Cilt Bakımı

Alın Kırışıklığı İçin Ev Yapımı Maske Tarifleri

Alın kırışıklığı, kadın erkek ayrımı gözetmeden her insanın yüzünde var olan doğal çizgilerdir. Bazen alın çizgileri aşırı artar ve güzellik kavramının önüne geçer. Alın bölgesinde bir sürü çizgi olmasını kimse istemez, değil mi? Alın kırışıklığı ve kaş arasındaki çizginin geçmesi için neler yapman gerektiğini anlatıyoruz.

Reklamlar

Alın kırışıklığı pek çok kadın ve erkeğin korkulu rüyasıdır. Kadınların ve erkeklerin ciltleriyle ilgili en yaygın şikayetlerinden biri alın kırışıklıklarıdır. Plastik cerrahi ve dermatoloji dünyasında, alnınızda pürüzsüz ve sıkı bir cilt elde etmenize yardımcı olacak çeşitli tedaviler vardır. Bunun dışında alın kırışıklığı için cerrahi yöntemleri kullanmak istemeyen kişiler bitkisel yöntemlerle ve doğal maskelerle giderebilirler.

Alın Kırışıklığı
Alın Kırışıklığı

Alın Kırışıklığının Nedenleri Nelerdir?

Yüzünüzdeki çeşitli kasların kullanımından yaşla birlikte gelen cilt elastikiyetinin kaybına kadar alın kırışıklıklarına neden olabilecek birçok faktör vardır. Alın kırışıklıklarının ana nedeni, kaşları yükselten ve bu nedenle alında kırışıklıklara neden olan frontalis kasının aktivitesidir. Göz çevresindeki bir kas olan orbicularis oculi’nin de kapandığında alın kırışıklıklarına neden olabileceğini ekliyor. 

Spesifik olarak, orbicularis oculi, kaz ayakları, alın çizgileri ve kaş çizgileri dahil olmak üzere radyal kırışıklıklara neden olabilir. Yüzünüzdeki diğer iki kas, procerus kası ve oluklu çizgilerin oluştuğu kas da alnınızda çatık çizgilere neden olabilir.

Reklamlar

Olgun cilde sahip birçok kadın ve erkeğin de onaylayacağı gibi yaş da bir faktördür. Zamanla aşırı hareket, yerçekimi ve cilt gevşekliği ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Alın kırışıklıkları, kaşlarınızı kaldırırken oluşan alnınızda yatay çizgilerdir. Korku, şaşkınlık ve mutluluk gibi duyguları ve insani duyguları aktarmak için kullanılırlar.

Alın kırışıklıklarına frontalis kasının alın bölgesindeki hareketinden kaynaklanır. Kaşlarımızı kaldırdığımızda bu kas kasılır. Frontalis kasının yükselmesi alnın derisini yukarı çeker ve alnımızda çizgiler şeklinde görünen alın kırışıklıklarına neden olur.

Bazı insanlar doğal olarak daha etkileyici olma eğilimindedir ve gün boyunca birçok kez kaşlarını kaldırır, gençken kaşlarımızı kaldırmayı bıraktığımızda cildimiz tekrar pürüzsüz hale gelir ancak yaşlandıkça cilt daha kalıcı bir çizgi oluşturma eğilimindedir. 

Alın kırışıklığının dışsal nedenleri arasında sağlıksız beslenme alışkanlıkları, uyku düzensizliği, cilt bakımının ihmal edilmesi, güneşe aşırı maruz kalma, alkol tüketimi ve sigara tüketimi vardır.

Reklamlar
Alın Kırışıklığı İçin Ev Yapımı Maske Tarifleri 2024 Alın Kırışıklığı
Alın Kırışıklığı

Alın Kırışıklığını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Yaşlanma doğal bir süreçtir ancak çizgiler ve kırışıklıkların ne kadar erken oluşacağını etkileyebilecek belirli yaşam tarzı faktörleri vardır. Bu faktörlerin farkında olarak ve belirli yaşam tarzı değişiklikleri yaparak, bu kırışıklıkların gelişimini ve ciddiyetini etkilemek mümkün olabilir.

Alın kasının aşırı kullanımını azaltmak

İnsan ifadeleri aileden, arkadaşlardan ve hayatımızda karşılaştığımız insanlardan öğrenilir, bir şeye ilgi göstermek için veya şaşırdığımızda kaşlarımızı kaldırabiliriz. Yüz ifadeleri iletişimin önemli bir parçasıdır ancak çok etkileyici olma eğiliminde olan insanlar, çizgilerin diğerlerinden daha erken görünmeye başladığını görebilir.

Otuzlu yaşlarımızın başlarında, kaşlarımızı açmasak veya kaldırmasak bile, çizgilerin alnımızda mevcut olduğunu fark edebiliriz. Bunun nedeni, cildin zamanla herhangi bir malzeme gibi, tek yönde katlanmışsa tekrar tekrar oluşmasıdır. Bu durum kalıcı bir iz bırakacaktır, cildin sürekli kırışması daha derin bir çizgi oluşturma eğilimindedir. Alnın hareketini azaltarak erken oluşan alında kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olabiliriz.

Kaşlarınızı kaldırdığınız zamanın bilinçli olarak farkına varmaya çalışın. Doğal olarak ifade gücüne sahip olduğunuzu ve konuşma sırasında sık sık kaşlarınızı kaldırma eğiliminde olduğunuzu fark ederseniz, bunu yaptığınız zamanların bilinçli olarak farkına varmaya ve alışkanlığı bırakmaya çalışın.

Antioksidan bakımından zengin bir beslenme düzenine sahip olmak

Antioksidanlar meyvelerde, sebzelerde ve A, C ve E vitaminleri gibi vitaminlerde bulunur. Antioksidanlar, cildimizdeki serbest radikaller olarak adlandırılan ve cildin kendini onarma şeklini zararlı şekilde etkileyebilecek bileşiklerden kurtularak cilt sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Cilt kendini etkili bir şekilde onarmaz ve yeni cilt hücreleri oluşturmazsa, cildimize genç, esnek ve pürüzsüz bir his veren kolajen ve elastin gibi temel proteinleri kaybedebilir.

Cilt sağlığı için bol su tüketmek

Sağlıklı ve canlı bir cilt için yeterli su alımı önemlidir. Organın düzgün çalışması için su şarttır ve cilt vücudumuzun en büyük organı olduğundan, nemi üst cilt katmanlarında tutmak ve genç cildi korumak için inanılmaz derecede önemlidir.

Dehidrasyon, cildin kurumasına neden olarak kırışıklık ve diğer lekelerin oluşma olasılığını artırır. Cilt sağlığını korumak için bol su içmek ve vücudunuzu iyi nemli tutmak önemlidir. Kahve ve popüler enerji içecekleri gibi kafeinli içecekler, susuz kalmanıza neden olabilecek güçlü diüretiklerdir. Çok fazla kahve içiyorsanız, cildinizi nemli tutmak için su kullanarak ve ciltteki nemi korumak için iyi bir nemlendirici kullanarak dengelemeniz gerekir.

Aşırı güneşe maruz kalma cilde zarar verir ve cildi erken yaşlandırır

Doğrudan güneşe maruz kalmamaya dikkat etmek, kırışıklıkların oluşma oranını azaltacak ve ayrıca aşırı pigmentasyon yamaları gibi diğer cilt koşullarını önleyecek ve cilt kanseri geliştirme riskinizi azaltacaktır. Güçlü güneş UVA ve UVB radyasyonuna maruz kalmak altın rengi bir bronzluğa neden olabilir ancak aynı zamanda cildinizde ciddi hasarlara neden olabilir ve bu da yüzdeki çizgilerin ve kırışıklıkların erken oluşmasına neden olur.

Güneşin zararlı yaşlanma etkilerini azaltmanın en iyi yollarından biri, parlak güneş ışığına uzun süre maruz kalmaktan kaçınmanın yanı sıra, güneş koruyucuları gibi topikal anti-UV ürünler kullanmaktır. Zararlı ultraviyole radyasyon bulutların arasından geçebilir ve bu nedenle, özellikle kolayca yanma eğilimindeyseniz ve cildin doğal koruyucu cilt pigmenti olan melanin içermeyen açık bir cilde sahipseniz, günlük olarak güneş kremi kullanmak iyidir.

Alkol tüketim miktarını azaltmak

Alkol aşırı derecede güçlü bir idrar söktürücü olduğundan, sık sık önerilen kurallara göre fazla miktarda alkol içmek cilt için kötü olabilir. Çünkü alkol, kuru cilde ve sağlığınızın bozulmasına neden olacak şekilde yorgun ve susuz kalmanıza neden olur.

Alkol, vücutta strese tepki olarak salınan kortizol seviyelerini artırır. Yüksek kortizol seviyeleri ve dehidrasyon, cildin kendini yenileme ve onarma yeteneğini etkileyerek cilt sağlığı için en önemli proteinlerden biri olan ciltteki kolajen seviyelerini azaltabilir. Alkolün belirli sınırlar dahilinde tutulması, cilt sağlığının iyileştirilmesine ve alın kırışıklıkları dahil erken çizgilerin ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Sigara içmek kolajene zarar verir ve sağlıklı cildi tahriş eder

Sigara içmenin cilt dahil genel sağlığa pek çok zararlı etkisi vardır. Nikotin, kan damarlarının daralmasına ve dolayısıyla cilde kan akışını azaltmasına neden olur. Azalan kan akışı, cildin stres altında olduğu ve cildin DNA’sını değiştirebilen ve kolajen ve elastinin yenilenmesini yavaşlatabilen daha zararlı serbest radikallerin üretildiği anlamına gelir. Sigara içenler, sigara içmeyenlere göre daha hızlı yaşlanma eğilimindedir ve ciltleri kuru görünebilir ve doğal elastikiyeti kaybolur.

Alın Kırışıklığı
Alın Kırışıklığı

Alın Kırışıklığı Tedavi Yöntemleri

Kozmetik ürünlerin ve cilt tedavilerinin doğru kombinasyonu, cildin görünümünü ve dokusunu iyileştirebilir, cilt sağlığındaki bozulmayı geciktirmeye yardımcı olabilir ve bir süre sonra alın kırışıklıklarının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Antioksidan cilt kremleri

Taze meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyete sahip olarak faydalı antioksidanlar yemenin yanı sıra, cildi doğrudan cildimize uygulayarak antioksidanlar sağlayabiliriz, bu da cildimize topikal olarak ihtiyaç duyduğu korumayı doğrudan gerektiği yerde sağlamaya yardımcı olabilir. Vitamin C ve E gibi topikal antioksidanlar, cilt bakım markalarında mevcuttur ve doğrudan cilde nüfuz edebilir ve cilt sağlığına fayda sağladığı görülmüştür.

Peeling tedavileri

Deri sürekli olarak bir yenilenme döngüsü içindedir, burada yeni deri hücreleri daha aşağıda üretilir ve üst tabakada daha eski deri hücreleri bulunur. Bu daha eski cilt hücreleri bazen düzensiz bir şekilde dizilebilir. Bazı durumlarda, özellikle kuru cilde sahip olanlarda, ölü hücreler sayıca fazlalaşarak cilde pürüzlü, kuru ve mat bir görünüm bırakabilir.

Eksfoliye edici ürünler, kremler ve peelingler cildin üst tabakasını kaldırarak yeni cilt hücrelerinin alt tabakasını ortaya çıkararak cilde pürüzsüz, taze ve daha genç bir görünüm kazandırır. Mikrodermabrazyon, ölü cilt hücrelerini otomatik olarak çıkarmak için bir makine ucu kullanır ve cildin dokusunu iyileştirmek için peeling prensibini kullanır.

Cildi iyileştirmek için cildin iyileştirme mekanizmasını kullanmak

Kimyasal peelingler ve lazer tedavileri, ölü deri hücrelerinin üst katmanlarının soyulmasını teşvik ederek ve cildin doğal iyileşme mekanizmasına dokunarak cildin kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Kimyasal peelingler ve lazer tedavileri cildin üst tabakasına hafif bir zarar verebilir, bu bir iyileşme sürecini işaret eder ve zamanla cilt daha parlak, daha iyi nemlendirilmiş, daha pürüzsüz ve görünüşte daha genç olan yeni cilt hücreleri üretir.

Alın çizgilerini botoks enjeksiyonları ile tedavi etmek

Sağlıklı diyetler ve güzellik ürünleri, cilt sağlığını ve cildin görünümünü ve dokusunu iyileştirmek için ne kadar etkili olursa olsun, çizgiler bir kez ortaya çıktığında onları tedavi etmede o kadar etkili olmayabilir. Alın çizgilerini azaltabilen popüler bir tedavi botoks işlemidir. Botoks, cilt yaşlanmasını destekleyen yaşam tarzı faktörleri ele alındıktan ve cildi korumak ve beslemek için iyi bir cilt bakımı ve güzellik rejimine bağlı kaldıktan sonra düşünülebilir.

Botoks, alın bölgesindeki frontalis kasına enjekte edilen bir kas gevşetici maddedir. Bu, üç aylık bir süre boyunca kasın gevşemesine neden olarak kaşın yukarı doğru hareketini azaltır ve cildin kırışmasını durdurur. Botoks ayrıca aşırı yüz ifadeleri alışkanlığını kırmaya yardımcı olabilir, düşük kaşları düzeltebilir ve ayrıca ifade çizgilerinin tedavi edilmeden yapacaklarından daha derin gelişmesini önlemeye de çalışabilir.

Alın botoksu tedavisi genellikle alnın tamamı (alt ve üst) başarıyla tedavi edildiğinde daha düzgün bir sonuç verme eğiliminde olduğundan ve genellikle sadece alnı tedavi eden kaşların ağırlaşmasını önlediğinden, kaşlarını çatarak botoks tedavisi ile birlikte yapılır.

Alın Kırışıklığı İçin Masaj Yöntemleri

İşe veya okula konsantre olduğumuzda sık sık kendimizi kaşlarını çatarken buluruz. Çizgisiz alın bölgesi ve alın kırışıklıkları için masaj yapalım!

Yatay alın çizgileri için, her iki elinizi de alnına yerleştirin. Dört parmağınızı kullanarak alnı merkezden kaşların ucuna doğru açın. Bu işlemi on kez tekrarlayın.

Kaş arasındaki çizgiler için, gözleri yavaşça kapatmaya çalışırken, kaşları yavaşça kaldırmak için parmaklarınızı kullanın. Bu işlemi sekiz kez tekrarlayın. Kan dolaşımını yumuşatmak ve canlandırmak için alın bölgesine masaj yaparak bitirin.

Alın Kırışıklığı İçin Egzersiz Yöntemleri

Yüz egzersizi, derin alın çizgilerini ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Bu, alındaki botoksun yerini alır. Bu poz, alın kaslarınızı kontrol etmenize yardımcı olur. Onları kontrol edebildiğinizde, konuşurken bu kasların kırışmasını önleyebilirsiniz. Bu egzersiz, günlük yaşamda onları hareket ettirmemeyi öğrenebilmeniz için kasların farkında olmanızı sağlayacaktır.

Ellerinizi “C” şeklinde kıvırın. İşaret parmaklarınızı her bir kaşın üzerine, üst göz kemikleri boyunca yerleştirin. Her baş parmağınızı burnunuzun her iki tarafına, burun deliğinin hemen üzerine yerleştirin. Her elin parmaklarını aşağıya ve sonra yana doğru bastırın. Göğsünüzü yukarı doğru çekin ve açık hale getirin. Kürek kemiklerinizi aşağı çekin.

İleriye bakın. Gözlerinizi olabildiğince geniş bir şekilde beş saniye boyunca açık tutun, işaret parmaklarınızı kaşlarınıza bastırırken ne kaşlarınızın ne de alnınızın hareket etmemesini sağlayın. Gözleri beş kez şaşı yapın. Gözlerinizi kapatın ve rahatlayın. Bu hareketleri iki defa daha tekrarla.

Alın Kırışıklığı
Alın Kırışıklığı

Alın Kırışıklığı İçin Bitkisel Çözümler

Y kuşağı olarak sürekli stres ve yorgunluğa maruz kalıyoruz. Bu, büyükanne ve büyükbabalarımızın ve hatta ebeveynlerimizin karşılaştıklarından çok daha önce birçok sağlık sorununa yol açar. Alnınızdaki ince çizgiler ve kırışıklıklar, stresli, hareketli ve düzensiz yaşam tarzımızın en önemli belirtilerinden biridir. Yaşlanmanın ilk belirtilerini fark etmek çok hoş bir deneyim değildir ve bununla mücadele etmek için her şeyi yapmak isteyebilirsiniz.

Seni duyuyoruz ve seni kurtarmak için buradayız! Basit ev yapımı ilaçlarla bu sorunla kolayca mücadele edebileceğinizi öğrenince çok rahatlayacaksınız. Ne olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin…

Hindistan cevizi yağı

Bu harika yağın yapamayacağı bir şey var mı? Hindistan cevizi yağının nemlendirici özelliği cildin taze ve sağlıklı hale gelmesine yardımcı olur. Serbest radikallerle savaşan ve cildi erken yaşlanmaya karşı koruyan zengin bir antioksidan kaynağıdır. Hindistan cevizi yağı bunları etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve zamanla alın çizgilerini yok eder. Sonuçları görmek için bu yağı alnınıza her gün birkaç dakika masaj yaparak uygulayın.

Hint yağı

Bu hint yağının inanılmaz cildi seven özellikleri var. Hint yağında bol miktarda bulunan risinoleik asit, cildi sıkılaştıran cilt bakımı ve besleyici bir maddedir. Hint yağı ayrıca alnınızdaki cildi sağlıklı ve çatık çatık çizgilerden arındıran antioksidanlar içerir. Alnınıza hafifçe vurarak alnınıza iki damla hint yağı damlatın ve gece boyunca bırakın.

Turunçgiller

Portakal gibi turunçgiller, cilt sağlığının iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayan C ve E vitaminleriyle doludur. Bu meyveler cildin pürüzsüz ve yumuşak olmasında büyük rol oynar. Narenciye meyvelerinde bulunan flavonoidler kılcal damarları güçlendirir ve ciltteki kolajen ve elastini koruyarak ona genç bir görünüm kazandırır.

Bir pamuğu limon suyuna batırın ve bunu alnınıza uygulayın. Cildiniz hassas ise limon suyunu eşit miktarda su ile seyreltin. Suyu havayla kurumaya bırakın. Ardından suyla durulayın.

Ilık Yağ Masajı

Seçtiğiniz herhangi bir doğal yağı kullanarak, parmak uçlarınızla alnınızdaki kırışıklıkları nazikçe masaj yapın. Bu, yüz kaslarınızı gevşetecek ve yüz dokularınıza kan akışını artıracaktır. Birkaç damla ılık zeytinyağı veya organik hindistan cevizi yağı bu amaç için harikadır. Bu ikisini eşit miktarda karıştırmak size daha da iyi sonuçlar verecektir. Ayrıca tatlı badem yağı, jojoba yağı veya hint yağı da tercih edebilirsiniz. Hepsi cildi nemlendirebilir, yumuşatabilir ve gençleştirebilir böylece kırışıklıkları uzak tutar. Uyumadan önce her gece uygulayın ve yağın cilt tarafından tamamen emilmesini sağlamak için yukarı doğru on dakika boyunca masaj yapın.

Narenciye Tedavisi

1 tatlı kaşığı taze limon veya portakal suyunu 1 tatlı kaşığı su ile seyreltin ve bir pamuk yardımıyla alın kırışıklıklarınıza uygulayın. Kuruduktan sonra ılık suyla durulayın. Ayrıca biraz gül suyunu turunçgillerin posası veya öğütülmüş kabuğuyla birleştirebilir ve kırışıklıkları gideren bir maske olarak kullanabilirsiniz.

Manuka balı

Temiz bir bezi ılık suya batırın, içindeki fazla suyu sıkın ve buruşuk alnınıza yayın. Birkaç dakika sonra çıkarın ve ince bir tabaka halinde 2 yemek kaşığı manuka balı uygulayın. 20-30 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Bunu her gün bir kez yapmak alnınızın pürüzsüz, sağlıklı ve genç görünmesini sağlar.

Jojoba yağı

Jojoba yağı olarak adlandırılsa da aslında bu madde sıvı bir balmumudur. Jojoba yağının yapısı ciltteki doğal yağlarla eşleşir böylece daha derin katmanlara dalar. Bu nedenle jojoba yağı, en iyi kırışıklık karşıtı ev ilaçlarından biridir. Kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini durdurmanıza yardımcı olur. Son olarak, jojoba yağından elde edilen yüksek E Vitamini, serbest radikallere karşı çalışır ve zarar vermelerini önler. Parmak uçlarınıza iki ya da üç damla jojoba yağı alın. Dört dakika boyunca alnınıza masaj yapın. Yirmi dakika gevşetin ve ardından yağı ılık suyla temizleyin.

Aloe vera jeli

Cilt bakımı dünyası,  aloe veradan yapılan ürünlerle doludur. Ölümsüzlük bitkisi olarak da bilinen bu bitkinin yapışkan özü, her türlü cilt sıkıntısında size yardımcı olabilir. Aloe vera jeli, cilde zarar veren serbest radikalleri yavaşlatan güçlü antioksidanlar içerir. Bir bakıma, aloe vera yaşlanmayı geciktiren en iyi ev ilaçlarından biridir. Zarardan koruyarak hücre büyümesini teşvik ettiği için içten dışa hasarı onarır.

İki yemek kaşığı aloe vera jeli ve bir yumurta beyazını karıştırın, bu karışımı alnınıza sürün ve nazikçe masaj yapın. Bu maskeyi alın bölgesinde on beş dakika bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın.

Ananas

Ananas, etkili bir yaşlanma karşıtı bir meyvedir. Bu tropikal meyve, serbest radikallerin neden olduğu hasarını giderecek antioksidanlarla doludur. Boynunuzun ve alnınızın ildi daha incedir ve bu nedenle bu bölgedeki kırışıklıklar çok daha derindir. Bu nedenle, süper antioksidan yüklü ananas bir ilaç gibi çalışır. Ananastaki antioksidanlar iyileşme sürecini iyileştirirken, C Vitamini kolajen üretimini artırır ve cildin elastikiyetini artırır.

Ananas parçalarını ezin ve suyunu çıkarın, boynunuza ve alnınıza yukarı doğru masaj yapmak için suyunu kullanın. Beş dakika sonra bu bölgeleri bol suyla yıkayın.

Avokado

Günlük cilt rutininizde avokado, evet lütfen! Avokado, Omega-3 yağ asitleri ve A, D ve E vitaminleri ile yüklüdür. Macun olarak uygulandığında, cildin dış tabakası onu beslemek ve nemlendirmek için besinleri kolayca emer. Antioksidanlar, iyileşme mekanizmasını güçlendirir ve yaşlanmanın neden olduğu hasarı tersine çevirir.

Avokadoyu pürüzsüz bir macun haline getirin, kırışıklıklarınızın olduğu bölgelere sürün ve on ila on beş dakika bekletin ardından bu bölgeleri soğuk suyla yıkayın.

Alın Kırışıklığı İçin Ev Yapımı Maskeler

Alın kırışıklığı için pek çok farklı ev yapımı maske tarifi vardır. Alın kırışıklığını gidermek için bu tarifleri denemelisiniz.

Muz Maskesi

Yiyin, için ya da maskeleyin, meyve dünyasının bu süper adamı size her zaman harika sonuçlar verecektir. Bunun nedeni, muzun A vitamini, B6 vitamini ve C vitamini açısından zengin olmasıdır. Göz çevresine maske olarak uygulandığında muz yaşlanma belirtileriyle savaşır ve serbest radikallerin neden olduğu hasarı giderir.

Bir muzu ezin ve bir kasede pürüzsüz bir macun yapın, ellerinizle veya pamuklu çubuklarla göz çevresine ve alın bölgesine eşit olarak uygulayın. Muz püresini on ila yirmi dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın.

Argan Yağı

Argan yağı, yüksek antioksidan içeriğinden dolayı göz kırışıklıkları için en iyi ev ilaçlarından biridir. Göz çevresindeki hassas cilt hücrelerini nemlendiren ve elastikiyetini korumaya yardımcı olan E vitamini ve yağ asitleri ile yüklüdür. Göz çevresindeki kırışıklıklar, şişlikler ve koyu halkalar gibi birçok yaşlanma belirtisini tedavi etmek için argan yağını kullanabilirsiniz.

Parmak uçlarınıza beş ila altı damla argan yağı alın. Gözünüzün etrafına ve alın bölgesine dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Ardından alın ve göz çevresi bölgesini ılık suyla durulayın.

Yoğurt Yüz Maskesi 

Bu yüz maskesi inanılmaz faydalar sağlar. Yoğurt, ölü cildi çözen ve cildi aydınlatan laktik asit içerir. E Vitamini cilt onarımını hızlandırır ve lekeleri temizler. Misket limonu cildi sıkılaştıran bir antioksidan görevi görür ve bal yüzünüzü nemlendirir.

Bir misket limonun suyunu sıkın ve üzerine iki tatlı kaşığı yoğurt ekleyin, karışıma iki kapsül E vitamini ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve kurumaya bırakın. On beş dakika sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Lor ve Zerdeçal Yüz Maskesi

Zerdeçalın iyileştirici ve antiseptik özellikleri, onu herhangi bir yüz maskesine değerli bir katkı yapar. Zerdeçal yüze uygulandığında mikroplara karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. Ayrıca serbest radikal hasarını durduran ve yeni hücre oluşumunu uyaran güçlü bir antioksidan görevi gören curcumin içerir. Bu mucizevi bileşen, lor peynirinden elde edilen laktik asit zenginliğiyle birleştiğinde, sonuç parlak bir cilttir. İşte bu yaşlanma karşıtı ev ilaçlarının tarifi.

Bir tatlı kaşığı zerdeçalı, iki tatlı kaşığı lor peyniri ile karıştırın ve bu maskeyi yüzünüze uygulayın. On beş dakika sonra yıkayın.

Limon Suyu ve Şeker Kremi

Limon tüm yaşlılık lekelerini, kırışıklıkları ve koyu lekeleri giderirken, şeker ölü deri hücrelerini temizler. Limon ve şekerli scrub, elleriniz için yaşlanan cilt için etkili bir ev ilacı oluşturur ve bu da yaşlanmanın tüm görünür belirtilerini ortadan kaldırır.

Bir kaseye taze limon suyu alın, içine bir tatlı kaşığı şeker ekleyin, karışımla ellerinize hafifçe masaj yapın ve beş dakika bekletin. Soğuk suyla yıkayın.

Pirinç Ezmesi

Pirinç, Japonya’nın Samurais topraklarının en iyi korunan güzellik sırrıdır. Japonya’da nesillerdir kırışıklık karşıtı bir ev ilacı olarak kullanılan cilt elastikiyetini arttırır ve cildi sıkılaştırır. Pirinç ununun alın bölgesine düzenli olarak uygulanması cildin nemli ve ışıltılı kalmasını sağlar.

Pirinç ununu, gül suyu ve süt ile karıştırın, bu maskeyi alın bölgesine sürün ve kurumaya bırakın ardından ılık suyla yıkayın.

Youtube kanalına abone olun, birbirinden güzel videoları kaçırmayın https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx