Cilt Bakımı

Çağla Şıkel Doğal Malzemelerle Cilt Bakımı Maskesi

Çağla Şıkel Cilt Maskeleri

Reklamlar

Çağla Şıkel, ülkemizdeki en güzel kadınlardan birisidir. Bu güzelliğin çok önemli sırları var. Her zaman doğal malzemelerle cilt bakımı yapmaya özen gösteren güzel manken Çağla Şıkel’in en çok izlenen videolarından birinde tarifini anlattığı cilt bakımı maskesinde kil, buğday nişastası ve yoğurt var. Önce kilin cilde faydaları, buğday nişastasının cilde faydaları ve yoğurdun cilde faydalarını yazdık. Ardından bu videodaki cilt maskesinin tarifini yazdık.

Kil'in Cilde Faydaları
Kil’in Cilde Faydaları

Kil Cilde Faydaları

Yağlı cildiniz varsa, kilin ve kil maskesinin faydalarının mucizesini zaten biliyor olabilirsiniz. Ancak kilin her cilt tipine fayda sağlayabileceğini biliyor muydunuz? Evet bu doğru! Kil, eski uygarlıklar tarafından yüzyıllardır kullanılan harika bir cilt bakımı bileşenidir ve bugün, onun güçlerinden yararlanmanın en iyi yollarından biri kil yüz maskesi kullanmaktır. Kuru bir cildiniz olsa bile kil maskesi kullanabilirsiniz önemli olan cilt tipinize uygun olanı bulmaktır.

Ciltteki safsızlıkları giderir

Gün boyunca kir, yağ, toz, duman ve diğer kirlilikler cildinizin yüzeyinde birikerek pürüzlü bir his bırakabilir, gözeneklerinizin daha büyük görünmesine gerek yok. Farkında olun ya da olmayın, ölü deri hücreleri de cildin yüzeyinde birikir ve eğer düzgün bir şekilde soyulmazlarsa, hat boyunca kırılmalara yol açabilir. Bu nedenle, yüzeyinde kalan birikintileri gidermek için cildinizi düzenli olarak pul pul dökmek ve derinlemesine temizlemek önemlidir. Bir kil maskesi, temiz ve saf hisseden cilt için bu kirliliklerin birikmesine yardımcı olabilir.

Reklamlar

Ci̇ldi̇ aydınlatır

Bugünlerde cildiniz biraz donuk görünüyorsa, parlak tarafından bakmanın zamanı geldi. Bunun için kullanabileceğiniz bir kil maskesi var! Genel cilt donukluğu genellikle uygun pul pul dökülme ve cilt bakımı eksikliğinin bir sonucudur, ancak haftada birkaç kez sadece biraz zaman ayırarak, kil maskesi kullanmak cildinizin taze ve parlak görünmesine yardımcı olabilir. Cildinizde donukluk varsa, şu anda en sevdiğimiz cilt bakımı bileşenlerinden biri olan odun kömürü de içeren bir kil maskesi kullanmayı düşünün.

Ciltteki fazla yağı giderir

Yağlı bir cildiniz mi var? Dinleyin! Kil maskesi, parlamayan bir görünüm için cildinizin görünümünü matlaştırmaya yardımcı olabilir. Yağlı ciltler için nihai cilt bakımı hedefi bu değil mi? Kil maskesi, ciltteki fazla yağı ve sebumu giderir. Böylece yağlı cildin parlak görünmesini engeller.

Gergin cildi nazik bir şekilde temizler

Sert temizlik zamanla kurur ve hassaslaştırarak cildi rahatsız edebilir. Ya da belki sadece kış zamanıdır ve soğuk, kuru hava teninizin ekstra hassas ve stresli hissetmesine neden olur. Sonuç olarak, cildin hem etkili hem de nazik bir temizliğe ihtiyacı vardır. Doğru kil maskesi cildi herhangi bir tahrişe neden olmadan nazikçe temizler ve cildinizin nemli ve rahatlamış görünmesini sağlar.

Ciltteki gözenekleri temizler ve gözenekleri küçültür

İlk önce gözeneklerinizden kurtulamazsınız. Herkeste var! Bazılarımız doğal olarak diğerlerinden daha büyük gözeneklere sahibiz. Gözeneklerinizi iyileştirmek sizin için birincil cilt bakımı sorunuysa, kil maskesi kullanmak işleri canlandırmaya gerçekten yardımcı olabilir. Gözenekler rafine edildiğinde ve temizlendiğinde, cilt tonunuz daha düzgün görünecek ve cildiniz daha pürüzsüz görünecektir. Bunu kim istemez?

Reklamlar

Ciltteki akne alevlenmelerini giderir

Milyonlarca kez söyledik, ama tekrar söyleyeceğiz. Cildinizin yüzeyinde çok uzun süre ölü deri hücrelerinin, kirin, yağın ve birikintilerin birikmesine izin vermek çatlaklara yol açacaktır. Bu kaçınılmazdır ancak akne oluşumunun sadece kader olduğunu varsaymayın. Haftada iki veya üç kez ölü cilt hücrelerini temizlemek ve cildinizi fazla yağ ve kirden arındırmak için kil maskesi kullanmak, cildinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olarak harikalar yaratabilir.

Cildinizi yeniler ve cildinizin dengesini korur

Cildiniz spektrumun her iki ucuna da düşüyorsa yani cildinizin farklı bölgeleri kuru ve yağlıysa, o zaman muhtemelen karma cildiniz vardır. Kil maskesi kullanmak karma cildin dengelenmesine yardımcı olabilir ve diğer maskelerin aksine onu aşırı kuru veya daha da kötüsü tahriş bırakmaz.

Kil bazlı yüz maskeleriyle maskelemenin birçok faydasını duyduktan sonra, cilt bakımı rutininize mutlaka bir tane eklemek isteyeceksiniz. 

Kil maskesi sadece birikintileri ortaya çıkarmakla kalmaz aynı zamanda ölü cilt hücrelerini cildin yüzeyinden temizleyerek kusurları yumuşatır.  Kömürle formüle edilmiş bu kil maskesi, donuk cildin görünümünü azaltmaya ve parlaklığı artırmanın yanı sıra cildinizin görünümünü eşitlemeye yardımcı olabilir. Kömürün bir cilt bakım malzemesi olarak kullanılmasına aşina değilseniz, söyleyelim. Aktif kömür, barbekü ızgaranızda kullandığınız şeyler değildir, cildiniz üzerinde ciddi şekilde etkileyici bir etkiye sahip olabilecek özel bir tür kömürdür. 

Bu maske, kirleri emmeye ve fazla parlaklığın görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Üç kile ek olarak, gözenekleri arındıran ve rahatlatıcı, spa benzeri bir deneyim sağlayan bir formül için okaliptüs ile formüle edilmiştir. Düzenli kullanımla cilt aşırı yağlı hissettirmez, tazelenmiş hissetmeye başlayacaktır.

Yoğurdun cilde faydaları
Yoğurdun cilde faydaları

Yoğurt Cilde Faydaları

Yoğurt olası her mide rahatsızlığının tedavisi olarak lanse edilir. Aynı zamanda ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde mutfakların ayrılmaz bir parçasıdır. Ama sizin için daha neler yapabileceğini hiç merak ettiniz mi?

Yoğurdun, sadece sağlığınız için değil, cilde sunduğu çok sayıda faydası vardır. Yoğurdun cildinizi ve saçınızı nasıl iyileştirebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Cildinizi nemlendirir

Yoğurt, cildi nemlendirir. Süper yaşlanma karşıtı etkileri vardır. Yoğurt topikal olarak uygulandığında, tedavi edilen bölgenin nem içeriğini arttırır. Bu, cildi daha elastik hale getirir ve parlaklığı artırır. Cildinizin neme ihtiyacı varsa, cildinizi gençleştirmek için yoğurt yüz maskesi kullanmayı deneyebilirsiniz.

Dört yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı kaşığı kakao ve bir tatlı kaşığı balı bir cam kasede iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve otuz dakika bekletin. Cildinizi soğuk suyla durulayın ve kurulayın.

Ciltteki kırışıklıkları ve i̇nce çizgileri azaltır

Zaman geçtikçe cildiniz yaşlanma belirtileri göstermeye başlar. Haftalık olarak yoğurt peelingi kullanarak kırışıklıklar ve ince çizgilerle mücadele edebilirsiniz. Yoğurt, bir soyucu olarak iyi çalışan laktik aside sahiptir. En üstteki ölü hücre tabakasını temizleyerek daha parlak ve daha genç bir cildi ortaya çıkarır.

Bir cam kasede iki yemek kaşığı yoğurt ve bir yemek kaşığı yulafı iyice alın. Yulafı yoğurda ekleyin ve lapa haline gelmesini bekleyin. Eşit bir tutarlılık elde etmek için karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve nazik, dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu peelingi ciltte on beş dakika bekletin ardından soğuk suyla durulayın.

Ciltteki aknelerle savaşır

Yoğurt, sivilce ile mücadelede etkili bir ev ilacı olarak kabul edilir. Düzenli olarak sade yoğurt kullanmak sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yoğurtta bulunan yüksek miktarda çinko ve laktik asit, onu akne için güçlü bir tedavi haline getirir.

Bir cam kaseye bir yemek kaşığı yoğurdu alın ve iyice çırpın. Pamuk toplarını yoğurda batırın ve etkilenen bölgelere uygulayın. Bir sivilce üzerinde pamuk kullandıktan sonra atın. Başka bir alan üzerinde uygulama için kullanmayın. Bu sivilcenizin yayılmasına neden olabilir. Gece boyunca cildinizde yoğurdu bekletin ve sabahları yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Ciltteki koyu lekeleri ve pigmentasyonu soldurur

Akne ve sivilceler, solması uzun süren izleri geride bırakabilir. Yoğurt ve limon suyunu bir arada kullanmak, onlardan daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yoğurdun lekelerin solmasına ve düzensiz pigmentasyonu düzeltmesine yardımcı olmasının nedeni laktik asit içeriğidir. Laktik asit, yeni cilt hücrelerinin büyümesini destekleyen cildin en üst tabakasını çıkarır. Bu, pigmentasyon görünümünü etkili bir şekilde azaltır.

Bir yemek kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı limon suyunu bir kasede karıştırın. Karışımı etkilenen bölgelere uygulayın. Gözlerinizle temas ettirmekten kaçının çünkü acıtabilir. Cildinizde bu maskeyi on beş dakika bekletin ve soğuk suyla durulayın.

Göz altındaki koyu halkaları azaltır

Uykusuz bir gece ve eski güzel genetik, koyu halkaların arkasındaki sebeplerdir. Yoğurt kullanmak göz altındaki koyu halkaları azaltmaya yardımcı olabilir. Yoğurt, şişkinliği azaltan iltihap önleyici özelliklere sahip olduğu için koyu halkaları azaltmaya yardımcı olur. İçindeki laktik asit ayrıca kalıcı koyu halkaları da azaltır.

Bir tatlı kaşığı yoğurdu bir cam kaseye alın ve iyice karıştırın. Pamukları yoğurda batırın. Yavaşça gözlerinizin altına sürün. On dakika bekletin ve ardından cildinizi bol soğuk suyla durulayın.

Cilt enfeksiyonlarını tedavi eder

Saçkıran veya ayak mantarı gibi cilt enfeksiyonları birçok insanı rahatsız eder. Tamamen doğal bir çare arıyorsanız, o zaman yoğurdu deneyebilirsiniz. Yoğurt, maya gibi patojenlerin neden olduğu cilt enfeksiyonlarından kurtulmaya yardımcı olan probiyotiklere sahiptir.

Bir tatlı kaşığı yoğurdu enfekte bölgeye sür ve gazlı bezle etkilenen bölgeyi sarın. Enfeksiyon geçene kadar bu prosedürü günde iki kez tekrarlayın.

Güneş yanıklarını rahatlatır

Güneş yanıkları, güneşin UV ışınlarından kaynaklanır. Deriye zarar vererek kızarıklığa ve bazen de kabarcıklara neden olur. Yoğurdu topikal olarak kullanmak güneş yanığı olan bölgelerin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Güneş yanığı olan bölgelere yoğurt sürmek onu soğutur. Bunun nedeni çinko açısından zengin olması ve antiinflamatuar özelliklere sahip olmasıdır.

Buğday nişastası
Buğday nişastası

Buğday Nişastası Cilde Faydaları

Bronzluğu azaltmak ve yağlı cildi kontrol altında tutmaktan elastikiyeti artırmaya kadar, buğday nişastası cilt için birçok faydalı özelliğe sahiptir.

Cilt bakımı için buğday nişastası kullanabilirsiniz. Ev yapımı maskelerde yaygın olarak kullanılan bu içerik, yemek ve pasta yapmaktan başka birçok şekilde hizmet edebilir. 

Buğday nişastasının harika bir lif kaynağı olduğunu yaygın olarak bilsek de aynı zamanda cilt için harikalar yaratan özelliklerle birlikte gelir. Bunun nedeni çinko, selenyum, manganez gibi birkaç temel vitamin ve mineraldir. Besan (gram unu) gibi, buğday nişastası da yağlı ciltle savaşmak, toksinleri temizlemek, bronzluk ve koyu lekeleri azaltmak için yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bu sihirli madde cilt elastikiyetini ve parlaklığını iyileştirir. Ayrıca, cildinize bir doz iyilik vermek için tamamen doğal bir içerik kullanacaksınız.

Evde karantinada peeling, maske, soyulabilir maske ve nemlendiriciler gibi zenginleştirici güzellik ürünleri ile kendinizi şımartın. Ancak sınırlı stoğunuz varsa, her zaman cilt için harikalar yaratan, aata gibi doğal ve kolayca bulunabilen mutfak malzemelerine dönebilirsiniz. İşte buğday nişastasının cilde faydaları ve onu cilt bakımında nasıl kullanacağınız üzerine tavsiyeler…

Ciltteki fazla yağı giderir

Buğday nişastasının en güzel özelliklerinden birisi ciltteki fazla yağı ve kirliliği gidermesidir. Böylece ciltteki parlama giderilir, cilt temizlenir ve doğal yağ dengesine kavuşur.

İki yemek kaşığı buğday nişastası ve iki yemek kaşığı süt kullanarak bir macun yapın. Bu malzemeleri bir cam kasede karıştırın. Bu, normal bir yüz maskesi ile aynı kıvama sahip olmalıdır. Bu maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve on beş dakika bekletin. Ardından cildinizi soğuk suyla yıkayın.

Ciltteki yorgun görünümü yok eder

Anında yenilenmiş hissetmek ister misiniz? Ciltteki yorgunluğu ve mat görünümü gidermek, cilde canlılık ve ışıltı kazandırmak için buğday nişastasının faydalarından yararlanabilirsiniz. Buğday nişastası cildi temizlemek ve bronzluğu azaltmak için çalışırken, gül suyu ruh halini iyileştirecek ve cildi gençleştirecektir.

Bir cam kasede iki yemek kaşığı buğday nişastasını, bir tatlı kaşığı süt ve bir tatlı kaşığı gül suyuyla karıştırarak pürüzsüz bir macun elde edin. Bu maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve gevşeyin. On beş dakika sonra cildinizi soğuk suyla durulayın. 

Cilde ekstra nem sağlar

Bronzluğu azaltmak için bir yüz maskesine ihtiyacınız var ancak cildinizin kurumasından mı korkuyorsunuz? Size güzel bir haberimiz var! Buğday nişastası, cilde ekstra nem ve hidrasyon sağlar ve cildi beyazlatır. Böylece neme doymuş, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilde kavuşursunuz. 

Bir cam kasenin içinde iki yemek kaşığı buğday nişastası, iki yemek kaşığı lor ve bir tatlı kaşığı balı karıştırın ve bir yüz maskesi yapın. Bu maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Yirmi dakika bekletin ve sonra cildinizi bol suyla yıkayın.

Çağla Şıkel Doğal Malzemelerle Cilt Bakımı Maskesi Tarifi
Çağla Şıkel Doğal Malzemelerle Cilt Bakımı Maskesi Tarifi

Çağla Şıkel Doğal Malzemelerle Cilt Bakımı Maskesi Tarifi

Evde bulunan ve kolay bir şekilde hazırlanan bu maske cildinizi temizler, arındırır, ciltteki fazla yağı, tozu, kiri ve dumanı giderir. Cilt tonunu eşitler. Üstelik cildin ölü derilerden arındırılmasını sağlayarak, cilde pürüzsüz, nemli ve ışıltılı bir görünüm kazandırır.

Önce cildinizi bir yüz temizleme jeliyle temizleyin. Bir dermaroller ile cildinize hafif ve nazik şekilde birkaç dakika masaj yapın. Cilde çok bastırmayın. Cilde dermaroller ile masaj yapmak, kullandığınız maskelerin, serumların ve kremlerin cildin daha derin katmanlarına ulaşmasını sağlar. 

Bir cam kasede bir tatlı kaşığı kil, üç tatlı kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı buğday nişastasını iyice karıştırın. Bu maskeyi parmaklarınızla ya da bir fırçayla cildinize uygulayın. On beş dakika kadar bekletin. Ardından cildinizi bol suyla durulayın. Son olarak cildinizi soğuk suyla durulayın. Bu maskeyi haftada iki ya da üç defa uygulayabilirsiniz. 

Çağla Şıkel Doğal Malzemelerle Cilt Bakımı Maskesi Videosu

Çağla Şıkel Doğal Malzemelerle Cilt Bakımı Maskesi Tarifi
Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx