Cilt Bakımı

Cilt Tonu Eşitleme Yöntemleri – Neler Yapılır? İşte Detaylar

Cilt Tonu Eşitleme İçin Yapılması Gerekenler

Reklamlar

Cilt tonu eşitleme son zamanlarda cilt bakımında popüler bir konu haline geldi. Cilt renginizin durumuna çok fazla faktör etki ettiğinde ve nasıl olduğu, hayallerinizin pürüzsüz ten rengine ulaşmak tam da uzak bir hayaldir. Sivilce kadar küçük veya melazma kadar karmaşık bir şey cildinizin genel görünümüne eşit derecede katkıda bulunur bu nedenle tamamen eşit bir cilt tonu elde etmeye gelince, eldeki tüm faktörleri ele almalısınız. 

Cilt tonu eşitleme maskesi tarifleri hakkında bilgi almak isterseniz makalemizi ziyaret edin. https://www.begonya.com/cilt-tonu-esitleme-maskesi-tarifleri/

Bu kolay bir başarı olmadığı için, ten rengimizi düzensiz kılan tüm faktörleri, tedavi yöntemlerini ve bitkisel tedavi yöntemleri ile ev yapımı maskeleri sizin için yazdık. Cilt tonunun düzensiz görünmesine doku ve renk neden oluyor. Başarılı bir tedavi için dokuyu yumuşatmak, koyu lekeleri azaltmak ve kızarıklığı azaltmak gerekiyor. Vücut fazla pigmenti bizim çıkarabileceğimizden daha hızlı yapabildiğinden, cildimizi de bu kadar çabuk koyu lekelerin tekrar etmesi önlemek için korumamız gerekiyor. Peki tüm bunları yapmaya nasıl başlayacağız? Her şeyi okumak için devam edin.

Cilt Tonu Eşitleme
Cilt Tonu Eşitleme

Cilt Tonu Eşitleme Nedir?

Cilt tonu eşitlemenin ilk adımı, ister ölü cilt hücrelerini çıkarmak, gözenekleri en aza indirmek veya ince çizgileri gidermek olsun, daha pürüzsüz bir cilde sahip olmaktır ve bunu yapmanın en etkili yolu, düzgün bir şekilde peeling yapmaktır.

Reklamlar

Büyük gözenekler veya ince çizgiler nedeniyle cilt dokunuz pürüzsüz değilse, bu doku yalnızca cilt bakımı ürünlerinizin eşit şekilde uygulanmasını engellemekle kalmaz aynı zamanda koyu lekelere ve koyu izlere de neden olabilir. Cilt tonu, ışığın ona nasıl çarptığına ve ona çarptığında ne yaptığına göre % 75’tir. Geri yansıyor mu yoksa dağılıyor mu? Yüzey pürüzsüz olduğunda ve ışık yansıdığında, cilt tonunuz daha da görünür çünkü daha parlak hale gelir ve koyu lekeler o kadar belirgin değildir.

Çoğu dermatolog, kimyasal pul pul dökülmenin ve kimyasal peelingin fizikselden daha tutarlı bir şekilde etkili olduğu konusunda hemfikirdir ve gözenekleri tıkayan ve kollajen üretimini teşvik eden ölü hücreleri soymak için kimyasal peeling olarak nazik bir glikolik asit tedavisi kullanmanız gerekir. Bu yüzden gözenekleri sıkılaştıran, cildinizin dokusunu iyileştiren ve anında ışıltı katan cilt bakım ürünlerini kullanmalısınız.

Ayrıca, glikolik asit, cildinizi soyar. Bu yüzden ciltte anında bir parıltı için peeling şeklinde deneyebilirsiniz. Ancak hiperaktif pigmentasyonu olanlar için güvenli bir yol değildir. Pek çok glikolik peeling işleminin sorunu yeterince nazik değillerse, kesintiye, tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir. Yüz peelingleri çok nazik olmalıdır. Size herhangi bir kesinti, pullanma veya kızarıklık verecek herhangi bir yüz soyulması aynı derecede iltihaplanmaya neden olur ve iltihaplanma bu aşırı aktif, aşırı duyarlı pigment hücrelerini harekete geçirir. 

Glikolik asit oldukça güçlüdür ancak bir anahtar adımı unutmamalısınız. Eşit cilt tonu elde etmenin kolay bir yöntemi, glikolik asit içeren topikal mendiller veya cilt bakımı ürünleri kullanmaktır. Cildin koyulaşmasına ve hatta cilt tonunun bozulmasına neden olan madde olan melanin üretimini en aza indiren topikal C ve E vitaminleridir. C vitamini serumlarının ne kadar hızlı dönüp okside olabilecekleri ve sonuç olarak etkinliklerini yitirebildikleri önemli bir dezavantajdır. Ayrıca askorbik asit, suda çözünürdür ve yağla çevrili gözeneklere derinlemesine nüfuz etmez. Kolayca nüfuz edebilen tetraheksildesil askorbat adı verilen lipit bazlı bir C vitamini formudur. Ayrıca stabildir, Bu, acayip renkler veya kokular olmadığı anlamına gelir çünkü bu ester asit gibi bozulmaz. 

Reklamlar

İlginizi çekebilecek içerik: Cilt Tonu Eşitleme Maskesi Tarifleri

Koyu lekeler ciltte çok fazla melanin pigmentinin oluşması ve orada hapsolması nedeniyle oluşur. Eğer peeling yapmıyorsanız, ölü deri hücrelerinin üzerinde bir katman, üst katman, üst katman var ve her katmanda ekstra koyu lekeleriniz olur. Bu birikir ve daha konsantre hale gelir. Öncelikle, ekstra kahverengi ve koyu pigment içeren tüm ekstra ölü hücrelerden kurtulmak istersiniz ve peeling yaparsınız. Peeling yaptıktan sonra kesinlikle başka bir şey yapmanıza gerek yok. Ancak yine de bazı bölgelerde fazla pigment fark ederseniz ve daha düzgün bir cilt için koyu lekeleri soldurmak istiyorsanız, cildin üretimini azaltan bir ürün kullanmanız gerekir. Hidrokinon tartışmalı bir içeriktir ancak çilleri, koyu lekeleri ve melazmayı geçici olarak hafifletmede çok etkili olabilir. Akne kaynaklı rosacea ve egzama gibi diğer kızarıklık nedenleri için sizin için doğru çözümler hakkında bir dermatologla konuşun.

IPL lazer, ciltteki kahverengi pigmenti de ele almak için çalışır ve ince çizgilerden ve gözeneklerden dokuyu düzeltmeniz gerekirse, Schultz Fraxel 1550 lazer tedavisini deneyebilirsiniz. Bunların hepsi cildin pürüzsüzleşmesine veya kahverenginin azalmasına neden olacak farklı tıbbi cihazlar ve lazerlerdir.

Bununla birlikte, cildinizin renginin değişmesinin temel nedeni melazma ise, lazerlerin sizin için çözüm olmadığı unutulmamalıdır. Bir lazer tedavisinin ardından iyileşme görseniz bile, bu karmaşık pigment durumu muhtemelen birkaç ay içinde geri dönecektir.

Eşit olmayan cilt tonunun kötüleşmesini önlemek veya düzensizliğin geri dönmesini önlemek için uygun güneş koruması önemlidir. Günün sonunda, herhangi bir güneş koruması hiç olmamasından iyidir ancak melazması olan biriyseniz, titanyum dioksit veya çinko oksit gibi minerallerden oluşan, geleneksel kimyasal bileşenlere dayanan formülünüzü fiziksel bir güneş kremi ile değiştirmek isteyebilirsiniz. 

Çinko, bağışıklık sistemini güçlendirmek, yaraları iyileştirmek ve DNA/protein sentezine ve büyümesine yardımcı olmak dahil olmak üzere birçok sağlıklı vücut işlevi için gerekli olan temel bir mineraldir. Topikal olarak uygulandığında, yara iyileşmesine ve yenilenmesine yardımcı olduğu ve ayrıca UV ışınlarını saptırarak cildi koruduğu gösterilmiştir.

Melazma, genellikle kadınlık hormonu tarafından aşırı duyarlı hale getirilen melaninin uyarılmasıdır böylece herhangi bir yaralanma koyulaşmaya neden olur, en yaygın yaralanma ultraviyole ışıktır. Kimyasal güneş koruyucunun çalışma şekli, kötü ışığı absorbe edip ısıya dönüştürmektir. Peki, onu dönüştürdüğü ısı cilt tarafından bir yaralanma olarak yorumlanabilir ve bu da pigmentinizi uyarabilir. Öte yandan, fiziksel bir güneş kremi herhangi bir enerjiyi emmez veya ısı yapmaz sadece o kötü enerjiyi yansıtır, ki bu tam olarak istediğiniz şeydir. 

cilt tonu eşitleme maskesi
cilt tonu eşitleme maskesi

Cilt Tonu Eşitsizliklerinin Nedenleri

Bronz bir cildi kim sevmez? Ancak güneşle aşk ilişkisi çok yoğunlaştığında cildiniz aşırı melanin üretir. Bu pigmentler UV ışınlarını emer ve sonuçta cilt hücrelerinize zarar verir ve maruz kalan alanları diğerlerinden daha koyu hale getirir. Bu aynı zamanda hiperpigmentasyona da neden olur.

Cildinizin herhangi bir bölümünde uzun süreli yaralar varsa, yara izi koyulaşabilir. Buna yara izi denir. Yüzünüzdeki sivilceler de arkada çirkin izler bırakabilir.

Hamileyseniz veya kontraseptif kullanıyorsanız, hormonlardaki dengesizlik yüksek melanin üretimine neden olabilir. Bu duruma melazma denir ve size eşit olmayan bir cilt tonu verebilir. Cildiniz belirli kozmetik ürünlere veya ilaçlara tepki verirse melazma geliştirebilirsiniz.

Cilt Tonu Eşitleme Lazer Tedavisi

Cilt tonunuz, çoğu hormonal veya ultraviyole (UV) ışığa fiziksel bir reaksiyon olan çeşitli nedenlerden dolayı düzensiz ve lekeli hale gelebilir. Bazen düzensiz cilt tonu sivilceden kaynaklanır, kırmızı veya renksiz lekeler bırakır. Basit cilt bakım ürünleri, kimyasal peelingler ve çok sayıda lazer tedavisi dahil olmak üzere endişelerinizi gidermek için birçok seçenek vardır. Çoğu zaman, en iyi yaklaşım çok yönlüdür. Size en iyi sonuçları sağlamak ve cilt hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için kombinasyon halinde kullanılabilecek çok çeşitli lazer tedavileri vardır.

Sublative Rejuvenation ™

Sublative Rejuvenation™ lazer tedavisi, cilt tonu eşitleme için yapılan bir uygulamadır. Bu uygulama, ince çizgilerin ve kırışıklıkların, akne izlerinin ve dokusal düzensizliklerin görünümünü azaltmak için kollajen üretimini teşvik ederek içten dışa çalışır. Bu tedavi tüm cilt tipleri için güvenlidir ve kesinti süresi minimum olan veya hiç olmayan rahat bir prosedürdür. 

Lumecca

Lumecca lazer tedavileri çilleri, yaşlılık lekelerini, güneş hasarını, genişlemiş gözenekleri, düzensiz pigmentasyonu ve göz, dudak ve alın çevresindeki kırışıklıkları azaltır. Lekeler koyu kahverengiye döner ve bir ila iki hafta içinde pul pul dökülür. Güneş hasarı veya cilt tonu endişe verici olduğunda kollar, göğüs, boyun ve bacaklar bu lazerlere çok iyi yanıt verir. Prosedür herhangi bir kesinti olmaksızın rahattır. Her cilt tipi için mevcuttur ve dört hafta arayla planlanan üç ila beş seans gerekir.

CO2RE ™

CO2RE ™ lazer tedavisi genel olarak güneşten zarar görmüş ciltler, yaşlılık lekeleri, ince çizgiler, renk değişimi, pürüzlü doku ve diğer kusurlar için idealdir. CO2RE tedavisiyle ilişkili herhangi bir uyuşturma kremi ile tedavi yapılabilir. Tedavinin derinliğine bağlı olarak, altı ila on günlük sosyal kesinti beklenebilir. Tüm cilt tipleri için mevcuttur ve sonuçlar genellikle tek bir tedaviyle elde edilir.

GentleMax Pro

GentleMax Pro, piyasadaki en çok yönlü lazerlerden biridir. Yaşlılık lekelerini ve güneş lekelerini, hem yüz hem de bacak damarlarını ve istenmeyen tüyleri giderebilir. Bu lazer, müşteriye olabildiğince fazla konfor sağlamak için dinamik bir soğutma cihazına (DCD) sahiptir. Tüm cilt tipleri için mevcuttur.

Kimyasal Peelingler

Hafiften orta derinliğe kadar, kimyasal peelingler cilde ölü cildi ve gözenekleri pul pul dökmek için uygulanır ve cilde sağlıklı, taze bir parlaklık verir. Peelingler, güneş hasarı ve yaşlılık lekelerinin yanı sıra koyu cilt tonu ve dokusunun görünümünü azaltmada üretkendir. En iyi sonuçlar için bir dizi peeling önerilir. Bu tedavi tüm cilt tipleri için geçerlidir ve cilt bakımı uzmanlarımız cildinize uygun peelingi seçmenize yardımcı olacaktır.

Profesyonel mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon, hafif yara izi, güneş hasarı ve renk değişikliği gibi bir dizi cilt durumunu tedavi edebilir. Cildinizdeki kolajeni kalınlaştırmaya yardımcı olurken daha kalın, hasarlı dış tabakayı çıkararak daha genç bir görünüm yaratarak çalışır. Mikrodermabrazyon için neredeyse hiç kesinti süresi yoktur. İşlemi izleyen birkaç gün boyunca biraz kızarıklık, kuruluk veya soyulma yaşayabilirsiniz.

Cilt Tonu Eşitsizliği
Cilt Tonu Eşitsizliği

Cilt Tonu Eşitsizliğini Gidermek İçin Tavsiyeler

Kusursuz bir cildi korumak için bu sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını benimsemeniz gerekir.

Cildinizi Nemli Tutun

Kuru cilt donuk ve cansız görünür. Cildinizin düzensiz görünmesine neden olur. Düzenli aralıklarla su içerek susuz kalmayın. Bitkisel içecekler ve aromalı detoks suyu tercih edin.

Aşırı Güneşe Maruz Kalmaktan Kaçının

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak hiperpigmentasyona, bronzlaşmaya ve düzensiz cilt tonuna neden olabilir. Dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanın. Ayrıca, yoğun saatlerde güneşten kaçının ve gölgede kalmaya çalışın.

Düzenli Olarak Peeling Yapın

Bu, eşit bir cilt tonunu korumanın en iyi yoludur. Pul pul dökülme ve peeling, parlak ve sağlıklı cildi ortaya çıkarmak için ölü cilt hücrelerini soyar.

Antioksidan Açısından Zengin Gıdalar Tüketin

Daha çok sebze, tam tahıl, deniz ürünleri, kümes hayvanları ve az yağlı süt ürünleri tüketin. Bu besinler hücrelerinize gerekli tüm besinleri sağlar ve onları sağlıklı tutar ve size net bir cilt tonu verir.

Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak sadece vücudunuz için harika olmakla kalmaz aynı zamanda dolaşımı hızlandırır, kaslarınızı ve cildinizi canlandırır ve cilde zarar veren stresi azaltır.

Doğru bir cilt bakımı rutini uygulamadığınız sürece, eşit olmayan cilt tonu gibi sorunlarla mücadele etmek neredeyse imkansızdır. Bir tonik cildinizi yeniden dengeler, parlamasını sağlar ve ona eşit bir ton verir. Bu sonuçların çoğu, kullandığınız tonik türüne bağlıdır. 

Cilt Tonu Eşitleme Makyajı Nasıl Yapılmalı?

Düzensiz cilt tonu için acil bir çözüme ihtiyacınız varsa, birçok harika makyaj seçeneği vardır. Cilt tonunu eşitlemek için tüm yüzde kullanılması amaçlanan kalın kapatıcılık sunan fondötenler veya cilt tonlarında ve yeşil tonlarda gelen renkli nemlendiriciler idealdir. Yeşil renk tonları, küçük kızarıklıkla uğraşanlar için idealdir. Bunlar, cildin tamamını kapsamaz, ancak küçük eşitsizliklerde yardımcı olabilir. Ayrıca cilt lekelerini veya cilt renk değişimlerini örtmek için tasarlanmış kapatıcıları da kullanabilirsiniz.

Cilt tonu eşitleme makyajı, eşit olmayan cilt tonunu gizlemek için geçici bir çözümdür. Makyajla eşit bir cilt tonu elde etmek için izlemeniz gereken adımları aşağıda sizler için yazdık.

Cildinizi hazırlayın

Herhangi bir makyaj ürünü sürmeden önce cildinizi hazırlamak için bir nemlendirici ve ardından bir makyaj bazı kullanın.

Cildinizi Renklendirin

İyi bir renk düzeltici yani color correction koyu lekeleri, kızarıklıkları ve pürüzlü cilt tonunu gizleyebilir. 

Kapatıcı Uygulayın

Fondöten uygulamadan önce bir kapatıcı kullanabilirsiniz. Cildinizdeki koyu lekeleri, koyu halkaları ve lekeleri gizlemeye yardımcı olur.

Fondöten Uygulayın

Cilt renginize uygun bir fondöten seçin ve yüzünüze eşit bir şekilde yayın. Yüzünüz için doğru fondöteni belirlemek için alt tonunuzu kontrol edin. Bir kapatıcı kullandıysanız, yüzünüzde fazla ürüne ihtiyacınız olmayabilir. Düzgün karıştırın ve bitirin. Bunlar, yüzünüzdeki pürüzlü noktaları hızlı bir şekilde düzeltmek için izleyebileceğiniz temel makyaj ipuçlarıdır.

Cildinize özen göstermek, ara sıra bir mesele olmamalıdır. Bu yüz maskeleri eşit olmayan cilt tonu, lekeler ve sivilcelerle mücadele etmenize yardımcı olabilirken, harika bir cildi korumanın tek yolu günlük cilt bakımı uygulamalarını benimsemektir. 

Cilt Tonu Eşitleme Kremi Önerileri
Cilt Tonu Eşitleme Kremi Önerileri

Cilt Tonu Eşitleme Kremi Önerileri

Düzgün, pürüzsüz bir cilt arayışındaysanız, yalnız değilsiniz. Çoğumuzun kurtulmak istediğimiz en azından birkaç koyu lekesi var. Koyu lekeler ve yara izleri inatçı ve kurtulmak zor olabilir, daha temiz ve eşit bir cilde kavuşmanıza yardımcı olacak bu ürünleri kullanabilirsiniz.

Dermalogica PowerBright TRx Treatment Kit

Mükemmel cilt bakımını bulmak için çok para harcamış olabilirsiniz. Ama artık arayışlarınız son buldu. Bu ürün açık ara zirveye ulaşır. Cildinizi temizler ve bir haftadan fazla bir süre içinde kendinizi pürüzsüz bir cilt ile bulursunuz. 

Koyu lekeleri yok etmek için rutininizi tamamen yenilemek mi istiyorsunuz? Dermalogica PowerBright TRx Treatment Kit, koyu lekeler ve eşit olmayan cilt tonu için Dermalogica’nın endüstri lideri çözümlerinin en iyisini sağlar. C-12 Pure Bright Serum, Pure Light SPF 50 Moisturizer ve Pure Night Moisturizer ile tamamlanır, gündüz ve gece için hem güneşten korunma hem de pigmentasyon kırıcı bileşenler ve gece için klinik kuvvetli cilt pürüzsüzleştiriciler vardır. Cildinizi yenilemek ve tazelemek için ihtiyacınız olan her şeyin tadına varırsınız. Tüm cilt tipleri için uygun olan bu set, cildini eşitlemek ve birleştirmek veya cildini derin koyu lekelerden arındırmak isteyen normal cilde ve karma cilde sahip olanlar için en iyisidir.

Skinstitut Even Blend Serum

Bu ürün gerçekten harikadır. Yıllardır aşırı sivilce sorunu yaşayan kişilere yardımcı olur. Bunu günlük C vitamini tozu ile birlikte kullanabilirsiniz ve sadece üç hafta içinde sivilcelerinizin yok olduğunu görebilirsiniz. Sadece en küçük miktarda ürüne ihtiyacınız var ve gerçekten uzun bir yol kat ediyor. 

Pigmentasyonu gerçekleşmeden önce durdurmak ister misiniz? Skinstitut Even Blend Serum ile gelecekte cildi onlara karşı güçlendirirken mevcut koyu lekelerin yok edilmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu benzersiz bakım serumu, glikolik asidin peeling gücünü, doğal bir pigment inhibitörü olan papatya çiçeği ve doğal bir parlatıcı olan wakame (deniz yosunu özü) gibi doğal özlerle harmanlayarak cildi pürüzsüzleştirir ve eşitler. Yüksek güçlü, kimyasal olarak yönlendirilen cilt aydınlatma tedavilerine daha doğal bir alternatif arayanlar için harika bir seçim olan Skinstitut Even Blend Serum, cildi aydınlatmak ve canlandırmak için botanikler kullanır, hassas ciltler için tahrişi en aza indirir ve endişeli tüketiciler için gönül rahatlığı sağlar. En iyi sonuçlar için nemlendiriciden önce cilde sürün ve asit içeren ürünler kullanırken daima güneş kremi kullanın.

Alfa-H B Vitamini

Bu serumu Alpha-H B Vitamini, geceleri düzenli olarak kullanılmalıdır. Akneye eğilimli ciltlerdeki fazla yağı giderir. Ciltteki parlaklığı yok eder ve sivilce izlerini giderir. Üstelik cilt tonu eşitleme konusunda harikadır.

Cildinize Alpha-H B Vitamini ile gözle görülür yaşlanma belirtilerine karşı savaşabilirsiniz. Gerçekten eşsiz bir bakım ürünü olan Alpha-H Vitamin B, tahriş olmaksızın koyu lekelerle ve düzensiz cilt tonuyla savaşmak için güçlü bir parlatıcı asit olan ferulik asit kullanır. Pürüzsüz, eşit bir ten rengi için bu ürünü kullanabilirsiniz. Bu tedavi, cildin yapısını güçlendiren ve cildin doğal bariyer işlevini koruyan, cildi çevresel faktörlerden ve dehidrasyondan koruyan bakır peptidleri ve B vitamini nedeniyle koyu lekelerle birlikte hacim veya elastikiyet kaybı yaşayanlar için birinci sınıf bir çoklu görevdir. Tüm cilt tipleri için idealdir ancak tüm gözle görülür yaşlanma belirtilerini en aza indiren bir koyu leke düzeltici arayanlar için mükemmeldir. En iyi sonuçlar için sabah veya gece nemlendiriciden önce cilde sürün.

Clarins Super Restorative Night Cream 

Bu kremi her gece yüzünüzde ve boynunuzda kullanabilirsiniz. Koyu lekelerin daha açık hale geldiğini fark edebilirsiniz. Yağlı ya da karma cildi olanlar rahatlıkla kullanabilir. Çünkü oldukça hafif bir formüle sahiptir.

Cildinizin muhteşem görünmesini sağlarken rutininizdeki adımları azaltmak mı istiyorsunuz? Clarins Süper Onarıcı Gece Kremi, aradığınız tedavi nemlendiricisidir. Zengin, besleyici bir gece kremi olan Clarins, ertesi gün dinlenirken cildi iyileştirmek ve iyileştirmek için yüksek güçlü bitkisel parlatıcılar kullanır. Muhteşem bir cilde giden mükemmel kolay yol olan Clarins, her sabah tutarlı kullanımla ciddi şekilde dinlenmiş ve çarpıcı görünmenizi sağlamak için gece boyunca cildi aydınlatmak, dolgunlaştırmak ve hatta cildi aydınlatmak için harungana yaprağı ve montpellier cistus bitki özü kullanır. Normal, kuru ve olgun cilt tipleri için harika olan bu krem, minimum çabayla kusursuz bir sonuç için hepsi bir arada bir çözüm arayanlar için en iyisidir. Sonuçları korumak için gün boyunca güneş kremi kullandığınızdan emin olun!

Medik8 Retinol 3TR Intense

Bu retinol, sivilceleri ve akneleri kesinlikle tedavi ediyor. Retinol ile ilgili tek şey, kullandıktan sonra güneşe maruz kalmama ve korunma gerekliliğidir.

Retinolün yaşlanma karşıtı faydalarını hepimiz duymuşuzdur ancak daha az tartışılan faydalarından biri de düzensiz pigmentasyonu yumuşatmaktır. Merak mı ettiniz? Medik8 Retinol 3TR + Intense Supercharged 0.3% Vitamin A Serum sizin için koyu lekeleri yok etme tedavisidir. Retinol, hücre yenilenmesini uyarır, yeni hücreleri yüzeye yükseltirken kolajen üretimini teşvik eder ve genç bir görünümü teşvik eder. Bu da bunu ciddi derecede etkili bir tedavi arayanlar için harika bir seçim haline getirir. Yeni hücreler yüzeye çıktıkça, eski hücreler giderilir ve çarpıcı, pürüzsüz bir cilt için eşit olmayan ton ve pigmentasyonu en aza indirir. Bu sadece gece bakımı cilt için naziktir ve tüm cilt tipleri için uygundur ancak retinol biraz güneş hassasiyetine neden olur. Bu nedenle bu ürünü kullanırken gün içinde en az bir SPF 30 güneş kremi kullanmanız gerekir.

SK-II R.N.A. Radical New Age Essence

Yaşlanma karşıtı güç merkezi markası SK-II, benzersiz, botanik formüllerdeki uzmanlığını SK-II R.N.A. ile koyu lekeleri gideriyor. Radical New Age Essence rutininizi anında yükselten muhteşem bir kırmızı şişeye sahip gerçekten lüks bir ürün olan bu dönüştürücü öz, cilt elastikiyetini desteklerken kızarıklığı, gözenekleri ve düzensiz tonu ve dokuyu en aza indiren yaşlanma önleyici bir peptid olan niasinamid tarafından yönetilen ve parlayan cilt için nemlendirme sağlayan güçlü bir formüle sahiptir. SK-II’nin patentli Radical New Age Kompleksi ve kahraman bileşenleri Pitera, genç bir cildi tazelemek, yenilemek ve desteklemek için anında batar. Bu anlık beslenme desteği hafiftir, anında nüfuz eder ve cildi yumuşak ve rutininizin geri kalanına hazır hale getirir. Tüm cilt tipleri için uygundur, en iyi sonuç için temizledikten sonra daha yoğun serumlar ve nemlendiricilerden önce uygulayın.

Dermalogica Daily Resurfacer

Bu, zamanı az insanlar için gerçekten çok kolay bir peeling ürünüdür. Sadece yüzünüzün üzerinden geçirin ve kendi kendine işini yapmasına izin verin. Derinizin genel dokusunda ve parlaklığında ve ışıltısında hemen bir fark göreceksiniz. 

Dermalogica’nın klinik gücü Dermalogica Daily Resurfacer peeling pedleriyle profesyonel cilt bakımını evde yapabilirsiniz. Cilde güçlü bir bakım vermenin hızlı ve kolay bir yolu olan bu önceden ıslatılmış pedler, hem alfa hem de beta hidroksi asitlerle güçlü bir peeling sağlar. Bu asitler cildin yüzeyini ve gözenekleri pul pul dökerek, bunu güneşe maruz kalan koyu lekelerle, sivilce ve sivilce sonrası yara izleriyle savaşanlar için harika bir seçenek haline getirir. Sonuçlarında yoğun olmasına rağmen Dermalogica Daily Resurfacer, kızarıklığı ve tahrişi yatıştırmak için rooibos ve yeşil çay özleri ve dehidrasyonu önlemek için hyaluronik asitin nemlendirici desteği ile cilt üzerinde naziktir. Tüm cilt tipleri için uygun olan bu bakım pedleri, yağlı, akne eğilimli cilde sahip olanların yanı sıra, rutinlerine ciddi bir peeling yapmanın kolay bir yolunu arayanlar için idealdir. En iyi sonuçlar için günde bir kez gözlerden kaçınarak yüzün yüzeyine uygulayın. Bu ürünü kullanırken her zaman gün içinde en az 30 SPF güneş koruyucu krem kullanın.

Alpha-H Balancing Cleanser 

Sonunda, kuru cildinizi etkili bir şekilde temizleyen, cildinizi soymadan ve kuru ve gerginlik hissi vermeden tazelenmiş hissettiren bir temizleyici buldunuz. Kıvam yumuşak ve kremsidir ve kullanımdan sonra cildinizde hoş bir gerginlik oluşur ve kızarıklık veya tahriş olmadan gerçekten temiz hisseder.

Düzensiz bir cilt tonunu yatıştırmak için her şeyi denediniz ve hala deniyor musunuz? Alpha-H Dengeleyici Temizleyici ile çoklu uygulama rutininizi bir kenara koyun ve sorunlu cildinize denge kazandırın. Bu nazik parlatıcı temizleyici, süt gibi besleyici dokusuyla her kullanımda cildi esnek, yumuşak ve nemli bırakarak makyajın her izini ve kirleri giderir. Bu yatıştırıcı emülsiyon, yatıştırıcı aloe vera ve E vitamini ile zenginleştirilmiştir, cildin doğal bariyer işlevini geri kazandırırken, çevresel hasara ve dehidrasyona karşı koruma sağlarken, kızarıklığı ve tahrişi yatıştırır. Cildiniz için bir spa günü gibi, Alpha-H Balancing Cleanser cildinizi serin, sakin ve derli toplu tutarken cilt sağlığını da güçlendirir.

Kuru cilde sahip olanlar, cildi nemden arındırmayan temizleyiciler bulmakta zorlanabilir. Alpha-H Balancing Cleanser, cildi besleyen ve nemlendirmeyi kilitleyen zengin ve kremsi bir formüle sahip olduğu ve kuru ve hassas cildi nemlendirirken yağı ve makyajı nazikçe parçalayacağı için mükemmel bir seçimdir. Tüm cilt tipleri için uygun, kızarıklık ve yara izi sorunları olanlar bu nazik temizleyiciyi sevecekler. En iyi sonuçlar için nemlendirici ile devam edin.

Asap Radiance Serum With AHA/BHA

Bu sivilceye eğilimli ciltler için harika bir üründür. Haftada birkaç gece kullanabilirsiniz ve her gün güneş kremi sürmelisiniz. Zamanla sivilce izlerinizi yok eder ve cildinizi ışıltılı hale getirir.

Ciddi bir gençlik ışıltısı için, en kısa sürede ışıldayan serumlar, cildinizi muhteşem hale getirebilir. Bu gerçekten yoğun gece bakımı, cildi yüzey seviyesinde ve gözeneklerin içinde yeniden yüzeye çıkarmak için alfa ve beta hidroksi asitler kullanır, bu da akne veya akne sonrası yara izi ile uğraşanlar ve hatta koyu lekeler için mükemmel bir seçimdir. Bu tedavi güçlü bir yeniden yüzey oluşturucu olsa da, cildin esnekliğini desteklemek ve gerçekten kapsamlı bir tedavi için sarkmayı, hacim kaybını ve ince çizgileri en aza indirmek için peptidlerle yüklü bazı önemli yaşlanma karşıtı bileşenleri de içerir. Bu güçlü serum tüm cilt tipleri için idealdir ancak akne izi, aktif akne ve gözle görülür yaşlanma belirtileri olanlar en iyi sonuçları görecektir. Akşamları nemlendirmeden önce uygulayın ve bu ürünü kullanırken gün içinde 30 veya daha yüksek bir SPF içeren güneş kremi kullanmayı unutmayın.

Dermalogica PowerBright Pure Light SPF50

Dermalogica PowerBright Pure Light SPF50 ile izlerindeki pigmentasyonu durdururken cildi koruyun. Güçlü anti-agresif maddeler ve parlatıcılar açısından zengin olan bu botanik formül, kolajen üretimini destekleyen, sarkmayı ve hacim kaybını önleyen ve melanin üretimini düzenlemeye yardımcı olan peptitlerle doludur. Hyaluronik asit cilde hafif hidrasyon sağlarken, kırmızı ve kahverengi algler cildi genç, ışıltılı ve eşit kılan tam bir cilt bakımı için eşit olmayan cilt tonunu dengeler. SPF 50’nin ek bonusu, bunu korurken tedavi etmek isteyenler için mükemmel bir seçim haline getirerek, hepsi tek bir kullanışlı pakette orta ağırlıkta hidrasyon, yaşlanma karşıtı ve güneş koruması sağlar. Tüm cilt tipleri için idealdir, ışıltılı, hasarsız bir cilt için gün boyunca temizledikten sonra cildi pürüzsüzleştirir.

Cilt Tonu Eşitleme Evde Nasıl Yapılır?

Tamamen pürüzsüz, eşit bir cildi kim istemez? Ancak çoğumuz eşit olmayan cilt tonlarına sahibiz. Bu, ciltte koyu lekelere veya renk lekelerine neden olabilecek kızarıklık, akne izleri, yaşlılık lekeleri veya güneş hasarı şeklinde olabilir.

Düzensiz cilt geçici veya kalıcı olabilir ve güneşe maruz kalma, yaş, ilaçlar ve hormonlardan kaynaklanabilir. Neyse ki, pürüzlü cildinizin nedeni ne olursa olsun, cildinizi yumuşatmanıza yardımcı olacak pek çok çare vardır. Cildinizin görünümünü iyileştirmek için yapabileceğiniz bir dizi farklı yaşam tarzı değişikliği vardır.

Susuz kalmayın

Cildinizi ve vücudunuzu nemli tutmak cildiniz için harikalar yaratacaktır. Su içmek vücudunuzu içten dışa doğru nemlendirir. Nemlendirici sürmek cildi yatıştırmaya, kuruluğu ve kızarıklığı gidermeye yardımcı olur. Cildin tahriş olmasını ve gözeneklerin tıkanmasını önlemek için komedojenik olmayan nemlendiriciler seçin.

Sadece yüzünüzü değil tüm cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Ellerinizde nemlendirici kullanmak, zamanla yaşlılık lekelerini önlemeye ve yatıştırmaya yardımcı olabilir. 

Güneş kremi kullanın

Cildinize güneşin zarar vermesini önlemek için düzenli olarak güneş koruyucu krem kullanın. Bu sadece güneş yanığından kaynaklanan ani kızarıklık ve soyulmayı önlemekle kalmaz aynı zamanda yaşlılık lekelerinin oluşumunu da engeller.

Her güneşe çıktığınızda güneş kremi kullanın ve günlük kullanım için SPF içeren bir yüz nemlendiricisi seçin. 

Belirli yiyecek ve içeceklerden kaçının

Bazı yiyecekler kızarmış, düzensiz ciltleri tetikleyebilir. Bazıları şekerli atıştırmalıklar gibi kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin gelişimini hızlandırabilir. Bunlardan kaçınmak, pürüzsüz ve aydınlık bir cilt tonunu korumanıza yardımcı olabilir. Kaçınılması gereken yiyecekler arasında kan damarlarının genişlemesine ve yüzün kızarmasına neden olabilen alkol, kızarıklığı artırabilen baharatlı yiyecekler, rafine şeker içeriği yüksek, kırışıklıklara neden olabilen yiyecekler, sivilce dahil çeşitli cilt tahrişlerini tetikleyebilen süt ürünleri, cips gibi işlenmiş gıdalar ve yağlı yiyecekler vardır.

Daha düzgün bir cilt için doğal bileşenler

Cilt tonunu eşitlemek için evde kullanabileceğiniz birçok farklı doğal çözüm vardır. Birçok üst düzey güzellik ürünü, bunları aktif bileşenler olarak içerir.

C vitamini

C vitamini bir antioksidandır ve doku hasarına neden olabilecek serbest radikal hasarına karşı koruma sağlayabilir, bu da eşit olmayan cilt tonuna neden olur. Takviye alabilir veya portakal, guava, dolmalık biber, kivi ve çilek gibi gibi yiyeceklerde C vitamini bulabilirsiniz.

Niasin

Niasin cilt, saç ve tırnak sağlığı için gerekli olan bir besindir. Eşit olmayan cilt tonunu geri kazanmaya, kırışıklıkları azaltmaya ve ten renginizi aydınlatmaya yardımcı olabilir. Bunu cildin nemlenmesini iyileştirmeye yardımcı olarak yapar. Niasin genel olarak kümes hayvanları, bezelye, mantar, ton balığı ve imon suyu gibi yiyeceklerde bulunabilir.

Limon suyu, etkili bir leke çıkarıcı ve cilt açıcı olabilir. Aradığınız sonuçları görene kadar etkilenen bölgeye günde en az iki kez taze sıkılmış limon suyu uygulayın.

Cadı fındığı

Cadı fındığı, tahrişi ve kızarıklığı azaltabilen anti-enflamatuar özellikleri ile rahatlatıcıdır. Cadı fındığını topikal olarak doğrudan cilde uygulayabilir veya losyon, tonik veya sabun gibi ürünlerde bulabilirsiniz.

Kuşburnu

Kuşburnu yağı, yaşlılık lekelerinden veya yara izlerinden kaynaklanan renk değişikliğini azaltmaya yardımcı olabilir ve kırışıklıkları aktif olarak önleyebilir. İçerdiği antioksidanların serbest radikal hasarıyla savaştığı ve aynı zamanda kollajen üretimini artırdığı düşünülmektedir. Maksimum fayda sağlamak için kuşburnu yağını doğrudan cilde uygulayabilirsiniz.

Çörek otu

Çörek otu yağı olarak da bilinen Nigella sativa yağı, antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde cilt enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilir. Aynı zamanda cilt tonunun eşitlenmesine ve cildinizin daha yumuşak ve esnek olmasına yardımcı olabilecek antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Hatta bir çalışma, ciddi yan etkileri olmaksızın vitiligoyu azaltmada etkili olduğunu öne sürdü.

Kojik asit

Kojik asit, güçlü antioksidan özellikleri sayesinde birçok bitkisel üründe bulunur. Kozmetik ürünlerde yüzde 2’lik bir konsantrasyonda güvenli olduğu bulunmuştur. Genellikle cilt rengini açma tedavisi olarak kullanılır.

Kimyasal peeling

Kimyasal peelingler için birkaç farklı seçenek vardır. Evde kullanmak için bazı ürünleri doğrudan üreticiden satın alabilirsiniz. Bunlar, düşük dozlarda glikolik asit ve salisilik asit içeren peelingleri içerebilir. Her ikisi de evde ve ofiste yapılabilir.

Hassas cildiniz varsa veya şu anda herhangi bir sivilce ürünü kullanıyorsanız bu peelinglerden kaçınmalısınız. Bu, hem retinol gibi topikal ürünleri hem de Roaccutane gibi oral ilaçları içerir. 

Glikolik asit akne, yara izleri, güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri ve kırışıklıkların tedavisine yardımcı olabilir. Kimyasal bir çözelti ile cildin üst katmanlarına nüfuz ederek çalışır ve pul pul dökülmesine neden olarak altında daha sağlıklı yeni cilt ortaya çıkarır.

Salisilik asit, birçok akne tedavisinde bulunan bir bileşendir. Glikolik asitten biraz daha hafiftir ayrıca hasarlı cilt hücrelerini çıkarmak için cildin dış katmanını temizler. Akne, yara izi ve solma gibi cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir.

Yüzde 4 hidrokinon

Bu, etkilenen bölgeye günde iki kez veya doktorunuzun önerdiği şekilde uygulanması gereken bir kremdir. Ciltteki koyu lekeleri açmaya ve cilt tonunu dengelemeye yardımcı olabilen bir cilt beyazlatma kremidir. Bu krem ​​ciltte tahrişe veya kontakt dermatite neden olabilir. Ağrı, kızarıklık veya sürekli kuruluk yaşıyorsanız diğer tedavi seçenekleri hakkında cilt bakım uzmanınızla konuşun.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx