Teknoloji

Televizyon Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Reklamlar

Televizyon satın alırken nelere dikkat edilmesi gerekenler arasında belirli durumları göz önünde bulundurmalısınız. Elektronik cihazlar artık yaşam alanımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu cihazların başında televizyonlar geliyor ve biz de dikkatli bir incelemeden sonra en pratik ve en kaliteli cihazları bulmaya çalışıyoruz. Aldığımız televizyonları değiştirmeden uzun süre kullanmaya razıyız, bu yüzden en iyisi olması gerektiğini düşünüyoruz. Teknolojinin her geçen gün değişmesi gibi, TV modelleri de sürekli güncelleniyor ve seçimler giderek zorlaşıyor. Bu kadar farklı marka ve yüzlerce teknik terim ile bu seçim ve satın alma süreci daha da zorlaşıyor.

Ne Amaçla Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekir?
Ne Amaçla Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekir?

Ne Amaçla Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekir?

Film izlemeyi seviyorsanız ve ağırlıklı olarak TV’yi film izlemek için kullanıyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken ilk kriter görüntü kalitesi olmalıdır. İyi bir görüntü kalitesi elde etmek için UHD, OLED ve diğer teknolojilere sahip modelleri tercih edebilirsiniz. Televizyon satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında TV’nizi ticari amaçla kullanmayı veya ofis ortamınız için yeni bir TV almayı planlıyorsanız, TV’ye kablosuz olarak bağlanmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede TV’yi kullanabilir ve bir bilgisayar gibi iş yapabilirsiniz. TV’de uydu radyo izlemek istiyorsanız, uydu alıcılı bir model seçebilirsiniz, böylece tek bir cihazda iki farklı işlevi kullanabilir ve yerden tasarruf edebilirsiniz.

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Televizyon Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tam kriterlerinizi karşılayan işlevsel bir TV satın almak için dikkate alınması gereken birkaç özellik vardır. Bunlardan biri LED TV, OLED TV, QLED TV veya Nanocell TV satın almak isteyip istemediğinize karar vermektir. Plazma TV’ler bir zamanlar moda olsa da LED TV’ler hayatımızın bu döneminde dikkatleri üzerine çekmiş ve insanların beklentilerini karşılamıştır. Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında aşağıdakiler vardır:

Reklamlar

LED TV: LED TV gösterge panelinin arkasındaki LED ile aydınlatılır. Bu fonksiyonları sayesinde çok fazla enerji tasarrufu sağlayabilir. Yeni nesil teknoloji ile donatılmış LED TV’ler, farklı aydınlatma seviyelerine sahip mekânlarda rahatlıkla tercih ediliyor. Bu teknolojiyi kullanan modeller, bugün piyasadaki en çok satan TV setlerinden biridir.

OLED TV’ler: OLED TV’ler, yüksek düzeyde renk doğruluğu, yüksek kontrast, geniş izleme açıları ve bulanık olmayan görüntüler ile bugün mevcut olan en iyi teknik performans ürünleridir. Ultra ince ekranları da derin bir izlenim bıraktı. Bu nedenle OLED TV’ler en yüksek fiyat rakamlarına ihtiyaç duyar.

QLED TV: QLED TV’nin özel yapısı, ekran parlaklığı artırıldığında veya azaltıldığında bile daha canlı ve gerçekçi renkler elde etmenize ve renk solmasını önlemenize yardımcı olabilir. QLED TV’ler, çok yüksek parlaklık seviyelerinde bile renk solmasını tamamen önleyebildiği gibi, kullanıcılara ekranlarının renk derinliği, parlaklığı, canlılığı ve gerçekçiliği konusunda da güven veriyor.

NanoCell TV: Nanocell, görüntüyü daha net hale getirmek için görüntüdeki istenmeyen renkleri kaldırır. NanoCell TV, mat renkleri filtreleyen ve saflığı artıran bir temizlik maddesi görevi gören nanopartiküller sayesinde saf renkler üretir ve istenmeyen ışığı ortadan kaldırır. Ayrıca geniş görüş açısı sayesinde renkler farklı açılardan aynı kalitede sunulmaya devam ediyor.

Reklamlar
Hangi Ekran Boyutu Seçilmeli
Hangi Ekran Boyutu Seçilmeli

Televizyon Satın Alırken Hangi Ekran Boyutu Seçilmeli?

Seçeceğiniz yeni televizyonun ekran boyutu da televizyon alırken dikkat etmeniz gereken unsurlardan biridir. Televizyon satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında karar verirken TV’nin yerleştirildiği odanın boyutunu, izleme mesafesini ve TV izlemekten hoşlandığınız ekranın boyutunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Çözünürlük Nasıl Olmalı Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekir

Televizyon alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer kriter de çözünürlüktür. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çözünürlük giderek daha iyi hale geliyor. 4K ve 8K ultra yüksek çözünürlüklü teknolojinin ortaya çıkışı, çözünürlüğü daha da iyileştirdi.

HD ekran: HD teknolojisi genellikle nispeten küçük TV’ler için kullanılır ve 720 piksel çözünürlüğü temsil eder.

Full HD ekran: 1080 piksele kadar çözünürlük. Bugün HDTV’de en yaygın kullanılan çözünürlük teknolojisidir.

4K Ultra HD: 4K Ultra HD: şu anda piyasada bulunan en son ve en iyi çözünürlük seviyesini temsil eder. 4K UltraHD, 1080p. Pikselleri, daha yüksek çözünürlüklü TV’lerin dört katıdır ve daha iyi çözünürlük sağlar, bu nedenle görüntü net ve hassastır. Birçok 4K UHD TV’de bulunan bir diğer avantaj, HDR (Yüksek Dinamik Aralık) teknolojisidir. HDR teknolojisi, özellikle renk ve kontrast öğeleri açısından daha gelişmiş görüntüler sağlar. Bu, daha yüksek bir görüntü gerçekçiliğine yol açar.

8K UHD: 8K UHD çözünürlük, şimdiye kadar sunulan en yüksek çözünürlük olan 4K monitörün piksellerinin dört katı ve full HD çözünürlüğün 16 katıdır. Yaklaşık 8.000 piksellik yatay çözünürlüğe sahip olup, en ince ayrıntıların keyfini çıkarmanıza ve daha gerçekçi bir görüntüleme deneyimi sunmanıza olanak tanır.

Hangi Bağlantı Türleri Olmalı?
Hangi Bağlantı Türleri Olmalı?

Televizyon Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hangi Bağlantı Türleri Olmalı?

Günümüzde üretilen hemen hemen tüm TV’ler, görüntü aktarım yuvası olarak adlandırılan HDMI’yı destekler. Bu yuva üzerinden çeşitli görüntü ve sesler iletilebilir. Bu sayede ev sinemanızın keyfini çıkarabilirsiniz. Seçtiğiniz TV’nin video aktarım yuvalarına sahip olduğunu onayladıktan sonra ikinci kriter TV’deki yuva sayısı olmalıdır. Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, TV’de ne kadar çok soket girişi olursa, sizin için o kadar iyi olur. HDMI, günümüzde en popüler video aktarım bağlantı noktası olmasına rağmen, USB, VGA ve DVI gibi farklı bağlantı noktası türleri de vardır. Bunlar arasında TV’nin, özellikle Scart ve USB girişinin bulunması, farklı sinyal kaynaklarının bağlanması için oldukça önemlidir.

Diğer TV İşlevlerine Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekir

Smart TV: Akıllı telefonlardan sonra birçok fonksiyona sahip Smart TV piyasaya sürüldü. Smart TV üzerinden internete bağlanabilir, sanal klavye üzerinden Youtube, Skype gibi birçok sosyal medya sitesine ve uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Ayrıca USB ve HDMI girişleri aracılığıyla akıllı TV’lerde film ve video oynatabilir, 3D ve 2D gibi seçenekler sunabilirsiniz.

Andorid TV: Andorid TV ile Google Play Store’dan çeşitli uygulamalar indirebilir ve tıpkı cep telefonları ve tabletlerde olduğu gibi oyun oynayabilirsiniz.

HDR: Bu teknolojinin amacı, aydınlık ve karanlık kısımlar arasındaki farkı sıfırlayarak insan gözünün gördüğünü dijital bir görüntüye uygulamaktır. HDR ile tüm gölgeler ve detaylar bize daha net bir şekilde aktarılıyor.

Ambilight: Ambilight teknolojisi ile donatılmış TV’ler, ekrandaki görüntüyü duvara yansıtmak için harici aydınlatma kullanarak hoş bir görsel görünüm oluşturur. TV izlemek çok güzel ve etkileyici bir deneyim yaratır.

Hangi Oda İçin Hangi Televizyon Alınmalı
Hangi Oda İçin Hangi Televizyon Alınmalı

Hangi Oda İçin Hangi Televizyon Alınmalı Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekir

Hangi TV’yi almayı planladığınıza karar verirken kullanacağınız alanı ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Alacağınız TV ile kullanacağınız alan ve ürünün fiyatı arasında tam bir bağlantı kurmanız gerekmektedir. Televizyon satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında aldığınız TV iş yerinizdeki genel müdür, müdür gibi üst düzey yöneticiler için ise kablosuz bağlantılı bir TV tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz TV geniş format desteği sağlıyorsa bu sizin için faydalı olacaktır. TV’nin USB bağlantısını kullanarak dosyalarınızı, sunumlarınızı ve belgelerinizi daha büyük bir ekranda gösterme olanağına sahipsiniz.

Benzer şekilde, DLNA yetenekleriyle kablosuz olarak bağlanabilir ve işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca TV’nin internet bağlantı desteği sayesinde internetin keyfini büyük ekranda da çıkarabilirsiniz. Bu işlevlerin yanı sıra HDMI girişi üzerinden TV ile notebook (dizüstü bilgisayar) bağlantısı da kurma imkanına sahipsiniz. İşyerinin ortak alanları ve promosyonların bulunduğu alan için TV almayı düşünüyorsanız bütçenizi düşürebilir ve üst sınıf olmayan bir TV tercih edebilirsiniz. Televizyon satın alırken dikkat edilmesi gerekenler tanıtımınızın güzel görünmesi için HD ve HD Ready özelliklerine sahip bir TV seçmeniz yeterlidir.

İlginizi çekebilir: Sony TV Kumanda Modelleri

Daha fazla içerik için bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx