KombinModa

Business Casual Giyim Tarzı Nedir? Business Casual Giyim Kombinleri

Reklamlar

Business casual giyim tarzı nedir? Stil sahibi kadın erkek herkes için her gün sorulan en önemli soru, “Bugün ne giysem?” sorusu olmaktadır. Özellikle de kurumsal bir iş hayatına sahipseniz bu sorunun cevabı daha da zorlaşmaktadır. Çünkü iş hayatında şık giyinmek kaçınılmaz olacaktır. Tabi bu şıklığı abartmadan doğru yakalayabilmek oldukça önemlidir. Business casual tarzını vücudumuzu tanıyarak doğru bir şekilde yaşam tarzımıza taşıdığımızda kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacaktır. Ayrıca toplumda prestij katacaktır. Fakat önemli olan bu giyim tarzını yaşamımıza geçirebilmektir. Doğru parçalarla doğru kombin yaparak business casual tarzı giyim kombinlerini hepimiz kolaylıkla yapabiliriz. Yazımızı okuyup business casual giyinmenin yollarını öğrenerek hayatınıza çok daha kolay bir şekilde geçirebilirsiniz.

Business Casual Giyim Nedir?
Business Casual Giyim Nedir?

Business Casual Giyim Nedir?

Şıklığın, asilliğin ve gösterişin kıyafetlerinize yansıması olarak bilinir business casual giyim. Bu tarzı yansıtmak için kaliteli parçalar seçmelisiniz ki tarzınızı daha iyi yansıtabilesiniz. Seçtiğiniz tüm parçaların birbiri ile uyum içerisinde olmasını sağlamanız gerekmektedir. Unutmayın ki uyum belli bir tarz yaratmak için en önemli detaydır. Business casual giyim tarzının temelinde gömlekler, blazer ceketler, kumaş pantolonlar, elbiseler, bluzlar ve renkli çantalar ön plana çıkmaktadır. Rahatlığınızı geri planda bırakarak tişörtlerinize, sweatshirtlerinize, taytlarınıza veda edebilirsiniz.

Özellikle de kurumsal çalışma ortamlarında kullanabilecek tüm parçaları uyumlu bir şekilde kombinleyerek business casual giyim tarzını yansıtabilirsiniz. Ancak kombin hazırlarken sadece klasik giyim tarzına veya sadece spor giyim tarzına kaçmamaya özen göstermeniz gerekiyor ki business casual giyim tarzını anlayarak hareket etmeniz çok daha kolay olsun.

Reklamlar
Business Casual Giyim Tarzı Kombinleri
Business Casual Giyim Tarzı Kombinleri

Business Casual Giyim Tarzı Kombinleri

 • İş hayatının ön planda olan giyim tarzı business casual tarzı giyim kombinlerini yapabilmek için birkaç detaya ihtiyacımız vardır. Gerekli bilgileri bildiğiniz takdirde giyim tarzınıza yansıtarak çok daha güzel kombinler yapabilirsiniz.
 • Kombin parçalarından örnek vermek gerekirse business casual giyim tarzının vazgeçilmezi şüphesiz ki blazer ceketlerdir. Yaptığınız kombini bambaşka boyuta götürerek ayrı bir şıklık katmaktadır. Özellikle de ofis giyiminde sıklıkla tercih edilen, kurtarıcı bir parça olarak bilinir. Kumaş eteklerin, pantolonların üzerine giyildiği takdirde resmiyet ve şıklığı tam olarak yakalayacaksınızdır.
 • Business casual giyim tarzında bir diğer önemli parça ise sıklıkla kullandığımız pantolonlardır. Bu tarza hâkim olmak için kot pantolonlarınızdan biraz uzak durmanız gerekebilir. Keten pantolonlar, kumaş pantolonlar ve koyu renkler tercih ederek şıklığı yakalayabilirsiniz. Renk olarak siyah, lacivert veya gri gibi tercihlerde bulunabilirsiniz.
 • Unutmayın ki ayakkabı seçimi kombinlerinizi tamamlayan en önemli unsurdur. Şıklığı yakalarken aslında rahat da olmanız gerektiğini her zaman hatırlamanız gerekir. Çünkü ayaklarımızın rahatlığı gün içindeki yorgunluğumuzdan yürüyüşümüze kadar önemli etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden doğru ayakkabı seçimi yaparken ayak sağlığınızı da göz önünde bulundurarak tercih yapmalısınız.
 • Business casual tarzı giyim kombinleri yapmak istiyorsanız aksesuar seçimine de oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Şıklığı tamamlayacak bir saat veya kullanacağınız kemer, bunun yanı sıra takı aksesuarları, tokalar ve kullandığınız çanta ben buradayım demesi gerekmektedir. Tabi böyle bir etki yaratması için kullandığınız her parçanın kaliteli ürünler olması gerekmektedir. Ayrıca aksesuar kullanımını dozunda yapmak önemlidir.  Sırf tarz olacağım diye her aksesuarı kullanmak size karmaşıklıktan başka bir şey vermeyecektir. Az ve öz aksesuar kullanarak business casual tarzınızı tamamlayabilirsiniz.
 • Gömlek ve bluz tercihlerinizde hareketten kaçınarak sade ve şık tercihler yapmalısınız. Örneğin klasiklerden kaçınmayarak tercih edeceğiniz siyah kumaş pantolonun üzerine giyeceğiniz beyaz gömlek ile risksiz bir kombin yaparak gününüzü kurtarabilirsiniz.
Business Casual Giyimde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Business Casual Giyimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Business Casual Giyimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Business casual giyim kendini her ortamda gösteren bir tarzdır. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Business casual giyimde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

 • Aslında tarzınız ne olursa olsun şüphesiz en dikkat etmeniz gereken durum renk uyumudur. Renk uyumunu ayarlayamadığınızda kombinin bir bütün olarak gözükmeyecek ve karmaşıklığa yol açacaktır.
 • Şık olmaya kendinizi fazla zorlamanız da sizi rahatsız edecek durumlardandır. Tamam amacımız ve tarzınız şık olmak olabilir ama zorlama yapılan bir kombinde kendinizi zaten rahat hissedemeyeceğiniz için yaptığınız kombini de istediğiniz gibi taşıyamayacaksınız. Bu da kıyafetlerinizin üzerinizde emanet gibi göstereceği için eminim olmasını istemezsiniz.
 • Kumaş tercihlerinize dikkat etmeniz gerekir. Zıt ve birbiriyle uyumlu olmayan kumaş parçaları seçtiğinizde de aynı karmaşıklıkla karşılaşacaksınız. Tercih edeceğiniz parçaların kumaş uyumu business casual giyiminde oldukça önemli bir etmendir.
 • Doğru kullanılan aksesuar kombininiz de bambaşka hava katacakken yanlış ve çok kullanılan aksesuar karmaşıklıktan başka bir şey vermeyecektir. Bu yüzden az ve öz tercihler yapmanız önerilmektedir.
 • Son olarak kombinlerimizin tamamlayıcı ve bizi gün içerisinde ağırlığımı taşıyan ayaklarımıza tercih edeceğimiz ayakkabılardır. Sağlık açısından da olumsuz etkileri olabileceği için doğru tercihler yapmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda business casual hakkında bilmeniz gereken önemli detayları sizlere aktardık. Business casual giyim nedir? Buesiness casual tarzı giyim kombinleri ve Buesiness casual giyiminde dikkat edilmesi gerekenleri konu başlığı olarak sizler için derledik. Varsa yorumlarınızı ve sorularınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.  

İlginizi çekebilir: Takım Elbisede Aksesuar Seçimi Nasıl Olmalı?

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Reklamlar
Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx