Hayvanlar Alemi

Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Sibirya kedisi özellikleri nedir, ideal yaşam alanı, sibirya kedisi bakımı nasıl yapılır? Sibirya kedisi, yaban kedisi ile evcil kedinin melezlenmesinden ortaya çıkmış, sevecen, görkemli ve heybetli bir kedi olup, tüm kedi evrenindeki en sevilen ve büyüleyici kedilerden biridir. Sağlık ve bakımdan, cinsin tarihine ve merakına kadar bu kedi hakkında herşeye göz atalım.

Sibirya kedisi özellikleri
Sibirya kedisi özellikleri

Sibirya kedisi özellikleri

Sibirya kedisi özelliklerine bakacak olursak adından anlaşılacağı gibi bu kedi Sibiryadan gelmektedir. Uzun ömürlü bir kedi türü olup 15 ila 20 yıl arası bir yaşam süresi vardır. Sibirya kedisi, büyük kedi türüne girer ve 4 ila 8 kg arası bir ağırlığa sahip olabilir.

Sibirya kedisi, hipoalerjenik bir kedi türü değildir. Fakat kedi türleri arasında, en az alerjik evcil kedilerden biri sayılır. Çünkü, bu kedinin vücudu, en yaygın alerjilerden sorumlu olan büyük miktarda FEL D1 proteini üretmez veya az üretir.

Reklamlar

Sibirya kedisinin özgür bir doğası vardır. Bu nedenle fırsat bulursa kaçma eğilimi vardır. Bu kedinin beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Kilo almaya çok müsaittir. Yalnız kalmayı dert etmez. Adındanda anlaşılacağı gibi soğuk iklim hayvanıdır ve sıcaklıklardan muzdariptir. Sibirya kedisi, sert iklimlere karşı inanılmaz bir dirence sahiptir.

Ayrıca, diğer kedilerin aksine, Sibirya kedisi suyu sever. Bu kediyi yıkamak hiç zor olmayacak.

Sibirya kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Sibirya kedisi, tüm canlılığını dışarı atması gereken heybetli bir kedidir. Fazla kilo vermeye yatkınlığı ve soğuğa karşı mükemmel direnci göz önüne alındığında, bu kediye koşabileceği, tırmanabileceği ve zıplayabileceği bir açık alan sağlamak ideal olacaktır.

Bu ortamın güvenliğine dikkat edin. Sibirya kedisi çok meraklıdır. Merakından dolayı uzaklaşmaya meyillidir. Sibirya kedisi, çocukları ve diğer hayvanları olan ailelerin yanı sıra evinde çok az zaman geçirenler için tavsiye edilir. Sibirya kedisi özerk ve bağımsız bir yapıya sahip olduğu için yalnızlık kalmayı umursamazlar.

Reklamlar
Sibirya kedisi kökenleri ve tarihi
Sibirya kedisi kökenleri ve tarihi

Sibirya kedisi kökenleri ve tarihi

Bu cinsin örnekleri Güney Sibirya’ya özgüdür. Muhtemelen, bölgenin vahşi kedileri ile evcil kedileri arasındaki çiftleşmenin sonucudurlar.

Sibirya kedisinin, modern üremesi 1990 yılında, bir çiftin St. Petersburg’dan Almanya’ya kedi ithal etmesiyle başladı. Sadece sekiz yıl sonra, cins TİKA tarafından resmen tanındı.

Sibirya kedisi fiziksel özellikleri

Sibirya kedisinin görünümü ilk bakışta fark edebileceğiniz, büyüleyici ve kusursuz bir yapıya sahiptir. Görkemli bir görünüme sahip Sibirya kedisi maksimum 35 cm uzunluğunda 4 ila 8 kg arasındadır.

Sibirya kedisinin kas yapısı inanılmaz derecede güçlü ve olağanüstüdür. Kemiği ağırdır ve inanılmaz derecede gelişmiştir. Başı büyük, yuvarlak ve görkemli bir yele ile çevrelenmiştir. Büyük gözleri, çeşitli renkler alabilir. Bunlar arasında mavi, altın, yeşil ve sarı bulunmaktadır.

Sibirya kedisi, yumuşak ve kabarık bir dokuya sahip orta uzunlukta bir kürkle sarılmıştır. Tüylerinin rengi krem, kırmızı, beyaz ve siyah olabileceği gibi gri ve mavi tonları da olabilir.

Standartta izin verilmeyen renkler, lila, tarçın ve çikolatadır. Kedinin kürk tasarımları tek renk, iki renk, üç renk ve renkli olarak değişebilir. Bacakları uzun, güçlü ve kaslıdır. Uzuvlar vücudun geri kalanına göre iyi orantılıdır.

Sibirya kedisinin karakteri
Sibirya kedisinin karakteri

Sibirya kedisinin karakteri

Sibirya kedisinin çekici ve açık bir yönüne ek olarak, insanların kalbini fethetmek için kullanabileceği birçok silah vardır. Örneğin, bunlar arasında, onun sevimli karakteri vardır.

Sibirya kedisi, inanılmaz derecede tatlı ve sevecendir. En sevdikleri eğlencelerden biri, insanlar tarafından şımartılmak ve ikna edilmektir.

Akıllı ve anlayışlı, oyunlara ve keşiflere düşkündürler. Sonuçta, fiziksel aktivite, sadece tüm enerjisini atmasını sağlamak için değil, aynı zamanda aşırı kilo alma riskini azaltmak için temel ihtiyaçlarından biridir.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Nazik, sakin ve arkadaş canlısı Sibirya kedisi, küçükler için mükemmel bir oyun arkadaşıdır. Tabii ki, çocuklara kediye ve onun isteklerine saygı duymayı öğretmek çok önemlidir. Ayrıca, bu kedinin büyüklüğü göz önüne alındığında, kedinin çocuklarla olan etkileşimlerinin kontrol altında tutulması tavsiye edilir.

Diğer hayvanlarla bir arada yaşama gelince, Sibirya kedisi hem köpeklere hem de kedilere karşı arkadaş canlısıdır. Ancak kuş ve hamster gibi hayvanlara karşı yapısı gereği hoşgörülü olmayabilir. Bu tür hayvanlarla etkileşimi için yavru iken eğitilmeli ve sosyalleştirilmelidir.

Sibirya kedisinin bakımı
Sibirya kedisinin bakımı

Sibirya kedisinin bakımı ve sağlığı

Sibirya kedisi özellikleri bakımından uzun ömürlü ve sağlıklı bir kedidir.Yaşamlarının ortalama süresi 15 ila 20 yıl arasındadır.

Sağlam yapılarına ve soğuğa karşı mükemmel dirençlerine rağmen. bu kedi türü bazı hastalıklara yatkındır. Sibirya kedisinde görülen yaygın hastalıklar esas olarak genetik niteliktedir ve bir nesilden diğerine kalıtsal olarak geçer. Bu hastalıklar;

  • Piruvat kinaz eksikliği (Enerji yetmezliği ve dehitrasyon sonucu oluşan anemi);
  • Hipertrofik kardiyomiyopati (Kalp kasının anormal şekilde kalınlaşması).

Sibirya kedisi tüy bakımı

Sibirya kedisini haftada 2-3 kez fırçalamak veya taramak yeterlidir. Bununla birlikte, ilkbaharda, çok fazla tüy dökmeye meyillidir. Bunun için her gün uzun süre ve özenle fırçalamak önemlidir.

Sibirya kedisi beslenmesi

Türünün diğer üyeleri gibi, Sibirya kedileri de etoburdur. Beslenmesinin günlük et alımına ve daha az düzenli olarak balık alımına dayanması gerekir.

En uygun besinler arasında tavuk, hindi ve dana etinin yanı sıra hamsi, dil balığı ve somon bulunur. Fazla kilolardan sakınmak gerekir. Çünkü, Sibirya kedisi aslında obezite riski altındadır.

Bu nedenle kediye verilecek gıdaların veya mamanın, bir veteriner yardımı ile belirlenmesi tavsiye edilir.

Sibirya kedisi üremesi

Safkan Sibirya kedisi yavruları için, standart, yalnızca aynı cinsin örnekleri arasında çiftleşme gerekir. Ortalama olarak, gebelik 63 ila 68 gün arasında sürer ve bundan sonra genellikle en az dört yavru kedi doğar.

Kediler 3 yıl civarında yetişkin boyutuna ulaşır. Ancak ergenliğe ilk yıl içinde girerler.

Sibirya kedisi fiyatı

Rakam, kedinin cinsiyeti ve yaşına göre değişebilir. 2022 yılı Sibirya kedisi fiyatı 2000 ila 4000 TL arasında değişmektedir.

Bu yazımızda sibirya kedisi özellikleri nelerdir, bakımı nasıl yapılır konusunu ele aldık. Yorumlarınızı ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kedilerde Protein Alımının Önemi

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx