Genel

Üst Düzey Yönetici Eğitimlerine Katılma Şartları

Reklamlar

Şirketlerde C seviye unvanına sahip olanlar en etkili üyelerdir. Üst düzey yönetici olarak tanımlanan C seviye yöneticileri şirket stratejisini belirlemek ve riskli kararlar alma yetkilerine sahiptir.

Aynı zamanda günlük operasyonlar hedefleyerek stratejik açıdan şirketin hedefinin sorunsuz şekilde gerçekleşmesini sağlamak için gerekli olan denetimi yapar. Üst düzey yönetici belgesi almak için öncelikle C seviye hakkında yeterli bilgi ve donanıma sahip olmak gerekir. Üst düzey yönetici unvanları şu şekildedir;

  • CEO; icra kurulu yöneticisi.
  • CFO; finans departmanı yöneticisi.
  • CMO; pazarlama ve satış departmanı yöneticisi.
  • CTO; baş teknik yöneticisi.

Üst Düzey Yönetici Eğitimleri

Üst düzey yönetici eğitimleri adaylara gerek genel yönetim gerekse yönetime dair özellikleri kazandırmayı amaçlar. Bu yüzden üst düzey yönetici belgesi almak önemlidir. Yönetim becerisini geliştirmek aynı zamanda yeni ve etkin alışkanlıklar edinmek için gerekli olan eğitimler bilinçlenme düzeyini yükseltir.

Reklamlar

Özellikle takım oluşturma ve geliştirme teknikleri açısından etkili olan eğitimler sayesinde üst düzey yöneticiler üretken bir ekip oluşturur ve profesyonel şekilde ekibe liderlik edebilir.

Eğitimin ardından problem çözme teknik ve metotları hakkında bilgi sahibi olan üst düzey yöneticiler takım liderliği başta olmak üzere takım oluşturma ve yönetme ile takımla iletişim gibi birçok konuda yeterli donanıma sahip olur.

Üst Düzey Yönetici Belgesi Eğitimine Başvuru

Eğitim yönetimi süreçsel ve aşamalı olmak üzere farklı uygulamalar ile adaylara katkı sağlar. Katılımcılar gerek kendileri gerekse iş çevresindeki davranış şekillerini gözlemleme ve değerlendirme seviyesine eğitimler sayesinde rahatlıkla ulaşabilir.

Ulaşılan seviye sayesinde doğru davranış biçimi geliştirilir. Genellikle orta ve üst düzey yöneticilerin katıldığı üst düzey yönetici belgesi almak için gerekli olan eğitimler aynı zamanda yönetici adayları açısından da gereklidir.

Reklamlar

Şirket ortakları ve diğer personeller açısından da kişisel gelişime katkı sunar. Üst düzey yönetici belgesi eğitimine başvuru yapmak için gerekli olan en az lise mezunu şartıdır.

Üst Düzey Yönetici Belgesi Eğitimi Kazanımları
Üst Düzey Yönetici Belgesi Eğitimi Kazanımları

Üst Düzey Yönetici Belgesi Eğitimi Kazanımları

Eğitim süresi üst düzey yönetici 3 belgesi için toplam 104 saat, üst düzey yönetici 4 belgesi için zorunlu süre 105 saattir. Üst düzey yönetici eğitimleri bireysel olarak insanlara şu kazanımları sağlar;

  • Klasik, modern ya da post modern yöneticiliğe ait tüm bilgilere sahip olma.
  • Yeni yönetim becerileri ile birlikte aynı zamanda iş alışkanlıkları kazanma.
  • Şirket içi iletişim ile birlikte eşgüdümü geliştirme özelliğine sahip olma.
  • Şirkette yönetim sürecini hareketlendirme ve daha verimli ve sağlıklı yürümesini sağlama.
  • Teknik anlamda iş akışları yenilenmesini sağlama.

Üst Düzey Yöneticinin Sahip Olması Gereken Özellikleri

Üst düzey yönetici belgesi almak için güncel yönetim kavramları ve kurum kültürü gibi birçok farklı eğitim konusu bulunmaktadır. Organizasyonlarda örgütlenme yöneticilik ve liderlik ile birlikte yönetim faaliyetlerinin özellikleri gibi eğitim alanlarında katkı sunar.

Yöneticinin ya da liderin sahip olması gereken özellikleri belirlerken yönetimdeki iletişim ve iletişim yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmaya yardımcı olur. Stratejik yönetim, hedeflerle yönetim ve performans yönetimi gibi konularda bilgi edinmeyi sağlar. Eğitimler ile uygulamalar ve değerlendirme alanında yeterli donanıma sahip olma imkanı elde edilir.

Ümit Uslu

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx