Beslenme

Kahve Kilo Aldırır mı? Kahvenin Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar

Günlük yaşamda hemen hemen her insanın sevdiği ve sıklıkla tükettiği bir içecek olan kahve kilo aldırır mı? Bu sorunun cevabı özellikle ders çalışanlar ve masa başı işlerde çalışanlar için merak konusudur. Kilo aldırması kadar kahve zayıflatır mı konusu da akıl karışıklığına neden olmaktadır. Nasıl tüketildiğine bağlı olarak şekersiz ve katkı ilavesiz kahveler kilo aldırmaz. Kahve çekirdeğinde bulunan karbonhidrat ve yağ oranı yok denecek kadar az olduğundan neredeyse hiç kalori almadan kahve tüketebilirsiniz.

Kahve Kilo Yapar Mı?

Kahve Kilo Yapar Mı?

Kilo alımına sebep olmadan kahve tüketebilmeniz mümkündür. Peki hangi kahveler, nasıl tüketildiğinde az kalorili ya da sıfır kalorili olur? Türk kahvesi sevenler, şekersiz yani sade kahve tükettiklerinde kilo alımı yaşamamakla birlikte sağlıklı bir içecek de tüketmiş olurlar. Kolestrol düşürücü, ağır kesici etkili, astım ve siroza karşı bir bariyer, meme kanseri önleyici ve diyabet kontrolü gibi birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bu da Türk kahvesi kilo yapar mı sorusunu cevaplamış olmaktadır.

Kahve Kilo Aldırır Mı?

Sade kahve tüketimi kilo aldırmaz. Herhangi bir ek bileşen olmadan tüketilen kahve, kalori bakımından oldukça düşüktür ve sağlıklı kilo vermenizi sağlar. Fakat sade kahve sevenler çok olduğu kadar sevmeyen ve tüketmeyen de bir o kadar fazladır. Kilo alımını sağlayan kahvenin kendisi değil, kahve hazırlanırken eklenen maddelerdir. Bunlardan başlıca olanlar eklenen yağlı sütler, şeker, krema, yağlı çikolatalar ve yapay tatlandırıcılardır.

Reklamlar

Kahve Kalorisi Ne Kadar?

Kahve Kalorisi Ne Kadar?

Kremalı kahve içeceğinizin tipi ve boyutuna bağlı olarak 6-11 gram yağ ve 60-110 kaloriden oluşmaktadır. Soğuk içeceklere daha çok krema eklenmektedir. Krema tüketimi durumunda kahvenizin boyutu açısından değişiklik göstermekle birlikte 5 ila 12 gram yağ ve 50 ila 120 kalori alımı yaşarsınız. Tam yağlı süt yerine yağsız ya da yarım yağlı süt ekletmek boyutlarına bağlı olarak 5 ila 14 gram yağ ve 60 ila 120 kaloriden kurtulmanızı sağlar. Karamel Macchiato sevenlerin de bildiği gibi yüksek kalorili olan bu kahvenin kalorisini azaltmak için, yağsız sütle ve vanilya şurubu eklemeden tüketin. Büyük boy Karamel Macchiato’yu tam yağlı süt ekleyerek tüketmeniz durumunda 200 kalori almış olursunuz. Eğer iki ölçü vanilya şurubu -40 kalori- koydurmazsanız ve yağsız süt isterseniz -60 kalori- 100 kalori alımından kurtulmuş olursunuz.

Kahve İçinde Neler Var?

Kahve İçinde Neler Var?

Bir diğer merak edilen soru da filtre kahve kilo aldırır mı, olmaktadır. Süt ve şeker ilavesi olmadan tüketilen filtre kahve kalori alımına sebep olmaz. Bunun yanı sıra yağ yakımına yardımcı olduğu için kilo vermenizi sağlar. Enerji verir ve depresyonu da önler. Aynı zamanda düzenli tüketilen filtre kahvenin karaciğere de iyi geldiği bilinmektedir. Ancak süt tozu eklemekten kaçının ve onun yerine yağsız süt tercih edebilirsiniz. Böylece kahvenizi çok daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.
Kahveye şurup eklemek kilo almak istemeyenler için yanlış bir adım olacaktır. Lezzetli tatlardan uzak kalmak kolay olmayacaktır ama eklenen her aromalı şurupta, ölçü başına 5 gram şeker bulunmaktadır. Bu durum bir ölçüden 20 kalori almanıza sebep olur. Eğer birden fazla şurup ekletiyorsanız bu daha da yüksek miktarda kalori alacağınız anlamına gelmektedir. Büyük boy kahve tercih edenler, dört ölçü şurup ekleteceği için bu da160 kalori olacağı anlamına gelmektedir. Bir içecek başına bu miktar kilo vermek isteyenlerin zararına olacaktır. Sıfır kaloriye sahip şuruplarda ise tatlandırıcı bulunduğundan bu durum yine kilo alımından kaçınanlara dezavantaj sağlamaktadır.

Bu yazımızı beğendiyseniz Kabak Çekirdeği Kilo Aldırır mı? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Reklamlar

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx