Sağlık

Tretin Krem Nasıl Kullanılır?

Tretin Krem Faydaları

Reklamlar

Tretin krem akneleri ve sivilceleri tedavi eden bir üründür. Peki Tretin krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Tretin Krem Nedir?

A vitamini türevi olan bu krem, sivilceden yaşlanmaya kadar çok çeşitli cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan çok yönlü bir ilaçtır.

Reklamlar

Bu krem, cilt hücrelerinin büyüme oranını artırarak çalışan bir retinoiddir. Cildin daha hızlı yenilenmesini teşvik ederek, bu krem sorunlu veya tekrarlayan akneleri gidermeye, kırışıklıkların görünümünü azaltmaya ve hatta ciltte renk değişikliği lekelerini gidermeye yardımcı olabilir.

Reçeteli bir ilaç olarak bu krem, retinol gibi çoğu reçetesiz retinoidden önemli ölçüde daha güçlüdür. Kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekecek ve genellikle krem ​​veya jelin nispeten düşük konsantrasyonlu versiyonuyla başlayacaksınız.

Çoğu cilt bakımı tedavisinde olduğu gibi, bu kremin sonuçları her zaman hemen ortaya çıkmaz. Bununla birlikte, uzun vadede, bu krem gerçekten işe yarıyor. Çalışmalar üç ila altı ay boyunca akne, kırışıklık ve ciltte renk değişikliğinde önemli gelişmeler olduğunu gösteriyor.

Aşağıda, bu kremin en popüler kullanımlarını, temel avantajlarını, potansiyel yan etkilerini ve daha fazlasını sizler için araştırdık.

Reklamlar

Bu krem, sivilceyi tedavi etmek ve önlemek için mevcut en güçlü ilaçlardan biridir. Roaccutan gibi yaygın olarak kullanılan oral ilaçlardan çok daha kısa bir potansiyel yan etki listesi ile diğer akne önleme ilaçlarından önemli ölçüde daha güvenlidir.

Çalışma verileri, bu kremi bir akne tedavisi olarak çok yaygın olarak kullanıldığını göstermektedir.  Birçok reçetesiz satılan akne ürününden farklı olarak, bu krem gerçekten bir akne tedavisi olarak işe yarar ve birkaç bilimsel çalışma ile vurgulanan bir gerçektir.

2009 yılında yapılan bir çalışmada, katılımcılara 12 hafta boyunca Tretin krem veya terapötik olmayan bir plasebo jeli kullanmaları talimatı verildi. Tretin uygulanan kişiler, plasebo grubundan önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi ve yüzdeki sivilcelerinde bir azalma yaşadılar.

Kısacası, bu krem akne gibi daha sert, daha güçlü oral akne ilaçlarının potansiyel yan etkilerinin birçoğu olmadan akne miktarını ve şiddetini azaltmak için çok iyi çalışır.

Kısa vadede sivilceyi temizlemenin yanı sıra, tretinoin uzun vadeli bir sivilce önleme tedavisi olarak da işe yarar. Birçok dermatolog, diğer tedavilere yanıt vermeyen inatçı, tekrarlayan aknesi olan hastalar için uzun süreli, günlük bu kremi kullanımını önermektedir.

Tretin Krem Eşdeğeri

Acnelyse krem, Acnelyse Fort jel, Acnelyse jel, Tre krem, Tretin krem ve Vesanoid yumuşak kapsül bu kremin eşdeğerleridir.

Tretin Krem Fiyatı

Bu kremin güncel eczane satış fiyatı 50.46 liradır.

Tretin Benzeri Kremler

Bu ürünün benzeri kremler arasında Acnelyse krem, Acnelyse Fort jel, Acnelyse jel, Tre krem, Tretin krem ve Vesanoid yumuşak kapsül vardır.

Tretin Krem Etken Maddesi

Bu kremin aktif maddesi retinoik asit yani tretinoin adı verilen bir maddedir. Yardımcı maddeleri ise sopropil miristat, karbopol 974P, polisorbat 80, gliserol, trigliseritler (Orta Zincirli), hafif likit vazelin, butilhidroksitoluen, butilhidroksianisol, metil parahidroksibenzoat, propil parahidroksibenzoate, sodyum hidroksit ve saf sudur.

Tretin Krem Cilde Faydaları

Bu krem, A vitamini türevidir ve komedon akne yanı sıra beyaz başlıklar ve siyah noktalar için tercih edilen tedavi yöntemidir. Foliküldeki tıkalı materyalin ekstrüzyonunu destekleyen cilt hücresi döngüsünü artırarak çalışır. Ayrıca yeni komedon oluşumunu da engeller. Bu krem, kırışıklıkların görünümünü iyileştirdiği kanıtlanmış tek topikal ilaçtır.

Artmış cilt hücresi döngüsünün etkisi tahriş ve pullanma olabilir. Bu nedenle, birçok kişi bu kremi birkaç gün veya hafta sonra kullanmayı bırakır ve sonra işe yaramadığını düşünür.

Bu krem beyaz noktalar ve siyah noktalar için çok etkili olduğunu anlamak önemlidir ancak aknede gözle görülür bir fark görülmesi altı ila dokuz hafta sürebilir. Kırışıklıklarda gözle görülür bir fark görmek en az altı ay sürer. 

Tretin Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem, doktorunuzun belirlediği şekilde sivilce veya diğer cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Kısmen cilt gözeneklerini temizleyerek bu krem etkisini gösterir.

Bu krem, güneşin zararlı ışınlarının neden olduğu yüzdeki ince kırışıklıkları, koyu lekeleri veya pürüzlü cildi tedavi etmek için kullanılır. Cildi aydınlatarak, eski cildi daha yeni ciltle değiştirerek ve vücudun güneşten zarar görmüş olabilecek cilt hücrelerini alma şeklini yavaşlatarak çalışır. Bu krem, tedavi edilen cildi güneşten korumayı içeren bir cilt bakımı programında kullanıldığında en iyi sonucu verir. 

Bununla birlikte, bu cilt sorunlarını tamamen veya kalıcı olarak gidermez veya güneşin neden olduğu derin kırışıklıklar veya doğal yaşlanma süreci gibi ciltteki daha belirgin değişiklikleri büyük ölçüde iyileştirmez. Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle alınabilir.

Tretin Krem
Tretin Krem

Tretin Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bu kremi kullanırken güneşe ve aşırı soğuğa veya rüzgara maruz kalmayı en aza indirin. Güneş ışığından, bronzlaşma yataklarından, solaryumdan ve ultraviyole ışıktan kaçının.
  • SPF’si en az 15 olan bir güneş kremi kullanın, koruyucu giysiler giyin ve geniş kenarlı şapka giyin.
  • Güneş yanığınız olursa kullanmayı bırakın.
  • Doktor tarafından önerilmediği sürece, cildinizi çok sık yıkamaktan, etkilenen cildi ovmaktan veya retinol içeren diğer ürünler de dahil olmak üzere kurutucu etkisi olan diğer ürünleri kullanmaktan kaçının.
  • Bu kremi kullanmadan önce balığa alerjiniz varsa doktorunuza bildirin. Bu kremi kullanırken kaşıntı veya kızarıklık olursa doktorunuzla iletişime geçin.
  • Bu kremi kullanmadan önce egzama adı verilen bir cilt rahatsızlığınız varsa doktorunuza bildirin.
  • Bu kremi kullanmadan önce güneş yanığı varsa doktorunuza bildirin.
  • Bu kremi kullanmadan önce hamile veya emziriyorsanız, hamile olduğunuzu düşünüyorsanız veya hamile kalmayı veya emzirmeyi planlıyorsanız doktorunuza bildirin. 

Tretin Krem Kullanımı Nasıldır?

Bu kremin nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız, işte tüm faydaları elde etmenizi sağlamaya yardımcı olacak bazı kurallar vardır. 

Bu kremi gece ince bir tabaka halinde uygulayın. Küçük bir miktar uygulamanız yeterlidir. Sabah yüzünüzü hafif bir scrub veya sert bir bezle yıkayın. Bu, gözle görülür pullanmanın azaltılmasına yardımcı olacaktır. Yıkadıktan sonra iyi bir su bazlı nemlendirici uygulayın. Nemlendirici ilacın kuruma etkisini daha tolere edilebilir hale getirecektir. Gün içinde pullanma meydana gelirse, pullanmayı temizlemek için bir bez kullanın ve daha fazla nemlendirici uygulayın veya sadece nemlendirici uygulayın.

Güneş kremi de içeren bir nemlendirici kullanmayı deneyin. Eğer yapamıyorsanız, kısa bir süre için bile olsa, güneşte olduğunuz zaman güneş kremi uygulayın. Bu krem sizi güneş yanığına daha duyarlı hale getirir.

Bu kremi ilk kullanmaya başladığınızda, iki günde bir veya her üç günde bir uygulayın. Pullanma ve tahriş yan etkileri genellikle uygulamanın ilk iki haftasında en kötüsüdür. Cildiniz ilaca alıştıkça daha sık uygulayabilirsiniz.

Tahriş veya pullanmada bir artış fark ederseniz, birkaç gün ara verebilirsiniz. Doktorunuza danışmadan bu kremi tamamen kullanmayı bırakmayın.

Tretin Krem Yan Etkileri

Hassas cildiniz varsa, bu kremin yaygın yan etkileri arasında kızarık, şişmiş, kabarmış veya kabuklu cilt, kremin uygulandığı yerlerde yanma, sıcaklık, batma, karıncalanma, kaşıntı, kuruluk, soyulma veya tahrişi ve ten rengindeki değişiklikler (daha koyu veya daha açık) vardır.

Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza söyleyin. Bu kremi, çatlamış cilt üzerinde kullanılmaması gerektiğinden, kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, bu krem sizi güneş yanığına daha duyarlı hale getirir. Güneş yanığınız oluşursa, ilacı güneş yanığı olan cilt üzerinde kullanmayın. Tekrar kullanmadan önce cildinizin yanıktan tamamen iyileşmesini bekleyin.

Buna ek olarak, bu krem diğer topikal ilaçlarla, özellikle sülfür, resorsinol veya salisilik asit içerenlerle olumsuz etkileşime girebilir. Tehlikeli etkileşimleri önlemek için, doktorunuza kullandığınız tüm ilaçları belirtin.

Hamile kalmayı düşünüyorsanız, hamileyseniz veya emziriyorsanız ilacı nasıl kullanacağınız konusunda doktorunuzla konuşun.

Bu kremin hamilelik sırasında kullanılmasının bazı riskleri vardır bu nedenle, hamilelik sırasında yalnızca potansiyel yararın fetüsün potansiyel riskini haklı çıkarması halinde kullanılmalıdır. Benzer şekilde, emzirme sırasında bu kremi kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Youtube kanalına abone olun, birbirinden güzel videoları kaçırmayın https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx