Beslenme

Arı Sütü Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Arı sütü faydaları sıklıkla araştırılan ve popüler olan bir takviye besindir. Arı sütünün faydalarını anlatacağımız bu yazımız ile sizlere aklınızdaki soruların yanıtlarına ulaştırmayı hedefliyoruz.

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, işçi arıların kraliçe arının arıları beslemek için ürettikleri kreme benzer yapısı olan bir maddedir. Direk bir besin gibi tüketilerek ya da cilde sürülerek uygulanabilir. Kraliyet jölesi olarak da adlandırılır. Tadı ekşimsidir. Keskin bir kokusu da vardır.

Arı Sütü Faydaları Nelerdir?
Arı Sütü Faydaları Nelerdir?

Arı Sütü Faydaları Nelerdir?

Arı sütünün üretildiği bölgeler, coğrafi konuma göre değişiklik gösterebilir. Genelde bu ürünün yüzde 70 civarında bir oranı su, yüzde 12 ile 15 civarında protein ve yüzde 10 ile 16 arasında şeker, yüzde 3 ile 6 arasında yağ, yüzde 3 civarı ise vitamin, tuz, amino asit gibi bileşenler içerir. Antioksidan ve antibakteriyel özellikleri de vardır.

Reklamlar
Arı Sütü Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Arı Sütü Kan Şekerini Düzenler

Oksidasif stres ve iltihaba karşı olumlu etkisinin yanında insülin duyarlılığı ve kan şekeri düşüklüklerini de düzenleme özelliği vardır. Yapılan bir çalışmada 6 ay boyunca her gün arı sütü tüketenlerde açlık kan şekeri oranının yüzde 20 oranında düştüğü gözlemlenmiştir.

Arı Sütü Beyin Fonksiyonlarını Korur

İçerdiği antioksidanlar sayesinde beyin ve sinir dokuları üzerinde koruyucu etkiler göstermektedir. Merkezi sinir sistemini güçlendirmesinin yanında hafızanın iyileşmesinde ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların azalmasına da pozitif etki etmektedir. Alzheimer hastalığına karşı da arı sütü sıklıkla kullanılmaktadır.

Arı Sütü Bünyesinde Çeşitli Besin Maddeleri İçerir

Arı sütünün kimyasal yapısı net olarak tespit edilmemiştir. Ama insan sağlığı üzerindeki pozitif etkilerinin sebebi içerdiği emsalsiz yağ asitleri ve proteinlerden dolayı olduğuna dair inanış vardır. Su, karbonhidrat, yağ ve protein içeren arı sütü B vitaminin pek çok varyasyonunu da içermektedir. Bunların yanında folik asit de barındırmaktadır. Vücudumuzda üretilemeyen 8 farklı amino asit türü arı sütünün bünyesinde bulunmaktadır.

Arı Sütü Uykusuzluğa İyi Gelir

Arı sütü faydalarından bir tanesi de uykuya dalma konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin kullanması halinde rahat bir uykuya geçiş aşaması yaşamanıza yardımcı olacaktır. Arı sütü uyku sorunlarını giderir.

Reklamlar
Arı Sütü Antioksidan Etki Sağlar
Arı Sütü Antioksidan Etki Sağlar

Arı Sütü Antioksidan Etki Sağlar

Arı sütünün içerdiği yağ asitleri, fenolik bileşikler ve spesifik amino asitlerin antioksidan etki yaptığı pek çok bilimsel çalışma ile ortaya konulmuştur. Bu şekilde antioksidan tüketimi sayesinde bağışıklık sisteminiz de güçlenecektir.

Arı Sütü Kalp Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır

Yapılan bilimsel çalışmalarda arı sütü faydaları bakımından içerdiği spesifik amino asitlerin kolesterolü kontrol altına almaya ve düşürmeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Kolesterol seviyesinin düşük olması kalp ve damar hastalıklarının görülme riskini de azaltacaktır.

Arı Sütü Yaraların İyileşmesine Yardım Eder

Arı sütü, antibakteriyel bir yapıdadır. Bu özelliği ile yaraların temizlenmesi ve enfeksiyondan arındırılmasında, yaraların kolay iyileşmesinde önemli bir etki göstermektedir. Ayrıca yüksek oranda kollajen de içermektedir. Kollajen cildi öneren önemli bir bileşiktir.

Arı Sütü Kan Basıncını Düşürür

Arı sütü faydaları, kan basıncını düşürerek kalp ve dolaşım sisteminizde oluşabilecek hastalıklara karşı sizi korumaktadır. Bazı çalışmalarda, arı sütündeki proteinin damalardaki ve arterlerdeki düz kas hücrelerini gevşettiği konusu belirtilmiştir. Bu da kan basıncını düşürmektedir.

Arı Sütü Göz Kuruluğuna İyi Gelir

Arı sütü ağız yolu ile tüketildiğinde göz yaşını artırarak göz kuruluğunun önüne geçmektedir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde ise gözlerimizdeki lakrimal bezlerdeki gözyaşı seviyesini artırdığı görülmüştür. Böylece göz kuruluğu yaşayanların da derdine derman olmaktadır.

Arı Sütü Yaşlanma Karşıtı Etki Yapar

Vücudu olumlu etkileyen, yaşlanma karşıtı bir etki göstermektedir. Cildinize bakım yapar. Ayrıca bu amaçla üretilen cilt bakım ürünlerine de ilave edilir. UV ışınlarına maruz kalmış ciltlerin yaşadığı hasarların onarılmasında sizlere yardımcı olur. Cildiniz için faydalı olan kollajen üretimini de tetikler.

Arı Sütü Saçlara Fayda Sağlar
Arı Sütü Saçlara Fayda Sağlar

Arı Sütü Saçlara Fayda Sağlar

Arı sütü faydalarından bir diğeri de kullananların saçlarının uzama hızı artmaktadır. Arı sütü sayesinde saçlarını hızlı ve sağlıklı uzayacaktır. Ayrıca isteyenler saçlarının kolay uzaması için arı sütünü saç derisine de uygulayabilir.

Arı Sütü Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücudumuzun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemimiz bizi virüs ve bakterilerden korumaktadır. Arı sütü antimikrobiyal etkileri ile vücudumuzun koruma sistemine katkıda bulunacaktır.

Arı Sütü Kanser Tedavisinin Yan Etkilerini Azaltır

Kanser tedavisi sırasında kemoterapi alanlarda kalp yetmezliği, inflamasyon ve daha nice olumsuzluklar görülebilmektedir. Kanser tedavisi sırasında yan etkilerden olabildiğince az etkilenmek, mide ve kalp rahatsızlıklarının azaltılması için yapılan araştırmalarda bu yan etkileri azaltmak için arı sütünün faydalı olduğu görülmüştür. Ayrıca bu süreçte midede ülser gibi rahatsızlıklar ve kalp rahatsızlıklarının da önemli ölçüde azaldığı tespit edilmiştir.

Arı Sütü Menopoz Döneminde Yarar Sağlar

Menopoz döneminde depresyon sıklıkla rastlanan etkilerden birisidir. Arı sütü kullananlar menopoz döneminde yaşayacakları depresyon etkilerinden en az derecede etkilenmektedir. Ayrıca hafızanın güçlenmesin de de önemli bir rol oynamaktadır. Yine menopoz döneminde oluşan sırt ağrıları da arı sütü sayesinde azalmaktadır. Adet dönemlerinde yaşanılan olumsuzluklar da arı sütü ile en aza indirilebilir.

İlginizi çekebilir: Scarsdale Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Arı sütü ağızdan alım yolu ile tüketilebilir ya da dileyen direk olarak cildine de uygulayabilir.

Arı Sütünün Zararları Nelerdir?

  • Az oranda olsa da bazı kişilerde astım ve deri iltihabı gibi yan etkiler oluşturabilmektedir.
  • Arı sokması ve polen alerjisi olanların tüketmemeleri gerekmektedir.
  • Deri iltihabı bulunan kişilerin kullanmamaları gerekmektedir.
  • Arı sütü bazı tansiyon ilaçları ile tepkimeye girebilmektedir. Dolayısı ile tansiyon tedavisi sürecinde ilaç kullanımınız var ise mutlaka arı sütü kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
  • Arı sürünün tansiyon düşürücü etkisi vardır, dolayısı ile düşük tansiyonu olan kişilerin tüketmemeleri gerekmektedir.
  • Arısütü tüketiminden sonra mide bulantısı, kusma, kaşındı, kurdeşen, baş dönmesi, hırıltı gibi olumsuz etkiler görenler, karın ağrısı ve ishal gibi rahatsızlıkları olanlar en kısa zamanda bir doktora başvurmalıdır.
  • Hamilelik ya da emzirme dönemi gibi hassas dönemde olanların arı sütü kullanımında yaşayabilecekleri olumsuz etkiler ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır.

Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx