Cilt Bakımı

Buğday Tohumu Yağı ile Cilt Bakımı

Reklamlar

Buğday tohumu yağı ile cilt bakımı yapabilirsiniz. Çünkü buğday tohumu yağının içinde çok vitamin ve mineral vardır. Ve insan sağlığı için de çok etkilidir.

Buğday tohumu yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır, buğday tohumu yağının vücudumuza, cildimize ve saçlarımıza faydaları nelerdir gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Buğday Tohumu Yağı

Sağlıklı bir yaşam için buğday tohumu yağını cilt bakımı rutininize ekleyebilirsiniz. Buğday tohumu yağı ile cildiniz beslenir ve yaşlanmaya karşı etkilidir. Bu yağı yemeklerinize ilave edebilirsiniz. Topikal yani yüzeysel olarak kullanılsa da etkilidir. Buğday tohumu yağı, cildinizi yumuşatır. Cildinizi nemlendirmekten cildin yaşlanmasına karşı güçlerini artırmaya kadar çeşitli faydaları vardır.

Reklamlar

Doğal yağlar tercih ederek cildinizin daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Buğday tohumu yağı buğdayın merkezinde olan buğdayın kalbi olan bir yağdır. Buğday tohumu yağı buğdayın çimlenmesine ve büyümesine yardımcı olmak için buğday bitkisini beslemektedir. Buğday tohumu yağının en bilinen özelliği buğday çekirdeğinin en besleyici bileşeni olmasıdır. Protein, B vitaminleri, omega-3 yağ asitleri, demir ve kalsiyum gibi 23 farklı besin içerdiği için cildi nemlendirir yatıştırır, saç sağlığı için faydalıdır. Ve vücut sağlına da etkileri vardır.

Buğday Tohumu Yağının Cilt İçin Faydaları

Buğday Tohumu Yağı ile Cilt Bakımı yazımızda cildimize olan fyadaları ile devam ediyoruz. Buğday tohumu yağının en önemli faydası cildimiz içindir. Cilt tarafından kolayca emildiği için cilde sürüldüğünde faydalı bir nemlendiricidir. Buğday tohumu yağının içinde çok sayıda vitamin ve yağ asitleri vardır. İçindeki vitaminler A vitamini, D vitamini, B vitaminleri, antioksidanlar ve yağ asitleridir. Bunlar sayesinde cildinize uygulamanız halinde cildinizin içine işleyerek tedavi görevi görür. Kuru veya yıpranmış cildi nemlendirir. Bunu iyileştirmekle kalmaz, ciltteki lekeleri de tedavi etmeye yardımcı olur. Buğday tohumu yağının içinde E vitamini vardır. Bu şekilde cilt hasarını azaltır. Ve ciltteki serbest radikalleri kontrol etmeye, sağlıklı kolajen oluşumunu desteklemeye hatta cilt tonunu korumaya yardımcı olur.

Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır
Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır

Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Buğday tohumu yağının kokusu çok keskindir. Bu yüzden tercih ettiğiniz herhangi bir hoş kokusu olan yağ ile karıştırabilirsiniz. Kokusunu sevdiğiniz bir yağa yüzde 10 ya da 15 oranında buğday tohumu yağı ekleyebilirsiniz. Evinizde hazırladığınız herhangi bir maske ya da leke giderici kremin içine buğday tohumu yağı ekleyip kullanabilirsiniz. Sadece dışarıdan bakım yapmanın yanında sebze, salata ve yemeklerinize bu yağı ekleyerek içten de fayda etmesini sağlayabilirsiniz.

Buğday Tohumu Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buğday tohumu yağının keskin ve ağır bir kokusu olduğu için tek başına kullanmak rahatsız edebilir. Başka bir yap ile kokusunu hafifletebilirsiniz. Eğer kokusu rahatsız etmezse tek başına da kullanabilirsiniz. Bu yağı buzdolabında bir yıl kadar saklayabilirsiniz. Fakat buğday veya glüten alerjisi olanların bu yağı kullanmaması gerekir.

Reklamlar

Buğday Yağının Saça ve Cilde Faydaları

Buğday yağı ile doğal yollardan ve sağlıklı yan etkisi olmayan sağlık, güzellik elde edebilirsiniz. Buğday tohumu yağı 23 farklı besin içerir. Ve bu yüzden saç, cilt ve genel sağlık yararları gibi geniş yelpazede birçok fayda sağladığını ortaya koymaktadır.

Buğday yağının içeriği çok zengindir. İçeriğinde B vitaminleri, E vitamini, omega-3 yağ asitleri, demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor bulunmak üzere 23 farklı önemli besin vardır. Çok zengin içeriğe sahip olan doğal bir yağ olduğu için günlük saç ve cilt bakım rutininize eklerseniz, çok doğru bir seçim yapmış olursunuz. Buğday yağının faydasını görmek için saçlarınız için nasıl kullanmalısınız?

Buğday Tohumu Yağının Saça Faydaları

  • Buğday yağı kuru, kırılmaya müsait, cansız saçlara sahip olanlar için çok iyi bir alternatiftir.
  • Buğday tohumu yağı saçlarınızın kaybolan nem dengesini düzenler.
  • Saç köklerini güçlendirerek dökülmeyi engeller.
  • Cansız ve uzamayan minik saçları besleyerek uzamasını hızlandırır.
  • Kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç çıkmasına yardımcı olur.

Buğday Tohumu Yağının Saçları Yumuşatma Özelliği

Kuru saçlara sahipseniz saçlarınız hızlı bir şekilde kabarır, elektriklenir, kırılır ve cansız görünür. Kafa derisinin yağlanmasının yağ salgılanmasının sebebi saç derisini nemlendirmektir. Fakat çoğu kişide saç derisinde yağ birikir. Saçlarınız uzun ise yağ sadece saç diplerinde kalıp saç uçlarınız kuruyup yıpranabilir. Saçınızın nemini kazanması ve yumuşaması için uzun zincirli yağ asitlerinden oluşan buğday tohumu yağı kullanabilirsiniz. Saçlarınızı şekillendirmek için yüksek ısı içeren ürünler kullanıyorsanız bu ürünlerin saçınıza verdiği zararı azaltmak için buğday tohumu yağını kullanabilirsiniz.

Buğday Tohumu Yağının E vitamini İçeriği

Buğday tohumu yağının içinde çok sayıda vitamin vardır. Bunlardan birisi de E vitaminidir. Bu vitaminin diğer adı da tokoferoldur. E vitamini cilde faydaları ile bilinir. Hem cilt hem de saçlarda oldukça faydalıdır. Cilt hücresinin oluşumunu desteklemektedir. Ve cilt için mükemmel bir nemlendiricidir. Kullanımı için şampuanınızın ve saç kremlerinizin içine bu yağı ekleyip saçınızı yıkayınız. Ve bu şekilde kozmetik ve saç bakım ürünlerinin raf ömrünü uzatır.

Buğday Tohumu Yağının Skualen kaynağı

Buğday tohumu yağının içinde skualen isminde çoklu doymamış bir yağ vardır. Yapılan bir araştırmaya göre köpek balığı karaciğerinin yağı bilinen en zengin skualen kaynağıdır. Ve buğday tohumu gibi bitki yağlarının da skualen içerdiği tespit edilmiştir. Skualen, en büyük özelliği insan vücudunun ürettiği gerçek yağa en yakın yağ olmasıdır. Skualen, cilt hücreleri ve saç tarafından hızlıca emilir. Ve bu sebeple kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır.

Buğday Tohumu Yağının B vitamini Zengini

Buğday tohumu yağı çok çeşitli B vitaminleri içerir. Bunlar B1, B2, B3 ve B6 vitaminleridir. Direkt olarak cildinize uyguladığınızda, saçlarınıza ya da maskelerinize eklediğinizde faydalarını göreceksiniz. Saç maskelerinize ve şampuanlarınıza eklerseniz saç derinizde dolaşımı arttırmaya yardımcı olur. Piyasadaki güzellik ve saç ürününün çoğunda saçların kalınlaşması için B vitamini kompleksi kullanılmaktadır. B vitaminleri vücut tarafından hücre ve doku oluşumu için gereklidir. Özellikle de kan ve sinir hücreleri için gereklidir.

Buğday Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saçınıza buğday tohumu yağı uygulama yollarından birincisi saç kreminizin ya da şampuanınızın içine 8 – 10 damla eklemektir. Aynı şekilde devamlı kullandığınız saç maskesinin içine de buğday yağı ilave edebilirsiniz. Bir diğer yöntem de 1 kaşık bal, 1 yumurta sarısı ve 1 kaşık buğday tohumu yağını karıştırıp saç maskesi yapmaktır.

Buğday Tohumu Yağının Cilde Faydaları

Buğday tohumu yağının içinde çok çeşitli besin kaynakları, vitamin ve mineraller vardır. Bu zengin içerikleri ile cildinizi nemlendirir, yaşlanma belirtilerini en aza indirger, cildi yumuşatır, ciltte meydana gelen küçük yara izlerini giderir. Eğer cildinizin sağlıklı görünmesini ve parlamasını istiyorsanız buğday tohumu yağı iyi bir seçenektir.

Buğday Tohumu Yağı ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır
Buğday Tohumu Yağı ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Buğday Tohumu Yağı Cilt Sorunlarına İyi Gelir

Kuru cilde sahip olanların yaşadığı cilt sorunlarından olan egzama ve sedef hastalığına buğday tohumu yağı iyi gelmektedir. Cilde uygulandığında cildin nem dengesini sağlar ve içindeki E vitamini ile de cildinizi yatıştırıp bakım yapar.

Buğday Tohumu Yağı Yaşlanma Karşıtıdır

Çok fazla vitamin ve mineral içerdiği için sağlık açısından da faydası çok büyük olan buğday tohumu yağı erken yaşlanma belirtilerine de iyi gelmektedir. Bir diğer özelliği de antioksidan olmasıdır. Bu özelliği sayesinde göz altı morluklarına, güneş lekelerine, doğum çatlaklarına ve selülite iyi gelmektedir.

Buğday Tohumu Yağı Etkili Bir Cilt Nemlendiricisidir

Buğday tohumu yağının en büyük özelliklerinden birisi de cilt tarafından hızlıca emilmesidir. Faydalı bir nemlendirici ve tedavi edicidir. İçinde A vitamini, D vitamini, B vitaminleri, antioksidanlar ve yağ asitleri olduğu için cilt için çok faydalıdır. Ve bunların yanında serbest radikallerle savaşır ve sağlıklı kollajen oluşumunu desteklemektedir.

Buğday Tohumu Yağı ile Cilt Bakımı

Buğday tohumu yağını cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Direkt yüzünüze sürüp faydalı etkilerini görebilirsiniz. Fakat bu aşamada dikkat etmeniz gereken buğday tohumu yağının gözleriniz ile temas etmemesidir. Ayrıca bir diğer yöntemde herhangi bir cilt maskesinin içine ilave etmektir. Yüzde 10 – 15 oranında buğday tohumu yağı ilave etmelisiniz. Ve jojoba, sandal ağacı, sardunya, sedir ağacı, rezene ve lavanta gibi cildi destekleyen sağlıklı uçucu yağlarla birlikte bir karışım oluşturabilirsiniz. Buğday Tohumu Yağı ile Cilt Bakımı yazımızda bu yağın sağlık açısından faydaları ile devam ediyoruz.

Buğday Tohumu Yağının Sağlık İçin Diğer Faydaları

Buğday tohumu yağının cildimize ve saçlarımıza olan faydalarından bahsettik. Bunların dışında vücudumuzun genel sağlığı için de çok etkileri vardır. Bu faydalarından yararlanmak için buğday tohumu yağını meniz veya salata gibi besinlere eklemelisiniz. Besin olarak buğday tohumu yağı tüketmeyi düşünürseniz günde en fazla 1 yemek kaşığı kullanmalısınız. Yemeklerinize eklemek iyi bir fikir değildir çünkü pişirilince besin değeri azalmaktadır. Bu yüzden soslarınızda ve salatalarınızda kullanmak daha iyi bir tercihtir. Buğday tohumu yağının vücudumuza olan faydaları;

Buğday Tohumu Yağı Sinir Sistemini Düzenler

Buğday tohumu yağının içinde omega-3 yağ asitleri olduğu için sinir sisteminin sistematik olarak düzenlenmektedir. Ve ruh halini iyileştirerek sizin enerjik olmanızı sağlar. Ve ayrıca B vitamini içerdiği için stresi büyük ölçüde azaltmaktadır.

Buğday Tohumu Yağı Doğum Kusurlarını Önler

İktidarsızlık düşük gibi doğum kusurlarını buğday tohumu yağı engellemektedir. Hamile kadınlara faydalı olduğu ve doğum kusurlarını önlediği için tavsiye edilmektedir. Ayrıca sağlıklı kırmızı kan hücrelerini desteklemektedir.

Buğday Tohumu Yağı Fazla Vücut Yağlarıyla Mücadele Eder

Buğday tohumu yağı doğal bir yağ fakat düzenli kullanılırsa vücuttaki istenmeyen yağın azaltılmasına da faydalıdır. Kilo vermek istiyorsanız bu yağı denemelisiniz. Ayrıca sindirim sistemi için de çok faydalıdır.

Buğday Tohumu Yağı Kan Şekeri Seviyelerini Düzenler

Buğday tohumu yağı magnezyum açısından da zengin olduğu için düzenli kullanılırsa diyabet hastalarında kan şekerini düzenlemektedir. Ve şeker hastalığını büyük ölçüde kontrol etmektedir.

Buğday Tohumu Yağı Kötü Kolesterolü Azaltır

Kötü kolesterol seviyelerini düşürerek kan dolaşımını iyileştirir. Böylece kalbiniz daha sağlıklı kalır. Kalp dostudur ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Buğday Tohumu Yağı Daha Sağlıklı Bir Yaşam Sunar

Buğday tohumu yağını düzenli olarak tüketirseniz sağlıklı, uzun ve hastalıksız bir yaşam sizi bekler. Birçok hastalığı önleyerek stresinizi azaltır. Daha enerjik olmanızı sağlar. Sağlıklı bir yaşam için günlük diyetinize bu yağı eklemelisiniz.

Buğday Yağının Zararı veya Yan Etkileri Var mı?
Buğday Yağının Zararı veya Yan Etkileri Var mı?

Buğday Yağının Zararı veya Yan Etkileri Var mı?

Buğday yağının zararı veya yan etkisi yoktur. Günlük bir yemek kaşığı tüketilebilmektedir. Cilt ve saç için kullanırken belli bir sınırlama olmasa da aşırıya kaçılmamalıdır. Ve buğday ve veya gluten alerjisi olanların bu yağı kullanmaması gerekmektedir.

Buğday yağının içinde 23 çeşit vitamin ve mineral vardır. Bu yüzden de saç, cilt ve genel sağlık konularında etkilidir. Buğday tohumu yağı ile cilt bakımı yapabilirsiniz. Saç ve cilt bakımında direkt olarak kullanılmalıdır. Sağlığa faydası için ise günde 1 yemek kaşığı tüketilmelidir. Bir zararı ve yan etkisi yoktur.  Ancak fazla ve aşırı dozda kullanılması ya da tüketilmesi tavsiye edilmez. Glüten alerjisi olan kişiler buğday tohumu yağı kesinlikle kullanmamalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx