Pratik Bilgiler

Seccade Nasıl Temizlenir?

Reklamlar

Seccade nasıl temizlenir? Namaz kılarken kullandığımız seccadeler belli aralıklarla temizlenmeli ve bunu da kuralına uygun yapmalıyız. İşte bu konuda size detaylı bir içerik hazırladık.

Seccade temizliği ibadetlerimizi dine uygun bir şekilde yapabilmemiz için en önemli eşyalarımızdan biridir. Seccade İslam dininde en önemli farzlardan biri olan namaz ibadetini en anlamlı ve temiz bir şekilde yerine getirebilmemiz için yüzyıllardır kullanılan kumaş türüdür. Bir insanın rahatlıkla namaz kılabileceği boyutlara göre yapılan seccadeler farklı kumaş türlerinden oluşmaktadır.

Dinimizin ilk başta emrettiği konulardan biri olan temizlik görevini namaz sırasında seccadeler sayesinde yerine getirmiş oluruz. Temizlik üzerine kurulu bir din olan İslamiyet’in şartlarını bu düzene uygun bir şekilde yerine getirebilmek için kullandığımız seccadelerin temizliğini ve bakımını nasıl koruyacağımızın cevabı bu yazımızda.

Reklamlar
Seccade Nasıl Temizlenir
Seccade Nasıl Temizlenir

Neden Seccade Kullanmalıyız?

Çeşitli rivayetlere göre, ayet ve hadislerde geçen bölümlerde Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in hasır bir seccade ile veya temiz kumaş ve elbiseler ile namaz kıldığı bilinmektedir.

Temizliğin vurgulandığı dinimizde namaz kılarken bunu en temiz olacak bir yerde yapabilmemiz çok önemlidir. Bu temizliği sağlamak için seccade kullanırız. Evimizde veya dış mekanlarda temizliğine emin olamadığımız yerlere serdiğimiz seccadeler sayesinde gönül rahatlığı ile ibadetimizi gerçekleştirebiliriz. Doğru Seccade ölçüleri ile temin ettiğimiz bu halı türü kumaşların namaz kılarken varlığının yanında her daim temiz olmaları gereklidir.

Günde beş vakit kullandığımız bir kumaşın her zaman temiz kalması mümkün değildir ve belirli aralıklarla yıkanması gerekmektedir. Özellikle camilerde ve mescitlerde kullanmak için yanımızda taşıyacağımız temiz steril seccadelerin önemi de giderek artmaktadır.

Seccade Temizliğinin Önemi

İbadetimizi dini kurallara uygun bir şekilde temiz bir ortamda yapabilmemiz çok önemlidir. Evlerimizde, camilerde, mescit ve dua odaları gibi umumi yerlerde kılacağımız zeminin temiz olduğundan emin olmamız gerekmektedir. Evlerdeki seccadelerimizin belli aralıklarda temizliğini yapmalı ve dış mekanlarda kullanmak için de taşınması kolay seccadelerin temizliğiniz belli rutinlerle gerçekleştirmeliyiz. Peki seccade, seccade takımı gibi birçok ürünü kumaşlarına göre nasıl temizleyeceğimize değinelim.

Reklamlar

Seccade Kumaşı Türleri Nelerdir?

Peygamber efendimizin zamanında hurma hasırından yapılarak kullanılan seccadeler, günümüzde yerini farklı birçok kumaş türüne bırakmıştır. Seccade etamin gibi birçok farklı kumaştan yapılmaktadır. Çoğunlukla etamin, kadife, süet, keten, kilim, halı ve keçe gibi birçok kumaş türü ile üretilir. Dolayısıyla bu farklı kumaşlar farklı şekillerde temizlenmelidir. Şimdi sizlere narin yapıdaki seccade kumaşlar veya sık dokulu sert kumaşlar en etkili şekilde nasıl temizlenir sorusunu yanıtlayalım.

Seccade Nasıl Temizlenir
Seccade Nasıl Temizlenir

Hangi kumaş nasıl temizlenmelidir?

Kuru temizleme ve halı yıkama gibi seçeneklerin yanında seccadenizi kendiniz yıkamayı tercih ediyorsanız önce seccadenizin kumaşının türüne göre bir yöntem belirlemelisiniz. Seccadelik Etamin kumaşlar gibi işlemeli veya narin kumaşları bir leğende bekleterek yıkayabilir, halı türündeki seccadeleri ise fırçalar yardımı ile kolayca temizleyebilirsiniz.

  • Narin ve İşlemeli Seccadelerin Temizliği

Ailenizden yadigar kalan zamanla lekeler oluşmuş, sararmış eski seccadelerinizi onları sararma ve lekelerden arındırıp temizleyerek tekrar kullanabilirsiniz. Bu lekeler ve sararmalar için özel olarak üretilmiş deterjan, çamaşır suyu ve leke çıkarıcıları kullanarak onları yeni hale getirebilirsiniz. Öncelikle seccadenizde lekeler varsa özel leke çıkarıcı ürünlerden lekeli yere sıkın ve bekletin. Ardından deterjanlı veya sabunlu su dolu bir leğende beklettiğiniz narin seccadelerinizi yıpratmayacak şekilde çitileyebilir narin bir şekilde sıkarak kuruttuktan sonra ütüleyebilirsiniz.

  • Halı, Kilim Türü Seccadelerin Temizliği

Bu tür seccadeleri yıkamak yerine silmeyi de tercih edebilirsiniz. Belli ve uzun aralıklarla yıkayabilir, sonrasında silerek temizliğini tazeleyebilirsiniz. Yıkamak istiyorsanız balkon, teras veya geniş bir küvette üzerine halı şampuanı veya deterjanı ile fırçalayarak yıkayıp kurutmaya bırakabilirsiniz.

  • Keten Seccadelerin Temizliği

Keten Seccadeler çabuk kırışabilen yapıda olduklarından bir leğen veya küvette deterjanla narin bir şekilde çok kırıştırmadan ve yıpratmadan elinizde yıkayabilirsiniz. Veya uygun ayarda çamaşır makinesinde yıkadıktan sonra ütüleyebilir kırışıklardan ve mikroplardan iyice arındırabilirsiniz.

  • Dayanıklı Kumaş Seccadelerin Temizliği

Normal ve dayanıklı kumaş türlerinde seccadeleri ise çamaşır makinesinde yıkayarak belli aralıklarda uğraşmadan temizleyebilirsiniz. Önemli olan bunu gerekli sıklıklarda yaparak hijyen sağlamanız ve mis kokulu seccadelerle ibadetlerinizi huzurla yapmanızdır.

Seccade Temizlerken Hangi Temizlik Maddeleri Kullanılmalı?

Kumaş çeşidine göre halı türü seccadelerde halı şampuanı, halı deterjanı, arap sabunu, sabun, sıvı sabun ayrıca narin ve beyaz kumaşlarda özel beyaz perde beyazlatıcı deterjan, bebek şampuanları, normal deterjan ve yumuşatıcılarla yıkayabilirsiniz. Seccadelerinizin daha güzel kokması içinse lavanta, amber, gül gibi kokular damlatarak ferah ve hoş bir frekans oluşturabilirsiniz.

Seccade Nasıl Temizlenir?
Seccade Nasıl Temizlenir

Seccade Ne Sıklıkta Temizlenmelidir?

Seccadeleriniz kullandığınız ortamların çeşitliliğine göre belirli aralıklarda yıkanarak sterilize edilmelidir. Eğer evde kendi seccadenizi kullanıyorsanız kumaşın türüne göre haftalık veya aylık temizleme yapabilirsiniz. Fakat yanınızda taşıdığınız ince seccadeler ve dış mekanlarda kullandığınız seccadeleri kullanımın ardından yıkamanız son zamanlarda mikrop ve virüs gibi değişen durumlara karşı önlem alarak kendinizi koruma altına almanızı sağlar.

Giderek Yaygınlaşan Tek Kullanımlık Seccadeler

Günümüzde artan salgınlar ve bulaşıcı hastalıklar ortak kullanım alanlarında büyük önlemler almamızı gerektiriyor. Özellikle yerle temasın olacağı namaz ibadetini ortak alanlar olan mescit ve cami gibi mekanlarda sıklıkla yapılıyor oluşu bizleri kişisel eşya taşıma konusunda zorunlu kılmaktadır.

Bu konuda imdadımıza yetişen Tek kullanımlık seccade gibi kullan at seccadeler sağlıklı ve güvenilir bir ortam sağlıyor. Her seferinde yıkamak zorunda kalmayacağınız bu seccadeler sayesinde gönül rahatlığı ile ibadetlerinizi yerine getirebilme lüksünü elde edebilirsiniz. Ya da belirttiğimiz şekilde sıklıkla yıkayacağınız seccadeyi kullanabilir bol çeşitliliğe sahip seccade modelleri ve seccade fiyatları hakkında araştırmalar yaparak kullanacağınız mekanlara göre size en uygun seccade çeşidini seçebilirsiniz.

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx