Cilt Bakımı

Sirke ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Sirke çok faydalıdır. Vücudumuz için olduğu kadar cildimiz için de kullanılabilir. Sirke ile cilt bakımı nasıl yapılır, elma sirkesinin cilde ve vücuda faydaları nelerdir, elma sirkesi ile cilt maskeleri tariflerini yazımızda bulabilirsiniz.

Sirkenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi çok faydalıdır. Cilt sorunlarında da vücudumuz için de çok önemlidir. Mutlaka kullanmalı cildinize elma sirkesi ile bakım yapmalısınız.

Sirkenin Tarihi Çok Eskilere Dayanmaktadır

Elma sirkesi elmanın fermante edilmesi ile elde edilir. Ve eski insanlar ekşi şarap olarak da adlandırılmaktadır. Elma sirkesinin kökeni çok eskiye dayanmaktadır. Ve tıbbi olarak da kullanılmaktadır. İyi bir dezenfektan yani mikrop öldürücü olduğu için çok şifalıdır. Hipokrat yara temizliğinde elma sirkesi kullanılmasını önermiştir.

Reklamlar

Eski zamanlardan bugüne kadar gelmiş ve isminden hep söz ettirmiştir. Eskiden beri kullanılan bir şifa kaynağıdır. Cilt güzelliğinde çok faydalıdır ve kusursuz bir güzellik için mutlaka başvurulmalıdır. elma sirkesinin faydalarını sizler için sıraladık.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir
Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir

Sirkenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin cilde çok fazla faydası vardır. Elma sirkesinin mucizevi etkilerinden faydalanmak için bu maskeleri mutlaka denemelisiniz.

1.  Elma Sirkesi Ölü Hücreleri ve Sivilce Oluşumunu Önlemeye Yardımcı Olur

Elma sirkesi cildinizdeki ölü hücreleri yok ederek cildinizin canlanmasını sağlar. Böylece cildinizdeki gözenekleriniz açılır, cildiniz nefes alarak ferahlar. Ve buna bağlı olarak cildiniz temizlendiği için cildinizde sivilce ve akne gibi enfeksiyonların oluşmasının önüne geçer.

2.  Elma Sirkesi Yağlı veya Kuru Ciltlere İyi Gelir

Elma sirkesinin bir diğer faydası da cildin sebum üretimini kontrol altına almasıdır. Ve bunun sonucunda cildinizin yağ seviyesi dengelenir. Ve kuru cilde sahipseniz de cildinizin nem dengesi sağlanır.

Reklamlar

3. Elma Sirkesi Cilt Lekelerine ve Cilt Beyazlatmaya Karşı Etkilidir

Elma sirkesini cildiniz için düzenli olarak kullanırsanız sağladığı bir başka fayda da lekeleri açması ve cildinizi beyazlatmasıdır. Aynı zamanda elma sirkesi cildi beyazlatmada da çok etkili olduğu için de çok tercih edilmektedir.

Sirke ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi vücudumuz ve cildimiz için çok etkilidir. Çok sayıda faydası vardır. En büyük şifa kaynaklarından birisidir. Cildimize bakım yapar ve cildimizi onarır. Kimyasal içermeyen bitkisel bir seçenektir. Ve çok tercih edilmektedir. Elma sirkesi aslında elma suyunun preslenmesinden sonra fermantasyon işlemi yapıldıktan sonra doğal şekerin sirkeye dönüşmesidir.

Elma Sirkesi ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır
Sirke ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Evde elde edilen elma sirkesinin dibinde tortu birikir ve çok faydalıdır. Tortunun içinde pektin, mineraller, enzimler ve bakteriler vardır. Bunlarda cildimiz ve vücudumuz için çok faydalıdır. Dikkat etmeniz gereken elma sirkesinin organik olmasıdır. Eğer hazır elma sirkesi alıp cildinize sürerseniz faydadan daha çok zararını görebilirsiniz.

Elma Sirkesinin Vücuda Faydaları Nelerdir?

 • Elma sirkesi bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücudumuzu hastalıklara korumaya alır,
 • Elma sirkesinin antioksidan özelliği vardır,
 • Elma sirkesinin antibakteriyal özelliği olduğu için bakteri ve mikropları yok eder,
 • Elma sirkesi kan basıncını dengeler,
 • Elma sirkesi insan vücuduna enerji verir ve vücudun dinç kalmasını sağlar,
 • Menopoz dönemindeki kadınların elma sirkesi tüketmesi çok faydalıdır
 • Elma sirkesi gut hastalığına iyi gelmektedir,
 • Elma sirkesi kullanırsanız kolesterolünüz kontrol altında tutulur yüksek ise düşürülmesini sağlar,
 • Elma sirkesi reflü gibi mide hastalıklarını tedavi eder,
 • Elma sirkesini orta derece yanıklarınız için kullanabilirsiniz,
 • Elma sirkesini düzenli olarak kullanırsanız kilo vermenize yardımcı olur. Yapmanız gereken bal ve elma sirkesi karıştırıp düzenli bir şekilde içmektir,
 • Sebze ve meyvelerin mikroplardan arınması için sirkeli su ile kullanabilirsiniz,
 • Elma sirkesi kas ağrılarının yok edilmesinde çok etkilidir,
 • Elma sirkesi kalp sağlığına iyi gelmektedir.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin cilde çok sayıda faydası vardır. Neredeyse tüm cilt sorunlarına çare olarak tercih edilebilir. Ancak bu aşama dikkat etmeniz gereken organik yani ev yapımı elma sirkesi olmasıdır.

Elma Sirkesinin Vücuda Faydaları Nelerdir
Elma Sirkesinin Vücuda Faydaları Nelerdir

Sivilcelere Karşı Elma Sirkesi

Elma sirkesi cildinizi temizler ve ciltte oluşan sivilceleri kurutur. Çünkü antibakteriyal özelliği vardır. 1 çay bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ilave ederek karışımı cildinizde sivilcelerin olduğu bölgelere uygulayabilirsiniz. Bu kürü cildinize uyguladığınız sivilcelerinizin kısa bir zamanda kuruduğunu göreceksiniz.

Elma Sirkesi ile Yüz Temizleme

Elma sirkesi kullanarak cilt temizleme çok eskiden beri uygulanan bir yöntemdir. Elma sirkesi ile yüz temizlemek için yapmanız gereken elma sirkesi ile su karıştırmaktır ve tonik kullanmaktır. Elma sirkesini kullanırken organik olmasına dikkat etmelisiniz organik elma sirkesi her cilt tipi için uygundur. Elma sirkesi kuru ciltlere nem sağlar. Yağlı ciltlerin de yağ dengesini sağlamaktadır. Elma sirkesi ve su toniği ile makyajınızı da temizleyebilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Kırışıklıklara Veda Edin

Yaş ilerlemesi ya da cildin hassas olması güneşe bakarken gözlerimizi kısmamız sebebi ile özellikle beyaz tenli olanlarda erken yaşlarda da kırışıklık meydana gelebilir. Elmas sirkesi kırışıklık için çok etkilidir. Yapmanız gereken elma sirkesini pamuğa batırıp kırışıklık olan bölgelerinize uygulayınız. Bu uygulamayı düzenli olarak yaparsanız kırışıklarınızdan eser kalmayacaktır. Bir başka yöntem de elma sirkesi ve soğan suyunu karıştırıp karışımı cildinize uygulamaktır. Cildinizde yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü yıkabilirsiniz. Kırışıklıklarınızı yok etmek için elma sirkesi ve 2 çorba kaşığı portakal suyunu karıştırmalısınız. Ve elde ettiğiniz karışımı cildinize sürünüz. Karışımı direk kırışıklıkların olduğu bölgelere sürünüz. Bu işlemi bir ay boyunca düzenli olarak uygularsanız kırışıklardan eser kalmayacaktır.

Güneş Yanıklarında Elma Sirkesi

Güneş yanıklarında elma sirkesi çok etkilidir. Yapmanız gereken elma sirkesi ve soğuk suyu bir kapta karıştırmak ve havluyu karışıma batırıp cildinize uygulamaktır. Havlu yanık olan bölgede en çok 5 dakika bekletilmelidir. Ve süre sonunda güneş yanığının acısından eser kalmayacaktır.

Elma Sirkesi ile Selülit Tedavisi

Elma sirkesi cilt için çok faydalı olduğu için selülit sorununun çözümünde de gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Yapmanız gereken 3 çorba kaşığı elma sirkesi ile 1 çorba kaşığı masaj yağını karıştırmaktır. Elde ettiğiniz karışımı selülit sorunu olan bölgenize uygulayınız. Bir süre masaj yapın ve sonrasında sıcak su ile selülit olan yere masaj yapmalısınız. Bu uygulamayı bir ay boyunca her gün tekrarlarsanız sonuçtan gayet memnun kalacaksınız.

Tırnak Mantarı İçin Elma Sirkesi

Tırnak mantarı can sıkıcı bir cilt sorunudur. Tırnak mantarından kurtulmak için mantarın olduğu yere günde üç kere elma sirkesi sürerseniz etkisini görebilirsiniz. Tırnağınıza elma sirkesi sürdükten sonra elma sirkesinin kurumasını beklemelisiniz. Tırnaktaki sararmayı yok etmek için bir diğer yöntem de bir kabın içine eşit miktarlarda su ve elma sirkesi ilave etmektir. Ellerinizi bu suyun içinde yarım saat bekledikten sonra ellerinizin kurumasını beklemelisiniz. Bu uygulamayı günde 1 defa 1 ay boyunca uygulandığı takdirde tırnak mantarından kurtulabilirsiniz.

Elma Sirkesi ve Kepek Sorunu

Elma sirkesi ile kepek sorunundan kurtulabilirsiniz. Gerekli olan malzemeler 3 su bardağı suyun içine 1 su bardağı elma sirkesi eklemektir. Saçınızı yıkamadan önce bu suyu saç derinize masaj yaparak yedirmelisiniz. Sonrasında yarım saat geçince saçınızı ılık su ile durulamalısınız.

Siğillere Karşı Elma Sirkesi

Siğillere elma sirkesi ile veda edebilirsiniz. Yapmanız gereken bir pamuğun üzerine elma sirkesi damlatıp siğil olan bölgeye koymaktır. Daha uzun zaman durması için de bant ile pamuğu yapıştırabilirsiniz. Bu işlemi bir hafta boyunca her gün bu tekrarlamalısınız. Sonrasında siğilin kaybolduğunu göreceksiniz. Siğil geçtikten sonra tekrarlamaması için birkaç gün daha aynı işlemi uygulamalısınız.

Elma Sirkesi ile Yüz Beyazlatma

Elma sirkesinin ev yapımı ya da organik olanını cildiniz için uygularsanız cilt tonunuz açılacaktır. Yapmanız gereken 2 çorba kaşığı elma sirkesinin içine 1 çorba kaşığı su eklemektir.  Elde ettiğiniz karışımı temiz cildinize sürerek masaj yapmalısınız. 20 dakika beklemelisiniz. Ve süre sonunda yüzünüzü durulayabilirsiniz. Bu uygulamayı 1 ay boyunca tekrarlarsanız cilt tonunda açılma olacaktır.

Elma Sirkesi ile Ayak Bakımı

Elma sirkesi ayak kokusu ve ayak mantarına çok iyi gelmektedir. Yapmanız gereken bir leğene litre su ve 1 su bardağı elma sirkesi ilave etmektir. Ayaklarınızı her gün 10 dakika bu suyun içinde bekletmelisiniz. Her akşam düzenli olarak uygularsanız ayağınızdaki sorunlardan kurtulacaksınız.

Elma Sirkesinin Cilt Tipine Göre Kullanımı

Elma sirkesi asitli keskin bir üründür. Bu yüzden cilde direk uygulanmamalı su ile seyreltilmelidir. Ama elma sirkesini direk cildinize uygularsanız cildiniz zarar görebilir tahriş olabilir. Bu sebeple elma sirkesini kullanmadan önce cilt tipinize göre seyreltmelisiniz.

 • Hassas cilde sahipseniz elma sirkesi 1e 4 oranında kullanılmalıdır. Yani 4 su bardağı suya 1 su bardağı elma sirkesi eklenmelidir.
 • Cildiniz normal ya da kuru ciltler ise 1e 2 oranında elma sirkesi kullanılmalıdır. Yani 2 su bardağı suya 1 su bardağı elma sirkesi eklenmelidir.
 • Cildiniz çok yağlı ise yapmanız gereken 1e 1 oranında elma sirkesi kullanmaktır. Yani 1 bardak suya 1 bardak elma sirkesi eklenmelidir.

Elma sirkesini seyreltirken yapmanız gereken karışımı tarifte verildiği şekilde eşit oranlı olarak seyreltmelidir. Eğer cildiniz elma sirkesine alışırsa oranı zamanla arttırabilirsiniz. İlk defa elma sirkesini cildinize süreceksiniz küçük bir bölümde cildinize uygulayıp alerji yapıp yapmadığını anlayabilirsiniz.

Doğal Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi salatalarda turşularda falan kullanıldığı gibi cilt bakımı ve temizlik alanında da kullanılmaktadır. Bu yüzden dikkat etmemiz gereken elma sirkesinin doğal olmasıdır. Bu yüzden doğal elma sirkesi nasıl yapılır gibi tarifini sizlere vereceğiz. Cilt bakımında ya da temizlikte gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Evde doğal elma sirkesi elde etmek için gerekli olan malzemeler 2 tane kalın soyulmuş elma kabuğu, 750 ml içme suyu, 1 çay kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz ve 1 lt’lik cam kavanozdur. Yapmanız gereken elmanın kabuklarını kalın kalın soymak ve kalın olarak soyduğunuz elmanın kabuklarını kavanozun içine koymalısınız. Sonrasında içine tuz, şeker ve suyu elma kabuklarını üzerine ilave etmelisiniz.

Yapmanız gereken kavanozun kapağı kapatıp malzemelerin iyice karışması için güzelce karıştınız. Sonrasında bu kavanozu karanlık bir yerde en az 10 gün bekletmelisiniz. 10 günden daha fazla bekletebilirsiniz. Ne kadar çok bekletirseniz kokusu o kadar keskin olacaktır. Tercih ettiğiniz gün kadar bekletebilirsiniz. Organik ev yapımı elma sirkeniz hazırlandı bile. Elma sirkesini istediğiniz gibi cildiniz ya da öğünleriniz için kullanabilirsiniz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz için cildimiz için elma sirkesi kullanırken organik olmasına dikkat etmeliyiz. Marketten aldığınız elma sirkesini cildiniz için kullanırsanız cildiniz tahriş olabilir. Tarifini verdiğimiz şekilde evinizde organik elma sirkesi elde ederek güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Sirke İle Cilt Bakımı
İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx