Beslenme

Kabak Çekirdeği Kilo Aldırır mı?

Reklamlar

Kabak çekirdeği kilo aldırır mı sorusu, günümüzde sağlıklı yaşam odaklı olanların veya diyet yapanların sıklıkla sorduğu sorulardan biri olmaktadır. Buna verilecek en kesin cevap; oran, oran ve oran! Kabak çekirdeği içerisinde yer alan maddelerle öylesine faydalı bir besin kaynağı ki; herkesin ara ara dahi olsa tüketmesi gereken bir gıda. Peki, kalorisi nedir, kilo aldırır mı ya da kilo aldırmaması için ne kadar tüketmek gerek? Tüm bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kabak çekirdeği; keyifli film izleme akşamlarına eşlik eden ve abur cubur yiyeceklerin yerine gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek besinlerden biri. Ancak her üründe olduğu gibi kabak çekirdeğinin de kararında tüketilmesi şart. Peki, bu faydalı yiyecek, içinde hangi malzemeleri barındırıyor? Bir porsiyonunda kaç kalori bulunuyor? Birlikte bakalım:

Kabak Çekirdeği Kilo Yapar mı?

Kabak Çekirdeği Kilo Yapar mı?

Kabak çekirdeği çok sayıda faydalı içerik barındırdığı bilinen bir yiyecek. Kabak çekirdeğinin içerisinde magnezyum, demir, sodyum, çinko, fosfor ve kalsiyum gibi pek çok mineral vardır. Bunun yanı sıra yüzde doksan gibi çok yüksek bir oranda E vitamini içeren eşsiz bir vitamin kaynağıdır. E vitamini de bilindiği gibi; bağışıklık sistemini güçlendirmede, kan dolaşımı düzenlemede, yüksek tansiyonu düşürmede ve alyuvar oluşumuna katkı sağlaması yönüyle etkili bir vitamindir.
Kabak çekirdeği kalorisi sıklıkla merak edilen bir konu ve içeriğinde yer alan maddelerle vücuda çok sayıda faydası bulunan bu yiyeceğin ne kadar tüketilmesi gerektiği de sorulan sorular arasında yer alıyor. Vücuda faydalı olduğunu bildiğimiz kabak çekirdeğinin kalori miktarına ve kilo almamak için tüketilmesi gereken orana bakalım:

Reklamlar
Kabak Çekirdeği Kalorisi Ne Kadar?
Kabak Çekirdeği Kalorisi Ne Kadar?

Kabak Çekirdeği Kalorisi Ne Kadar?

Bir porsiyonunu 100 gr olarak el alırsak; kabak çekirdeğinin bir porsiyonundaki kalori miktarı; 446 kcal olmaktadır. Bu az bir oran olmadığı için; özellikle diyet yapanların günde 1 aşmamaları ya da mümkünse, yarım porsiyon olacak kadar tüketmeleri önerilir.

Kabak çekirdeğinde yer alan diğer içerik oranları şöyle:

  • Sodyum: 18 mg
  • Kolesterol: 0 mg
  • Potasyum: 919 mg
  • Karbonhidrat: 54 mg
  • Protein: 19 mg
  • Tekli doymamış yağ: 6 gr
  • Çoklu doymamış yağ: 9 gr
  • Doymuş yağ: 3.7 gr

Yukarıdaki içeriklere ek olarak; kabak çekirdeğinde A, D ve C vitamini gibi çok sayıda vitamin bulunur. Tüm bu özellikleriyle kabak çekirdeği; içerdiği faydalı bileşenler dolayısıyla tüketilmesi gereken ve dengeli tüketildiğinde kilo açısından sorun yaratmayacak bir yiyecektir. Şimdi kabak çekirdeği tüketirken; kilo ve sağlık açısından nelere dikkat etmek gerektiğine bakalım:

 Kabak Çekirdeği Kilo Aldırır mı?
 Kabak Çekirdeği Kilo Aldırır mı?

 Kabak Çekirdeği Kilo Aldırır mı?

Kabak çekirdeği kilo aldırır mı sorusunun cevabı olarak tüketiminde en çok dikkat edilmesi ve kilo almamak için özen gösterilmesi gereken nokta; yeme oranıdır diyebiliriz. Yani tek seferde yarım paket kabak çekirdeği yiyorsanız; bu faydalı yiyecek maalesef kilo aldırabilir. Ancak içerdiği yararlı bileşenlerden faydalanmak için günde bir avuç kadar tüketmek çok sağlıklı olacak ve kilo konusunda da sıkıntı yaratmayacaktır.

Reklamlar

Kabak Çekirdeği İçinde Neler Var?

Kabak çekirdeği kilo yapar mı diye devamlı sorulan bu ürün; kalori değeri yüksek olduğu için dikkatli tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer almakla beraber; düzenli ve az miktarda tüketimi vücut için gerekli vitamin ve minerallerin alınması açısından önemlidir. Çünkü bilindiği gibi; çeşitli mineral ve vitamin içeriklerinin vücuttaki eksikliği de çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir; aynı zamanda kilo problemlerine davetiye çıkarabilir. Bu nedenle az miktarda ve ölçülü bir kabak çekirdeği tüketimi; diyet yapanlar ve sağlığına önem verenler açısından tercih edilebilecek bir besin öğesi olmaktadır.

Bu yazımızı beğendiyseniz Fındık Kilo Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx