Beslenme

Kestane Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar

Yediden yetmişe herkesin seve seve yediği kestane genelde kış aylarında sobanın üstünde hafif hafif közlenerek yapılmaktadır. Hem evde hem de dışarıda pişirilebilen kestaneler, damakta bıraktığı enfes tadı ile vazgeçilmesi çok zor bir atıştırmalıktır. Yüksek karbonhidratlı ve antioksidan içeriği ile faydaları sınırsız bir yemiştir. Kestane diğer sert kabuklu yemişlerin aksine vitamin ve mineral oranıyla da yüksek olmasıyla ön plana çıkar. Kestane sevenlerin merak ettiği birçok husus mevcuttur. Bunlardan birisi de kilo yapar mı olmuştur. Yapılan araştırmalara göre bir miktar yemek, sorun yaratmaz ancak aşırı şekilde tüketildiğinde kilo almamak imkânsızdır. Tıpkı diğer besinler gibi fazla tüketilmesi vücut üzerinde kilo alımına sebep olmaktadır.

Kestane Kilo Aldırır Mı ? Kalorisi Nedir ?

Kestane Kilo Aldırır Mı?

Kestane Kilo Aldırır Mı?

Sobaların üzerinde kış aylarında çıtır çıtır pişirilen kabuklu kestane her kış insanların en sevdiği şeylerden birisidir. Ancak kışın kişinin metabolizması yaza oranla daha yavaştır. Bu yüzden sadece kestane değil diğer her şeyin kalorisi daha fazla etki etmektedir. Seven insanların merak ettiği birçok husus mevcuttur. Bunlardan birisi de kilo aldırır mı olmaktadır. Kestanenin iki yönü mevcuttur. Kilo verme aşamasında da kullanılan kestane kimi zaman kilo da aldırabilmektedir. Doğrudan kilo vermeyi sağlamasa da kilo verme sürecini desteklediği gözlemlenmektedir. Dolayısıyla zayıflamayı düşünen kişiler hem diyet yapıp hem egzersiz yaptıklarında ara öğünlerde kendilerine iyi gelen besinleri tercih etmeliler. Ancak çok fazla tüketilmesi bağırsaklarda soruna neden olabilmektedir. Yoğun ve lifli bir yapısı olduğu için aşırı tüketim sonunda kabızlığı doğurabilmektedir. Bu nedenle kontrollü şekilde tüketmek çok daha faydalı sonuçlar verecektir. Aynı zamanda aşırı tüketilmesi de kişilerin vücudunda kilo alımına etki edecektir. O yüzden çok fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Kestane Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar? 2024 Kestane
Kestane Kalorisi Ne Kadar?

Kestane Kalorisi Ne Kadar?

Kestane hakkında severlerinin merak ettiği birçok konu mevcuttur. Kimisi kilo aldırdığını kimisi de kilo verdirdiğini savunmaktadır. Peki, kalorisi ne kadar? 100 gram da yaklaşık 131 kalori vardır. Aynı zamanda 3 kestane 1 dilim ekmek yerine geçiyor. Bu oldukça yüksek bir kalori değeri olmaktadır. Diğer çeşitleri kalori içerikleri de şu şekilde listelenebilir;

Reklamlar
 • 1 porsiyon kestane ezmesi 106 kalori
 • 1 porsiyon kavrulmuş kestane 143 kalori
 • 1 porsiyon kestane şekeri 945 kalori
 • 1 porsiyon kestaneli pilav 138 kalori olmaktadır.

Oldukça fazla kaloriye sahip olması gözünüzü korkutmamalıdır. Çünkü içerisindeki değerlerden dolayı oldukça tok tutar bu sayede eğer daha fazla şeyler tüketmez sadece bir ara öğün yaparsanız kilo aldırmak yerine kilo verdirmek amacıyla işlev görür.

İlginizi çekebilir: Yürüyüş mü Koşu mu Hangisi Daha Faydalıdır?

Kestane İçinde Ne Var?
Kestane İçinde Ne Var?

Kestane İçinde Ne Var?

Kestane birçok insanın severek tükettiği kabuklu yemişlerden birisi olmaktadır. Ancak seven insanların kestane hakkında merak ettiği birçok husus vardır. Bunlardan birisi de içinde ne var olmuştur. Kestane içerisindeki besinler dolayısıyla aşırı halde faydalıdır ve vücuda iyi gelir. İçerisinde;

 • Karbonhidrat    39.3 g    % 13.1
 • Lif                         3.3 g        % 13.3
 • Protein                1.0 g        % 2.0
 • Yağ                       0.9 g       % 1.4
 • Kolesterol          0.0 mg 
 • A Vitamini          24.0 IU 
 • C Vitamini           37.4 mg               
 • Potasyum           486.0 mg
 • Kalsiyum             25.0 mg               
 • Demir                 0.9 mg bulunmaktadır.

İçeriğindeki vitaminler vücut için oldukça gereklidir. C ve B grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir, fosfor açısından iyi bir kaynaktır. Kestane kalorinin büyük bir kısmını karbonhidrattan almaktadır. Bundan dolayı da tüketim sırasında dikkat edilmesi gerekmektedir.

Reklamlar

Bu yazımızı beğendiyseniz Kahve Kilo Aldırır mı? Kahvenin Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx