İsim Anlamları

Cemre İsminin Anlamı ve Özellikleri

Reklamlar

Cemre ismini duymayanımız yoktur herhalde. Özellikle “Cemre düştü” cümlesi içinde ki kullanımı herkesin malumu. Şimdi konuya farklı açıdan bakacağım ve çocukları için isim olarak kullanmak isteyenlere bu isim hakkında çok kapsamlı bilgiler vereceğim.

Bu içerikte Cemre isminin anlamı, kişisel (karekteristik) özellikleri, ebced değeri gibi çok fazla merak edilen bilgileri bulabileceksiniz. Üstüne bu isim Kuran-ı Kerim’de geçiyor mu? Çocuklara konulmasında dinen bir sakınca var mı? gibi soruların cevapları ve Cemre isminin farklı dillerde yazılışı gibi ekstra bilgilere ulaşabileceksiniz. öyleyse hadi başlayalım.

Cemre İsminin Anlamı | Ne Demek?

Cemre isminin anlamı “Şubat ayında sırasıyla havada, suda ve toprakta birer hafta aralıklarla oluşan sıcaklık” anlamına gelmektedir. Bu inanışı doğru bulan yada yanlış olduğunu düşünenler tabii ki var. Ancak Cemre kelimesinin TDK sözlük anlamı tam olarak bu şekildedir. Ayrıca diğer bir anlamı ile Cemre ” Kor, Ateş” anlamına gelmektedir.

Reklamlar

Cemre İsminin Özellikleri

Cemre İsminin Anlamı ve Özellikleri
Cemre İsminin Özellikleri
 • Hazırcevap, kendini çok iyi ifade edebilen ve çok açık sözlü bir yapıya sahipler. Her zaman hislerine güvenerek hareket ederler ve genelde yanılmazlar. Bir konuda hareket edecekleri zaman önce mantıklarını değil hislerini dinlerler. Enerjik yapıları ile bıkmadan yorulmadan hayatı dolu dolu yaşarlar.
 • Aşkı olması gerektiği gibi, hakkını vererek yaşayan ender insanlardandır. Aşk için yaşarlar ve aşk için ölürler. Özgürlüğe çok düşkündürler ve özgürlükleri için belirledikleri sınırların aşılmasına kesinlikle izin vermezler. Yaşamayı ve hayatı seviyorlar. Olayın farklı yönlerini görme ve değerlendirme yeteneğine sahiptir ve objektif olmak en önemli ve terk edemedikleri özelliklerinden bir tanesidir.
 • Cemre isminin en önemli özellikleri enerjik ve aşırı iş kolik olmalarıdır. Bunların yanı sıra maddi durum ve sağlıklı olmak gibi kavramlara çok dikkat ederler. Genel olarak evine bağlı, evcimen insan sınıfına girerler.
 • İç dünyada yaşanan yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayı inceler ve yaşananlar üzerine derinlemesine düşünürler. İş ahlakları çok yüksektir. Sonsuz enerji ile çalışırlar. Bununla birlikte, iş ve özel yaşamı dengelemek konusunda çok iyi sayılmazlar.

Cemre İsminin Ebced Değeri

Ebced Hesabı, Arap alfabesinde kullanılan bir tarih düşürme ve hesaplama sistemidir. Arap alfabesinin alfabetik sayı sistemini kullanarak kelimelerin sayısal değerlerini hesaplamak için kullanılan bir sistem olarak da tanımlanabilir.

Cemre isminin Arapça yazılışı “جيمر” şeklindedir. Bu harflerin ebced değerlerini hesapladığımızda ise “Asıl Ebced Değeri: 253, Büyük Ebced Değeri: 355” olarak çıkmaktadır.

İlginizi çekebilir: Kübra İsminin Anlamı ve Özellikleri

Cemre İsminin Harf Analizi

CKendine güveni tamdır, yazmak ve konuşmak konusunda oldukça iyiler.
ERuhsal karışıklığı temsil eder, yani üzüntü ve sevinci bir arada yaşayan ve ruhsal gelgitleri olan kişiliği ifade eder.
MTicarete yatkınlık ve yüksek zeka seviyeli kişiliği ifade eder.
RKarar vermekte çoğu zaman güçlük yaşarlar. Sert bir yapıları vardır. Hemen hemen her şey için tereddüt edebilirler.
ERuhsal karışıklığı temsil eder, yani üzüntü ve sevinci bir arada yaşayan ve ruhsal gelgitleri olan kişiliği ifade eder.
Cemre İsminin Harf Analizi Tablosu

Cemre İsmi ile Akrostiş

Dizenin ilk harflerini yukarıdan aşağıya okuduğunuzda bir kelime (örneğin, bir ozan veya şiirin adandığı kişinin adı) görünecek şekilde yazılmış bir dizenin herhangi bir parçası akrostiş şiir olarak adlandırılır.

Reklamlar

Akrostiş şiir yazmak çok kolaydır bu sadece Cemre ismi için değil tüm isimler için geçerlidir. Hadi Cemre ismi için bir akrostiş şiir yazalım.

Canları can eden yaratan vardır
En karanlık gecenin sabahı aktır
Muradı hayır olanın sonu hayırdır
Rüyası hak olanın gerçeği haktır
En güzelden güzel yaratan vardır

Cemre İsmi ile Uyumlu İsimler

Cemre ismini ikinci isim olarak kullanacaksanız ister istemez diğer isimle uyumlu olması ve birbirlerinin yanlarına yakışmasını istersiniz.

Aşağıda Cemre ismi ile beraber kullanılınca uyumlu olacağını düşündüğüm isimler bulunuyor. Bu isimlerden hangisi Cemre’nin yanına yakışıyor? Hadi kararınızı verin ve listeden bir isim seçin. Eğer seçmek istediğiniz isim listede yok ise yoruma yazarak ankete istediğiniz ismin eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Cemre ismine en çok yakışan isim hangisi?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Cemre İsminin Farklı Dillerde Yazılışı

Cemre isminin Arapça Yazılışı : جيمر
Cemre isminin Japonca Yazılışı : セムレ
Cemre isminin Korece Yazılışı : 실레 (주)
Cemre isminin Çince Yazılışı : 塞姆雷
Cemre isminin Osmanlıca yazılışı :جمره
Cemre İsminin Farklı Dillerde Yazılışı Tablosu

Cemre İsmi Hakkında Merak Edilenler

 1. Cemre ismi ne anlama gelir?

  Cemre kısaca “Şubat ayında sırasıyla havada, suda ve toprakta birer hafta aralıklarla oluşan sıcaklık” ve “Kor, Ateş” anlamlarına gelmektedir.

 2. Cemre ismi Kuran’da geçer mi?

  Cemre Kuran-ı Kerim’de geçmiyor. Bu nedenle nerelerde geçtiği yönünde herhangi bir bilgi veremiyorum.

 3. Cemre tek başına konulur mu?

  Cemre isminin tek başına kullanılmasında dinen belirlenmiş bir sakınca yoktur.

 4. Cemre ismi caiz mi?

  Cemre isminin çocuklarda kullanılmasının dinen bir mahsuru yoktur. Yani Caizdir.

 5. Cemre isminin kökeni nedir?

  Cemre ismi Arapça kökenlidir.


Türkiye’de Cemre İsmi Kaç Tane?

Cemre İsminin Anlamı dışında bu ismin kaç kişide olduğu da çok merak ediliyor. Türkiye’de Cemre ismi kullanımı da kız çocuklarında çok yaygındır. Ancak Cemre isminin erkeklerde de sık sık kullanılabildiği verilen bilgiler arasındadır. Cemre ismi, unisex olduğundan ötürü; bu isme sahip olan kişilerin sayısı da bir hayli fazla olmuştur. Özellikle de ismin güncelliğini hiçbir zaman kaybetmiyor olması bu isme olan taleplerin her geçen güç artış göstermesine de sebebiyet vermiştir. Cemre ismi, son hesaplanan verilere göre, Türkiye’de 58.087 kişide bulunur.

Cemre İsminde Ünlüler

Türkiye’de Cemre ismine sahip ünlüler, şu şekilde sıralanmaktadır;

Cemre Solmaz: YouTuber

Cemre Kemer: Şarkıcı/ İnflooceer ve oyuncu

Cemre Baysel: Oyuncu

Cemre Gümeli: Tiyatro ve sinema oyuncusu

Cemre Öktem: Oyuncu

Cemre İsminin Anlamı ve özellikleri hakkında yazımız bu kadar. Umarım Cemre ismi ile ilgili aradığınız her sorunun cevabını bu içerikte bulmuş olursunuz. Diğer isimlerin anlamları için ” İsim Anlamları” kategorimize göz atmayı unutmayın.

Begonya Kadın Instagram: begonyakadin

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx