Spor

Ayak Yapınıza Göre Koşu Ayakkabısı Seçme Rehberi

Reklamlar

Koşma sırasında sakatlanmaları en aza indirmek ve çok daha iyi bir performans sergilemek için doğru koşu ayakkabısı tercihini yapmanız şarttır. Koşu yapmayı seviyorsunuz ya da bu zevkli spora yeni başlayacak kişilerdensiniz. Henüz bu konuya yeteri kadar hakim değilseniz, ayak yapınıza göre koşu ayakkabısı seçme rehberimiz size yardımcı olacaktır.

Ayak Yapınıza Göre Koşu Ayakkabısı Seçme Rehberi

Nasıl ki, her spor dalına göre farklı spor ayakkabı giymek gerekiyorsa bu durum kişinin ayak yapısına göre de farklılıklar gösteriyor. Herkesin ayak yapısı aynı değil; kimisi içe doğru basarken, kimisi düz basabiliyor ve kimisinin ayağı taraklı olup kendine özel bir ayakkabı seçmesi gerekiyor. Ayak yapınıza göre ayakkabı seçme rehberini okuduktan sonra sizde kendi ayak yapınızı daha iyi anlayacak ve koşmaya başlamadan önce size uygun bir koşu ayakkabısı satın alabileceksiniz. Öncelikle belirgin ayak tipleri nasıl, kaç tiptir bunları açıklayıp hemen ardından bu ayak tipine uygun koşu ayakkabısı seçmenin püf noktalarına geçelim.

Ayak yapıları nelerdir
Ayak yapıları nelerdir

Ayak yapıları nelerdir?

Genel itibariyle üç tip ayak şekli vardır ve spor ayakkabılar bu özelliklere uygun olarak üretilir. Koşu için ayakkabı almaya gitmeden önce kendi ayak yapınızı tanımanız, ne istediğinizi bilerek mağazaya girmeniz alışverişinizi kolaylaştırıp vakit kaybınızı önleyecektir.

Reklamlar
  • Düz taban ve alçak kemerli ayak yapısı
  • Nötr kemerli ayaklar
  • Yüksek kemerli ayaklar

Sayılı ayak tiplerinden hangisine sahip olduğunuzu çok kolay bir şekilde anlayabilirsiniz hatta bu konuda mağaza görevlileri de size yardımcı olacaklardır. Ayağın içe doğru basması ve dışa doğru basıyor olması koşu ayakkabısı seçiminde en önemli kriterlerdir. Bunun yanı sıra ayak yapınıza göre ayakkabı seçerken dikkat etmeniz gereken bir başka husus, zemine nasıl basıyor olduğunuzdur. Zemine basış şeklinin sert mi yoksa esnek mi olduğunu bilmeniz halinde ayakkabı tabanında ve ortasında bulunması gereken yastıklama oranını da ayarlayabilirsiniz.

Ayak yapısına göre nasıl bir koşu ayakkabısı seçmelisiniz
Ayak yapısına göre nasıl bir koşu ayakkabısı seçmelisiniz

Ayak yapısına göre nasıl bir koşu ayakkabısı seçmelisiniz?

Az önce belirttiğimiz ayak tipleri arasından hangisine sahip olduğunuzu belirledikten sonra, sıra doğru ayakkabı seçimini yapmaya geliyor. Ayağınızın basma şekli, genişliği ve fiziksel özelliklerine göre en iyi ayakkabıyı seçmeniz halinde, zemine çok daha iyi tutunup koşma sırasında ayaklara uygulanacak baskı ve basıncı dengeleyebilirsiniz. İşte şimdi ayak tipinize göre seçmeniz gereken en doğru koşu ayakkabısı şekilleri hakkındaki kısa bilgileri aktaralım.

Düz taban ve alçak kemerli ayaklar için en iyi koşu ayakkabısı nasıl olmalıdır?

Düz taban ve alçak kemerli ayaklar için en iyi koşu ayakkabısı nasıl olmalıdır

Düz taban ve içe doğru basma eğiliminde bir ayak yapısı olan kişiler, ayakkabı seçimini yere basma sırasında dengelerini sağlayabilecek tür ayakkabılara yönelmelidir. Genelde topuklarıyla yere basan bu kişiler koşarken vücut ağırlığını tüm ayağın taşıyabilmesi için yastıklamalı koşu ayakkabısı tercih etmelidir. Özellikle ayakkabı tabanının orta kısmına yapılacak olan yastıklama ilaveleri sayesinde ayağın içe doğru dönmesinin önüne geçilebilir.

Yüksek kemerli ayaklar için en iyi koşu ayakkabısı nasıl olmalıdır?

Koşma ve yürüme sırasında yoğunlukla ayağın orta kısmını kullanan yüksek kemerli ayak yapısına sahip olan kişiler, doğru ayakkabı tercihi ile çok daha başarılı olabilir. Ayak tabanının orta kısmına ağırlık veren bu kişilerde koşu sırasında ayağın dönmesi ve bu nedenle sakatlanmalar görülmesi sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bu riski en aza indirmek ve zemine doğru tutuşu sağlayabilmek için ekstra yastıklamalı ayakkabı giymelidirler. Koşu yaparken vücut ağırlığının ayağa tam ve dengeli olarak dağılması çok önemlidir. Şayet yüksek kemerli bir ayak yapısına sahipseniz, çok daha esnek ve doğru baskı dağılımını sağlayan yastıklaması fazla ve yüksek tabanlı koşu ayakkabısı tercihiniz olmalıdır.

Reklamlar

Nötr kemerli ayaklar (normal ayak tipi) için en iyi koşu ayakkabısı nasıl olmalıdır?

Koşu ayakkabısı alırken en kolay şekilde aradığınızı bulabiliyorsanız, siz de nötr kemerli ayak yapısına sahip kişilerdensiniz demektir. Normal bir ayak yapısına sahip olanlar için uygun olan ayakkabı, dış tabanı karbon kauçuk kaplı ve dengeleyici özelliği yüksek olan ayakkabılardır. Nötr kemerli bir ayak yapısındaki kişiler koşarken topuğun dış kısmıyla yere basar ve vücut ağırlığı tüm ayağa dengeli biçimde yayılır, bu nedenle kendilerine uygun koşu ayakkabısını rahatlıkla temin edebilirler. Bu ayakkabılarda genellikle yarı kıvrımlı ve denge unsurunu ön planda tutulur.

Ayrıca yazımızı beğendiyseniz Yürüyüş mü Koşu mu Hangisi Daha Faydalıdır hakkında yazdığımız yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Yeni yayınlanan videolarımızdan haberdar olmak için YouTube kanalımızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx