniz küçük işletmeler ile de bu vakti daha verimli bir hale çevirebilir ya da oradan çay kahve alıp pikniğinize de devam edebilirsiniz.

Bu ve bunun gibi birçok doğal tarihi güzelliklere sahip olan Sapanca ilçesi İstanbul’a da oldukça yakındır. Bu yüzden hafta sonu güzel bir kaçamak tatil yapıp Sapanca’nın güzelliğini görmek size unutulmaz anlar yaşatabilir. Sapanca güzellikleri yalnızca bunlarla sınırlı kalamaz. Sapanca’ya yakınsanız ve özellikle İstanbul’da yaşıyorsanız Sapanca’ya gidip bu güzellikleri ziyaret etmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir: Sapanca’yı Özel Kılan Detaylar Nelerdir?

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx