İsim Anlamları

Kübra İsminin Anlamı ve Özellikleri

Reklamlar

Kübra isminin anlamı ile ilgili neler biliyorsunuz? Kendinize bu soruyu sorduğunuz zaman aklınıza sadece Kübra isimli tanıdıklarınız geldi ise bu isim hakkında çok fazla bilgi sahibi değilsiniz demektir. Şimdi bu eksikliği giderme, bu boşluğu doldurma vaktidir.

Bu içerikte Kübra isminin anlamı, kişisel (karekteristik) özellikleri, ebced değeri gibi çok fazla merak edilen bilgileri bulabileceksiniz. Üstüne bu isim Kuran-ı Kerim’de geçiyor mu? Çocuklara konulmasında dinen bir sakınca var mı? gibi soruların cevapları ve Kübra isminin farklı dillerde yazılışı gibi ekstra bilgilere ulaşabileceksiniz. öyleyse hadi başlayalım.

Kübra İsminin Anlamı

Kübra isminin anlamı kısaca “en büyük, büyük olan, daha büyük (Ekber’in müennesi)” anlamlarına gelmektedir. TDK sözlüğünde Kübra ismi ile alakalı anlam bilgisine ulaşamadığımdan dolayı bu bilgiyi paylaşamayacağım. Kübra isminin anlamı ayrıca Hz.Peygamberimiz (S.A.V)’in ilk hanımının (Hadicetü’l-kübra) adıdır. Bu nedenle İslami anlamda değeri de oldukça büyüktür.

Reklamlar

Kübra İsminin Kuran’da ki Anlamı

Kübra ismi Kuran-ı Kerim’de geçiyor mu? Şeklinde ki sorulara da bir cevap vermiş olalım. Kübra Kuran-ı Kerim’de geçiyor. Geçtiği ayetler ise aşağıda ki gibidir.

 • Necm Suresi 18
 • Taha Suresi 23
 • Duhan Suresi 16

Ayetlerinde ayrı ayrı geçmekte ve bu ayetlerde Kübra ismi “âyet-i kübrâ” şeklinde (En büyük delil) anlamında kullanılmaktadır.

Kübra İsminin Özellikleri

Kübra İsminin Özellikleri
Kübra İsminin Özellikleri
 • Zihinsel ve fiziksel olarak aktif olan ve etkin kalmak isteyen insanlardır. Mümkün olduğunca çok sorunu ele almak isterler. Güçlü bir sezgileri vardır. Hedefleri olan ve hedeflerine ulaşmak için çok çalışan karizmatik insanlardır. Her zaman çevrelerinde farklı insanlar ararlar, sıradanlıkla işleri olmaz. İletişim becerileri oldukça iyidir.
 • Sanatsal yetenekleri tartışmasız mükemmeldir. Sezgileri çok güçlü, çalışmalarında saf ilgiyle yapacakları işe odaklanırlar. Motivasyonları olağanüstü ve göz ardı edilmek istemezler, bu yüzden göz ardı veya ihmal edilemezler.
 • Duygusal ve içe kapanık insanlardır. Çok sevecen, arkadaş canlısı insanlardır. Çevresindeki insanları mutlu etmekten çok hoşlanırlar. Çok sağlıklı ve özverili insanlardır. Ama biraz daha açık görüşlü olmalı ve kendilerini daha fazla düşünmeleri gerekiyor.
 • İç dünyada yaşanan yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayı inceler ve yaşananlar üzerine derinlemesine düşünürler. İş ahlakları çok yüksektir. Sonsuz enerji ile çalışırlar. Bununla birlikte, iş ve özel yaşamı dengelemek konusunda çok iyi sayılmazlar.
 • Nitelikli ve doğal liderdirler. Başkalarından etkilenerek karar almazlar, kendi görüş ve düşünceleri ile hareket etmeyi severler. Sorumluluk ve yükümlülük almaktan çekinmezler. Cesur insanlardır. Ancak bazen, anında karar vermek yerine cesareti dizginlemek, esnek olmak ve başkalarının görüşlerini de değerlendirerek karar vermek faydalı olabilir.

Kübra İsminin Ebced Değeri

Ebced Hesabı, Arap alfabesinde kullanılan bir tarih düşürme ve hesaplama sistemidir. Arap alfabesinin alfabetik sayı sistemini kullanarak kelimelerin sayısal değerlerini hesaplamak için kullanılan bir sistem olarak da tanımlanabilir.

Kübra isminin Arapça yazılışı “كبرى” şeklindedir. Bu harflerin ebced değerlerini hesapladığımızda ise “Asıl Ebced Değeri: 232, Büyük Ebced Değeri: 316” olarak çıkmaktadır.

Reklamlar

Kübra İsminin Harf Analizi

Kİşlerinde ve aşk hayatlarında çok başarılılar ve her zaman başarılı olan insanlar olarak tanınıyorlar.
ÜDikkatli ve durağan bir yapıya sahiptir. Acele etmek yerine yavaş çalışmayı tercih eder.
BSezgisi çok güçlü, kendi duyularına göre iş yapmayı sever, olayları ümitle ele alır ve en kötü koşullarda bile asla iyimserlik ve ümitli yapısını kaybetmez.
RKarar vermekte çoğu zaman güçlük yaşarlar. Sert bir yapıları vardır. Hemen hemen her şey için tereddüt edebilirler.
AAlgılama gücü ve mantık yürütme kabiliyeti yüksek kişiliği temsil eder.
Kübra İsminin Harf Analizi

Kübra İsmi ile Akrostiş

Dizenin ilk harflerini yukarıdan aşağıya okuduğunuzda bir kelime (örneğin, bir ozan veya şiirin adandığı kişinin adı) görünecek şekilde yazılmış bir dizenin herhangi bir parçası akrostiş şiir olarak adlandırılır.

Akrostiş şiir yazmak çok kolaydır bu sadece Kübra ismi için değil tüm isimler için geçerlidir. Hadi Kübra ismi için bir akrostiş şiir yazalım.

Kederlidir Dünya hayatı her zaman
Üzüntü olur teselli etmez ağlaman
Bakarsın etrafına kimse kalmamış
Rüyalar görürsün hiç yaşanmamış
Ağlamışsın hep, yaşın kalmamış

Kübra İsmi ile Uyumlu İsimler

Uyumlu isim seçimi göreceli bir kavram olduğundan dolayı bu konuda kararı tek başıma vermek yerine bu makaleyi okuyan herkesin bu konuda fikrini sunabilmesi adına anket oluşturmaktayım.

Aşağıda Kübra ismi ile beraber kullanılınca uyumlu olacağını düşündüğüm isimler bulunuyor. Bu isimlerden hangisi Kübra’nın yanına yakışıyor? Hadi kararınızı verin ve listeden bir isim seçin. Eğer seçmek istediğiniz isim listede yok ise yoruma yazarak ankete istediğiniz ismin eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Kübra isminin yanına en çok yakışan isim hangisi?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Kübra İsminin Farklı Dillerde Yazılışı

Kübra isminin Arapça Yazılışı : كبرى
Kübra isminin Japonca Yazılışı : くっら
Kübra isminin Korece Yazılışı : ㅏㅕㅠㄱㅁ
Kübra isminin Çince Yazılışı : 
Kübra isminin osmanlıca yazılışı:كبرا / كُبْرَا
Kübra İsminin Farklı Dillerde Yazılışı

Kübra İsmi Hakkında Merak Edilenler

 1. Kübra ismi ne anlama gelir?

  Kübra kısaca “en büyük, büyük olan, daha büyük (Ekber’in müennesi)” anlamlarına gelmektedir.

 2. Kübra ismi Kuran’da geçer mi?

  Kübra Kuran-ı Kerim’de geçiyor. Geçtiği ayetler ise aşağıda ki gibidir. Nerelerde geçtiği ise yukarıda ayrıca belirttiğim bir detaydır.

 3. Kübra tek başına konulur mu?

  Kübra isminin tek başına kullanılmasında dinen herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 4. Kübra ismi caiz mi?

  Kübra isminin çocuklarda kullanılmasının dinen herhangi bir mahsuru bulunmamaktadır. Yani caizdir.

 5. Kübra isminin kökeni nedir?

  Kübra, Arapça kökenli bir isimdir.


Türkiye’de Kübra İsmi Kaç Tane?

Türkiye’de Kübra isminin kullanımı da aileler tarafından merak edilen bir konudur. Özellikle de çocuğunun isminin herkeste olmasını istemeyen ebeveynlerin büyük bir kısmı, Kübra isminin kaç kişide olduğunu araştırmaya devam eder. Kübra ismi, Türkiye’de sık kullanılan bir isimdir. Son hesaplanan verile göre, Türkiye’de 74.790 tane Kübra isminde kadın vardır. Kübra isminin anlamı, birçok iyiliği ve güzelliği çağrıştırmaya devam ettiği için, ailelerin sık tercih ettiği bir isimdir. Üstelik yurt dışında yaşayan ve adı Kübra olan kadınların varlığı da mevcuttur.

Kübra İsminde Ünlüler

Kübra isminde ünlüler şu şekildedir;

Kübra Akman: Voleybolcu

Kübra Açıl: Fitness ve vücut geliştirme uzmanı

Hatice Kübra Tongar: Sosyal medya fenomeni

İrem Kübra Bakırtaş: Oyuncu

Umarım Kübra ismi ile aradığınız her sorunun cevabını bu içerikte bulmuş olursunuz. Diğer isimlerin anlamları için ” İsim Anlamları” kategorimize göz atmayı unutmayın.

Begonya Kadın Instagram: begonyakadin

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx