Cilt Bakımı

Çam Yağı Ne İşe Yarar?

Çam Yağı ile Cilt Bakımı

Reklamlar

Çam yağının sağlığa faydaları arasında iltihabı ve buna bağlı ciltteki kızarıklığı azaltma, sinüs enfeksiyonlarına karşı koruma, mukus ve balgamı temizleme, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarını tedavi etme, bağışıklık sistemini güçlendirme, mantar ve viral enfeksiyonlarla mücadele ve zihni uyarma gibi işlevleri vardır. Ayrıca kendi vücudunuzu ve evinizi çeşitli mikroplardan, virüslerden ve bakterilerden korur. 

Bu yazımızda çam yağı fiyatı, çam yağı faydaları, çam yağı cilde faydaları, çam yağı saça faydaları ve çam yağı nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarını arayacağız.

Çam Yağı Ne İşe Yarar?

Çam Yağı Fiyatı

Çam esansiyel yağının fiyatı 16 lira ile 110 lira arasında değişir. 

Reklamlar
Çam Yağının Faydaları
Çam Yağının Faydaları

Çam Yağının Faydaları

Çam esansiyel yağı, pinus sylvestris bilimsel adı olan ve yaygın olarak çam olarak bilinen ağaçtan elde edilir. Bu ağacın dünyanın farklı yerlerine yayılmadan önce Avusturya ve Rusya’da ortaya çıktığına inanılıyor. Çam yağının alternatif tıp ve bütüncül sağlık konusunda bu kadar önemli bir unsur haline gelmesinin nedenlerinden biri de çok kolay bir şekilde bulunabilmesidir. Ayrıca çam esansiyel yağını yapması ve üretmesi nispeten kolaydır ve tüm dünyada çam ağaçları çok sayıda büyür.

Çam esansiyel yağının sağlığa olan sayısız faydası, onu aromaterapide kullanılan en önemli esansiyel yağlardan biri haline getirmiştir. Çam esansiyel yağı, sedir ağacı yağı, biberiye yağı, lavandin yağı, adaçayı yağı, labdanum yağı ve ardıç yağı gibi diğer birçok farklı aromatik yağ ile iyi bir uyum sağlar ve bu nedenle aromaterapide yaygın olarak kullanılabilir. Çok düşük toksisiteye sahiptir bu nedenle en güvenli uçucu yağlardan biridir ancak bazı insanlar hassastır ve bu güçlü yağın çok fazla solunduğunda hafif solunum yolu tahrişinden muzdarip olabilir. 

Çam esansiyel yağının sağlık yararları, antibakteriyel, analjezik, idrar söktürücü, enerji verici, antiseptik ve aromatik özelliklerine bağlanır. Çam esansiyel yağının sağlığa faydaları aşağıda açıklanmıştır.

Cilt bakımında çam yağı kullanılır

Çam esansiyel yağının en önemli sağlık yararlarından biri, çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde rolüdür. Dermatologlar sık sık çam yağını sedef hastalığı, kaşıntı, sivilce, egzama, cilt hastalıkları, zayıf cilt, uyuz, yaralar ve pire gibi cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Size dengeli, pürüzsüz, yenilenmiş ve parlak bir cilt sağlar ve ayrıca cildiniz üzerinde olumsuz etkisi olan serbest radikaller için bir antioksidan görevi görebilir. Serbest radikaller sağlıklı cilt hücrelerine saldırır ve onların mutasyona uğramasına neden olarak erken yaşlanmaya, kırışıklıklara ve ciltte sarkmalara neden olur. Çam esansiyel yağı bu olumsuz etkilerle mücadele edebilir. 

Reklamlar

Kozmetik uygulamalarda çam yağı kullanılır

Çam esansiyel yağı ayrıca büyüleyici bir öze sahiptir ve kozmetik ürünlere tatlı bir aroma verir. Ayrıca parfüm ve kokulu ürünler yapımında da kullanılmaktadır. Ayrıca, çam esansiyel yağı saçtaki bitleri giderebilir ve masaj ve banyo yağı olarak yaygın olarak kullanılır. Bu nedenle, çam yağını sık sık sabunların ve hatta temizlik ürünlerinin bir parçası olarak görüyorsunuz.

Metabolizmayı hızlandırmak için çam yağı kullanılır

Çam esansiyel yağı ayrıca metabolizmayı artırır ve aktivite seviyenizi artırır. Bağırsak problemlerini tedavi etme kabiliyetinden dolayı vücudun arınmasına da yardımcı olur. Doğası gereği idrar söktürücüdür ve fazla suyun idrara çıkma yoluyla vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur. İdrar sıklığını ve miktarını uyararak, vücudunuzdan daha fazla ürik asit, fazla su, tuz ve yağı atmış olursunuz. Aynı zamanda böbrekleri sağlıklı tutar çünkü toksinleri bir defadan fazla filtrelemek zorunda kalmazlar. Çam esansiyel yağı aynı zamanda gıda zehirlenmelerinde de kullanılır, çünkü vücudu işlemek ve idrara çıkma yoluyla toksinleri daha hızlı bir şekilde yok etmek için uyarır. 

Ağrıyı hafifletmek için çam yağı kullanılır

Çam esansiyel yağı analjezik olarak kabul edilir ve bu nedenle eklem ağrısı, artrit ve romatizmal rahatsızlıklardan muzdarip insanlar için iyi bir çare. Bir analjezik olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir anti-enflamatuar ajandır yani etkilenen bölgelerdeki iltihabı ve kızarıklığı azaltır, aynı zamanda ağrıyı da ortadan kaldırır. 

Stresi azaltmak için çam yağı kullanılır

Çam yağının sağlık yararları arasında bazı duygusal faydalar da vardır. Enerji dolu bir his yaratır ve herhangi bir sayıda kaynaktan zihinsel stresi gidermede etkilidir. Aynı zamanda mükemmel bir ruh hali yükseltici olduğu için adrenal yorgunluğu gidermek ve moralinizi tazelemek için tıbbi olarak kullanılır. Çam esansiyel yağı ile düzenli olarak masaj yaptırmak size zihinsel netlik kazandırabilir ve anksiyeteyi ve gerginliği giderir. Son olarak, zayıflamış konsantrasyon ve hafıza kaybından muzdarip insanlar için oldukça yararlı olduğu gösterilmiştir. Bu alanda ek araştırmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, geleneksel olarak birçok kültürde bu amaçla kullanılmıştır. 

Göz bakımı için çam yağı kullanılır

Çam esansiyel yağının antioksidan kapasitesi sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirme yeteneği de göz sağlığı üzerinde olumlu bir etkiyi temsil eder. Maküler dejenerasyon, katarakt ve görme ile ilgili diğer bazı durumlar, sistemimizde hücrelerimizin bozulmasına neden olan serbest radikallerin varlığından kaynaklanmaktadır. Çam esansiyel yağı, göz sağlığını iyileştirmek ve onları yaşa bağlı doğal başarısızlıklardan korumakla ilişkilendirilmiştir. 

Enfeksiyonları azaltmak için çam yağı kullanılır

Çam yağı, i̇drar yolu enfeksiyonları dahil olmak üzere çeşitli enfeksiyonlar için doğal bir çare. Bu koruyucu özellik, bir kez daha antibakteriyel bileşenlerinden kaynaklanmaktadır.

Yaralanmaları tedavi etmek için çam yağı kullanılır

Çam esansiyel yağı bir antiseptiktir ve düzenli olarak çıbanları, kesikleri, spor yaralanmalarını ve Ayak mantarını tedavi etmek için kullanılır. Bu sadece antiseptik özelliklerinden değil, aynı zamanda mantar önleyici özelliklerinden de kaynaklanmaktadır. Mantar enfeksiyonları, tedavi edilmesi en tehlikeli ve zor koşullardan bazılarıdır ve içsel hale gelirlerse ölümcül bile olabilirler. Bu nedenle, sisteminizi herhangi bir mantar enfeksiyonundan temizlemek için çam esansiyel yağı kullanmak çok iyi bir fikirdir.

Solunum sorunlarını gidermek için çam yağı kullanılır

Çam esansiyel yağı, solunum problemlerini iyileştirmek için çok faydalıdır ve genellikle soğuk algınlığı ve öksürük için bir çare olarak kullanılır. Bu, balgam söktürücü olarak yeteneklerinden kaynaklanmaktadır, yani solunum yollarındaki balgamı ve mukusu gevşeterek ortadan kaldırmayı kolaylaştırır. 

Solunum yollarınızdaki birikme miktarını azaltarak, vücudunuz ilk enfeksiyonla daha hızlı savaşabilir ve iyileşme sürenizi kısaltabilir.

Çam esansiyel yağı, safra kesesi iltihabını ve safra taşı oluşumunu azaltmak için harikadır. Çam yağı, güçlü ve hoş aroması nedeniyle birçok ev ürününe de eklenir. Bunlara oda spreyleri, uçucu sıvılar ve oda spreyleri dahildir.

Çam esansiyel yağının dahili tüketimi, böbrek hasarı olasılığı olduğundan tehlikeli olabilir. Böbrek rahatsızlığı olan kişilere de verilmemelidir. Dahası, çam esansiyel yağı çok hassas ciltte tahrişe neden olabilir, bu nedenle sadece seyreltilmiş bir şekilde kullanılmalıdır. Çocuklara ve yaşlılara hipertansiyon ve tahrişe neden olabileceğinden çam esansiyel yağı verilmemelidir.

Normalde çam esansiyel yağı buhar damıtma kullanılarak elde edilir. Yağı çıkarmak için çoğunlukla taze ince dallar ve iğneler kullanılır. Çam kozalakları da birçok üretici tarafından yağı elde etmek için kullanılır ve çam ağaçları doğada çok bol olduğu için yağ çok ucuzdur ve yaygın olarak bulunur.

Çam Yağı Cilde Faydaları
Çam Yağı Cilde Faydaları

Çam Yağı Cilde Faydaları

Cilt bakımı faydaları söz konusu olduğunda, çam esansiyel yağı genellikle göz ardı edilir. Ancak cilt için oldukça faydalıdır.

Çam ağacı büyük olasılıkla ilk olarak Avusturya ve Rusya’da çiçek açmış olsa da, artık elimizde bulunan yerli bir ağaçtır. Doğal olarak büyümesi ve yağın çam yapraklarından buharla çıkarılabilmesi, onu güzellik ihtiyaçlarınız için daha uygun fiyatlı bir uçucu yağ haline getirecek. Pek çok temizlik ürününde bulunan çam esansiyel yağını yapan aynı istenen özellikler, onu sivilce, çıbanlar, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde harika kılan özelliklerle aynıdır. Çam esansiyel yağı, kırışıklığa neden olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir ve inanılmaz derecede antibakteriyel ve antiseptiktir. Enflamasyonu ve kızarıklığı azaltmayı içeren cildi dengelemek için kullanılabilir, bu yüzden sivilceyi tedavi etmek isteyen herkese şiddetle tavsiye ederim.

Çam esansiyel yağı kullanmanın kokusu ve sesi cildinize zarar veriyorsa, temkinli hissetmekte haklısınız. Bununla birlikte, çoğu uçucu yağ gibi, çam esansiyel yağı, zeytin veya jojoba gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltildiğiniz sürece topikal olarak kullanılabilir. Yağları karıştırmaktan bahsetmişken çam, cilt bakımınızda arzu ettiğiniz kokuya sahip olmanız için diğer birçok temel unsurla güzel bir şekilde karışır. Her zaman olduğu gibi, cildinizin yağa aşırı duyarlı olmadığından emin olmak için seyreltilmiş uçucu yağı kolunuzda test edin. İşte cilt bakımı rutininizde çam kokusu almanın en sevdiğim yollarından bazıları….

Çok kuru cildi yatıştırır

Ağrılı, çatlamış cildi hafifletmeye yardımcı olabilecek bol miktarda yağ var, ancak özellikle elleriyle yoğun bir şekilde çalışan arkadaşlarıma avokado yağı, karite yağı ve hindistan cevizi yağı ile birlikte çam esansiyel yağı önermeyi seviyorum. Ellerin sürekli yıkanması ve ev işi yapmak, ellerinizden doğal yağlarından çıkarmayı kolaylaştırır ve geri almak göz korkutucu bir iş olabilir. Kalıcı nem elde etmek için yağlarınızı karıştırdıktan sonra sedir ağacı yağı ile çam esansiyel yağı ekleyin.

Sivilceyi tedavi eder

Akne inanılmaz derecede ağrılı olabilir, ancak çam esansiyel yağı, oldukça çirkin bir sivilcenin iltihaplanmasını ve acısını azaltır. Sorunlu noktalarınızı hafifletebilecek bir leke tedavisi oluşturmak için tamanu (şaşırtıcı iyileştirici özelliklere de sahiptir) gibi hafif bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.

Makyajı temizler

Anında yapabileceğiniz doğal bir makyaj temizleyici için, taşıyıcı yağınızı (üzüm çekirdeği yağı, zeytinyağı ve kayısı yağı harika çalışır) ve mikrofiber bir bez üzerine birkaç damla çam esansiyel yağı kullanın ve makyajı nazikçe temizleyin. Karışımınızı daha da seyreltilmiş ve daha az yağlı tutmak için karışımınıza gül suyu ekleyin. Bu makyaj temizleyiciyi gözlerimde denedim ve yanmadığı için çok memnun oldum.

Tonik olarak cildi aydınlatır

Güllerden ve çam yağından bahsetmişken, dengeli bir ten rengi ve koyu lekeleri aydınlatmak için harika bir seçenek, gül suyu, çam yağı ve biberiye esansiyel yağının birleşimidir (bu uçucu yağların bir kısmı yoluna devam eder, bu yüzden aşırıya kaçmayın). Çam esansiyel yağında bulunan antioksidanlar cilt için harikadır, biberiye yağı ise büzücü ve parlatıcı özelliklere sahiptir. Cildiniz kuruysa veya çok hassassa, cildin kuruluğunu ve gerginleşmesini önlemek için hafif bir taşıyıcı yağa bir dokunuş ekleyin.

Aromaterapi banyosu ile rahatlatır

Vücudu detoks etmenin ve tüm toksinleri günden arındırmanın harika bir yolu, ev yapımı banyo bombaları kullanmaktır. Gerçekten süslenip onları bir gecede şekillendirmeye bırakabilir ya da Epsom tuzu, birkaç damla aspir yağı ve çam ve ardıç uçucu yağları içeren bir tülbent kullanabilirsiniz. Bu güzellik yararlarını içinize çekerken tülbenti sıcak suya bırakın. 

Çam Yağı Saça Faydaları
Çam Yağı Saça Faydaları

Çam Yağı Saça Faydaları

Saç ve saç derisi tedavisi için çam yağı kullanmak, yaygın bir soruna eski dünya çözümüdür. Çam yağı, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle, ciltte oluşabilecek enfeksiyonları öldürdüğü için yatıştırdığı için sedef hastalığı ve kepek gibi kafa derisi sorunlarında iyi bir kullanım olabilir. Çam yağı, şiddetli kuru saç derisini tedavi etmek için de kullanılmıştır ve kepekle oluşan pul pul dökülmeyi gidermeye yardımcı olabilir.

Birkaç damla çam esansiyel yağı ile kasten sabunu kullanarak kendi şampuanınızı yapabilirsiniz. Anti-inflamatuar yetenekler kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltmalı ve buna karşılık kepeği azaltarak temiz görünümlü saçlar üretmelidir.

Çam Yağı Nasıl Kullanılır?

Çam esansiyel yağı, inhalasyon ve topikal yöntemler de olmak üzere pek çok farklı şekilde kullanılabilir. Aşağıdaki yöntemler hakkında bir doktorla konuşun.

Bir difüzör kullanın

Difüzyon, uçucu yağları kullanmanın en ideal yöntemlerinden biridir. Su dolu bir difüzöre birkaç damla çam esansiyel yağı ekleyin böylece hızlı ve güvenli bir oda kokusu oluşturabilirsiniz. Cihaz açıldıktan sonra difüzör soğuk buhar verir. Online olarak bir difüzör satın alabilirsiniz.

Nefes alın

Elinizde bir difüzör yoksa, soluma yoluyla çam esansiyel yağının aromatik faydalarından yine de yararlanabilirsiniz. Bir mendile birkaç damla damlatın ve burnunuzdan derin nefes alırken mendili yüzünüzün önünde tutun. Ayrıca bir şişe uçucu yağı burnunuzun altında tutmayı da deneyebilirsiniz.

Topikal olarak uygulayın

Çam esansiyel yağı, doğrudan uygulama yoluyla kullanılabilir veya masaj yoluyla lokal olarak kullanılabilir. Direkt olarak cildinize uygulamadan önce çam esansiyel yağını hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, susam yağı, ceviz yağı, jojoba yağı, badem yağı ya da avokado yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmek önemlidir. Birkaç damla çam esansiyel yağına bir çorba kaşığı badem yağı, jojoba yağı veya hindistan cevizi yağı ekleyin. Çam yağına duyarlı olmadığınızdan emin olmak için bu kombinasyonu yirmi dört saat önceden bir yama testi için de kullanabilirsiniz.

Banyo suyunuza biraz ekleyin

Banyoda uçucu yağlar da kullanılabilir. Akan suyu ısıtmak için birkaç damla uçucu yağ ekleyin. Küvete girip çıkarken kaygan yüzeylere dikkat edin. Çam gibi uçucu yağlar, doğal cazibesi nedeniyle çekicidir. Bununla birlikte, bu bitki türevleri, geleneksel tıbbın etkilerini taklit edecek kadar güçlüdür. Bu nedenle, özellikle hamileyseniz veya önceden mevcut herhangi bir sağlık sorununuz varsa, kullanmadan önce bir doktorla konuşmak her zaman iyi bir fikirdir. Yan etki riskini azaltmanın en iyi yolu, çam esansiyel yağını kullanmadan önce güvenlik önlemleri almaktır.

Gözünüzün yakınında uçucu yağlar kullanmayın. Uçucu yağlarınızı bir taşıyıcı yağ ile birleştirdiğinizden emin olun. Esansiyel yağları asla ağızdan almayın.

Yazımızı beğendiyseniz, Shea Yağı (Shea Butter) Nedir? Shea Yağı (Shea Butter) Nasıl Kullanılır? adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Bunun yanı sıra, bizi begonyakadin adlı Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx