Cilt Bakımı

Altın İğne Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Cildin eski sağlığına kavuşması için uygulanan altın iğne tedavisi nedir, nasıl yapılır sorularının cevaplarını sizler için ele alacağız. Altın iğne yöntemi deri altında bulunan yağların ve fazla dokuların ortadan kaldırılması işlemidir. Bu işlem sırasında hastaya cerrahi bir işlem yapılmaz. Cerrahi işlem olmadan hasta estetik olarak daha sıkı bir cilde kavuşabilir.

Altın İğne Tedavisi Nedir? Altın İğne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt üzerinde olumsuz etkilere sebep olan yaşlanma, güneş ışınları, mevsimsel değişiklikler, hava kirliliği ve çalışma koşulları gibi faktörlerdir. Bu nedenlerden dolayı cildimizin özel bakıma ihtiyacı vardır. Özellikle yirmili yaşlardan sonra cildin bakım ve desteğe daha çok ihtiyacı olur.

Yaş ilerledikçe ciltte kırışıklık ve leke oluşma ihtimali de artar. Cildin sağlığının koruması, daha genç görünmesi için son yıllarda gelişen medikal teknoloji ile birlikte yenilikçi uygulamalar yapılmaktadır. Bu işlemlerin büyük bir kısmı lazer ışınları ile ya da radyo dalgaları ile uygulanır. FRF uygulamasının basit ismi altın iğne uygulamasıdır. Bu yöntem son yıllarda cilt üzerinde güvenle uygulanan yenilikçi tekniklerden bir tanesidir. Bu uygulama sırasında cilt yüzeyine etki edilmeden direkt olarak cilt altı hedeflenir.

Reklamlar

Uygulamanın amacı cildin daha canlı, parlak, gergin bir görünüme kavuşturulmasıdır. Basit bir yöntemdir ve bunun yanında herhangi bir kesi veya yara olmadan ameliyatsız bir şekilde uygulanır. Kolay bir şekilde yüz gençleştirme imkanı tanır. Altın iğne uygulaması ile birlikte ağrısız, acısız bir şekilde çok daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak mümkündür.

Altın İğne Tedavisi
Altın İğne Tedavisi

Altın İğne Tedavisi Nedir?

Altın iğne tedavisi, fraksiyonel radyo frekans uygulaması olarak da bilinmektedir. Cilt gençleştirme ve güzelleştirme uygulamasıdır. Bu işlem yaşlanma ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak ciltte meydana gelen lekelenmeler ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya, cildi daha canlı, parlak ve genç göstermeye yardımcı olur. Seanslar şeklinde uygulanır. Seansları süresi ve sıklığı yapılan işleme ve cildinizin durumuna göre değişiklik gösterir. İstediğiniz cilt görünümüne kavuşmak için gerekli seans sayısını cildinizde oluşan deformasyonlar belirlemektedir.

Ciltte kırışıklık için ve cildin canlanması için direk yüz bölgesi aklımıza gelse de altın iğne yöntemini vücudun farklı bölgelerine de güvenle uygulanır. Bu işlem cerrahi bir işlem olmadığı için hastalar kısa bir vakit ayırarak bu işlemi yaptırabilir. Bu tedavi ile yara izi kalmaz, herhangi bir şişlik ve kızarıklık olmaz. Çünkü işlem sırasında kullanılan cihaz cildin yüzeyini etkilemeden alt katmanlara yüksek frekansta enerji gönderir.

Cildin alt tabakalarına kontrollü olarak hasar verilir ve böylece vücuttaki iyileşme süreçleri ile doğal kolajeni uyarır. Lekeler, kırışıklıklar ve yara izleri hızlı bir şekilde iyileşir. Aynı zamanda cildin kendini yenilemesini de destekler. Bu işleme altın iğne tedavisi denmesinin nedeni enerjinin dağılmasını önleyerek cilt yüzeyinin zarar görmesini engellemek, aynı zamanda enerji kaybını azaltmak için altın iğne kullanılmasıdır.

Reklamlar
Altın İğne Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Altın İğne Uygulaması Hangi Durumlarda Yapılır?

Altın iğne tedavisi ile birçok cilt sorununa çözüm bulabilirsiniz, cildi yenileyen bir işlemdir. Cildi yenilediği için kullanım alanı da çok geniştir. Altın iğne uygulamasının kullanıldığı durumlardan bazı şunlardır;

 • Lekeleri yok ettiği için yanık ve yara izlerinin tedavisi için kullanılır.
 • Kilo alıp verme sonucunda ya da hamileliğe bağlı olarak meydana gelen çatlakların giderilmesi için kullanılır.
 • Yaşlanma belirtisi olarak kırışıklıkların giderilmesi için kullanılır.
 • İnce kırışıklıkların yok edilmesi için kullanılır.
 • Boyun, gıdı ve dekolte bölgelerinin görünümünün kusursuzlaşması için kullanılır.
 • Akneleri ve bıraktığı izlerin tedavisi için kullanılır.
 • Göz çevresi morluklarının giderilmesi için iyi bir alternatiftir.
 • Gözeneklerin sıkılaştırılması için kullanılır.
 • Vücutta meydana gelen form kaybı ve sarkıklıkların söz konusu olduğu bölgelerin düzeltilmesi için kullanılır.
 • Ciltteki lekelerinin giderilmesi için de altın iğne tedavisi uygulanabilir.
Altın İğne Tedavisi Nasıl Yapılır?
Altın İğne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Altın İğne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt sağlığı ve estetiği için uygulanan diğer yöntemlere göre altın iğne uygulaması çok daha kolay ve ağrısız bir yöntemdir. Çok uzun sürmeden ve cerrahi girişimlere gerek kalmadan iyi gelmektedir. Bu da altın iğne yönteminin tercih edilme sebebidir. Altın iğne uygulaması seanslar şeklinde uygulanır. Seansın süresi çalışılan bölgeye göre değişkenlik gösterse de genellikle 30-45 dakika aralığındadır. İşlem bittikten sonra hastalar hemen taburcu edilir.

Bu işlemin kaç seans süreceği ve her bir seansın ne kadar vakit alacağı, hangi aralıkla tekrarlanacağı gibi konulara uygulama yapılacak olan bölge detaylı bir şekilde muayene edildikten sonra işlemi gerçekleştirecek olan hekim tarafından karar verilir. İşlem planlandıktan sonra işlemin yapılacağı gün ilk olarak uygulamanın yapılacağı bölge temizlenir. Sonra da acıyı en az hissetmenizi sağlayacak lokal anestezik kremler uygulanır. Bu kremlerin etki etmesi için bir süre beklenir ve işleme geçilir.

Altın iğne tedavisinde fraksiyonel radyo frekans cihazı ve altın iğne uçları kullanılır. Altın iğne uçları ile cildin alt tabakasına yüksek frekanslı radyo dalgaları verilerek kontrollü tahribat sağlanır. Yaklaşık yarım saat kadar işlem devam eder. İşlem bittikten sonra ciltte kısa süreli kızarıklık olması normaldir, kızarıklıklar birkaç saat içinde geçecektir. Uygulama bittikten sonra hasta hemen günlük yaşamına dönebilir, sonraki gün işe başlayabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta cildin güneş ışınlarına karşı korunmasıdır. Bunun için yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. İlk seansın sonunda hemen etkisini göstermeye başlar. İşlem bittikten sonra da deri altındaki onarım süreci bir süre boyunca devam eder. Her geçen gün sonuçlar daha belirgin hale gelir. Bütün seanslar doktorun uygun gördüğü süre kadar uygulanmadır. Böylece istenilen sonuca kısa sürede ulaşılacaktır.

Altın İğne Tedavisi Hangi Bölgeler İçin Uygundur?

Ciltte herhangi bir hasara neden olmayan altın iğne uygulaması hem cilt için hem de vücut için uygulanabilir. Altın iğne uygulaması ile cilt gençleşir, canlandırılır ve kusurlar giderilir. Bacaklarda ve geniş alanlara yayılan çatlaklar için de kullanılsa da tam istenilen sonuca ulaşmak için seans sayısı biraz uzun olur. Her bölge işleme farklı sürelerde yanıt vereceği için ve de hedefe yönelik olarak tedavi planı değişkenlik gösterdiğinden farklı bölgeler için farklı günlerde uygulama yapılabilir. Uygulamanın başarılı olması istenilen sonucun alınabilmesi ve tedavi başarısının arttırılabilmesi için seansların aksatılmaması çok önemlidir.

Altın İğne Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Cilt yenileme ve gençleştirme için tek yöntem altın iğne tedavisi değildir, birçok yöntem ve cihaz vardır. Yöntemlerden hangisi ya da hangilerinin kullanılacağına doktorunuz karar vermelidir. Altın iğne ile radyofrekans uygulaması kolay uygulanabildiği ve hasta konforu nedeniyle son yılların en fazla tercih edilen cilt yenileme tekniklerinden biridir. Altın iğne uygulamasının diğer cilt yenileme gençleştirme uygulamalarına göre sağladığı avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ciltte pullanma, kabuklanma veya soyulma oluşmaz.
 • Uygulama sonrasında şişlik, morluk ve uzun süreli kızarıklıklar meydana gelmediği için uygulamanın yapıldığı dışarıdan fark edilemez.
 • Altın iğne uygulaması sonucunda geçici değil kalıcı etkiler elde edilir.
 • İlk seans bittikten sonra kısa zaman içinde fark kolaylıkla anlaşılır olumlu etkiler gözlenir.
 • Hastanede kalmayı gerektirmez, hasta hemen günlük yaşamına geri dönebilir.
 • Cilt yenileme ve kusurları giderme konusunda etkileri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir tekniktir.
 • Her türlü cilt tipine ve ten rengine kullanılabilmektedir.
 • Cerrahi bir işleme gerek kalmaz ve kısa süreli bir işlem olduğu için hasta konforunu ön planda tutar.

Altın İğne Tedavisi Pahalı mı?

Altın iğne tedavisi ile ilgili merak edilen sorulardan birisi de altın iğne uygulamasının fiyatlarıdır. Altın iğne uygulaması her bölgenin durumuna göre uzun ya da kısa süreceği için maliyet değişir. Doktorun yapacağı inceleme sonucuna göre fiyat, seans sayısı, seans aralıkları gibi konularda detaylı bilgileri alabilirsiniz. Cilt lekeleri, çatlaklar, sivilce izleri, kırışıklık ve benzeri sorunlardan şikayetçiyseniz altın iğne uygulaması yaptırabilirsiniz. Kendinize kısa bir zaman ayırarak bu işlemi yaptırabilir ve sonrasında daha genç, güzel ve canlı görünen bir cilde sahip olup kendinizi daha iyi hissedersiniz.

İlginizi çekebilir: Topuk Çatlağı Neden Olur?

Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx