Cilt Bakımı

Cilt Bakım Merkezi’nde Yapılan İşlemler

Cilt Bakım Merkezi'nde Hangi İşlemler Yaptırılır?

Reklamlar

Cilt bakım merkezi, profesyonel cilt bakımı için idealdir. Son zamanlarda pandemi sebebiyle cilt bakım merkezlerine gitmeyi bıraksak da pek çok insan cilt bakımını düzenli olarak yaptırıyoruz. Bu yazımızda erkek cilt bakım merkezi nedir, erkek cilt bakım merkezinde hangi işlemler yaptırılır, güzellik merkezlerinde cilt bakımı nasıl yapılır ve merkezinde cilt bakımı yaptırmak zararlı mı gibi sorulara cevap bulacağız.

Erkek Cilt Bakım Merkezi
Erkek Cilt Bakım Merkezi

Erkek Cilt Bakım Merkezi

Erkek cildi genellikle daha kalın ve daha yağlıdır, daha büyük gözenekler ve daha aktif yağ bezleri bulunur. Bununla birlikte, düzenli tıraş nedeniyle cilt kolayca kuruyabilir bu nedenle günlük yağsız nemlendirici kullanımı çok önemlidir. Tıraştan sonra nemlendirici jel veya krem ​​sürülmelidir. Aslında, bazı tıraş köpüğü/jelleri de yerleşik bir nemlendirme etkisine sahiptir. Nemlendiriciler yüze nazikçe sürülmeli ve yukarı doğru hareketlerle nazikçe masaj yapılmalıdır.

Temizleme ayrıca günlük cilt bakımının çok önemli bir parçasıdır. Suda çözünür temizleyiciler tercih edilir. Temizleme, ciltteki kiri, yağı ve kirleticileri temizlemeye yardımcı olur ve gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olur. Erkek cildinin doğal yağlı yapısı, temizliği erkek cilt bakım prosedürünün önemli bir parçası haline getirir. Temizlik günde en az bir kez yapılmalıdır, günde iki kez yapılması daha da iyidir. Yüzde sabun kullanılması önerilmez.

Reklamlar

Erkek cilt bakımı, tıraş etrafında çok döner. Tıraş köpüğü/jel/krem ve tıraş sonrası losyonu erkeklerin en önemli cilt bakım ürünlerinden biridir. Ciddi erkek cilt bakımı, tıraşla ilgili ekipman ve ürünlerin uygun bir şekilde seçilmesini gerektirir. Tıraş ürünleri seçiminde temel hususlardan biri cilt tipi olmalıdır çünkü yağlılık derecesi kişiden kişiye değişir. Alkol bazlı tıraş losyonlarından kaçınılmalıdır.

Uygun erkek cilt bakımı, aynı zamanda kaliteli tıraş bıçaklarının kullanılmasını zorunlu kılar. Bu ürün ve ekipmanların yanı sıra, bunları doğru bir şekilde kullanmanız da gereklidir. Tıraş makinenizi kullanırken nazik olun. Cildiniz tahriş ederek kullanmayın, yumuşak ve pürüzsüz bir hareket kullanın (sonuçta mesele cildin kendisi değil, tüyleri almaktır). Erkek cilt bakımı pek çok insanın düşündüğü kadar zor değildir. Şimdiki ve gelecek için sağlıklı bir cildi korumanıza yardımcı olmak için her gün sadece birkaç dakikanızı ayırmanız yeterlidir.

Bunun dışında cilt bakım merkezinde erkeklerin yağlı cilt problemlerine yönelik temizlik işlemi yapılır. ardından cilde özel tonik uygulanarak siyah noktalar temizlenir ve gözenekler küçültülür. Ardından cildin problemlerine yönelik özel cilt bakım ürünleri ve serumlar uygulanır. Son olarak cilde nemlendirici uygulanır.

Güzellik Merkezlerinde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Güzellik Merkezlerinde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Güzellik Merkezlerinde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Profesyonel cilt bakım hatları diğer ürünlerden daha pahalı olabilir ama bu harika bir cilt elde etmek için bütçenizi tamamen harcamanız gerektiği anlamına gelmez. İşte yeni başlıyorsanız, profesyonel cilt bakımı rutininizi nasıl oluşturacağınıza dair bazı ipuçları.

Reklamlar

Dermatoloğunuzla başlayın

Profesyonel ürünlere dalmadan önce, özellikle hassas bir cildiniz varsa dermatoloğunuzla konuşun. Bu ürünler, tüm cilt tiplerine uygun olmayan ve cildinizin tüm yönleriyle ilgili derin bilgiye sahip profesyoneller tarafından sizin özel ihtiyaçlarınız, hedefleriniz ve zorluklarınız dikkate alınarak önerilmesi gereken daha yüksek düzeyde içerik içerebilir. Güvenilir dermatoloğunuzu ziyaret etmek her zaman harika bir ilk adımdır, çünkü çoğu zaman mevcut ürün seçenekleri ortamında gezinmenize yardımcı olabilir ve ürünlerde aranacak veya uzak durulması gereken belirli bileşenler önerebiliriz.

Profesyonel kalitede ürünler pahalı olabilir, ancak cilt bakım rutininde her ürünün pahalı olması gerekmez. Profesyonel ürünler, daha hedefe yönelik tedaviler için harikadır, ancak biraz para biriktirmek istiyorsanız, bunları daha uygun fiyatlı temel ürünlerle desteklemek iyidir.

Daha üst düzey ürünler eklemeden önce temel ürünleri (temizleyici, nemlendirici ve günlük güneş kremi) unutmayın. Bunlar cilt bakımınızın temelidir ve daha pahalı profesyonel düzeyde ürünler eklemeden önce günlük kullanım için bu ürünlerin en iyi kombinasyonunu aramaya değer.

İlginizi çekebilir: Cilt Bakım Önerileri

Bir cilt bakımı sorunu seçin ve bunu tek bir profesyonel ürünle tedavi edin

Profesyonel cilt bakımını denemek istiyorsanız, dışarı çıkıp tüm seriyi satın almanıza gerek yok. Profesyonel bir hattın sizin için nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız, mücadele ettiğiniz bir cilt bakımı sorununu seçin ve cildinize nasıl tepki verdiğini görmek için tek bir profesyonel ürüne yatırım yapın.

Kendi başınıza bir rejim oluşturmaya çalışıyorsanız, bir kategoriden bir ürünle başlayın ve birkaç hafta boyunca kullanın – hem buna nasıl tahammül ettiğinizi hem de fayda görüp görmediğinizi görmek için. Birçok topikal ürün, sonuç üretmek için yaklaşık on iki hafta sürekli kullanım gerektirir bu nedenle, çalışma şansı vermek için bu süre boyunca onunla kalın.

Cilt Bakım Merkezine Gitmeden Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Cilt Bakım Merkezine Gitmeden Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt Bakım Merkezine Gitmeden Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakım merkezine ayıracak bütçeniz yoksa evde profesyonel cilt bakımı yapabilirsiniz.

Yüz temizleyici

Temiz cildi düşündüğümüzde, kuru, gıcırtılı bir temizlik hissi beklemeye şartlanmışızdır. Bu vücudunuza iyi gelebilir ama yüzünüzdeki aynı his aslında kötüdür. Bu, cildinizin koruyucu bariyerinin bozulduğu ve onu nemli tutan iyi yağları yok ettiğiniz anlamına gelir. Bunun yerine, nemlendirici bileşenler içeren, ancak yine de yağı nazikçe kontrol etmek için bir doz salisilik asit ve hatta belki cadı fındığı içeren özel bir yüz temizleyici kullanın. Günde iki kez sabah ve gece kullanın.

Göz kremi

Göz kremi, bir erkeğin cilt bakım rutininin İsviçre çakısı gibidir. Birçok sorunu çözebilecek basit bir araçtır. Koyu halkalar? Onlardan kurtulmaya yardımcı olabilir. Gece geç saatlerde bir öfkeden kabarık çantalar mı? Bu ambalajları gönderebilir. Kırışıklıkları ve ince çizgileri görmeye mi başladınız? Göz kremi taze görünmenizi sağlayabilir. Göz derisi yüzünüzün geri kalanından daha incedir, bu nedenle daha konsantre bileşenlere ihtiyaç duyar ve nemini hızlı ve kolay bir şekilde kaybetme eğilimindedir. Başka bir şey yapmasanız bile, sabah ve gece temizledikten sonra göz kremi kullanmaya başlayın (ancak başka şeyler de yapmalısınız, bu yüzden okumaya devam edin).

Nemlendirici

Bazı insanların nemlendirici kullanmadıklarını söylemelerinin en büyük nedeni yüzlerinde bıraktığı histen hoşlanmamaları. Ancak tolere edebileceğiniz bir nemlendirici bulmak kolaydır (her gün daha hafif formüller çıkıyor) ve bir tane kullanmak en azından cildinizin kuru hissetmesini önleyecek ve en fazla onu koruyacak nemi korumasına yardımcı olacaktır. gelecek yıllar için iyi görünüyor. Yeni başlayan biriyseniz, etikette “krem” yerine “losyon” veya “jel” gibi kelimeler arayın.

Güneş kremi
Güneş kremi

Güneş kremi

Her gün güneş kremi sürmelisiniz. Ciddi anlamda. Her gün karşılaştığımız güneşten gelen UV ışınları sadece cilt kanserine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda cildimizin yaşlanmasında da en büyük faktördür. Günlük güneş kremi, sahip olduğumuz en etkili yaşlanma karşıtı üründür. Ancak çoğu insan bunu nemlendiriciyle aynı sebepten kullanmaz. Bu artık bir bahane değil. Az miktarda SPF içeren bir nemlendirici kullanmak yerine, cildi nemlendiren bileşenler içeren bir güneş kremi arayın. Bu şekilde, nemlendiricinize ek olarak daha fazla hidrasyon asla kimseye zarar vermez veya ara sıra, sıcak olduğu zaman kendi başına takabilirsiniz.

Yüzünüzü bir yetişkin gibi yıkamayı öğrendiniz ve hatta her gün kullanmaktan çekinmediğiniz nemlendirici bir güneş kremi bile buldunuz. Bir sonraki seviyeye geçmenin zamanı geldi.

Kimyasal eksfoliyatör

Düzenli eksfoliyatör yani peeling kullanmak önemlidir çünkü yüzümüzün yüzeyinde gözeneklerinizi tıkayabilecekleri, nemlendiriciler gibi ürünlerin en iyi şekilde çalışmasını engelleyebilecekleri ve cildinizin donuk görünmesine neden olabilecek ölü deri hücrelerinden kurtulurlar. Peeling yapacaksanız (ki çoğumuzun haftada bir yapması gerekir), çok sert olabilen peelingler kullanmayın. Bunun yerine ölü hücreleri daha nazikçe yok edecek alfa hidroksi asit içeren bir eksfoliyatör arayın.

Serum

Cilt bakım rutininiz bir smoothie olsaydı, serum buğday çimi olurdu ya da istediğiniz güçlendirici ne olursa olsun. Serumlar, günlük nemlendiricinizden daha etkilidir ve aktif bileşenleri ve besinleri daha hızlı ve etkili bir şekilde vermek içindir. İyi haber şu ki, cildinizle ilgili endişeniz ne olursa olsun, bunun için bir serum var. Kötü haber şu ki, neye ihtiyacınız olduğunu bilmek zor olabilir. Serum oyununda yeniyseniz, çeşitli sorunları ele alan birini arayın: Genellikle tüm cildin yararlanabileceği nemlendirici ve cilt geliştirici bileşenler içerirler. Temizleyicinizden sonra ve nemlendiricinizden önce olmak üzere günde iki kez kullanın.

Maske
Maske

Maske

Yüzlerce farklı türde maske vardır ve hepsinin ortak noktası, temel cilt bakım rutinlerimizi tamamlamalarıdır. Serumlar gibidirler, çünkü daha konsantre içerikler sunarlar ve belirli cilt sorunlarını hedeflerler. Özellikle yeni başlayanlar için en iyi maske türü kil maskesidir. Bu maskeler, gözeneklerinizi derinlemesine temizlemek için (günde iki kez yüz temizleme jelinin yapabileceğinden daha derin temizler) kil ve çamur gibi bileşenler kullanır ve biriken kiri, yağı ve kalıntıları giderir.

Retinol

Bazı insanlar retinolü bir eksfoliyatörle karıştırır, ancak aslında hücre döngüsüne (yeni cilt hücrelerinin büyümesi ve eskilerinden kurtulması) yardımcı olan ve yaşlanma belirtilerine saldıran bir A vitamini şeklidir. Gelişmiş bir hareket olmasının nedeni, hassas ciltler için sert olabilmesidir ve eğer takarsanız, her gün mutlaka güneş kremi sürmelisiniz (cildi ışığa karşı daha hassas hale getirebilir). Ayrıca, özellikle başlangıçta cildin pul pul dökülmesine neden olabilir, bu nedenle nemlendirici bileşenler de içeren yumuşak bir retinol versiyonu arayın.

Tonik

Yağlı bir cildiniz varsa veya sivilce ile mücadele ediyorsanız, tonik cildinizi temiz ve parlak tutmak için paha biçilmez bir adım olabilir. Gözeneklerinizi derinlemesine temizlemek ve fazla yağ ve birikintilerden kurtulmak için temizledikten sonra bir kısmını yüzünüzde kaydırmak için bir pamuklu ped kullanın. Ya da pamuklu ped size uygun değilse, jel formunda bir tane kullanın.

Gece kremi

Geceleri özel bir nemlendirici kullanmak ilk başta çılgınca gelebilir ama siz dinlenirken cildiniz kendini yenilemeye çalışıyor. Gece kremleri tipik olarak çok, çok nemlendiricidir ve bu yenilenme sürecine yardımcı olmak için peptitler gibi spesifik aktif bileşenler içerir. Gündüz ve gece aynı nemlendiriciyi kullanmak iyidir, ancak geceleri ayrı bir krem ​​kullanmak gerçek profesyonel harekettir.

Cilt Bakım Merkezinde Cilt Bakımı Yaptırmak Zararlı Mı?
Cilt Bakım Merkezinde Cilt Bakımı Yaptırmak Zararlı Mı?

Cilt Bakım Merkezinde Cilt Bakımı Yaptırmak Zararlı Mı?

Yüz bakımı, doğru yapıldığında gözeneklerinizdeki kir ve bakterileri çıkarmada ve cildinizin genel görünümünü ve hissini iyileştirmede harikalar yaratabilir. Bununla birlikte, bu kaplıca tedavisinin cildinizin daha az bakımlı görünmesine neden olabilecek dezavantajları olabilir. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce cilt tipinize uyduğundan emin olmak için cilt bakım uzmanınıza danışın ve işlemi yapacak olan estetisyenin kimlik bilgilerini kontrol edin. Çoğu yan etki tedavi gerektirmez, ancak daha şiddetli reaksiyonlar için tıbbi müdahale gerekebilir.

Yüzün en yaygın yan etkisi kızarıklık ve lekeli cilttir. Bu, pul pul dökülme basıncından ve herhangi bir ekstraksiyondan olabilir veya işlem sırasında kullanılan bazı ürünlerden olabilir. Cildinizin iyileşmesi için zaman tanımak için yüzünüzden sonraki bir veya iki gün içinde makyaj yapmaktan veya cildinizde başka ürünler kullanmaktan kaçının. En iyi şekilde görünmek istediğiniz büyük bir etkinliğin ardından üç gün içinde yüz bakımı planlamaktan kaçının.

Yüz sonrası sivilceler genellikle yüzünüz sırasında cildinize bulaşan bakterilerin bir sonucudur. Buhar makineleri ve uygun olmayan şekilde sterilize edilmiş aletler, bu tür bakteriler için üreme alanı olabilir. Bu riski ortadan kaldırmak için, teknisyenden tedaviniz sırasında alet kullanmamasını isteyin, ancak gerekiyorsa, başlamadan önce tüm aletlerin doğrudan dezenfektan makinesinden alındığından emin olun.

Estetisyenler parmaklarını veya aletlerini gözeneklerinizden kirleri çıkarmak için kullandıklarında cildinizin dış tabakasına zarar verme riski vardır. Aşırı güçlü çekimler kesiklere ve kanamaya neden olabilir. Ekstraksiyon konusunda vasıfsız veya uygun olmayan bir şekilde eğitilmiş bir teknisyen, cildinize enfeksiyona ve hatta aşırı durumlarda yara izine duyarlı hale gelme noktasına kadar zarar verebilir. Kendinizi korumak ve enfeksiyon kapma şansınızı azaltmak için cilt bakım uzmanınızın eldiven giymeniz gerekir.

Uzmanınız, en taze cilt katmanınızı yüzeye çıkarmak için yüz bakımı sırasında cildinizi pul pul dökecektir. Bazen sert pul pul dökülme, cildinizin kurumasına ve kaşınmasına neden olabilir. Kuruluk ile mücadele etmek için günlük olarak nazik, kokusuz bir nemlendirici kullanın. UV ışınları kuru cilt koşullarını daha da kötüleştirebileceğinden yüzünüzden sonra güneşe maruz kalmaktan kaçının.

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx