SporSağlık

Adetliyken Ağır Kaldırmak Zararlı mı? Regl Döneminde Spor Yapılır mı?

Reklamlar

Adet, regl veya hayız, kadınların belli zaman periyodları içinde ürüme ve döllenme sistemlerinin yenilenmesi olarak adlandırılan bilimsel bir terimdir. Rahim iç yüzeyinde yenilenmesi için oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılması şeklindeki fizyolojik bir olaydır.

Adet döngüsü, kadınların ergenlikten başlayıp menopoz dönemine kadar süren, yaklaşık olarak her 28 günde bir tekrarlanıp üreme sisteminin yenilenmesi için olan bir olaydır. Bazı kadınlar ortalaması 28 gün olan regl dönemini en düşük 21 gün, en yüksek 35 gün arasında yaşayabilmektedir ve bu sürelerin arası normal olarak kabul edilir. Bu süre içerisinde yaklaşık olarak 40 ml kan kaybı oluşur. Regl zor ve sancılı bir süreçtir. Banyo, düzenli uyku ve doğru beslenme ile regl dönemi sancılarından ve diğer sorunlarından kurtulabilirsiniz. Adetliyken Ağır Kaldırmak Zararlı mı? Regl Döneminde Spor Yapılır? Sorusunu gelin hep birlikte inceleyelim.

Regl iken ağır spor yapılır mı?
Regl iken ağır spor yapılır mı?

Regl iken ağır spor yapılır mı?

Gerginlik, şişkinlik, ödem ve sancı regl döneminde birçok kadının yaşadığı başlıca sorunlardır. Bu sorunların üstesinden gelmek için her kadın kendine göre önlem almıştır. Bu önlemler genelde kulaktan kulağa yayılan bilgi kirliliği olduğu kadar, birde yıllardan beri uygulanan geleneksel yöntemlerde vardır.

Reklamlar

Adetliyken Ağır Kaldırmak Zararlı mı? Regl Döneminde Spor Yapılır? Regl döneminde yaşanan problemlerle ve sancılı süreç ile en iyi baş etme yollarından biri de düzenli olarak hayatımızda sporun yer almasıdır. Doktorunuza danıştıktan sonra, spor yapmanızda bir sakınca görmediyse siz de sporun rahatlatıcı ve ağrı kesici etkisinden faydalanabilirsiniz. Günümüzde tıbbın gelişmesi ile sporun rahim kasılmalarını rahatlattığı ve süreci daha kolay atlatabilmenize olanak sağladığı, araştırma sonuçlarında kendini göstermiştir. Tabii ki yapacağınız sporun süresi ve şiddeti oldukça önemlidir. Açık havada yapılacak hafif tempolu yürüyüş ve ardından alınacak ılık bir duşun; psikoloji, gerginlik, ağrılar için sıcak su torbası ve ağrı kesiciden daha faydalı geri dönüşleri olabilir. Üstelik vücudunuzda salgılanan sağlıklı hormonlar sayesinde iştah kontrolünü ele geçirebilir, gerginliğinizi minimuma indirebilirsiniz. Kısa bir not düşmek gerekirse; Bu süreç doğal bir süreç olduğundan dolayı kimyasal ilaçlara yönelmemenizi doktorlar tavsiye etmektedir. Mutlaka doktorunuza sürecinizi en ince detayına kadar anlatınız.

Sporu meslek olarak seçmiş kadınlarda süreç biraz daha farklı olmaktadır. Vücut yağ oranı normalin altına düşmüş, ağır sporlar yapan kadınlarda yumurtlama süreci anormalleşip, uzamakta ve adet döngüsü yıl içerisinde 5-7’e kadar düşebilmektedir. Yine aşırı zayıflık durumunda ve aşırı kilolu durumlarda da döngü bozulabilmektedir. Spor sayesinde vücut yağ-kas oranımızı yaşımıza göre belli aralıkta tutmakta oldukça önemlidir.

Ağır kaldırmak adeti etkiler mi?

Sporun faydalı sağlık etkileri olduğu Tabiki de bir gerçek olsa da aşırı yoğun geçen ağır egzersizlerin de sağlık açısından olumsuz durum ile sonuçlanacak tehlikeli durumları olabileceği biliniyor. Aşırı yoğun geçen spor antrenmanları, kadın üreme döngüsünü düzenleyen hormonların üretimini olumsuz yönde etkileyebilir ve bu da genellikle düzensiz adet dönemlerine neden olur. Adetliyken Ağır Kaldırmak Zararlı mı? Regl Döneminde Spor Yapılır? Sorusuna Ek bir bilgi olarak, regl döneminde yük taşımak veya ağır eşyaları kaldırmak gibi vücudu zorlayan ve yoran işler, kanamanızın şiddetini artırabilir ve döneme has kramplarınızı fazlalaştırabilir. Bu nedenle, adet döneminde ağır işler yapmaktan kaçınmanız ve halter ve vücut geliştirme antrenmanı benzeri zorlu antrenmanları yapmamanız önemlidir. Aslında, adetli olsun veya olmasın tüm kadınların vücut sınırlarını çok fazla zorlayan aşırı aktivite ve egzersizlerden her zaman kaçınmaları gerekir.

Spor âdet kanamasını azaltır mı?
Spor âdet kanamasını azaltır mı?

Spor âdet kanamasını azaltır mı?

Aslına bakacak olursak; normal sportif aktiviteler adet düzensizliği yapmaz, ama bazı spor dalları bu düzeni bozabilir veya düzensizliğe sevk edebilir. Mesela uzun mesafe koşusu yapan atletlerin %20’sine yakını yüksek potansiyelli spor yaptıklarından dolayı adetlerinin azaldığından, seyrekleştiğinden ve düzensiz oluşundan şikâyet ederler. Özellikle orta ve uzun mesafe koşucuları ve jimnastikçilerin diğer bireylere göre vücutlarında yağ kitlesinin daha az olması, kronik egzersizler, stres ve yüksek kilo kayıpları adet görmemeye ve uzun zaman gecikmesine sebep olabilir. Bu yüzdendir ki spor yapmak sadece adet dönemindeki belli başlı sorunları hafifletir. Adetliyken Ağır Kaldırmak Zararlı mı? Regl Döneminde Spor Yapılır? Sorusu kafamızda yer edinmişken bu doğrultuda, ağır spor yapmak vücudun dengesini bozduğundan dolayı gecikmelere sebebiyet verir. Bu noktada birçok doktor, adet döneminde spor yapılacaksa dahi hafif egzersizler şeklinde olmasını tavsiye ediyorlar. Ancak belirmek gerekir ise; spor yapmak sağlığa her zaman faydalıdır. Regl da doğal bir döngü olduğundan dolayı yapacağınız hafif sporlar sizin vücudunuzun denge merkezlerini uyaracağından dolayı faydalıdır. Her zaman şunu bilmekte fayda var. Her şeyin fazlası zararlıdır. O yüzden her şeyi ölçülü yapmakta fayda vardır.

Reklamlar

Regl iken ağırlık kaldırılır mı?

Nasıl kaldırılacağına bağlı olarak değişen bir soru. Spor olarak ağırlık kaldırmak mı yoksa günlük ev işi tarzı hafif ve tek seferlik ağırlık kaldırmak mı? Bu ikisi arasında büyük fark vardır. Bazı kadınların kâbusu haline gelen regl adet dönemi ile ilgili yanlış bilinen en önemli kısım asla yataktan çıkmama düşüncesidir. Aslında düzenli ve kararında yapılan egzersizler ile adet döneminin sıkıntılarından ve stresinden sizi kurtarabilir. Düzenli olarak günde 30 dakika aerobik egzersiz; krampların, şişmenin, ruh hali değişimlerinin ve diğer psikolojik belirtilerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. O yüzden küçük ev işi olarak yapacağınız veya kaldıracağınız ağırlık sizi etkilemez. Ancak spor olarak kaldıracağınız ağırlık sağlığınıza ters yönde etki edebilir. Ağırlık kaldırmadan spor yapmanızı sağlayacak birkaç küçük egzersiz çeşidini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Aerobik egzersiz
  • Yoga
  • Hafif tempolu yürüyüşler
  • Pilates
  • Bisiklet sürmek

Ne kadar çok kan akışınızı hızlandırır iseniz ve kan dolaşımı ne kadar fazla olur ise adet döneminizi o kadar rahat ve sancısız geçirirsiniz. Bazı kulaktan dolma bilgiler ile hareket edenler, regl döneminde spor yapıldığında daha fazla kilo verildiğini söylüyor. Bu bilgi yanlış bir bilgidir. Vücut östrojen seviyesi yükseldiği zaman motive olma ve psikoloji iyileşme söz konusu oluyor ki bu da spor yaparken zayıflama ve güzel görünme dürtüsünü alevlendiriyor. Ancak bu konuda dikkat etmenizde fayda var vücudunuzu kilo vermek adına, regl döneminde zorlamanız faydan çok zarar oluşturacaktır.

Regl döneminde squat yapılır mı?
Regl döneminde squat yapılır mı?

Regl döneminde squat yapılır mı?

Aslında bu regl döneminizin nasıl ilerlediğine bağlıdır. Bilindiği üzere squat bacak ve karın kaslarımızın aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu da regl döneminde vücudumuzu zorlayan bir spor hareketidir. Vücut dayanıklılığınız nasıl ise ve birkaç deneme yaparak tercih etmelisiniz.

Spor yapmak regl döneminize zarar vermez. Bu yüzden yapacağınız spor vücudunuzu zorlayan bir egzersiz olmamalı. Vücudun hantallaşmasını önlemek ve metabolizmayı biraz daha fazla işlevleştirmek için hafif spor aktiviteleri yapabilirsiniz. Çoğu kadın için squat tarzı spor aktiviteleri dönemin getirdiği sıkıntı ve stresten dolayı tercih edilmemektedir. Yine de bu konuda bir doktor tavsiyesi almanız, vücudunuzun sağlığı için hangi tarzda spor yapacağınızı öğrenmeniz için daha iyi olacaktır.

İlginizi çekebilir: İp Atlamak Kilo Verdirir mi

Begonya Kadın YouTube kanalımıza da abone olarak bize destek verebilir, ilgi çekici içeriklerimizi takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin/videos

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx