Cilt Bakımı

Ardıç Yağı Cilde Faydaları

Ardıç Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Reklamlar
Ardıç Yağının Faydaları

Ardıç yağı, güzellik endüstrisinde ve gıdalarda yaygın olarak kullanılır. Cin gibi alkollü içecekleri tatlandırmanın yanı sıra, cilt bakım ürünlerinde ve daha birçok endüstride kullanılır. Ardıç, Avrupa’da çok yaygın olan yaprak dökmeyen bir çalıdır. Güzel kokmak harikadır, ancak etkileyici sağlık yararları açısından ardıç ve onun uçucu yağından çok daha fazlası vardır. Ardıç esansiyel yağının vücudunuza ekleyebileceği bazı etkileyici nitelikleri ve faydaları inceleyelim.

Bu yazımızda ardıç yağı fiyatı nedir, ardıç yağı ne i̇şe yarar, ardıç yağı faydaları, ardıç yağı nasıl kullanılır ve ardıç yağı nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulacağız.

Ardıç Yağı Fiyatı

Bu esansiyel yağın fiyatı 15 lira 70 lira arasında değişir.

Reklamlar
Ardıç Yağı Ne İşe Yarar?
Ardıç Yağı Ne İşe Yarar?

Ardıç Yağı Ne İşe Yarar?

Ardıç esansiyel yağının sağlık yararları, antiseptik, terletici, antiromatizmal, depuratif, antispazmodik, uyarıcı, mide, büzücü, gaz giderici, idrar söktürücü, kan dolaşımını uyarıcı, hassas ve tonik bir madde olarak özelliklerine bağlanabilir.

Ardıç uçucu yağı, bilimsel adı juniperus communis olan iğneler, odun ve toz ardıç meyvelerinin buharla damıtılmasıyla elde edilir. Ana bileşenleri alfa-pinen, kamfen, beta-pinen, sabinen, mirsen, alfa-phellandren, alfa-terpinen, gama-terpinen, sineol, beta phellandrene, para-simen, terpineol, bornil asetat ve karyofilendir. Ayrıca eser miktarda limonen, kafur, linalool, linalil asetat, borneol ve nerol içerir.

Ardıç esansiyel yağının, aşağıdakileri içeren birçok sağlık yararı vardır.

Sepsisi önler

Ardıç, güçlü bir bağışıklık sağlayan antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ardıç esansiyel yağı geçmişte iyi bilinen bir antibakteriyeldir ve savaşlarda veya atletizmde yaralanan veya yaralanan insanlar onunla tedavi edildi. Hatta zor işlerde hem annenin hem de çocuğun maruz kaldığı yaralanmalarda kullanıldı. Yaraları septik hale gelmekten veya tetanoz gelişmekten etkili bir şekilde korur.

Reklamlar

Artritle savaşır

Ardıç esansiyel yağı kan dolaşımını destekler ve iyileştirir. Ayrıca ürik asit gibi toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur. Bu özelliklerin her ikisi de romatizma, artrit, gut ve böbrek taşı gibi hastalıklarla mücadeleye yardımcı olur ve bunların tümü vücutta uygunsuz dolaşım ve toksin birikimi ile ilgilidir. Bu uçucu yağ aynı zamanda şişliği de giderir. 

Krampları giderir

Ardıç esansiyel yağı, kas, bağırsak, solunum veya başka herhangi bir alan olsun, hemen hemen tüm kramp türlerinde etkilidir. Kas kramplarını rahatlatır ve spazmodik kolerayı iyileştirmeye de yardımcı olur. Antispazmodik olduğundan, kramplar veya spazmlarla ilgili diğer birçok sorunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Sıkılaştırıcı görevi görür

Sıkılaştırıcı olan ardıç esansiyel yağı, diş ağrılarını iyileştirmeye yardımcı olur, saç dökülmesini durdurur, diş etlerinin dişlerinize tutunmasını güçlendirir ve gevşemelerini veya düşmelerini önler. Aynı zamanda gevşek kasları sıkılaştırır ve sıkılık, zindelik ve gençlik hissi verir. Bu özellik aynı zamanda ishali tedavi etmek için de kullanılabilir. Bu özelliğin en önemli yararı, ardıç yağı büzücü olarak kan damarlarının kasılmasına neden olarak kanama olasılığını azaltabilmesidir.

Gaz giderici ajandır

Ardıç gibi gaz giderici maddeler bağırsak gazının azaltılmasına yardımcı olur. Vücuttaki şişkinlik veya aşırı gaz göğüs ağrısına, hazımsızlığa ve huzursuzluğa neden olabilir, tansiyonu yükseltebilir, kalp sağlığınızı tehdit edebilir ve akut mide ağrıları verebilir. Ardıç yağı, kronik gaz sıkıntısı çekenler için de oldukça iyidir. 

Sindirimi i̇yileştirir ve şişkinliği giderir

Ardıç meyveleri, sindirim sürecini uyaran “acı” bir bitki olarak kabul edilir. Bu olduğunda, yediğimiz gıdalardaki yağları, proteinleri ve besinleri parçalamaya yardımcı olan sindirim enzimleri uyarılır. Bu, insanlarda kesin olarak kanıtlanmamış olsa da, hayvan çalışmalarında doğru olduğu gösterilmiştir.

Ardıç aynı zamanda doğal bir detoks ve idrar söktürücüdür. Bu özellikler onu şişkinlik ve mide rahatsızlığını gidermeye yardımcı olmak için mükemmel bir aday yapar.

Ardıç esansiyel yağını sindirim amacıyla kullanmak için, suya veya bir smoothie’ye bir veya iki damla ekleyebilirsiniz, ancak bunu yapmaya başlamadan önce yüksek kaliteli bir yağ kullandığınızdan emin olun.

Rahatlatıcı uykuya yardım eder

Halk arasında ardıç meyvelerinin kokusunun duygusal destek sağladığı ve stresi azalttığı bilinmektedir. Bazı kaynaklar, ardıç yağının solunduğunda en etkili stres azaltıcı yağlardan biri olduğunu belirtmektedir.

Bir çalışmada ardıç özü yağını sandal ağacı, gül ve orris ile birleştiren uçucu bir yağ kokusu test edildi. Durumları için ilaç alan uykusuzluk hastaları üzerindeki etkisini inceleyen araştırmacılar, 29 denek, gece uçucu yağ kokusunu kullanırken ilaç dozajını azaltmayı başardı. On iki denek, ilaçları tamamen ortadan kaldırmayı başardı. Bunlar oldukça önemli sonuçlar.

Ardıç esansiyel yağını rahatlamaya yardımcı olması için veya uyurken kullanmak için, uçucu yağ difüzörünüze birkaç damla yağ damlatın, arkanıza yaslanın, ayaklarınızı yukarı kaldırın ve rahatlayın. Rüyalar diyarında görüşmek üzere!

Cildi iyileştirir ve korur

Ardıç esansiyel yağı, cilt tahrişleri, enfeksiyon ve kızarıklıkla savaşma kabiliyeti nedeniyle yoğun olarak kullanılmaktadır. Güçlü antiseptik özelliklerinden dolayı ardıç esansiyel yağı sivilceleri tedavi etmek için de kullanılır. Kepeğe yardımcı olmak ve saçı doğal olarak yumuşatmak için şampuan ve saç kremine ardıç yağı da eklenebilir.

Cilt kullanımı için hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağa birkaç damla ekleyin, karıştırın ve ardından uygulayın. Önce az miktarda yağla başlayın ve cildinizin yağa tepki vermediğinden emin olmak için test olarak çok küçük bir alana uygulayın. Reaksiyon olmadığını belirledikten sonra, birkaç damla daha ekleyebilir ve gerektiği kadar cömertçe uygulayabilirsiniz.

Ardıç Yağı Faydaları
Ardıç Yağı Faydaları

Ardıç Yağı Faydaları

Ardıç yağının sağlığa çok önemli faydaları vardır.

Kanı arındırır

Ardıç esansiyel yağı, kandaki toksinleri temizler ve böylece bir detoksifikatör veya kan temizleyici görevi görür. Bu özellik aynı zamanda ‘arındıran’ anlamına gelen depuratif olarak da bilinir. Ürik asit, ağır metaller, kirleticiler ve vücudun kendisi tarafından üretilen belirli bileşikler ve hormonlar gibi yaygın toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu yaygın toksinlerin kanını ve yanlışlıkla kana karışan diğer yabancı toksinleri boşaltır.

İdrara çıkmayı teşvik eder

Ardıç yağı doğası gereği idrar söktürücüdür, yani idrara çıkmayı teşvik eder. İdrar yapma sıklığını ve hacmini artırır. Bu nedenle vücutta su birikmesi veya küçük veya kronik böbrek yetmezliği nedeniyle şişlik yaşayan kişiler için çok faydalıdır. Vücuttaki fazla suyu idrarla atarak bu hastaları rahatlatır. Aynı zamanda insanların kilo vermesine yardımcı olur çünkü her idrara çıktığınızda vücuttan bazı yağlar kaybedilir. Bu, kan basıncını düşürür ve fazla tuzları ve ürik asit gibi tehlikeli toksinleri vücuttan uzaklaştırır.

Ciltteki kan dolaşımını artırır

İsminden de anlaşılacağı gibi, rubefacient, yüzünüzü kırmızı gösteren bir ajan anlamına gelir. Ancak bu sadece yüzle değil, vücudun geri kalanıyla da sınırlı. Böyle bir madde cilde uygulandığında, cildin hemen altındaki kan dolaşımını o kadar arttırır ki kırmızı renkte görünmeye başlar. Bu ayrıca aşırı uygulandığında ciltte tahrişe neden olabilir. Yine, cildin altındaki artan kan dolaşımı kesinlikle ona fayda sağlar ve cildin sağlıklı ve oksijenli kalmasını sağlar.

Terlemeyi teşvik eder

Terletici bir madde, ağır terlemeye veya terlemeye neden olabilen bir maddedir. Bu sinirlenecek bir şey değil. Ara sıra terleme, kendinizi daha hafif ve sağlıklı hissetmenizi sağlar ve toksinlerin, fazla tuzun ve suyun ter yoluyla atılmasına yardımcı olur. Bu, akne ve diğer cilt hastalıklarını önleyen cilt gözeneklerini ve ter ve sebum bezlerinin açıklıklarını temizler. Ardıç yağı, güçlü terletici özelliklere sahiptir. 

Uyarıcı olarak davranır

Ardıç yağının emmenagog, galaktagog ve idrar söktürücü madde olarak yetenekleri gibi özelliklerinden bazıları, bu yağın bir uyarıcı olarak tek bir özelliğinden kaynaklanmaktadır. Bu uyarıcı etki, yorgunluk, baş dönmesi ve depresyonun üstesinden gelmeye yardımcı olur. Beyin ve nöronların aktivitesini, sindirim sistemini, boşaltım sistemini, sinir sistemini, endokrin ve ekzokrin bezlerinden salgılanan süt, sebum, ter, gözyaşı, idrar ve adet döneminde deşarjları içeren salgıları artırır.

Mide sorunlarını tedavi eder

Ardıç yağı mideye zararlıdır yani mideyi düzenli tutar ve iyi çalışmasını sağlar. Aynı zamanda mide rahatsızlıklarını ve ülserleri iyileştirmeye yardımcı olur ve safra, mide suları ve asitlerin sindirim için mideye düzgün akışını sağlar. Bazen midenin iç astarı, uzun süreli asitlik nedeniyle yaralanır ve sonuçta ülser oluşumuna neden olur. Ardıç yağı midede safra salgılarını koruduğu için bu durumdan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Safra, doğası gereği temeldir ve asitleri nötralize eder.

Sağlığa faydalı bir toniktir

Hiç sağlık toniklerini duydunuz mu? Hiç içtin mi? Ardıç yağı aynı zamanda bir tonik olarak kabul edilir, çünkü vücuttaki kaslar, dokular, cilt ve diğer çeşitli sistemler dahil her şeyi canlandırır. Bu, solunum, dolaşım, sinir, sindirim ve boşaltım sistemlerini içerir. Bu tonik etki, gençliğin uzun süre korunmasına yardımcı olur ve tüm yıllar boyunca uygun sağlığı korur.

İyileşme sürecini hızlandırır

Bu yağın seyreltilmiş bir solüsyonu yaralara sürülür veya bir cilt kremi ile harmanlanır ve uygulanırsa yaralarınızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur ve enfeksiyonlardan korunmasını sağlar. Bu yağ, iç yaraları, kesikleri ve ülserleri iyileştirmede eşit derecede faydalıdır.

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?
Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?

Ardıç yağının cilt bakımında ve vücut bakımında çeşitli kullanımlarından bu bölümde bahsettik.

Ardıç yağı ile ayak bakımı 

Yatıştırmak ve tazelenmek için uzun bir günün ardından ayağınızda bu karışımı kullanın. Küçük bir kasede bir damla ardıç yağı, bir damla nane yağı, bir tatlı kaşığı kesilmiş hindistan cevizi yağı ve bir yemek kaşığı epsom tuzunu iyice karıştırın. Büyük bir küvete ılık su doldurun ve içine hazırladığınız karışımı ekleyin. Ardından en az yarım saat kadar ayaklarınızı bu suda bekletin. Daha sonra ayaklarınızı kurulayın ve ayaklarınıza nemlendirici vücut losyonu uygulayın.

Ardıç yağı ile stres giderici karışım

Stres veya gerginlik çarptığında, bu rahatlatıcı karışımla bir nefes alın. Beş damla ardıç yağı, beş damla limon yağı ve dört damla sandal ağacı yağını bir difüzöre yerleştirin. Yağı havada dağıtın ve rahatlayın.

Ardıç yağı ile tırnak bakımı 

Sağlıklı tırnaklar için haftada bir ev yapımı harika olan bu tırnak bakımı ile tırnaklarınızı besleyin. Küçük bir kasede iki yemek kaşığı zeytinyağı, üç damla ardıç yağı ve beş damla E vitamini yağını iyice karıştırın. Küçük bir küvete ılık su doldurun ve içine hazırladığınız karışımı ekleyin. Ardından on dakika kadar ellerinizi bu suda bekletin. Daha sonra ellerinizi kurulayın ve ayaklarınıza nemlendirici krem uygulayın.

Ardıç yağı ile ev yapımı tonik

Bir yemek kaşığı aloe vera jel, bir yemek kaşığı cadı fındığı, üç damla lavanta esansiyel yağı ve üç damla ardıç esansiyel yağını küçük bir cam sprey şişesinde karıştırın. Her kullanımdan önce sallayın. Cildinizi temizledikten sonra sabah ve gece kullanın. Kendi cilt bakımınızı yapmakta yeniyseniz, ev yapımı tonik başlamak için harika bir yerdir! Çok az zaman ve para harcayarak inanılmaz derecede etkili bir ürün yapmak çok kolay.

Ardıç Yağı Nasıl Yapılır?

Ardıç yağı, ardıç meyvelerinin buharla damıtılmasıyla elde edilir. Bununla birlikte, kendi infüzyon ardıç yağınızı evde yapabilirsiniz. Ardıç meyvelerini temiz ve sterilize edilmiş bir cam kavanoza koyun. Cam kavanozun en az dörtte üçünü doldurun. Kavanozu seçtiğiniz bir taşıyıcı yağla doldurun. Zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı gibi güvenli bir yağ seçin. Cam kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve kavanozu serin ve karanlık bir yere koyun. Dört ila altı hafta boyunca her gün iyice sallayın. Bakteriyel büyümeyi gösterebilecek herhangi bir hoş olmayan koku için kavanozu düzenli olarak kontrol edin. Garip kokuyorsa, atın ve tekrar yapın.

Karanfil Yağı Cilde Faydaları adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Bizi YouTube kanalımızdan takip etmeyi unutmayın.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx