Pratik Bilgiler

Üst Düzey Yönetici Nasıl Olunur?

Reklamlar

Üst düzey yönetici olmak için öncelikli olarak Üstün Yönetici becerilerine sahip olmak gerekir; aynı zamanda değişen trendler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Başarılı bir üst düzey yönetici olabilmek için kişilerin bazı yetenekleri olmalıdır ve gelişmiş donanıma erişmeleri gerekir. Bunların en başında gelen yetenek ise liderliktir.

Ayrıca stratejik düşünme ve yönetimde ön plana çıkan yetenekler de tercih edilen kriterler arasında bulunur. Teknik anlamda beceriye sahip olan ve ekip ile iyi ilişkiler kurabilenler rahatlıkla üst düzey yönetici olma şansı elde eder.

Üst Düzey Yönetici Nasıl Olunur?

Başarılı Yönetici Özellikleri

Şirketler üst düzey yönetici belirlerken ikna kabiliyetini yüksek olmasını kriter olarak seçerler. Değişimi yöneten ve değişim dönüşüme öncülük edenlerde her zaman tercih edilen yönetici olur. Başarılı bir yönetici olabilmek için gerekli olan vasıflar ve özellikler şu şekilde sıralanır;

Reklamlar
 • Yönetici kendine her gün şirketin faydasına olan nelerdir sorusunu sorabilmeli.
 • Aksiyon planlamaları yapmalı.
 • Alınan kararların arkasında durmalı.
 • İletişimin sağlamlığı için sorumluluk almalı.
 • Fırsatlara odaklanmalı.
 • Toplantılarında her zaman üretken olmalı.
 • Ekip başarısına önem vermeli ve her zaman biz demeyi bilmeli.
 • Analiz başta olmak üzere empati ve uygulama yeteneklerine sahip olmalı.

ÜDY Belgesi Zorunlu Dersleri

Üst düzey bir yönetici olabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ÜDY belgesi alınmalıdır. Özel ya da tüzel kişiler tarafından belge verilmektedir çeşitli yönetmelik kurallarına harçları ve ücretlere tabi olan ÜDY belgesi fiyatları çeşitli kalemler altında belirlenir.

Bakanlık tarafından belirlenmiş belgenin 4 alt türüne göre alınması zorunlu dersleri vardır;

 • Üdy1 mesleki yeterlilik belgesi için eğitim süreci 95 saattir.
 • Üdy2 mesleki yeterlilik belgesi için eğitim süreci 84 saattir.
 • Üdy3 mesleki yeterlilik belgesi toplam eğitim süresi 104 saattir.
 • Üdy4 mesleki yeterlilik belgesi için 85 saat asgari ders alınmalıdır.

Üst Düzey Yönetici Belgesi Maliyeti

Alınan ders saatine göre ÜDY belgesi fiyatları belli olur. Valilikler tarafından saat ücreti belirlenerek kurs fiyatı hesaplanır. Yılda bir kez Milli Eğitim Bakanlığınca karayolları taşıma yönetmeliğine göre sınav gerçekleştirilir adaylar ayrıca bu sınavın ücretini de yatırmalıdır.

ÜDY belgesi fiyatları ile kurs ücreti ödendikten sonra sınav bedeli yatırılır ve bakanlık tarafından düzenlenen sınavlara katılarak başarılı sonuç elde edilir. Adaylara 3 kez sınava girme hakkı tanınır, 4. sınavda da başarısız olanlar aynı şekilde yeniden kurs eğitimi almalıdır.

Reklamlar

ÜDY Belgesi Türleri

Üst düzey yönetici belgesi 4 farklı türe ayrılır 1. tür uluslararası yolcu taşımacılığı yapan firmalarda istihdam edilir. 2. tür belgeye sahip olanlar yurt içi ya da uluslararası yolcu taşımacılığı yapan firmalarda görevdedir.

3. tür belge sahibi üst düzey yöneticiler uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı yapan firmalarda çalışır. 4. tür belgeye sahip olanlar yurt içinde eşya ve kargo taşıma işi yapan firmalarda görev alır.

Ümit Uslu

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx