Cilt Bakımı

Bacaklarda Batık İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Bacaklarda Batık Tedavileri

Reklamlar

Bacaklarda batık pek çok kadının korkulu rüyasıdır. Bacaklarda oluşan batıklar bir süre sonra kist haline gelebilir. Peki bacaklarda batık tam olarak nedir, neden oluşur, önleme yöntemleri nelerdir, bitkisel tedavi yöntemleri ve ev yapımı peeling tarifleri nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını bu yazıda bulacaksınız.

Bacaklarda Batık Nedir?

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan batık, bir kılın yukarı doğru büyümesi yerine aşağı doğru büyümesi sonucunda ve cilt altına sıkıştığında oluşur. Bazen bir kist oluşabilir. Bu, küçük, ağrısız bir yumrudan büyük, enfekte bir büyümeye kadar değişebilir. Bir doktor kisti teşhis ederse, buna epidermoid kist veya pilonidal kist adı verilir.

Batıklar genellikle tehlikeli değildir ancak şiddetli şekilde ağrılı olabilirler. Bir enfeksiyon tedavi edilmezse kötüleşebilir veya kana karışabilir. 

Reklamlar

Batık kıllar tehlikeli değildir ancak ağrılı olabilir. Bir kıl deriye doğru büyüdüğünde, kist haline gelebilen sıvı dolu bir yumru oluşabilir. Bir kist oluştuğunda, o bölge şişer.

Bir kist sert, yumuşak, büyük veya bezelyeden daha küçük olabilir. Bazı kistler cildin derinliklerinde oluşurken, diğerleri yüzeye yakın olabilir ve burada beyaz veya sarı bir yumru oluşabilir. Genellikle enfeksiyon oluşmadıkça kistler zarar görmez. Enfekte bir kist kırmızı, kaşıntılı ve hassas olabilir.

Bacaklarda Batık
Bacaklarda Batık

Batık Neden Oluşur?

Kistler çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak batık bir kıldan kaynaklandığında aşağıdakiler olur. Tüm kıllar, bazen gözenek olarak adlandırılan bir saç folikülünden çıkar. Bu, saçı besleyen karmaşık bir yapıya sahip ciltte küçük bir açıklıktır.

Bazen bir saç, folikülden ayrılmadan önce deri altına hapsolur ve bu da kıl büyümesine neden olur. Diğer zamanlarda, folikülden bir kıl uzar ancak kendi üzerine kıvrılır ve cilde yeniden batar. Saç derisinin altında kaldığında bu kıl cildi tahriş edebilir. Ayrıca gözeneklerdeki çeşitli maddeleri hapsederek saç kökünü tıkar. Bu yüzden batıklar oluşur.

Reklamlar

Deri kistleri genellikle cildi güçlü ve esnek tutan bir protein olan keratin içerir. Ancak bazen kistler, sıkışmış bakterilerden veya bir enfeksiyona verilen iltihaplı tepkiden kaynaklanır.

Bacaklarda Batık
Bacaklarda Batık

Bacaklardaki Batık Oluşumu Önleme Yöntemleri

Bacaklardaki batıkları ya da vücudun diğer bölgelerindeki batıkları ve etrafındaki alanı her zaman temiz tutun. Batık etrafındaki bölgeyi tıraş etmeyin çünkü bu bakterilere neden olabilir ve enfeksiyona neden olabilir.

Batıklara günde birkaç kez ve on beş dakika boyunca sıcak kompres uygulayın. Bu uygulama, batıkları yüzeye yakınlaştırır ve çıkmasını kolaylaştırır. Kıl, deri altına sıkışmışsa sıcak kompresler kılın uzamasına yardımcı olabilir.

Enfeksiyonu önlemek için batıklara çay ağacı yağı gibi antiseptik bir çözelti uygulayın. Üçlü antibiyotik merhemler de kullanabilirsiniz.

Eğer batıklar, kist haline gelmişse kisti koparmaktan veya patlatmaktan kaçının. Kistler, deri altında keratin adı verilen kalın, sarı bir maddeyle dolabilen bir kesede oluşur. Kistin patlatılması sıvıyı serbest bırakabilir ancak kist iyileşmez ve tekrar büyüyebilir. Bir kistin patlaması, cilde bakteri sokarak enfeksiyona neden olabilir veya kisti daha da kötüleştirebilir.

Bazen, batık bir kıl derinin altında kıvrılmadan önce görülebilir. Durum buysa, batıkları cımbızla almak iyileşmeyi hızlandırabilir. Kıllar tamamen derinin altındaysa veya çıkarmak için deriyi kazmak gerekiyorsa bunu yapmamalısınız. 

Şu içerik de ilginizi çekebilir: Arap Kızı Kremi Ne İşe Yarar?

Bacaklarda Batık
Bacaklarda Batık

Bacaklarda Batıklar Nasıl Geçer?

Kıl dönmesinden kaynaklanan kist riskini azaltmak için bazı yapılması gerekenler vardır. Cildi rahatlatmak için tıraş kremi ve tıraş losyonu kullanın. İnternetten satın alınabilecek bir dizi tıraş losyonu mevcuttur. Yalnızca keskin bir jilet ile bacaklarınızı tıraş edin. Cilt kuruduğunda veya tıraştan sonra zengin bir nemlendirici losyonla iyi nemlendirin. Tıraştan önce bacaklarınıza peeling ya da scrub uygulayın. 

Kılların çıkış yönünde bacaklarınızı tıraş edin. Tahriş olmuş veya kızarık cildi tıraş etmeyin.  Batık bir kıl sizi rahatsız ediyorsa veya enfeksiyon kaparsa, doktorunuz onu iyileştirmek için steril bir iğne veya neşter ile küçük bir kesi yapabilir. Ayrıca doktorlar, şişliği ve tahrişi hafifletmek için cildinize sürdüğünüz bir steroid, ölü cilt hücrelerini temizlemek ve cilt pigment değişikliklerini azaltmak için retinoidler (Retin-A) ve bir enfeksiyonu tedavi etmek için ağızdan aldığınız veya cildinize sürdüğünüz antibiyotikler reçete edebilir.

Bacaklarda Batık
Bacaklarda Batık

Batıkları Gideren Doğal Peeling Tarifleri

Batık tüylerin nedeni karmaşık değildir. Basitçe söylemek gerekirse, kılların uzamaya başladığında bazen içe doğru kıvrılır ve cildinizin yüzeyinin altında tekrar hapsolur. Bunun nedeni, ölü deri hücrelerinin saç folikülünüzü tıkaması yani her zaman, her zaman pul pul dökülmesidir ama aynı zamanda tüylerinizin doğal büyüme modelinden kaynaklanabilir ve en çok kıvırcık saçlı olanlar zarar görebilir.

Güneş, tuz ve klor kuru, pullu bacaklara neden olabilir. Ölü deriyi temizlemek için basit bir şekerli scrub veya tuzlu scrub yaparak bacaklarınıza bakım yapabilirsiniz. Duşunuzda bu scrubları saklayın ve tüm yaz boyunca kullanabilirsiniz. Daha da harika bir tıraş ve daha pürüzsüz bir cilt için bu tüyleri yapışan ölü cilt hücrelerinden uzaklaştırmaya yardımcı olmak için tıraştan önce peeling yapın.

Şekerli Scrub Tarifi

Elbette, bir scrub yani peeling satın alabilirsiniz. Fakat doğal bir peeling kullanmak her zaman cildinize daha iyi gelir. Bu basit ama etkili scrubı yapmak için, evde halihazırda sahip olabileceğiniz birkaç temel malzemeye ihtiyacınız var. Bu malzemeler şeker, jojoba yağı ve esansiyel yağlardır.

Bu peelingdeki ana madde şekerdir çünkü neredeyse her cilt tipi için hatta duyarlılığa eğilimli olanlar için bile güvenli olan inanılmaz bir yumuşak eksfoliye edicidir. Cildi beslemek ve daha esnek hale getirmek için jojoba yağı eklenir. Çünkü bu, batıkların serbest kalmasını kolaylaştırır. Son olarak, çay ağacı yağı gibi uçucu bir yağ eklemek çok önemlidir çünkü enfekte olmuş kılları önleyen ve iyileştiren antiseptik özelliklere sahipken, iltihabı ve kızarıklığı da yatıştırır.

Aslında bu peeling tarifini hazırlamak çok kolaydır. Yarım su bardağı şeker, yarım su bardağı jojoba yağı ve yirmi damla en sevdiğiniz esansiyel yağı bir cam kaseye ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırmanız yeterlidir. Bu peelingi, bacaklarınıza on beş dakika kadar masaj yaparak uygulayın. 

Bu ev yapımı peelingi banyoda veya duşta kullanabilirsiniz. İç içe geçmiş tüylerinizi hedeflemek için, en iyi sonuçları elde etmek için ve cildiniz kızarmadıkça veya tahriş olmadıkça enfekte bölgeyi bir hafta boyunca her gün kullanabilirsiniz. Bir iyileşme gördükten sonra, daha fazla tüy oluşumunu önlemek için haftada iki ila üç kez kullanabilirsiniz. Bir değişiklik fark ettiniz mi? Batık tüyler can sıkıcıdır ancak önlenebilir ve tedavi edilebilir bu yüzden vazgeçmeyin.

Şekerli Peeling Tarifi

Şeker, iç içe geçmiş tüylerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek harika bir cilt peelingidir. Cildi nazikçe temizler, ölü hücreleri temizler ve iç içe geçmiş tüylerin ciltten temizlenmesine yardımcı olur. Artı, cildinizi ipeksi bir şekilde pürüzsüzleştirir.

Zeytinyağı ve çay ağacı yağı, cildi yumuşatmaya ve etkili peelingi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Ayrıca, bu yağlar, herhangi bir batık enfeksiyonunu tedavi edecek anti bakteriyeldir.

Bu peelingi yapmak için bir cam kasede bir yemek kaşığı esmer şeker, iki yemek kaşığı zeytinyağı, beş damla çay ağacı yağı ve on damla lavanta esansiyel yağı iyice karıştırın.

Etkilenen bölgeyi ılık suyla ve nazik bir temizleyiciyle yıkayın. Bu peelingi batık bölgeye ve çevresine uygulayın. Beş dakika bekletin. Hafif dairesel hareketlerle beş dakika nazikçe masaj yapın. Ardından cildinizi soğuk suyla yıkayın.

Bacaklarda Batık
Bacaklarda Batık

Bacaklardaki Batıklar İçin Bitkisel Yöntemler

Batık tüyler çok fazla korku uyandırıyor. Pürüzsüz, yumuşak bir cilde sahip olmak istediğimiz için batık kıllar en iyi ihtimalle bir rahatsızlıktır ve en kötüsü endişeye neden olur. Bacaklarınızda çarpma şeklinde ya da bikini hattınızda hasara yol açıyor olsalar da, batık kıllar ciddi rahatsızlığa, iltihaplanmaya ve hatta yara izine yol açabilecek hoş olmayan bir konudur.

Batık tüyler, bir kılın cilde geri dönmesi ve sıkışması durumunda ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Batık tüylerin nedeni tüyleriniz uzamaya başladığında, bazen içe doğru kıvrılır ve cildinizin yüzeyinin altında tekrar hapsolur. Bu, ölü cilt hücrelerinin saç folikülünüzü tıkaması nedeniyle olabilir ancak içteki tüyler sadece saçınızın doğal büyüme paterni nedeniyle de mevcuttur. Bu yüzden maalesef kıvırcık saçlı olanlar en çok acı çekebilir.

Birkaç basit adımın, batıkları ortadan kaldıran ve batıkları uzak tutan bitkisel reçeteleri burada öğrenebilirsiniz.

Aspirin ve Bal Maskesi

Aspirin doğal olarak salisilik asit içermesinin yanı sıra bal iltihaplanma ve enfeksiyon olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir ve antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Bu yüzden ikisi kesinlikle enfeksiyonu önlemeye ve cildinize uygulandığında şişliği azaltmaya yardımcı olacaktır. 

Bu maskeyi hazırlamak için önce aspirini ezin ve toz haline getirin. Ardından bu maskeyi hazırlamak için bir cam kaseye bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı balı alın. Daha sonra aspirin tozunu ekleyin ve tüm malzemeleri iyice karıştırın. Maskeyi, etkilenen bölgeye uygulayın ve on dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın.

Hindistan Cevizi Yağı ve Şekerli Peeling

Bu maskede şeker yerine kaya tuzu ya da deniz tuzu gibi başka bir eksfoliye edici veya diğer hafif granül bileşenleri kullanabilir ve hindistan cevizi yağı yerine jojoba yağı, zeytinyağı, susam yağı ya da avokado yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılabilir. Bu bileşen kombinasyonu, folikülleri herhangi bir tıkanıklıktan uzak tutar ve iç içe geçmiş tüyleri iltihaplanmadan veya enfekte olmadan önce nazikçe temizliyor.

Örneğin hindistan cevizi yağı nemlendirir, cildi nemlendirir ve iltihabı azaltır. Temelde kış aylarında cildimizin kurtarıcısıdır. Bir su bardağı granüllü şeker ve bir çay bardağı hindistan cevizi yağını karıştırın. İsterseniz içine kokusunu sevdiğini bir esansiyel yağdan on damla ekleyin ve tekrar karıştırın. Bu peelingi, etkilenen bölgeye beş dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Bu peelingi iyileşme olana kadar her gün kullanabilirsiniz. İyileşmeden sonra ise haftada üç kez uygulayabilirsiniz. 

Kabartma Tozu ve Yulaf Ezmesi Peelingi

İşte harika bir kombinasyon! Harika bir peeling etkisi olan kabartma tozu batık tüylerin azalmasına ve önlenmesine yardımcı olur. Yulaf ezmesinin yatıştırıcı etkisi vardır, pul pul dökülmeden kaynaklanan kızarıklık ve tahrişi azaltır. Yulaf ezmesi gibi ev yapımı maske bileşenleri, batık kıllar oluştuktan sonra iltihabı azaltmanın harika bir yoludur.

Bir yemek kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesini bir cam kasede karıştırın. Arkasından bir su bardağı suyu cam kaseye ekleyin ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu kremi bir pamuk top ile cildinize uygulayın ve on dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın.

Siyah Çay Poşeti Yöntemi

Çayın birçok doğal iyileştirici özelliği olduğu bilinmektedir ve özellikle siyah çay, cildi yatıştırmak ve kızarıklığı azaltmak için anti-enflamatuar özellikler içerir. Aynı zamanda, sabah rutininizin bir parçası olmanın yanı sıra aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici ve sivilce önleyici faydaları olan kafein gibi antioksidanlar içerir. Bakın, kafein aynı zamanda bir anti-enflamatuardır ve bu nedenle batık kıllar için önemli bir faydadır. Sıcak bir bardak suyun içinde bir çay poşeti demleyin. Çayı soğuttuktan sonra, etkilenen bölgeye uygulayın ve üç dakika bekletin. 

Yağ Bazlı Serum

Bilginize, özellikle hassas bir cilde sahipseniz, aşırı sert peeling ve scrublardan kaçınmak en iyisidir. Şeker ve tuz peelingleri gibi aşındırıcı tariflerin cildi pul pul döktüğünü ancak genellikle aşırı cilt tahrişine neden olduğunu bilmelisiniz. Genellikle nazik kimyasal (asit) eksfoliasyon kullanmayı tercih edebilirsiniz ancak kimyasal peelingleri tercih etmiyorsanız ve tıraş sonrası cildi yatıştırmak için bir şey istiyorsanız, en iyi ev yapımı seçeneğiniz buna benzer yağ bazlı bir serum tarifi olabilir.

Bir cam kavanozun içine bir yemek kaşığı hint yağı, bir yemek kaşığı kenevir yağı ve on damla çay ağacı yağını iyice karıştırın. Tahrişi önlemek için tıraştan sonra bu karışımı etkilenen bölgelere uygulayın.

Çay Ağacı Yağı ve Cadı Fındığı Maskesi

Ilık suyla birlikte çay ağacı yağını etkilenen bölgede kullanmak harika bir antiseptik üründür. Bir bardak ılık suya on damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışım, tüyleri gevşetmeye ve kökleri temizlemeye yardımcı olur. Daha sonra, iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olan antibakteriyel ve antiseptik faydaları olan doğal bir bitki olan cadı fındığı, epilasyondan ya da tıraştan hemen sonra tonik olarak uygulanabilir.

Aloe Vera Jel ve Kabartma Tozu Maskesi

Salisilik asit içeren aloe vera gibi ürünleri veya doğal bileşenleri arayın. Enfeksiyonu önlemeye, bakterileri azaltmaya, uygun cilt yenilenmesine yardımcı olduğu ve kıl köklerinin tıkanmasını önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Salisilik asit, gözeneklerinizi temiz tutmak için epidermisin derinliklerinde çalışarak gözeneklere girebilen birkaç asitten biri olduğu için evde kıl oluşumunu önlemede en sevdiğim maskelerden biridir. Batık kıllarla mücadelede iki temel bileşen olan anti-enflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Bir cam kaseye iki yemek kaşığı aloe vera jel ve bir yemek kaşığı kabartma tozunu alın. Bu malzemeleri iyice karıştırın. Cildinize bu maskeyi uygulayın ve üç dakika bekletin. Kalan maskeyi temiz bir cam kavanoza alın. Bu cam kavanozu buzdolabında saklayın. 

Cildinizi pul pul dökmek için alfa ve beta-hidroksi asitleri ve ardından komedojenik olmayan yağsız bir nemlendiriciyi kullanmanızı öneririm.

Scrub, peeling ve serumlar gibi iltihap önleyici tedaviler, batık kıllar ortaya çıktıktan sonra iltihabı azaltmaya yardımcı olabilirken, kök nedenlerini tedavi etmenin önemini unutmayın. En iyi yöntem, nazik günlük peeling ve nemlendirici kremlerdir. Herhangi bir cilt tahrişine peeling yapmak, önlemek ve yatıştırmak için bu ev yapımı maskeleri kullanın.

Begonya Kadın YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx