Hayvanlar Alemi

Burmilla Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Burmilla kedisi özellikleri veya Burmilla Longhair olarak bilinen bu kedi türü İran kedisi ve Birmanya kedisi arasındaki çiftleşmeden, tamamen tesadüf eseri ortaya çıkmıştır.

Burmilla Longhair, tatlı ve cana yakın karakteri ile insanı büyüleyen, kalın ve ipeksi tüylü bir kedidir. Irkın tarihçesinden ideal yaşam tarzına, bakımından, beslenmesine bilmeniz gereken tüm bilgiler yazımızda.

Burmilla Kedisi Özellikleri Nelerdir?
Burmilla Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Burmilla Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Burmilla kedisi özelliklerine bakacak olursak anavatanı Büyük Britanya!dır. Ortalama ömrü 12 ila 15 yıl arasındadır. Orta beden kedi ırkına girer ve 4 ila 6 kg arası bir ağırlığa sahiptir. Hipoalerjenik bir kedi türü değildir. Sahibine ve benimsediği yuvasına bağlı, asla kaçma eğiliminde olmayan bir kedi türüdür.

Burmilla kedisinin beslenmesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kilo almaya çok müsait bir bünyesi vardır. Bu kedi türünü asla yalnız bırakamazsınız çünkü yalnızlığa hiç tahammülü yoktur. Genel olarak miyavlama huyu vardır. İsteklerini miyavlayarak gösterirler. Düşük sıcaklıklardan ve soğuk havalardan muzdariptir. Bulunduğu ortamın sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır.

Reklamlar

Burmilla kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Yalnızlıktan muzdarip küçük bağımsız bir kedi olduğundan, evde az zaman geçirenler için sahiplenilmesi önerilmez. Çocuklu ailelere kesinlikle tavsiye edilmektedir. Enerjik bir kedi olmasının yanında, obeziteye yatkın olan Burmilla kedisinin düzenli olarak egzersiz yapması gerekir.

Bunun için ona koşabileceği, tırmanabileceği ve zıplayabileceği bir alan sağlamak gerekir. Güzel güneşli günlerde, güvenli bir şekilde olduğu sürece bahçede kalabilir. Soğuktan etkilenmeye meyilli olduğu için, evin içinde oynayabilmesi ve egzersiz yapabilmesi için ona ayrılmış bir alan oluşturmak gerekir.

Burmilla kedisi kökenleri ve tarihi

Burmilla Longhair kedisinin ilginç bir hikayesi var. Bu kedinin kökeni tamamen tesadüfen ortaya çıkmıştır. Aslında, her ikisi de Barones Miranda isminde bir kadına ait olan bir İran Chinchilla ve Birmanya kedisinin, istemeden çiftleşmesi ile ortaya çıkmıştır.

Böylece, 1981’de, hassas ve özel görünümleri ie Barones’in kalbini fetheden dört harika kedi yavrusu doğdu. Kadın, Burmilla adını alan yeni bir kedi cinsinin üremesine yol açacak kadar bu yavrulara aşık oldu. 1984 yılında bu kedilerin üretimine başlandı. 1990 yılında İngiltere’de tanınan bir ırk olmuştur. Kedi dernekleri hala bu kediyi kayıt altına almamıştır.

Reklamlar
Burmilla kedisi görünümü
Burmilla kedisi görünümü

Burmilla kedisi görünümü ve fiziksel özellikleri

Irkın ataları olan İran Chinchilla ve Birman kedilerine benzerlik göstermektedir. Burmilla kedisi gövdesi sağlam ve kaslı, orta boy ve büyüklüktedir. Göğüs yuvarlak ve sırt düzdür. Bu cinsin örnekleri maksimum 35 cm uzunluğunda 4 ila 6 kg arasındadır.

Kulaklar geniş ve uçta yuvarlaktır. Geniş ve birbirinden ayrı gözleri yeşil renktedir ve inanılmaz derecede etkileyici ve parlak görünür.

Burmilla kedisi, kalın, ipeksi ve yumuşak bir tüy yapısına sahiptir. Tüyleri, bacakların yanı sıra kuyruk ve yelelerinde daha uzun ve daha tutarlıdır. Burmilla kedisi kürk rengi, mavi, siyah, çikolata ve tarçın gibi çeşitli renkleri alabilir. Krem ve kaplumbağa kabuğu renkleri standardın izin verdiği ancak daha az sıklıkla kullanılan renklerdir. Gümüş görünümlü ışıltılı yansımalar, bu cins kedilerin kürkünün tipik özelliğidir.

Burmilla kedisi özelliklerine ve vücuduna bakacak olursak bacakları ince ama sağlamdır ve vücudun geri kalanıyla orantılıdır. Arka bacakları, ön bacaklarından biraz daha uzundur. Ayaklar küçük ve oval şekilde görünür.

Burmilla kedisi karakteri

Yeni bir evcil hayvan sahiplenmeden önce onun tabiatını bilmek, bizimle ve yaşam tarzımızla uyumlu olup olmadığını anlamak çok önemlidir.

Burmilla kedisi karakteri, Birman ve İran kedisinin en iyi özelliklerini taşır. Bir yandan bu kedi aktif, oyuncu ve enerjiktir. Diğer yandan, sakin ve rahat bir mizacı vardır. Bu cins, sahibine karşı inanılmaz derecede sadık ve sevecendir. Bu özelliği, insanların yokluğunda yalnızlık çekmelerine neden olur.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Yukarıda sıraladığımız karakter avantajı nedeniyle, Burmilla Longhair bakmak isteyen çocuklu ailelere, şiddetle tavsiye edilebilir. Çocuklar ile mükemmel bir oyun arkadaşı olan bir kedi türüdür. Ayrıca sosyalliği sayesinde kedi veya köpek gibi diğer evcil hayvanlarla bir arada yaşamaya da uygundur.

Burmilla kedisi görünümü
Burmilla kedisi görünümü

Burmilla kedisi sağlığı

Burmilla kedisi özelliklerinden, ortalama ömrü 12 ila 15 yıl arasındadır. Kalıtsal olsun ya da olmasın, bu kedide ortaya çıkabilecek yaygın hastalıklar;

  • Obezite;
  • Polikistik böbrek hastalığı;
  • Böbrek taşı.

Burmilla kedisi bakımı

Burmilla kedisi, uzun tüylü bir kedi olduğundan, düğüm ve tüy yumağı oluşumunu önlemek için günde bir kez fırçalanması veya taranması tavsiye edilir. Bunu yaparak ölü tüy tabakasını ortadan kaldıracak ve kedinin derisini düzenli olarak inceleyerek herhangi bir cilt bozukluğu veya parazitin varlığını tespit edebileceksiniz.

Burmilla kedisi beslenmesi

Burmilla kedisi, diğer kediler gibi etoburdur. Beslenmesi esas olarak ete dayalı olmalıdır. İdeal yiyecekler tavuk, sığır eti, hindi ve tavşandır. Protein ve omega 3 kaynağı olduğu için ara sıra balık verilmeli ama asla ana öğün olmamalıdır.

Son olarak, verilecek öğünlerin miktarlarına dikkat edin. Burmilla Longhair, obeziteye yatkın ve çok açgözlü bir kedidir. Bunun için kedinin yaşı, sağlığı ve yaşam tarzı gibi bir dizi faktöre göre, veteriner bir beslenme programı hazırlayabilir.

Burmilla kedisi nasıl üretilir?

Burmilla kedisi için safkan yavrular elde etmek isterseniz sadece kendi türü arasında bir çiftleşme sağlamanız gerekir.

Genellikle kedilerin hamileliği 63 ile 68 gün arasında sürer. Doğacak yavruların sayısı iki ile dört arasında değişir. Yaşamın ilk aylarında, yavruların göz ve saç rengi farklı olur ve zamanla kademeli olarak standart renklere bürünür.

Burmilla kedisi fiyatı

Burmilla kedisi fiyatı 3.000 ila 10.000 TL arasında değişmektedir. Bu kadar pahalı olmasının nedeni henüz ülkemizde yeni keşfedilmiş ve nadir olmasıdır. Yurt dışından bu kediyi getirmek isterseniz sadece kedi için ödeyeceğiniz tutar 1000 ile 1500 Euro arasındadır.

İlginizi çekebilir: Exotic Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx