Spor

Yürüyüş mü Koşu mu Hangisi Daha Faydalıdır?

Reklamlar

Spora başlamak istiyorum fakat yürüyüş mü koşu mu hangisi daha faydalıdır diye geçen diyaloglara sizlerde tanık olmuşsunuzdur. Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek herkesin hayali ve bunu gerçekleştirmenin ilk koşullarından biri hayatınızı hareketlendirmektir. Elbette burada hayatınızı hareketlendirmekten kastımız, hareketi ve yapabileceğiniz spor aktivitelerini hayatınıza dahil etmenizin gerekliliği…

Koşmak Mı Yoksa Yürümek Mi Daha Fazla Yağ Yakar?

Son yıllarda neyse ki yürüyüş yapan kişi sayısında belirgin bir yükselme olduğu ortada, bu da ister istemez yürüyüş mü yapmalıyım yoksa koşu mu sorusunu akıllara getiriyor. Her iki spor aktivitesi de doğru bir şekilde yapıldığında sağlığınız için inanılmaz derecede olumlu etkiler gösteriyor, fakat bu etkiler bazı şartlarla oluşuyor. Öncelikle hangi amaçla koşu ya da yürüyüş yapmak istiyorsunuz bu çok önemli, ayrıca sağlık koşullarınız bu iki aktiviteden hangisini yapmaya uygun olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Aktivite amacınız ve uygunluğunuzun belirlenmesinin ardından sizin için yürüyüş mü yoksa koşu mu daha faydalı anlayabilirsiniz.

Yürüyüş ve koşu arasındaki fark nedir?
Yürüyüş ve koşu arasındaki fark nedir?

Yürüyüş ve koşu arasındaki fark nedir?

 • Kilo vermek ya da sağlıklı yaşamı sürdürmek için yürüyüş mü koşu mu yapmak arasında kararsız kalanlara yardımcı olması amacıyla hazırladığımız yazımızda öncelikle iki aktivite arasındaki farklılıklardan söz etmeliyiz.
 • Koşu yaparken sakatlanma riski daha fazladır fakat bu durum yürüyüş için söz konusu değildir.
 • Yürüyüşe nazaran koşu yaparken çok daha fazla oksijene ihtiyaç duyulur.
 • Tempolu bir biçimde koşu yapan kişilerde akut enerji harcaması çok daha fazla olur ve bu nedenle vücut yağ yakmak için yeterli enerjiyi bulamaz, böylelikle enerji kaslardaki proteinden alınır ve kas yapısında küçülme görülebilir.
 • Yüksek tempolu koşu yapmak vücuttaki oksijen radikallerini artırır ve bu serbest radikallerde meydana gelen artış, erken yaşlanma belirtilerini ortaya çıkarır.
 • Günlük spor rutininize koşmayı dahil etmek isterseniz kronik bir rahatsızlığınız olmamalıdır. Yüksek tempolu koşular kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Kestane Kilo Yapar Mı

Reklamlar

Yürüyüş mü Koşu mu yapmalıyım?

Hem yürüyüş, hem de koşu yapmak; kalp damar sağlığı, ruh ve beden sağlığı için çok faydalıdır. Amacınız sağlıklı bir şekilde kilo vermekse yürüyüş yapmak sizin için çok daha iyi bir tercih olacaktır. Yürüyüş yapmak için özel bir parkura ihtiyacınız olmaz ve dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde yürüyüş yapabilirsiniz. Kilo verme sürecinde de 7’den 70’e herkesin yapabileceği bir spor olan yürüyüşün ne kadar etkili olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Koşu yapmak ile yürümek, kilo verme ya da kalori yakma açısından kıyaslandığında şöyle bir gerçekle karşılaşıyoruz; koşarak yakacağınız kaloriyi yürüyerek yakabilmeniz için yürüme süresini ikiye katlamalısınız. Sonuçta vücuttaki kalori yakmaya başlamak için belirli bir tempoya ulaşmak ve nabız atışını yükseltmek gerekmektedir. Bu nedenle tempolu yürüyüş yapmak, koşmaya göre daha avantajlı bir aktivite olarak kendini gösteriyor.

Kalp sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğiyle ilgili araştırmalarda, yürüyüşün koşmaya oranla çok daha sağlıklı bir seçim olduğu vurgulanıyor. Nitekim yüksek tempolu spor yapılmasının kalp sağlığını olumsuz yönde etkilediği ve mümkün olduğunca uzak durulması gerektiği görüşü oldukça yaygındır. Kişilerin kendi seçimleri elbette tartışılacak bir konu değildir fakat yürüyüş her açıdan koşu yapmanın yanında daha fazla tercih edilen bir spor dalı. Özellikle kilo vermeyi isteyen kişiler şayet fazla kiloya sahiplerse, tercihleri yürüyüşten yana olmalıdır. Belirlenen kiloyu verdikten sonra koşu ya da benzeri olan tempolu sporlara yönelmeleri, vücut sağlıklarını korumaları için önemli bir durumdur.

Yürüyüş Yapmanın faydaları nelerdir?
Yürüyüş Yapmanın faydaları nelerdir?

Yürüyüş Yapmanın faydaları nelerdir?

 • Metabolizmayı canlandırır ve kilo vermeyi sağlar.
 • Kalp hastalıklarını önleyici özelliği bulunan yürüyüş, kalp krizinden ölüm riskini azaltır.
 • Kan dolaşımını düzenler.
 • Hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan istediğiniz her yerde yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Özellikle ileri yaşlarda, kemik sağlığının korunmasına faydası vardır.
 • Kortizol ve adrenalin gibi strese neden olan hormonların azalmasını sağlar ve aynı zamanda endorfin ve dopamin mutluluk hormonları artırarak ruh halini iyileştirir.
 • Kandaki kolesterol seviyesini düzenler ve aynı zamanda HDL ismi verilen kötü kolesterol seviyesinin düşmesini sağlar.
 • Beyne giden oksijen miktarının artmasını sağlayarak zihnin açılmasını ve daha sağlıklı düşünebilme yetisini güçlendirir.
 • Akciğerlerde solunum kapasitesinin artmasına yardımcı olur.
 • Düzenli olarak yapılan tempolu yürüyüş, vücuttaki yağ oranının azalmasını sağlar.
 • diyabet hastalığını önler ve sonrasında tedaviye destek olur.

Yürüyüş yapmak zayıflatır mı?

Yürüyüş yapmak hem kilo vermenizi, hem de vücuttaki yağ kütlesinin azalmasını sağlar. Üstelik bunu yaparken ağır antrenmanlar yapmanız ya da saatlerce efor sarf ederek ter içinde kalmanız söz konusu olmaz. Her gün düzenli ve tempolu olarak 10 bin adım yürüyüş yapmanız durumunda hem kilo kaybedebilir hem de fiziğinizde belirgin bir incelme sağlayabilirsiniz.

Koşu yapmanın faydaları nelerdir?
Koşu yapmanın faydaları nelerdir?

Koşu yapmanın faydaları nelerdir?

 • Kas ve iskelet sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Kilo vermeye yardımcı olur ve vücudun yağ yakmasını sağlar.
 • Çeşitli kanser hastalıklarını önleyicidir.
 • Ruh sağlığını olumlu etkileyen endorfin hormonunun salgılanmasını artırır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımı olur.
 • Genel olarak vücudun kondisyonunun artmasına sebep olur.
 • Sağlıklı bir uyku deneyimi yaşamanıza yardımcı olur.
 • Kan basıncını düzenler ve böylece yüksek tansiyon sorununun ortadan kalkmasına destek olur.
 • Vücuttaki yağ oranının azalıp, kas oranının artışına neden olur.

Koşu yapmak zayıflatır mı?

Koşu yapmak çok faydalı bir aktivite olmasına rağmen tek başına uygulandığında kilo vermeyi ve zayıflamayı sağlamaz. Sürekli aynı tempoda ve tek yönlü yapılan egzersizlerin yağ yakmada etkili olmadığını söyleyen araştırmacılar, diyetle birlikte dahi olsa koşunun yanında farklı egzersizlerde yapılması gerektiğini savunuyor.

Reklamlar

Yürüyüş mü Koşu mu Hangisi Daha Faydalıdır? hakkında yazdığımız yazımızı beğendiyseniz Yemek Sonrası Yürüyüş Sağlığı Nasıl Etkiler? Yürüyüşün 8 Faydası hakkında yazdığımız yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Yeni yayınlanan videolarımızdan haberdar olmak için YouTube kanalımızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx