Teknoloji

Google Haritalar, Benzinli ve Dizel Araçlara Rota Gösterecek

Reklamlar

Google haritalar hizmeti için önemli bir özellik eklenmesi üzerine çalışmalarına başladı. Yakın gelecekte navigasyon uygulaması, otomobilin motor tipine göre en ekonomik rotaları oluşturacak. Amerikan teknoloji devi Google’ın en popüler servislerinden biri olan haritalar, pek çok sürücüyü memnun edecek özelliklerle yakın zamanda güncellenecek. Bu özellik şu anda Android Beta’da 11.39 kodlu Google haritalar kodudur ve araç motorunun türüne göre rotalar oluşturmanıza olanak tanır. 

Bu yüzden, Google maps varsayılan olarak en kısa rotayı oluşturarak size zaman kazandırır. Fakat Google mühendisleri, motor türüne bağlı olarak tüm araçların aynı şekilde depolanamayacağını anlamış görünüyor. Bu nedenle geliştiriciler dizel, benzinli, hibrit, LPG ve tabii ki elektrikli araçlar için ayrı rotalar oluşturmaya başlayacak. 

Motor Türünü Kullanıcılar Belirleyecek
Motor Türünü Kullanıcılar Belirleyecek

Motor Türünü Kullanıcılar Belirleyecek

Google haritalar uygulamasının Android Beta kodunda tespit edilecek. Bu yeni özellik, kullanıcıya motorun türünü sorar. Sahip olduğunuz bir otomobilin motor bilgilerini uygulamaya girdiğinizde, aracınıza özel bir rota belirler.  Bu durumda, bu motora ait araçlarda ekonomik yapılmasının iyi çözümü, sabit hızda sürmektir. Ancak hibrit araçlar için  farklıdır.

Reklamlar

Çoğu hibrit araç, frenleme yapıldığında sürtünme enerjisini elektriğe aktarır. Böylelikle, bataryayı şarj eder. Google tüm bunları göz önünde bulundurarak kullanıcıları en çok kurtaran yola yönlendirecektir.

Google Haritalar Nedir?

Hemen hemen her cep telefonunda bulunan uygulamalardan biri olan Google haritalar, öncelikle navigasyon amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca kullanıcılar dünyanın herhangi bir yerini 3D olarak görüntüleyebildikleri için kendilerini bir yolculukta gibi hissedebilirler. Bu ücretsiz  uygulama sayesinde kullanıcılar, seçilen şehrin sokaklarında, yollarında ve diğer açık alanlarında adım adım gezinebiliyor.

Google Haritalar Özellikleri Nelerdir?

Google haritalar uygulaması sadece PC’lerde değil, cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlarda da kullanılabilir. Uygulamayı açtığınızda mevcut konumunuz belirlenir ve hedefinize en uygun rota hesaplanır.  Kullanıcı yorumlarını ve eleştirilerini dikkate alarak yapılan değişiklikler sayesinde Google haritalar kullanımı çok daha pratik hale gelmiştir. En önemli değişiklik, uygulama kullanılırken telefon çaldığında oluşan sorunla ilgiliydi. Daha önce, uygulama yol tarifi aldığında, telefon çaldığında talimatlar arka planda devam ediyordu. Google haritalar uygulaması sürekli gelişiyor ancak engelli kullanıcılar da unutulmuyor.

Hedef haritaya yazıldıktan sonra yol tarifi simgesi seçilir. Ardından toplu taşıma seçeneği kontrol edilir. Seçenekler alanından, güzergâhların aşağısında “Tekerlekli sandalyeye erişilebilir” görülür. Bu sekme tercih edilirse engelli kullanıcılar için en iyi rotayı belirleyecektir. Sesli komut işlevi, uygulamayı kolaylaştıran bir diğer işlevdir. Bu özellik, uygulamanın en önemli özelliğidir. Bu sekme tercih edilirse engelli kullanıcılar için en iyi rotayı belirleyecektir. 

Reklamlar

Google Haritalar Ne İşe Yarar?

Genel olarak Google haritalar, bir şehirdeki toplu taşıma ve bağlantıları, bisikletçiler için uygun rotalar, uydu görüntüleri, arazi görüntüleri, özel araç taşımacılığı için belirli rotaların hesaplanması, trafik koşulları hakkında bilgiler, varış noktasına kadar olan sürenin hesaplanması vb. hakkında bilgi sağlar.

Kısacası; Hedefinize ulaşmak için en pratik rotayı hesaplar. 3D gezinti, toplu taşıma ile rota belirleme, konum aktarma, iş rotası oluşumu, mesafe hesabı yakın, yerleri öğrenme gibi kolaylıklar sağlar.

Google Haritalar Nasıl Kullanılır?
Google Haritalar Nasıl Kullanılır?

Google Haritalar Nasıl Kullanılır?

Uygulama ağırlıklı olarak internet bağlantısı ile kullanılır, ancak aynı zamanda çevrimdışı işlevselliğe de sahiptir. Bu özellik, internet bağlantınız yavaş veya hiç olmadığında çok kullanışlıdır.  Ayrıca çevrimdışı kullanım, uygulama kullanılırken mobil internet kotası harcanmaması için önemlidir. Çevrimdışı erişim ile hedef nokta haritaları indirilebilir ve uygulamada kullanılabilir.

Google haritalar ayrıca konum eklemenize de olanak tanır. Çoğu kullanıcı tarafından bilinmeyen bu özellik tamamen ücretsizdir ve kullanabilmek için uygulama üzerinden bir Google hesabı açmanız gerekecektir. Harita sekmesinde işaretçi ekle seçilir. Eklenecek bir alan seçtiğinizde, seçilen konum adlandırılır. Kaydet butonuna basmak işlemi tamamlayarak söz konusu lokasyonun harita üzerinde ismi ile birlikte görünmesi sağlanır. Google haritalarda, uygulamaya işletme ve iş yeri eklemenin yanı sıra adres ekleme olanağı da sunar. Bu prosedür genellikle diğer herhangi bir yer ekleme  prosedürü gibi çalışır. Evinizi veya istediğiniz herhangi bir yeri haritada işaretledikten sonra oraya gitmek istediğinizde adresi tekrar girmenize gerek yoktur. Listeden ilgili yeri seçip en uygun rotayı hesaplayabilirsiniz.

Youtube kanalımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx